PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dwie (1984)
Autor Wiadomość
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2012-02-15, 20:38:12   Dwie (1984)

Pierwsza powieść Jerzego Ignaciuka już za mną.

Powiem tak: zdecydowanie to lepsze, od jego książek z serii "PS i...". Powieść ma niepowtarzalny klimat... wszechogarniającej nienormalności. Mimo to, czyta się ją bardzo szybko. Może dlatego, że ja lubię czytać tego typu rzeczy. Powiedziałbym, że to bardziej opowiadanie niż powieść, bo mimo, że książka liczy 200 stron, to są one formatu A6, a odstępy między wierszami dość pokaźne. Przeczytałem "Dwie" w jeden wieczór.

OD TEGO MOMENTU NASTĘPUJE OPIS FABUŁY

O czym jest książka? To opowieść dorosłego mężczyzny - bibliotekarza, o imieniu Jacek, który podobnie jak autor, urodził się w październiku. Opowiada on swoje życie, począwszy od czasów wczesnego dzieciństwa, aż do momentu wejścia w dojrzały wiek. Ignaciuk nie szczędzi dość odważnych opisów, które momentami, aż zniesmaczają czytelnika. Główny bohater opowiada o swoich homoseksualnych doświadczeniach ze starszymi kolegami na koloniach, podwórkowych zabawach z kolegami i pierwszych kontaktach z kobietami. Wszytko to robi dość opisowo. Pokuszę się o przytoczenie fragmentu (osoby o słabych nerwach niech nie czytają):

"Chłopcy przywiązywali do klapy śmietnika długi sznurek i unosili ją. Na śmietnik wskakiwał kot - dużo było kotów na naszym podwórku - i zaglądał do środka, oni puszczali sznurek, Jeżeli klapa trafiła na kocią szyję, kot ginął, jeżeli niżej, kręcił się w kółko po podwórku wrzeszcząc - bo to nie było miauczenie - ochryple wrzeszcząc ciągnął za sobą bezwładne nogi, leciało z niego śmierdzące kocie motyla noga i krew. Chłopcy uciekali. Na podwórku zostawał tylko krzyczący, oblepiony gównem i krwią łachman."


Po co to przytaczam? Ano po to, żeby ten nic nie wnoszący do opowieści fragment unaocznił jaki język stosuje w tej książce Ignaciuk i że opisuje dość nieprzyjemne sceny. Każdy może ocenić czy sięgnąć po "Dwie" czy nie.

Główną cześć powieści stanowią zmagania bohatera z samym sobą i próba niepostradania przez niego zmysłów. Jacek uzmysłowił bowiem sobie, że jego żona występuje w dwóch postaciach: Niny (jego żony) i Izabelli (siostry Niny, której nigdy osobiście nie spotkał). Często używa tych imion naprzemiennie i nie wiem czy autor sam to wymyślił, czy sam miał jakiś problem ze swoją osobowością ;-) .

Jeśli chodzi o moje prywatne odczucia, to trochę razi mnie dość radykalne nastawienia bohatera (autora) do homoseksualizmu, kobiecych imion czy nawet rajstop. Aha i taka malutka uwaga na koniec: w 1983 karetki przyjeżdżały po kilku godzinach do pacjenta ( wg Ignaciuka). Jak widać, zmieniło się to na lepsze ;-)

KONIEC OPISU FABUŁY

Książka bardzo ciężka jeśli chodzi o tematykę, ale jest krótka i znośnie napisana. Myślę, że sięgnę jeszcze po jego powieści. Ta jest całkiem niezła!

Jeśli ktoś czytał "Dwie" chętnie poznam jego opinię :)
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-02-23, 22:39:44   Re: Dwie (1984)

Michal_bn napisał/a:
trochę razi mnie dość radykalne nastawienia bohatera (autora) do homoseksualizmu, kobiecych imion czy nawet rajstop


Rajstop???
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2012-02-24, 19:09:07   Re: Dwie (1984)

michaŁ napisał/a:
Michal_bn napisał/a:
trochę razi mnie dość radykalne nastawienia bohatera (autora) do homoseksualizmu, kobiecych imion czy nawet rajstop


Rajstop???


TAK

I pończoch!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10