Pomógł: 53 razy Wiek: 60 Dołączył: 01 Gru 2012 Posty: 10000 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-01, 21:25:10 ...Z zagadek kościoła św. Salwatora
Jednym z najstarszych kościołów Krakowa, czyli całej Polski, jest kościół pw. Najświętszego Salwatora. Zachowane fragmenty budowli pochodzą z XII wieku, z tamtych czasów pochodzi najstarsza wzmianka w źródłach. Już wtedy kościół nosił rzadkie u nas wezwanie św. Salwatora. Tradycja odnosiła jego powstanie go do czasów Mieszka I, panowania czeskiego lub nawet do czasów Państwa Wielkomorawskiego i misji metodiańskiej. Kościół ten dał nazwę przyległego osiedla w dzielnicy Zwierzyniec.
Niestety, nigdy nie byłem na Salwatorze . Jak wynika z zalinkowanych opisów kościół ten kryje jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich, godną najlepszych tomów PS, jest zagadka pewnego krucyfiksu...
Pomógł: 1 raz Dołączył: 02 Kwi 2014 Posty: 252 Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-08-23, 17:54:55
Fajny kościółek w fajnym miejscu. Jeszcze starsze od niego, też niebanalne i ciekawie umiejscowione to najmniejszy kościół w K, św. Benedykta (Wzgórze Lasoty, "Na Zbóju") i św Wojcjecha na Rynku.
Pomógł: 53 razy Wiek: 60 Dołączył: 01 Gru 2012 Posty: 10000 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-23, 23:53:03
omszały głaz napisał/a:
Fajny kościółek w fajnym miejscu. Jeszcze starsze od niego, też niebanalne i ciekawie umiejscowione to najmniejszy kościół w K, św. Benedykta (Wzgórze Lasoty, "Na Zbóju") i św Wojcjecha na Rynku.
Kościółek św. Wojciecha oczywiście znam, sw. Benedykta, niestety, nie. Dzięki za przypomnienie prawdziwie samochodzikowego tematu.
W Krakowie jego obecnych granicach było we wczesnym Średniowieczu kilkadziesiąt (co najmniej 20, ale nie wiem, czy nie 2 razy więcej) kościołów i wiele obecnych kościołów krakowskich ma relikty z tego okresu, nie wyłączając katedry, gdzie jest ich nawet całkiem sporo. Najlepiej zachowany jest kościół św. Andrzeja fundacji Sieciecha - fara Okołu, czyli podwawelskiego dolnego podgrodzia, zawiązku właściwego Krakowa. Późniejsze miasto lokacyjne z XIII w. to było początkowo podmiejskie targowisko wśród bagien, gdzie istniał z ważniejszych obiektów tylko kościół św. Wojciecha. To były czasy, kiedy główne targi miejskie lokowano poza miastami warownymi, bo wpuszczanie większej liczby obcych do grodów było zwyczajnie niebezpieczne. A żeby zabezpieczyć osady targowe i w związku z tym bezpieczeństwo handlu, dodatkowo jeszcze przyjęta była zasada, że nie wolno atakować właśnie tych osad targowych. Koczownicy w Europie zostali znielubieni nie dlatego, że byli "niższą rasą mongolską" (bo nie byli; w tamtych czasach nie różnili się wyglądem od Rusinów), ale dlatego, że nie przestrzegali tej zasady i dlatego byli uważani za zbójów. Mimo, że kiedyś poniekąd stworzyli Europę.
W kościołach krakowskich warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbione ceramiczne romańskie płytki posadzkowe. Był to typowo polski przejaw sztuki romańskiej (Słowianie co najmniej od VIII w. byli mistrzami w garncarstwie). Oczywiście, podobne płytki można też znaleźć w innych miejscowościach w Polsce, ale w Krakowie jest ich wyjątkowo dużo.
Usiłuje się nam wmówić, że rzekomo Polska nie miała we wczesnym Średniowieczu dorobku artystycznego, a na pewno cała jej sztuka kościelna jest oparta na imporcie jeśli nie wyrobów, to wykonawców, ale niestety fakty temu przeczą. Mimo, że niewiele z naszego romanizmu i przedromanizmu ocalało, znane są niepowtarzalne w skali europejskiej i nieraz mistrzowsko wykonane dzieła, jak np. kolumny ze Strzelna czy Płyta Orantów z Wiślicy. Ta ostatnia to prawdziwe mistrzostwo techniczne - rysunek musiał być wykonany w świeżej zaprawie gipsowej, zanim stężała, a pomyłki i poprawki były wykluczone. A przy tym nigdzie w Europie nie znaleziono nic podobnego.
Drzwi Gnieźnieńskie nie "małpują" żadnych drzwi brązowych z innego kraju, a najstarsze murowane pałace czyli palatia oparte są na tym samym, odrębnym niż w innych krajach schemacie.
Ostatnio zmieniony przez Duch Wczoraj 2:34, w całości zmieniany 3 razy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.