PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Pierwowzory miejsca akcji i elementów krajobrazu
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-05-08, 22:38:20   

Cytat:
Nawet w latach istnienia NRD w Willi Bärenfett znajdowała się wystawa tych samych zbiorów etnograficznych, które i dzisiaj można tam podziwiać

Pamiętam że w TV oglądałem reportaż stamtąd, jeszcze w głębokich 70-tych.

John Dee napisał/a:
Nienacki oglądałby tam więc oryginalne stroje i wyposażenie indiańskie, które nie różniły się od tych, których posiadaniem szczycił się później jego Winnetou.

:564:

Świetny pomysł!

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 145 razy
Wysłany: 2021-05-08, 23:25:18   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
w latach 1956–1984 ta placówka działała pod nazwą „Muzeum Indiańskie"
Co nawet jeszcze bardziej przemawia za moją teorią, nie sądzisz? Wszak nie nazwał swojej książki “Pan Samochodzik i Old Shatterhand”. ;-)

Berta von S. napisał/a:
Podobno ówczesna ekspozycja muzeum pokazywała głównie prześladowanie Indian przez USA
Nawet w latach istnienia NRD w Willi Bärenfett znajdowała się wystawa tych samych zbiorów etnograficznych, które i dzisiaj można tam podziwiać (reszta powędrowała na zachód, do Bambergu). Nienacki oglądałby tam więc oryginalne stroje i wyposażenie indiańskie, które nie różniły się od tych, których posiadaniem szczycił się później jego Winnetou.

Tego przecież nie neguję. Napisałam, że mogli tych literatów ze zjazdu tam zawieźć.

Rozbawiła mnie tylko ta cała otoczka muzeum - przepychanki z nazwami, próba buntowania Indian i generalnie fakt, że Karol May był tak źle w NRD postrzegany. Nie miałam pojęcia - że podpadł, bo książki podobały się Hitlerowi i.t.d. :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-05-09, 19:52:22   

Berta von S. napisał/a:
Rozbawiła mnie tylko ta cała otoczka muzeum - przepychanki z nazwami, próba buntowania Indian i generalnie fakt, że Karol May był tak źle w NRD postrzegany.
To rzeczywiście dziwne, bo właśnie w NRD zabawa w Indian była strasznie popularna.
./redir/www.spiegel.de/ge...00-000000108426

Ale widać obeszło się bez Winnetou i Karola Maya.

Co innego Nienacki. Wielokrotnie w wywiadach opowiadał, jaki decydujący wpływ na wybór jego kariery zawodowej miały książki tego właśnie autora. Dlatego właśnie myślę, że zrobił pielgrzymkę do Radebeul, choć, chcąc uchodzić za poważnego pisarza, tym się akurat nie chwalił. ;-)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2021-05-10, 14:50, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu