PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Nietajenko
2015-11-25, 09:44
Nienacki a Łódz
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 98 razy

Wysłany: 2015-12-21, 22:45:21   

PawelK napisał/a:
misiu to wygląda tak

Ater napisał/a:
Przepraszam, że dopiero teraz przesyłam skan z księgi adresowej

To jest ta sama księga co wyżej, tylko że ktoś nie zauważył, że nazwisko Nowicka zaczyna się wcześniej :)

Sorry, trochę się pogubiłam. To są dane z tej samej księgi z 1939 roku? Wyglądają inaczej. :065:

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2015-12-21, 22:52:09   

Wszystko na jednej stronie, Berto.

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2015-12-21, 22:56:49   

John Dee napisał/a:
Wszystko na jednej stronie, Berto.
Obrazek

Dzięki! Na tym ostatnim skanie ucięło na górze drugą Cecylię. Teraz widzę. :)

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2016-01-16, 13:48:21   

To ja mam pytanie do Mariusza/Gasparda. :)

Na ile pewna jest informacja, że Nowiccy przed wojną mieszkali na Kruczej (blisko skrzyżowania z Przybyszewskiego) i wrócili tam po wojnie? Pytam, bo dotarliśmy do ksiąg adresowych z innymi adresami (skany w postach powyżej). W księdze adresowej z lat 1937-39 Jan Nowicki, urzędnik mieszkał przy Podmiejskiej 16a, a Cecylia Nowicka nauczycielka przy Grabowej 1.

Gaspard 
Twórca
Mariusz Szylak - biograf Zbigniewa Nienackiego

Wysłany: 2016-01-16, 15:52:46   

Z ksiegi adresowej wynikałoby, że zarówno Cecylia jak i Jan Nowiccy mieszkali przy ulicy Podmiejskiej 16a. Czy to są Chojny dawne??... (pytanie do łodzianki!). Jeżeli tak, doszlibysmy do wniosku, że to mógł rzeczywiście byc przedwojenny lub jeden z przedwojennych adresów Z.N..

Co do Kruczej, to raczej na pewno mieszkali tam po wojnie. Krucza 3 - taki adres podano... chyba w dokumentacji ze studiów Z.N. w Filmówce. (Krucza, to własnie ten róg z Przybyszewskiego).

Później (lata 50.) była Kosciuszki 60, a jeszcze później Piotrkowska 133.

W Moskwie, w okresie studiów późniejszy pisarz pomieszkiwal w internacie przy ul. Zaciepa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-16, 19:12:13   

Gaspard napisał/a:
Z ksiegi adresowej wynikałoby, że zarówno Cecylia jak i Jan Nowiccy mieszkali przy ulicy Podmiejskiej 16a. Czy to są Chojny dawne??... (pytanie do łodzianki!). Jeżeli tak, doszlibysmy do wniosku, że to mógł rzeczywiście byc przedwojenny lub jeden z przedwojennych adresów Z.N..

Co do Kruczej, to raczej na pewno mieszkali tam po wojnie. Krucza 3 - taki adres podano... chyba w dokumentacji ze studiów Z.N. w Filmówce. (Krucza, to własnie ten róg z Przybyszewskiego).

W Moskwie, w okresie studiów późniejszy pisarz pomieszkiwal w internacie przy ul. Zaciepa.

Jednym słowem w "Wężu Morskim" ZN opowiada ustami swojego bohatera, Henryka, swoje własne dzieje lub historię bardzo do nich zbliżoną - patrz mój post z 2.04.2014 r. godz. 13.30. i dalsza dyskusja:

http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2185

Teraz dyskusja się nam bardziej zintegrowała ;-)

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2016-01-16, 19:24:32   

Gaspard napisał/a:
3. Ojciec pisarza żył a latach 190(1) - 1972. nie pamiętam juz skąd znam rok śmierci, ale na 95% (z tego co kojarzę) był on podany w jednym z listów Z.N.). Przy okazji: p. Helena zwróciła mi uwagę, że Jan N. to w rzeczywistości był Stanisław Jan N., acz drugiego imienia używał częściej, stąd ten wszechobecny Jan).

To oznacza, że Jan i Cecylia z Podmiejskiej 16 to inni Nowiccy, gdyż, jak ustaliła wiarygodnie Misia:

misia napisał/a:
Ojciec Nienackiego zmarł wcześniej, po wojnie, przed śmiercią Stalina (1953). Matka zmarła w latach 60. XX wieku

http://pansamochodzik.net...p=261799#261799

mirekpiano 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-16, 22:52:29   

W Łodzi mieszkała jeszcze jedna Cecylia Nowicka (ur 1913 - zm 1997).
oto jej nagrobek
./redir/polski-cmentarz.pl/lodz-ruda/grobonet/start.php?id=detale&idg=14360&inni=0

mirekpiano 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-16, 23:29:37   

Cecylia Nowicka była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 83 przy ul. Podmiejskiej 21
ten wątek kontynuuję na :

http://pansamochodzik.net...p=263794#263794

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2016-01-17, 12:18:31   

Gaspard napisał/a:

Dzięki! :) Czyli podczas przygotowania wyprawy na Kruczą początkowo dobrze wytypowaliśmy dom (właśnie nr. 3), choć potem na miejscu zaczęliśmy się wahać, czy to jednak nie był nr 1 (ten jest narożny).

Jeśli te informacje misi o przybliżonych datach śmierci Cecylii i Jana z Podmiejskiej (to chyba też Chojny, ale niech Łodzianki potwierdzą) są prawdziwe, to faktycznie nie zgadzają się z datą śmierci ojca ZN, którą zna Gaspard.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-01-17, 12:19, w całości zmieniany 1 raz  

misia 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2016-01-17, 23:45:13   

Tę szkołę na Podmiejskiej też chciałam zinwigilować, ale na razie krucho z czasem g:\
Istnieje też prawdopodobieństwo, że Ci Nowiccy spod 16 to jednak byli jacyś inni, ale myślę, że jak w tej szkole mnie dopuszczą do archiwum to się sprawa wyjaśni.
Mieszkam w Łodzi od lat 90. Czy Podmiejska to Chojny? Sama nie wiem. Tam gdzie ja mieszkam to Chojny-Zatorze i to jest rejon za torami. Dopytam w tej szkole g;)

"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2016-01-18, 07:37:49   

misia napisał/a:
Tę szkołę na Podmiejskiej też chciałam zinwigilować, ale na razie krucho z czasem… Istnieje też prawdopodobieństwo, że Ci Nowiccy spod 16 to jednak byli jacyś inni,

Zabierz ze sobą książkę Gasparda, tam masz dwie fotografie matki Nienackiego, ale bardzo wątpliwe, by w szkole pracował jeszcze ktoś, kto ją osobiście znał.
Te zdjęcia można by również pokazać “Filipowi” z Podmiejskiej 16, by potwierdził, że to właśnie “nasi” Nienaccy tam mieszkali. ;-)

misia 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2016-01-18, 23:10:51   

Może Milesia też pójdzie ze mną, na pewno trzeba tam się udać, tylko czasu więcej potrzeba... Książki jeszcze nie mam, ale w takim razie muszę nabyć g;)

"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2016-01-19, 07:29:32   

Przejrzałem raz jeszcze wszystkie znane nam fakty dotyczące domniemanych miejsc zamieszkania rodziny Nowickich i jestem niemal pewny, że mamy do czynienia z dwiema Ceciliami Nowickimi, obie nauczycielki i mieszkające w tym samym okresie czasu w Łodzi.

Pierwsza z nich uczyła w szkole podstawowej nr 83 na Podmiejskiej 21 - to zapewne ta, która mieszkała tuż obok pod nr 16. Na zdjęciu Misi widać, że jej dom mieszkalny stoi niemal tuż obok tej szkoły - to ten budynek na końcu ulicy.

( http://pansamochodzik.net...p=261799#261799 )

Nie sądzę jednak, by to ona była poszukiwaną przez nas osobą, matką Zbigniewa. Ta Cecylia mieszkała już zawsze na Podmiejskiej, przed wojną i po wojnie. Jaj mąż Jan zmarł na początku lat pięćdziesiątych, ojciec Zbyszka zaś znacznie później.

Druga Cecylia Nowicka, która w księdze adresowej z roku 1939 pojawia się na tej samej stronicy co ta pierwsza…

…zapowiada się moim zdaniem o wiele lepiej. Dwie poszlaki przemawiają za tym, że to ona jest matką ZN.

1. Była zameldowana na Grabowej 1. Na Grabowej 3 zaś mieszkał ktoś noszący jej panieńskie nazwisko: Danecki. Może jej brat lub jej ojciec?

2. Grabowa 1 to skrzyżowanie z ulicą Milionową...

1.

...czyli dokładnie ten skrawek Łodzi opisany w pierwszym opowiadaniu Nienackiego “Związek poszukiwaczy skarbów” (“Jędrek, Antek, Franek-gołębiarz, w ogóle wszystkie dzieci z Grabowej ulicy przychodziły tu często.”)
Nienacki znał te tereny być może dlatego tak dobrze, bo mieszkał jako dziecko z matką przy ulicy Grabowej 1. To by oznaczało, że na Kruczą przeprowadzili się dopiero po wojnie.

Gdzie jednak podział się ojciec Zbyszka? Nie wiem. Żaden z tych Janów lub Stanisławów Nowickich widniejących w księdze adresowej nie pasuje do jego osoby. Być może nie przebywał w tym czasie w Łodzi, był zarejestrowany gdzie indziej. Może jest to wskazówką na jakiś konflikt małżeński? I tak nagle możliwość, że jego matka 1949 poślubiła innego mężczyznę nie wydaje się być już aż tak niewiarygodna. ;-)

Myślę zatem, że jedno z pierwszych miejsc, od którego powinniśmy rozpocząć nasze badania, to właśnie ten dom przy ulicy Grabowej. :)

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2016-02-24, 01:58:14   

Właśnie skończyłam "Węża morskiego" :) i trafiłam na cytat przytaczany już wcześniej przez Zeta. Tu jest ta rozmowa:
http://pansamochodzik.net...p=265945#265945

Zgadzam się z Zetem, że Nienacki ustami bohatera mówił o swoich domach. W każdym razie aż trzy z czterech podanych lokalizacji się już nam w tym wątku przewijały jako (potencjalne) adresy Nienackiego: Podmiejska 16, Krucza i Piotrkowska.

Dawno nie śledziłam tego wątku, więc nie wiem - sprawdzał ktoś też Rzgowską 52?

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Pomogła: 13 razy
Wysłany: 2016-02-24, 20:14:03   

John Dee napisał/a:
…zapowiada się moim zdaniem o wiele lepiej. Dwie poszlaki przemawiają za tym, że to ona jest matką ZN.
1. Była zameldowana na Grabowej 1. Na Grabowej 3 zaś mieszkał ktoś noszący jej panieńskie nazwisko: Danecki. Może jej brat lub jej ojciec?

Wszystko możliwe... Oba adresy to kamienice komunalne, które nie wyglądają zachęcająco dla zwiedzających, ul. Grabowa razem z ul. Kruczą są dwiema najbardziej niebezpiecznymi w okolicy, obecnie zasiedlane w większości przez patologie...mieszkania socjalne, często zmieniający się najemcy, marne szanse do współpracy oraz dalszego zamieszkiwania z rodziny (gdzie klimat zmienił się diametralnie, prędzej stąd pouciekali g:\ ) , obecnie kamienica wygląda tak: (z resztą podobnie jak na ul. Kruczej, jednak tam dla odmiany część kamienic stopniowo się prywatyzuje, przez co i remontuje)
Widok na podwórko Grabowej w Łodzi

źródło: ./redir/lodz.naszemiasto.pl/artykul/smierc-3-latka-w-lodzi-czy-zostal-zamordowany,2004794,artgal,t,id,tm.html

Berta von S. napisał/a:

Tak ja :D obecnie wygląda tak :564:

źródło: ./redir/www.dzienniklodzk...jecia,id,t.html

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Pomogła: 13 razy
Wysłany: 2016-02-24, 22:44:55   

Gaspard napisał/a:

Krucza 3 - okna kamienicy wychodzą wch.-zach.
Z.N. pisał, że jego okna są z widokiem na Białą Fabrykę, Park Reymonta???,
- niestety okna tej "kamienicy" nie są skierowane na północ, tj. w str fabryki, czy widok z okien o którym wspominał był fikcją?! (a może stała tu kiedyś kamienica, a ten budynek to stare budownictwo, postawiono w miejsce, jako plombę w latach 50-60)
- numer 3 to nie róg z Przybyszewskiego (widocznej po prawej str, dalej parterowy budynek, kamienica)...
próbowaliśmy powiązać to miejsce ze wspomnieniami Nienackiego, jednak ciężko wyobrazić sobie że to ta

ul. Podmiejska 16a czy ul. Rzgowska należały do osiedla Chojny - Dąbrowa, nie znalazłam mapki wsi Chojny, gdzie sięgała dokładnie...?

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2016-02-25, 11:53:39   

M.Gośka napisał/a:

Berta von S. napisał/a:

Tak ja :D obecnie wygląda tak :564:

Całkiem interesująco. ;-)
A ktoś weryfikował ten adres pod kątem rodziny Nienackich?

M.Gośka napisał/a:

Krucza 3 - okna kamienicy wychodzą wch.-zach.
Z.N. pisał, że jego okna są z widokiem na Białą Fabrykę, Park Reymonta???,
- niestety okna tej "kamienicy" nie są skierowane na północ, tj. w str fabryki, czy widok z okien o którym wspominał był fikcją?! (a może stała tu kiedyś kamienica, a ten budynek to stare budownictwo, postawiono w miejsce, jako plombę w latach 50-60)

To na pewno nie jest plomba. To jest modernistyczna kamienica z lat 30. Zresztą ustawienie budynku determinuje przebieg ulicy. Ale moim zdaniem widok na park jest możliwy. Jeśli założymy, że mieszkali wysoko i od podwórka. Wystarczy tylko lekko się wychylić i spojrzeć w prawo. :)

michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-10-24, 11:38:07   

Trwają obecnie konsultacje społeczne w sprawie nazewnictwa ulic w Nowym Centrum Łodzi. Wysłałem formularz konsultacyjny z propozycją ulicy Zbigniewa Nienackiego.
Chociaż z oczywistych względów bez wiary w powodzenie.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-10-24, 13:05:16   

Uda się czy nie, tak czy inaczej klikam Ci "pomógł"! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu