PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Mauzoleum
Autor Wiadomość
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-05-31, 17:35:10   Mauzoleum

Wiem, że jakiś czas temu tem wątek był poruszony, ale nie jako odrębny temat. A po dłuższej niebytności na forum powracam - mam nadzieję z czymś nowym, dotyczącym "Księgi Strachów" i właśnie mauzoleum.
Pisano już tu o mauzoleum grobowym rodziny von Brand, które znajduje się w Dankowie. Danków, ta urocza i przepiękna wioska znajduje się rzeczywiście na terenach - historycznie ujmując - ziemi mysliborskiej. Jednak Danków choc posiadający wiele atutów i atrybutów turystycznych jest całkowicie nie na trasie wyprawy Pana Tomasza. Znajduje się bowiem ok 40 km od Mysliborza, ale całkowicie w przeciwną stronę od Chojny, Cedyni, Siekierek i Morynia.
Ale co to ma się do mauzoleum? Otóż... Mam przed sobą niedawno nabyte "Strzeleckie Zeszyty Historyczne" nr 1, pt. Zeszyt dankowski, wydane przez gminę Strzelce Krajeńskie, na terenie której leży wspominany Danków. Czytam o mauzoleum i... oczom nie wierzę! Nowy trop, ślad, poszlaka - każdy nazwie jak chce...
Zresztą najlepiej będzie jak zacytuję stronę 73 Strzeleckich Zeszytów Historycznych:
"Podobne realizacje mauzoleów grobowych znajdowały się także w innych majątkach szlacheckich. Najczęściej chowano jednak zmarłych przedstawicieli rodziny właścicieli w dobudowanej do kościołą krypcie grobowej (np. Brzoza) czy w krypcie pod posadzką kościoła (np. Brzoza, Gralewo). Wolno stojące mauzolea grobowe rodzin szlacheckich znajdowały się m.in. w Janczewie (rodzina von Carnap), Gliśnie (rodzina von der Marwitz), czy w Dolsku (rodzina von Treskow). Najczęściej obiekty te przyjmowały neostylowe formy architektoniczne i zazwyczaj były wkomponowane w założenia parkowe.
Byłem kilkakrotnie na Pojezierzu Mysliborskim - byłem w Dolsku, piekny kościółek no i oczywiście szachownica. W żadnym jednak przewodniku nie znalazłem wzmianki o mauzoleum. A tu nagle taka wiadomośc. Co wy na to? Wydaj mi się, że to właśnie na tych terenach mógł znajdowac się pierwowzór mauzoleum, gdzie ukryty był pamiętnik
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-05-31, 17:52:36   

Gmina Moryń w tym roku wydała informator o zabytkach Morynia i okolic, ale nawet słowa nie znalazłem o mauzoleum.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-31, 18:56:49   

gregoriusmagnus napisał/a:
Zresztą najlepiej będzie jak zacytuję stronę 73 Strzeleckich Zeszytów Historycznych:
"Podobne realizacje mauzoleów grobowych znajdowały się także w innych majątkach szlacheckich. Najczęściej chowano jednak zmarłych przedstawicieli rodziny właścicieli w dobudowanej do kościołą krypcie grobowej (np. Brzoza) czy w krypcie pod posadzką kościoła (np. Brzoza, Gralewo). Wolno stojące mauzolea grobowe rodzin szlacheckich znajdowały się m.in. w Janczewie (rodzina von Carnap), Gliśnie (rodzina von der Marwitz), czy w Dolsku (rodzina von Treskow). Najczęściej obiekty te przyjmowały neostylowe formy architektoniczne i zazwyczaj były wkomponowane w założenia parkowe.
Byłem kilkakrotnie na Pojezierzu Mysliborskim - byłem w Dolsku, piekny kościółek no i oczywiście szachownica. W żadnym jednak przewodniku nie znalazłem wzmianki o mauzoleum.


To ciekawy ślad, ale tu chodzi nie o Dolsko a o Dolsk koło Dębna :)
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Dolsku
Mauzoleum jeżeli wierzyć wikipedii już tam nie istniej choć było ale przy pałacu:
"Park przypałacowy w stylu angielskim, założony w 1832 r., projekt Peter Joseph Lenné; powierzchnia 38,95 ha. W połowie XIX w. w skład założenia pałacowo-parkowego wchodziły: pałac z krajobrazowym parkiem ozdobnym, ogród użytkowo ozdobny, park leśny z małym zbiornikiem wodnym położony wzdłuż brzegu większego jeziora Dolskiego oraz staw młyński przy zachodniej granicy parku. Od strony drogi wiejskiej tereny ogrodów ogrodzone były wysokim murem z cegieł. W części zachodniej założenia znajdowało się mauzoleum rodowe rodu von Treskow. Aktualnie elementy kompozycji przestrzennej uległy znacznemu zatarciu."

Pozostałe miejscowości są niestety jeszcze dalej. :/
Wypada się pogodzić że mauzoleum jest fikcją literacką.
Natomiast czy ktoś robił badania czy w tym rejonie istnieje wzgórze o nazwie Polana?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2012-05-31, 18:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-31, 19:37:15   

Szara Sowa napisał/a:
Natomiast czy ktoś robił badania czy w tym rejonie istnieje wzgórze o nazwie Polana?

Ja kiedyś straciłam na to kilka dni, ale nic nie znalazłam. :/
Szara Sowa napisał/a:
To ciekawy ślad, ale tu chodzi nie o Dolsko a o Dolsk koło Dębna :)

Kurde balans a ja sobie narobiłam smaku. :( Ale i tak tam pojadę! :p
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-31, 21:33:23   

Po II wojnie światowej pałac został zamieniony na magazyn zboża, następnie nieużytkowany i dewastowany, zniszczony w pożarze w 1967 r., pozostały mury obwodowe.
I jak tu człowieka nie ma trafić jasny szlag, jak czyta takie rzeczy...jak można było pozwolić, żeby taki pałac został zniszczony! :/ Kurde przetrwał wojnę... :diabelek:
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-05-31, 22:24:10   

Nie poddaje się, że to fikcja literacka. Idąc takim tropem można dojśc do wniosku, że gdzieś istniało (mam nadzieję, że nadal istnieje) mauzoleum, które było pierwowzorem dla Nienackiego.
Ostatnio zmieniony przez Gregoriusmagnus 2012-05-31, 22:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-01, 09:05:14   

Tak patrzę na mapę i rozmyślam... Dolsk jest i tak bliżej trasy Pana Tomasza i całej ekipy poszukującej rozwiązania zagadki tajemniczej szachownicy niż wskazywany wcześniej Danków. Tak naprawdę to przecież to samo województwo.
./redir/odkryj.pl/at/1345/Zespol_palacowo_%E2%80%93_parkowy_w_Dolsku.html
Ale tu też jest tylko wzmianka o mauzoleum :/
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2012-06-01, 09:15:37   

gregoriusmagnus napisał/a:
Nie poddaje się, że to fikcja literacka. Idąc takim tropem można dojśc do wniosku, że gdzieś istniało (mam nadzieję, że nadal istnieje) mauzoleum, które było pierwowzorem dla Nienackiego.


Myślę, że tak jak w wielu innych przypadkach nie musi istnieć jedno miejsce, które powinno być pierwowzorem mauzoleum. Moim zdaniem autor zgrał szachownice (które zostały znalezione) z mauzoleum (które, jak widać po Twoich badaniach były popularne na tych terenach) i stworzył fikcyjne miejsce - mauzoleum z szachownicami :-)
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-06-01, 09:37:20   

A ja wierzę, że znajdę :D
Przecież to forum dla prawdziwych pasjonatów :564:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-01, 10:27:25   

Wracając do tematu Polany to z przebiegu trasy (jej sensowności) wynika że musiałaby ona leżeć tam gdzie wskazane to jest na naszej mapce forumowej:

./redir/maps.google.pl/map...9dde5c463&msa=0

Chociaż wyższe wzgórza i w bardziej odludnych miejscach są z 5 czy 10 km bardziej na północ, północny zachód (Polana miała być jednym z najwyższych wzgórz w szerokiej okolicy). Jakimś kluczem mógłby być kamieniołom...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-11, 15:11:04   

Zlot w Moryniu zbliża się wielkimi krokami, wiec czas powrócić do kolejnej zagadki, jaką stanowi mauzoleum Haubitzów. Podzielę się swoimi przemyśleniami, które nie są wynikiem jakichś głębokich studiów, ale po prostu głosem w dyskusji. Zgadzam się z Szarą Sową, że mauzoleum w Polanie jest fikcyjne, ale nie mogę też odmówić racji gregoriusowi, że ta fikcja mogła mieć jakiś pierwowzór.
Pozwolę sobie przypomnieć, że mauzoleum z "Księgi Strachów", to nie jedyna taka budowla w książkach Nienackiego. Wcześniej był grobowiec Regirungsratha na Czartorii w "Uroczysku" i o ile mi wiadomo, miejsca jego lokalizacji również nie udało sie ustalić. A może obydwa miały ten sam pierwowzór ? Są pewne podobieństwa:
Grobowiec z "Uroczyska":
Cytat:
...prostokątnym jak pudełko, grobowcem z cegły. Stromy dach grobowca zrobiony był z półkolistej, drobnej dachówki, z boków strzegły go wysokie, pseudogotyckie wieżyczki... Do jego wnętrza prowadziły duże drzwi od frontu, drzwi z jednej żelaznej płyty. "

