PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Praskie ślady Pana Tomasza
Autor Wiadomość
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-12, 22:54:23   

Dzięki za info, może się przyda, jak czasu starczy przed koncertem, bo nie wiadomo, ile w tych warunkach zajmie dojazd.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2010-01-16, 00:10:13   

W synagodze obok cmentarza kilka lat temu można było dostać zbiór legend praskich, a w nim sporo opowieści o golemie i rabim Loewe, w różnych wersjacch językowych (niestety nie było polskiej).
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2010-01-17, 11:20:38   

Robinoux napisał/a:
niestety nie było polskiej


W ogóle Czesi chyba za nami nie przepadają :/ łatwiej było mi się tam porozumiec po angielsku,czy rosyjsku niż po polsku.W praskim sklepie po polsku usłyszałam tylko "do widzenia" :p
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2010-01-17, 12:32:39   

She71 napisał/a:

W ogóle Czesi chyba za nami nie przepadają :/ łatwiej było mi się tam porozumiec po angielsku,czy rosyjsku niż po polsku.W praskim sklepie po polsku usłyszałam tylko "do widzenia" :p


Ja z kolei miałem (nie)przyjemność z czeskimi policjantami i po angielsku nie rozumieli nic za to po polsku chyba wszystko. Mi swoja sprawę przedstawili pismem obrazkowym a dopisek "pokuta" zrozumiałem bez tłumaczenia ;-)
_________________
To co teraz, ha?

 
 
Konfiturek2 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 21
Skąd: Puszcza Zielona W-wa
Wysłany: 2010-01-17, 16:17:00   

Nawiązując do "pokuty" byłem ostatnio u znajomych którzy żartowali sobie z języka czeskiego nawiązując rzekomo do czeskiej wersji terminatora:
– Ja sem elektronicky mardulec, a to je moje dva pistola.
– Ne, ne, elektronicky mardulcu!
– Ne ma ne.
_________________
Lecz we mnie zostało coś z tamtych lat,
Moj mały,intymny, muzyczny świat.
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2010-01-17, 16:28:45   

She71 napisał/a:
łatwiej było mi się tam porozumiec po angielsku,czy rosyjsku niż po polsku.


A my w Starbucksie trafiliśmy na sprzedawcę, który nie tylko bardzo chętnie ale i bardzo dobrze mówił po polsku :p
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-19, 11:27:43   

Do wszystkich napotkanych Prażan z którymi rozmawiałem (milicja, sprzedawcy, kelnerzy etc.) mówiłem po polsku i każdy uprzejmie mi odpowiadał/wyjaśniał na tyle na ile mógł. Może są chamscy, ale chyba tylko wtedy, jak mają do czynienia z chamstwem z Polski. Ja nie czułem się nielubiany czy zlekceważony.

Złota Uliczka jest super.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2010-01-30, 20:58:40   

Jedynie taki fragment cmentarza zobaczyłam :/

Upss,czemu mi nie wyszło...?

Cmentarz

Już wyszło (dop. czesio1) :)
Ostatnio zmieniony przez Czesio1 2010-01-30, 21:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2010-01-30, 21:11:21   

:)

Praga cmentarz.jpg
Plik ściągnięto 202 raz(y) 181,1 KB

_________________


Semel scriptum, decies lectum!
  
 
 
LuDi 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 30
Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 1183
Skąd: Bieszczady ;D
Wysłany: 2010-01-31, 17:49:09   

Fajne; tylko że w pierwszej chwili nie połapałem się że to cmentarz :D
_________________

'Moje serce jest zawsze tam gdzie przygoda...'
 
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2010-02-03, 10:26:48   

LuDi napisał/a:
nie połapałem się że to cmentarz



No,ja tylko tyle widziałam! Byc tak blisko.... :(
Nawet miałam karteczkę z prośbą do Rabina Loewe..... ;-)
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
LuDi 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 30
Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 1183
Skąd: Bieszczady ;D
Wysłany: 2010-02-03, 19:11:59   

trzeba było pójść i włożyć do skrzynki kontaktowej :D ;-)
_________________

'Moje serce jest zawsze tam gdzie przygoda...'
 
 
 
tomecki 
Czytał Samochodzika


Wiek: 43
Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 66
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-09-03, 22:59:33   

Czy ktoś z szanownych forumowiczów był w ostatnim czasie w Pradze? Parę dni temu przeczytałem Tajemnicę tajemnic, a że mam jeszcze trochę zaległego urlopu to pomyślałem, że warto by pojechać "na gorąco" właśnie do Pragi. Głównie ciekawi mnie jak wygląda tam sytuacja z noclegami i transportem. Jeżeli ktoś mógłby mi udzielić cennych rad i wskazówek na te i inne tematy będę wdzięczny :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-04, 10:52:39   

Może podpowiem, że relacja jest tu:

http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=560
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
tomecki 
Czytał Samochodzika


Wiek: 43
Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 66
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-09-04, 21:05:47   

Relację Pawła mam już przeczytaną 2 lub 3 razy. Przy okazji Pawłowej relacji uzupełniłem punkty na mapie Pragi które mi umknęły podczas czytania książki. Dzięki google maps wylukałem, że kemping na którym zatrzymał się Samochodzik istnieje do dzisiaj, a przy kempingu działa hostel w którym mam zamiar się zatrzymać. Mam nadzieję, że będą wolne miejsca, bo jak zwykle jadę w ciemno bez wcześniejszej rezerwacji :]

Szara Sowo jak nie masz nic przeciwko, to przy okazji opiszę punkty z Tajemnicy Tajemnic zaznaczone na mapie: ./redir/maps.google.pl/maps/ms?msid=214702795589211210254.0004b3202281f9b913162&msa=0
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-05, 10:25:18   

tomecki napisał/a:
Szara Sowo jak nie masz nic przeciwko, to przy okazji opiszę punkty z Tajemnicy Tajemnic zaznaczone na mapie: ./redir/maps.google.pl/map...f9b913162&msa=0


Bardzo do tego zachęcam! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2012-09-05, 17:00:09   

tomecki napisał/a:
działa hostel w którym mam zamiar się zatrzymać


Daj,proszę znac jak wrócisz. Planuję ponowny wyjazd do Pragi,tym razem samodzielnie,po mojemu i będę wdzięczna za sprawdzone praktyczne informacje.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
tomecki 
Czytał Samochodzika


Wiek: 43
Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 66
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-09-25, 20:59:27   

Kilka praktycznych informacji na temat Pragi-stan wrzesień 2012 :) :

1. Przed wyjazdem planowałem będąc już na miejscu wynająć pokój w hostelu, który powstał na części kempingu, gdzie swoją bazę miał Tomasz. Na szczęście jeszcze w Polsce przypadkowo natrafiłem na fajną stronę z tanimi hotelami, która działa podobnie jak np. Grupon. Piszę na szczęście bo Samochodzikowy kemping leży dość daleko od centrum, a poza tym z tramwaju do hostelu jest spory kawałek przez nieciekawą okolicę. PS jeździł po Pradze wehikułem ale w naszych czasach takie przemieszczanie się po mieście to porażka. Jeśli hotel to tylko w okolicy metra! Szkoda marnować cenny czas na przemieszczanie się autobusami.

2. Przychylam się do opinii poprzedników, że Czesi to zdziercy. Przykłady pierwsze z brzegu:

a) Korony proponuję zakupić w Polsce. Niby przelicznik jest podobny, ale w Pradze doliczają sobie jakiś podatek o którym człowiek dowiaduje się dopiero po transakcji. Np. z 400 zakupionych koron wypłacili tylko 350 (1 korona=0.17 zl.).

b) Wybierając się do restauracji w centrum miasta lepiej przed złożeniem zamówienia zapytać się o tzw. opłatę serwisową czyli krótko mówiąc napiwek. Mi przy rachunku na 340 koron doliczyli sobie 50 koron za obsługę (swoją drogą nędzną). Kłócić się nie wypadało, bo o Polakach i tak mają już marne zdanie... :] Podobno poza centrum samowolki kelnerów przy napiwkach nie ma.

3. Moje spostrzeżenia:

a) Paliwo pod korek najlepiej zatankować jeszcze w Polsce, jak najbliżej granicy. W Czechach miejscami nawet zeta droższe na litrze.

b) Na autostradach obowiązują winiety. Najtańsza 10-dniowa kosztuje 310 koron, tj. ok. 55 zł.

c) Tak jak wcześniej ktoś pisał ciekawe miejsca można zwiedzać tylko w pakietach. Z Samochodzikowych miejsc trzeba wyłożyć kasiorkę za cmentarz i Złotą Uliczkę. I tak:
stary żydowski cmentarz na Josefovie można obejrzeć w pakiecie z 4 synagogami co w sumie kosztuje 300 koron (50 zl.)(synagogi sobie odpuściłem, bo szkoda czasu będąc tylko 3 dni w Pradze), a Złota Uliczka jest w pakiecie z katedrą św. Wita, Pałacem Królewskim i Bazylika św. Jerzego za 250 koron.

Śladami Pana Samochodzika-"z grubsza" :) :

Zaznaczając sobie na mapie wszystkie miejsca związane z Tajemnicą tajemnic możemy praktycznie zwiedzić całą zabytkową Pragę. Ja miałem tych punktów 15 albo 16 i zrobiłem podział na 3 etapy:

1. Stare Miasto i Josefov
2. Hradczany i Mala Strana
3. Nowe Miasto i kemping na którym zatrzymał się Samochodzik (obecnie Intercamp Kotva).

Udało mi się zwiedzić Pragę z perspektywy Pana Samochodzika praktycznie w 2 dni, ale miałem to szczęście, że byłem z wyrozumiałą osobą towarzyszącą co ułatwiło zadanie :D Swoją drogą strzałem w "10" byłaby wyprawa do Pragi w gronie forumowiczów! Z tego co czytałem o Waszych dotychczasowych zlotach i klimacie na nich panującym, to mogłaby być naprawdę fajna sprawa :) Poza tym po wyprawie do Pragi "Tajemnica tajemnic" poszybowała u mnie o kilka oczek w górę w rankingu Pan Samochodzików... W najbliższym czasie postaram się wrzucić kilka dodatkowych fotek w relacji z wybrawy do Pragi PawlaK: http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=

She71 jeżeli masz jakieś pytania- pytaj śmiało :)
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2012-09-26, 08:03:27   

tomecki napisał/a:
strzałem w "10" byłaby wyprawa do Pragi w gronie forumowiczów!


Przychylam się do tego pomysłu! :564:


A tak na poważnie (chociaż tamto wyżej też było poważne) planuję wyjazd do Pragi wiosną (chyba,że jeszcze się skuszę na Sylwestra)
Tomecki-co to za "czeski grupon"? Już teraz pooglądałabym oferty.

A co do tego napiwku,o którym wspomniałeś...to samo funkcjonuje we Włoszech pod nazwą "coperto". Tam liczą od osoby. Najdroższe coperto,które zauważyłam wynosiło 9 euro od osoby!!!! Jednak informacja o tym jest umieszczona w menu,więc nie ma zaskoczenia.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-09-26, 08:19:33   

Koniecznie rozwiń relację!

tomecki napisał/a:
W najbliższym czasie postaram się wrzucić kilka dodatkowych fotek w relacji z wybrawy do Pragi PawlaK: http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=


A link jest wadliwy! Domyślam się ze chodziło tu o link do relacji Pawła?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,66 sekundy. Zapytań do SQL: 14