PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 12:10
J. K. Rowling - Harry Potter
Autor Wiadomość
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-02-02, 22:39:33   J. K. Rowling - Harry Potter

O serii książek opisujących przygody młodych czarodziei mógłbym napisać sporo bo jestem wielkim fanem wszystkich 7 części - chociaż moje ulubione to "Więzień Azkabanu", "Komnata Tajemnic" i "Czara Ognia", ale nie to skłoniło mnie do założenia tematu.
Otóż czy wiedzieliście, że Pan Samochodzik ma coś wspólnego z bohaterami tych książek? Chociaż właściwie powinienem powiedzieć tych filmów :)

Wskazówka:



Na drugim zdjęciu oczywiście Molly Weasley, a na pierwszym? Pani Joanna Jędryka czyli nie kto inny jak filmowa Zaliczka :) Pani Jędryka dubbinguje Molly prawie we wszystkich filmach z serii.

(swoją drogą nie wiedziałem, że Zaliczka pojawiła się również w "Latających Machinach")
_________________
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-02-03, 19:34:21   

Jak dla mnie to największy związek to napis na grobie Kendry i Ariany Dumbledore

Gdzie skarb wasz, tam i serce Wasze


ps. tak. wiem... Mt 6.21
_________________
 
 
Sosnowa Igiełka2 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2011
Posty: 135
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-02-08, 13:01:29   

Ja też lubię Pottera. :D to znaczy nie samego bohatera bo ten to mnie strasznie irytuje. Jak to powiedział mój tata: "więcej szczęścia, niż rozumu". :D Wolę Hermionę i Rona.
Grzegorzu, przytoczony przez Ciebie cytat kojarzy mi się z "Templariuszami". To tam było coś takiego, prawda? Dawno temu tata mi to czytał ale jestem pewna na 99%. :D
 
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-02-08, 17:43:47   

Sosnowa Igiełka napisał/a:
Grzegorzu, przytoczony przez Ciebie cytat kojarzy mi się z "Templariuszami". To tam było coś takiego, prawda? Dawno temu tata mi to czytał ale jestem pewna na 99%. :D

Cytat:
Tam skarb twój, gdzie serce twoje


Ech jak ja dawno Templariuszy nie czytałem :(
 
 
 
Sosnowa Igiełka2 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2011
Posty: 135
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-02-08, 18:09:32   

Tylko tam to było chyba "tam skarb twój, gdzie serce twoje" ale to żadna różnica. Ja też mało co pamiętam z tej części.
 
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-02-08, 19:09:23   

Sosnowa Igiełka napisał/a:
Tylko tam to było chyba "tam skarb twój, gdzie serce twoje" ale to żadna różnica. Ja też mało co pamiętam z tej części.

No to przecież tak podałem i tak na pewno było :) A Templariuszy czytałem wiele, wiele razy, tylko, że niestety dość dawno ostatni raz (bodaj przed konkursem z tego tomu był ów ostatni raz). Templariusze i Dwór są pewnie blisko granicy klikunastu czytań :D :564:
 
 
 
Sosnowa Igiełka2 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 31
Dołączyła: 24 Gru 2011
Posty: 135
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-02-14, 21:46:23   

Chyba troszkę zboczyliśmy z tematu. :D Aby powrócić powiem, że ja też bardzo lubię "Więźnia Azkabanu." :D To chyba moja ulubiona część, film też.
Ostatnio zmieniony przez Sosnowa Igiełka2 2012-02-14, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-02-15, 10:12:15   

A tak to mogło (według google'a) wyglądać to po łacinie Ubi est thesaurus tuus ibi est et cor tuum :D
_________________
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-02-15, 18:39:10   

Wersja zupełnie pierwotna to ubi enim est thesaurus tuus ibi est et cor tuum
_________________
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2012-02-16, 22:20:37   

Sosnowa Igiełka napisał/a:
Aby powrócić powiem, że ja też bardzo lubię "Więźnia Azkabanu." :D To chyba moja ulubiona część, film też.


"Więzień Azkabanu" to również moja ulubiona część. :) Za to jeśli chodzi o film to najbardziej podobała mi się ostatnia część. Jednakże po tak długim czasie jaki minął od wejścia pierwszej części do ostatniej to ciężko ocenić.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-02-17, 08:36:48   

Ostatnie 3-4 części filmu niestety już mnie tak nie porwały :( Był to kawał porządnego kina, ale nic poza tym. Natomiast pierwsze 4 części są super, zwłaszcza Azkaban i Czara Ognia. Ta dwójka to jak dla mnie potterowy wzór!
_________________
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-08, 18:53:35   

Całą serię przeczytałem w ubiegłym roku. Jednym tchem. Równolegle z córką. Bardzo fajnie wykreowane uniwersum z olbrzymim potencjałem. Postacie stworzone w filmie zupełnie zdominowały wizerunek swoich książkowych pierwowzorów, choć powieści Rowling są znacznie lepsze niż ekranizacje.

Co ciekawe, w późniejszym tomach, autorka umieściła bardzo wyraźnie aluzje do nazizmu i holocaustu, czytelne zapewne dopiero dla trochę starszych dzieci.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-05-09, 15:33:00   

A jak tam z rankingiem? Wyłonił się jakiś faworyt, i czy ten sam co u córki?
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-09, 15:54:24   

John Dee napisał/a:
A jak tam z rankingiem? Wyłonił się jakiś faworyt, i czy ten sam co u córki?

Pytasz o ranking tomów Pottera?

Hmm... pierwsza trójka to chyba "Czara ognia", "Zakon Feniksa" i "Więzień Azkabanu" (kolejność przypadkowa). U córki myślę podobnie, choć to się zmienia, bo ona wraca teraz do niektórych tomów.

Najmniej mi się podoba "Komnata tajemnic" i chyba jednak "Insygnia śmierci". Te ostatnie mocno przekombinowane, rozwlekłe, strasznie mroczne i nie ma Hogwartu (pomijając bitwę o Hogwart), a Potter bez Hogwartu to nie Potter:)
Ostatnio zmieniony przez 2018-05-09, 15:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-05-09, 18:13:54   

Kustosz napisał/a:
"Insygnia śmierci”… strasznie mroczne i nie ma Hogwartu (pomijając bitwę o Hogwart), a Potter bez Hogwartu to nie Potter:)
:564:
O tym nie pomyślałem, ale rzeczywiście czegoś zasadniczego mi brakowało - Hogwartu. Na szczęście zakończenie serii, które w tym tomie oferuje nam autorka, jest moim zdaniem całkowicie zadowalające.

Kustosz napisał/a:
Najmniej mi się podoba "Komnata tajemnic"
A u mnie odwrotnie, to moja ulubiona część. Nigdzie nie uśmiałem się więcej niż podczas lektury "Komnaty" (Jęcząca Marta ;-) ), która jednocześnie trzyma w napięciu niczym stalowe dyby. Ponure dzieje z przeszłości, rosnące poczucie niebezpieczeństwa, a zarazem wspomniany humor, tego rodzaju miks bardzo mi odpowiada. Najbardziej zaimponowało mi jednak, pamiętam, to, że po brawurowych wyczynach w “Kamieniu filozoficznym” Harry nie staje się nudnym, ogólnie podziwianym bohaterem, lecz wręcz przeciwnie, pada niejako ofiarą mobbingu.
Uważam, że Rowling dowiodła nieprzeciętną dalekowzroczność dostrzegając czyhającą tu na nią pułapkę, po czym zręcznie i efektownie ją ominęła. :)
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-09, 19:31:36   

Wiesz, generalnie cała seria jest dobra. Cykl Rowling nie ma swojego "Człowieka z UFO". "Komnata tajemnic" podobała mi się mniej na podobnej zasadzie jak powiedzmy "Złota rękawica" nie jest moim faworytem w cyklu Nienackiego.

Sam Harry jest postacią nieco irytującą, w dalszych tomach coraz bardziej. Moja ulubiona postać to Hermiona, a z drugoplanowych Snape, który od początku nosi w sobie głęboko skrywaną tajemnicę. Spiżowy Dumbledore jest nudny, dopiero w ostatnich tomach pajawiają się rysy na jego idealnym wizerunku.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-05-10, 08:32:17   

Kustosz napisał/a:
Cykl Rowling nie ma swojego "Człowieka z UFO".
Również dlatego, bo rozpoczęła i zakończyła cykl jednym ciągiem, poświęcając mu wszystko, całą swoją koncentrację i energię, podczas gdy Mistrz swój zawsze traktował nieco po macoszemu, bo wiadomo, marzył o sukcesie jako autor literatury poważnej. Miłość nieodwzajemniona, niestety. Jeśli Rowling podobne mrzonki również miała, to odłożyła je na później, nie pozwalając im na rozproszenie koncentracji potrzebnej do stworzenia swojego opus magnum. Dlatego jej seria jest tak zwarta, a Nienackiego nie.
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-10, 09:02:34   

John Dee napisał/a:
Jeśli Rowling podobne mrzonki również miała, to odłożyła je na później, nie pozwalając im na rozproszenie koncentracji potrzebnej do stworzenia swojego opus magnum.

Nie mogę się jednak nadziwić, że Rowling oparła się pokusie stworzenia cyklu, tym razem prequeli do Harrego, powiedzmy James Potter i.... :) W serii jest tyle retrospekcji i nawiązań do przeszłości, że aż się prosi. Na pewno byłby komercyjny sukces. Tyle, że sukesów komercyjnych autorka już nie potrzebuje, a widać zmęczona jest swoim uniwersum.

A jak Ci się podobał "HP i przeklęte dziecko"?
Ostatnio zmieniony przez 2018-05-10, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-05-10, 09:10:11   

John Dee napisał/a:
Dlatego jej seria jest tak zwarta, a Nienackiego nie.

Myślę, że trudno porównać obie serie, o tak odmiennym typie. Cykl o Harrym Potterze jest zwarty bo taki miał być, i miał zawierać jedną spójną opowieść której narracja jest rozłożona na lata. Otwarta seria książek Nienackiego to pasmo osobnych przygód, które łączy bohater ale (co często tu podkreślamy) dzieli różna tematyka, adresat i charakter.

John Dee napisał/a:
Jeśli Rowling podobne mrzonki również miała, to odłożyła je na później

Czytałem jej Casual Vacancy (Trafny wybór). Książka wprowadzona na rynek z hukiem przeminęła chyba bez wielkiego echa, ale uważam ją za całkiem sprawną, i więcej: wartościową, chociaż bez piętna geniuszu. Teraz widzę, że później wyszła spod ręki Rowling seria kryminałów i Trafny wybór był na tyle zachęcający, że chętnie bym ich spróbował.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-05-10, 09:18:55   

Kustosz napisał/a:
Nie mogę się jednak nadziwić, że Rowling oparła się pokusie stworzenia cyklu, tym razem prequeli do Harrego, powiedzmy James Potter i.... :) W serii jest tyle retrospekcji i nawiązań do przeszłości, że aż się prosi. Na pewno byłby komercyjny sukces. Tyle, że sukesów komercyjnych autorka już nie potrzebuje, a widać zmęczona jest swoim uniwersum.

Prequel w ścisłym sensie na razie jest tylko jeden, ale zmęczenia komercją ani uniwersum prawdę mówiąc nie widzę.

Z wikipedii:

Related works
Fantastic Beasts and Where to Find Them (supplement to the Harry Potter series) (1 March 2001)
Quidditch Through the Ages (supplement to the Harry Potter series) (1 March 2001)
The Tales of Beedle the Bard (supplement to the Harry Potter series) (4 December 2008)
Harry Potter and the Cursed Child (story concept) (play written by Jack Thorne) (31 July 2016)
Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists (6 September 2016)
Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies (6 September 2016)
Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide (6 September 2016)
Fantastic Beasts and Where to Find Them (film script) (19 November 2016)

Short stories
Harry Potter prequel (July 2008)

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,79 sekundy. Zapytań do SQL: 13