Mauzoleum z "Księgi Strachów":
Cytat:
…zobaczyliśmy na polanie prostokątną sylwetkę mauzoleum Hermana von Haubitza. Zbudowano grobowiec z materiału, jakiego wszędzie tu było pełno, a więc z granitu. Tylko narożniki i obramowania malutkich okien wymurowano z czerwonej cegły. Mauzoleum miało kształt kwadratowego pudła i strzelisty dach z szarej dachówki, upstrzony kilkoma pseudogotyckimi wieżyczkami. Na żelaznych drzwiach wisiała ogromna kłódka.

Różnica w materiale budowlanym jest uzasadniona granitową architekturą miejsc z szachownicami. Ale za to jest podobieństwo w lokalizacji, bo w jednym i drugim przypadku budowla miała stać na górze, na której był też nieczynny kamieniołom.
Wiem, że to mało, ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to to samo miejsce. Przed grobowcem Regirungsratha Tomasz po raz pierwszy pocałował Babie Lato. Może Nienackiemu to miejsce tak utkwiło w pamięci, bo całował się tam z dziewczyną, którą umieścił później w książce jako Babie Lato ?
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-11-11, 15:29:24   

Warto do tych grobowców dodać grobowiec Bełcaka z "Pozwolenia na przywóz lwa" :D
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-11, 16:02:54   

Coś w tym jest. Wprawdzie jego opis jest mniej precyzyjny i stoi na cmentarzu a nie na górze, ale za to podobnie jak Mauzoleum Haubitza, jest miejscem ukrycia skarbu :)
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-11, 17:58:51   

Jeszcze trochę i załozymy agencję detektywistyczną. Czy nie sądzicie, że dobry pisarz może po prostu stworzyć jakieś miejsce w wyobraźni? ;-)
Ale, ale... bardzo ładny, prostokątny, granitowy, idealnie położony (na wzgórku), jeno bez stromego dachu, jest grobowiec w Zakalczu Wielkim na Mazurach.

_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-11, 18:10:14   

Robinoux napisał/a:
Ale, ale... bardzo ładny, prostokątny, granitowy, idealnie położony (na wzgórku), jeno bez stromego dachu, jest grobowiec w Zakalczu Wielkim na Mazurach.


Nie ma pseudogotyckich wieżyczek!

W tamtych okolicach takich grobowców jest więcej. Zdjęcie z mojego sierpniowego wypadu:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-10-11, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-11, 18:12:05   

No to z pseudogotyckimi wiezyczkami - z lubuskiego, a więc blisko :)

_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-11, 18:29:29   

No pięknie ! Widzę, że ożywiłem ten dział :D . A nie macie czegoś stojącego samotnie na zboczu albo szczycie wzgórza ?
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-11, 18:39:03   

Grobowiec w Zakałczu stoi na wzgórku, swoją drogą tak sobie zawsze wyobrazałem mauzoleum Haubitza. Zresztą pustkowie mogło się Nienackiemu "przysnić" jako wariant mauzoleum Hindenburga.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-11-11, 18:52:04   

Robinoux napisał/a:
Grobowiec w Zakałczu stoi na wzgórku, swoją drogą tak sobie zawsze wyobrazałem mauzoleum Haubitza. Zresztą pustkowie mogło się Nienackiemu "przysnić" jako wariant mauzoleum Hindenburga.

Grobowiec Haubitzów jest obowiązkowym punktem nw naszej zlotowej wędrówce. Musimy jakiś wybrać i od tej pory będzie to już li tylko GROBOWIEC HAUBITZÓW :) Zrazu dla nas, a potem i dla innych...
( bo na wzór fromborskiego Zlotu i Szachownicowy będzie miał mapkę, prawda :) )
Zaś naszego nieocenionego badacza historii- TomaszaK- proponuję mianować Merytorycznym Führerem Zlotu Szachownicowego- (czyt. Prezesem Związku Tajemniczej Szachownicy. :) )
Ostatnio zmieniony przez Jacekxt 2012-11-11, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-11, 19:02:06   

Jacku, spokojnie. Głęboko oddychaj i policz do 100. Podobno to pomaga :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 11