PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Testament bibliofila (2005)
Autor Wiadomość
złota rękawica1 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2008-11-13, 22:05:17   

Czytałam "Pojedynek detektywów" i "Testament Bibliofila". Ta druga książka jest znacznie lepsza, ale ma trochę nieprawdopodobne zakończenie. Obie zainteresują fanów Pana Tomasza. W PD występuje nawet bohater wzorowany na Tomaszu. Wolę jednak samochodzikowe powieści Niemirskiego niż te dwie.

Krzysztof 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2009-10-24, 18:42:54   

"Testament Bibliofila" fajnie się czytało,miłe zaskoczenie polecam. :D

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-04-08, 21:26:44   

RE - WE - LA - CJA

Czyta się jednym tchem!!! Fascynujaca zagadka, wartka akcja, niesamowite zakończenie!!!

Polecam wszystkim. Bardzo pozytywne dla mnie jest to, że Niemirski odciął się tutaj calkowicie od samochodzikowości. Nie można powiedzieć, że ta książka byłaby dobrą kontynuacją, bo nie ma tutaj analogii do Dańca, Batury czy wehikułu. Jest zagadka, ale za to JAKA! Rewelacyjna powieść dla młodzieży. Jeśli macie dzieci w wieku 10 - 18 lat to polecam gorąco. Jak byłem dzieciakiem, to czytywałem samochodziki, Bahdaja, Niziurskiego, ale tak dobrych książek nie było. I wcale tutaj nie przesadzam. Kiedyś zachwycałem się Telemachem, dziś jestem pod wrażeniem Testamentu Bibliofila. Ach jaka szkoda że nie mam już 15 lat...

Nie napiszę wam już ani słowa o fabule!!! Koniecznie musicie to przeczytać. :)
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2012-04-08, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-09, 12:06:03   

Już sobie zamówiłam w mojej bibliotece, do której zapisałam się ze względu na Dańczyki! :p Potrafisz Michał zamącić w głowie ludziom. :D

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-04-09, 12:51:19   

Hahahahaa. Jestem pewien, że się nie zawiedziesz :)

Żałuję tylko, że została mi zaledwie jedna nieprzeczytana książka Niemirskiego - "Tajemnica Fabritiusa". Mam nadzieję, że nie będzie gorsza od "Testamentu...". Chociaż będzie to bardzo trudne.

Szkoda, ze w dzisiejszych czasach młodzież tak mało czyta. Kiedyś człowiek zapisywał się w bibliotece na książki Bahdaja, Nienackiego, Niziurskiego, bo non stop były one wypożyczone. Jakie było niesamowite szczęście, gdy wreszcie udało się uchwycić w łapy mocno zużyty egzemplarz "Tajemnicy Tajemnic", czy "Kapitana Nemo". Teraz w bibliotekach książki leżą na półkach, ale młodzież do nich nie zagląda. Jestem (już niedługo :) ) wychowawcą klasy maturalnej i dostałem niedawno listę osób, z książkami do zwrotu. Okazało się, że przez cztery lata ze szkolnej biblioteki korzystało zaledwie 14 z 28 uczniów!!! Na przerwach nikt tam nie chodzi, a przecież jeszcze nie tak dawno jak byłem uczniem, prawie każdą przerwę spędzało się w czytelni.

Czasy się zmieniły, czytanie książek nie jest już dla młodzieży atrakcyjne. Cóż, nie wiedzą ile tracą.

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-09, 13:10:14   

To mój Mateusz należy do wyjątków, on czyta książki tonami, jedną za drugą. :) Mam nadzieję, że nie zniechęci się nigdy w życiu. :564:
Swoją drogą my też nie korzystaliśmy z biblioteki, ale szkoda mi kasy na Dańczyki, bo czasami nie da się ich nawet dokończyć, więc sprawdziłam czy w MBP jest jakiś wybór i od jakiegoś czasu chodzimy i wypożyczamy. Ostatnio wzięliśmy Testament i Nieuchwytnego kolekcjonera, bo wstyd przyznać do tej pory tego nie czytaliśmy. :oops: :oops: :oops:

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-04-21, 15:39:18   

I jak tam Iwmali? Czytasz (syn czyta) "Testament bibliofila"? Napisz opinię jak skończysz, bo jestem ciekaw czy rozwiążesz zagadkę sama ;-)

"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-21, 21:04:25   

Nie, jeszcze nie dostałam tej książki, na razie zamówiłam. Zwrot jest pod koniec kwietnia, ale może ktoś nie odda w terminie. Czekam z niecierpliwością. :)

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-18, 15:33:22   

Powiem Michał, że jestem po pierwszym totalnym zaskoczeniu ...w tej książce, aż mi szczęka opadła do ziemi!!! :zdziw: Książka super, powinnam dzisiaj ją skończyć. :)

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-05-18, 16:37:14   

Iwmali napisał/a:
Powiem Michał, że jestem po pierwszym totalnym zaskoczeniu ...w tej książce, aż mi szczęka opadła do ziemi!!! :zdziw: Książka super, powinnam dzisiaj ją skończyć. :)

Ciesze się bardzo. Mnie też się podobała :) Niemirski był nawet trochę zdziwiony, jak się nią aż tak bardzo zachwycałem ;-)

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-18, 20:53:09   

R-E-W-E-L-A-C-J-A

Skończyłam czytać i żal mi się zrobiło, że to koniec czytania. :/ Książka jest super, przez cały czas trzyma w napięciu, sporo zaskakujących zwrotów, do tego akcja dzieje się w Kórniku na zamku. Dość sporo opisów historycznych, ale podanych w interesujący sposób. :) Polecam ją wszystkim.

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-05-18, 21:04:46   

Iwmali napisał/a:
R-E-W-E-L-A-C-J-A

Skończyłam czytać i żal mi się zrobiło, że to koniec czytania. :/ Książka jest super, przez cały czas trzyma w napięciu, sporo zaskakujących zwrotów, do tego akcja dzieje się w Kórniku na zamku. Dość sporo opisów historycznych, ale podanych w interesujący sposób. :) Polecam ją wszystkim.

Podobno była propozycja, żeby ta książka była lekturą szkolną, ale Niemirski nie wyraził zgody, uzasadniając to tym, że jak będzie lekturą to młodzież będzie ją niechętnie czytać. Ile w tym prawdy, to nie wiem (pewnie niewiele ;-) ), ale powiedział to na forum przy wszystkich dzieciakach :)

Zakończenie jest trochę...niesamowite :p , ale niewątpliwie ciekawe. Podobało mi się w tej książce to, że mimo iż jest skierowana głównie do młodzieży, to czytałem ją z zainteresowaniem i wielka ochotą. Myślałem że już totalnie zdziecinniałem, ale jak widać Iwmali też się podobało ;-)

Pomysłowo napisane i przystępnie podane :) Ciekawe czy będą dalsze przygody Barbera...?

Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2012-05-18, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-18, 21:10:22   

Michal_bn napisał/a:
Podobało mi się w tej książce to, że mimo iż jest skierowana głównie do młodzieży, to czytałem ją z zainteresowaniem i wielka ochotą. Myślałem że już totalnie zdziecinniałem, ale jak widać Iwmali też się podobało ;-)

Powiem Tobie, że niekoniecznie tylko do młodzieży, to taki momentami lekki dreszczowiec, przynajmniej ja to tak odebrałam. :D Sporo przemocy, Berber prawie jak Daniec co chwilę wpadał w pułapkę! :053:
Michał, ja to tak zdziecinniałam chyba ze względu na swój podeszły wiek! :okulary2:

MacGyver 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2012-05-22, 19:11:01   

Właśnie ją czytam... polonez to jest to :564:

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-18, 23:56:15   

Tyle ochów i achów więc postanowiłem sprawdzić przyczynę tego aplauzu. I nie dołączę do chóru wielkich entuzjastów „Testamentu bibliofila”. Ta lektura potwierdza moją, ugruntowaną już, opinię na temat kontynuacji, które wyszły spod pióra Arkadiusza Niemirskiego. Autor często miewa ciekawe pomysły na zagadkę historyczną, potrafi fajnie wpleść trochę wiedzy historycznej, ale charakterystyka postaci i obudowanie fabularne całej historii wychodzi mu już znacznie gorzej. Tak jest też tym razem. Nie kupuję 15-letniego Omnibusa z jego błyskotliwą wiedzą na poziomie specjalisty z kilku dziedzin nauki, zwłaszcza, że zupełnie niepotrzebnie został w tę wiedzę wyposażony. Pozostali konkurenci, w większości scharakteryzowani jako półgłówki, nie pozostają w tyle w rozwiązywaniu zagadki. Zdecydowanie najlepsze wrażenie robi początek książki, kiedy poznajemy zagadkę i bohaterów, potem jest coraz słabiej, aż do rozczarowującego zakończenia. Rozwiązanie zagadki zawodzi we wszystkich możliwych wymiarach. Zarówno pod względem zawartości schowka, historii skarbu, skrytki, jak i okoliczności odnalezienia.

Zapewne nie jest to zła książka dla młodzieży, choć nie rozumiem dlaczego lektura adresowana do nastolatków ma zawierać infantylne rozwiązania fabularne i przerysowane postacie. Taka tam przeciętna produkcja na poziomie kontynuacji Niemirskiego. Wcale mu się nie dziwię, że był zaskoczony zachwytami Michała.

Michal_bn 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2012-06-19, 08:52:44   

Kustosz napisał/a:
Tyle ochów i achów więc postanowiłem sprawdzić przyczynę tego aplauzu. I nie dołączę do chóru wielkich entuzjastów „Testamentu bibliofila”.

Wcale mnie to nie dziwi :p

Kustosz napisał/a:
Ta lektura potwierdza moją, ugruntowaną już, opinię na temat kontynuacji, które wyszły spod pióra Arkadiusza Niemirskiego.

Tyle, ze to nie kontynuacja.

Kustosz napisał/a:
Nie kupuję 15-letniego Omnibusa z jego błyskotliwą wiedzą na poziomie specjalisty z kilku dziedzin nauki

??? Przecież tak wcale nie było. Jaki specjalista? Dla mnie właśnie Omnibus był bardzo wiarygodną postacią, co u wielu autorów jest trudne przy kreowaniu nastoletnich bohaterów.

Kustosz napisał/a:
Zapewne nie jest to zła książka dla młodzieży, choć nie rozumiem dlaczego lektura adresowana do nastolatków ma zawierać infantylne rozwiązania fabularne i przerysowane postacie. Taka tam przeciętna produkcja na poziomie kontynuacji Niemirskiego. Wcale mu się nie dziwię, że był zaskoczony zachwytami Michała.

Mówiąc całkiem poważnie: "Testament bibliofila" jest jedną z najlepszych książek dla młodzieży jaką przeczytałem w życiu (a swego czasu było tego wiele). Nie wątpię, że czytałeś lepsze, ale oprócz samochodzików, ciężko mi takowe znaleźć. Bahdaje i Niziurskie czytane przeze mnie obecnie brzmią dość dziecinnie, a przy TB bawiłem się świetnie.

Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2012-06-19, 08:53, w całości zmieniany 1 raz  

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-19, 09:09:20   

Michal_bn napisał/a:
Mówiąc całkiem poważnie: "Testament bibliofila" jest jedną z najlepszych książek dla młodzieży jaką przeczytałem w życiu

Dla mnie też, Mateusz ma podobne zdanie, ja również przeczytałam setki książek dla młodzieży i TB stawiam bardzo wysoko! :564:

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-19, 11:21:17   

Pewnie masz rację Michał. Po prostu, książki dla młodzieży powinna czytać młodzież, a nie stare pryki. W zasadzie stosuję się to tej reguły. Oprócz samochodzików, wyjątek zrobiłem dla kontynuacji i dwóch książek Niemirskiego. Biorę niby poprawkę na młodzieżowy charakter tych lektur, ale zapewne zbyt małą. Wracam więc do „Końca systemu władzy” Pawła Kowala:)

veg1 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2012-07-22, 11:14:06   

Właśnie znalazłem link do audiobooka " Testamentu bibliofila. Czyta Jacek Kiss. Dla zainteresowanych na PW. Pozdrawiam.

jacko277 
Sympatyk Samochodzika
Jacek

Wysłany: 2012-07-28, 17:33:55   

Dołączam do zadowolonych czytelników Testamentu Bibliofila. Książkę czyta się praktycznie jednym tchem, akcja jest wartka, ciekawa i ma zakończenie z przesłaniem. Opisy historii zamków jak i samego zamku mogą przywołać pióro Nienackiego, ale przecież Niemirski też jest jeden.
Zdecydowanie polecam, również zadeklarowanych ortodoksów kanonu PS :)
Na minus, żeby nie było że książka jest idealna, trzeba zaliczyć brak romantycznego zakończenia a na to, przynajmniej w moim mniemaniu się zanosiło.
Ostatnio zmieniony przez jacko277 2012-07-28, 18:05, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu