PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 21:35
Babie Lato
Autor Wiadomość
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-08-04, 10:49:41   Babie Lato

Cytat:
"Uroczysko" to także jedna z moich ulubionych książek Nienackiego, tak jak kilka innych jego wczesnych dzieł. Już od dłuższego czasu staram się ustalić odniesienia tych ksiązek do realnych osób i wydarzeń, ostatnio na przykład nurtuje mnie tożsamość osoby, która stała się pierwowzorem Babiego Lata - taka mała obsesja.

Zbychowiec powyższym tekstem wywołał temat, który i mnie nurtuje od dłuższego czasu. Babie Lato jest opisana tak realistycznie, że chyba naprawdę miała realny pierwowzór. Ponadto wystąpiła aż w czterech książkach Nienackiego, musiała więc chyba być kimś ważnym w jego życiu. Szukając w internecie znalazłem kilka tropów, ale gdyby było więcej chętnych do grzebania w sieci, byłoby łatwiej coś znaleźć a wnioski i odkrycia można przedyskutować na Forum.
Czy jest ktoś chętny ? Są wakacje, a prognozy zapowiadają pogorszenie pogody, będzie więcej czasu na internet. Jeżeli zgłosi się choć jedna chętna osoba, przekażę to co mi sie udało do tej pory ustalić.
 
 
Zbychowiec 
Forumowy Badacz Naukowy
Zbigniew



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-08-04, 11:04:05   

Ja oczywiście melduję swoją gotowość !!
_________________
Przygodo, powiedz mi swe imię.
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-08-04, 15:34:32   

No więc mój trop jest taki: do poszukiwań przyjąłem założenie, że pierwowzór Babiego Lata rzeczywiście był archeologiem (chociaż tak naprawdę nie mamy takiej pewności). Z dwóch czasopism archeologicznych - „Studia wczesnośredniowieczne” i „Z otchłani wieków” spisałem nazwiska autorów opracowań, z badań prowadzonych w latach 50-tych w Tumie pod Łęczycą (Uroczysko) i Węsiorach (Atanaryk). Oto oni :
Andrzej Abramowicz
Lidia Gabałówna
Anatol Gupieniec
Konrad Jażdżewski
Antoni Kąsinowski
Janina Kamińska
Melania Klichowska
Jerzy Kmieciński
Maria Blombergowa
Kazimierz Kryszak
Andrzej Nadolski
Tadeusz Poklewski
Andrzej Tomczak
Krzysztof Walenta
Andrzej Zbierski
Z treści samych artykułów niestety nic nie wynika, bo autorzy opisywali badane przez siebie groby i osady, a nie siebie. W tym gronie archeologów są jednak cztery kobiety. Moja propozycja polega na przeszukaniu internetu i znalezieniu o tych paniach takich szczegółów, które pozwoliłyby na potwierdzenie albo odrzucenie wersji, że któraś z nich mogła odpowiadać postaci opisanej przez Nienackiego.
Najlepsze oczywiście byłoby znalezienie zdjęć z tamtych wykopalisk i ustalenie która z nich miała włosy o barwie starego złota :D
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2011-08-04, 16:27:51   

Maria Blombergowa to pewnie ta pani

./redir/www.lodz.ap.gov.pl/katyn.html - strona wygasła, podgląd archiwalny: ./redir/web.archive.org/w...v.pl/katyn.html

ale z kobietami trafić kolor włosów... :065:
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2015-10-21, 12:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Zbychowiec 
Forumowy Badacz Naukowy
Zbigniew



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-08-05, 00:06:47   

TomaszK, jesteś geniuszem ! Wydobycie tych danych to mistrzostwo świata. Jestem niemal w 100% pewien, że pierwowzorem Babiego Lata jest pani Lidia Gabałówna, a wnioskuję to na podstawie jej biografii oraz eliminacji pozostałych osób. Ponadto kiedy zacząłem szperać w materiałach na temat pani Lidii dokopałem się do rzeczy, które są dla mnie absolutnie sensacyjne: elementy układanki trafiły na swoje miejsce i teraz obraz tego, jak kształtował się przyszły Pan Samochodzik, fascynat archeologii, staje się o wiele jaśniejszy. Dotarliśmy do źródła !!!
Dlaczego uważam, że to pani Lidia jest Babim Latem:
1) Po pierwsze i najważniejsze widać to bardzo jasno z jej biografii przedstawionej tutaj:
./redir/www.muzarp.poznan...Gabalowna2.html - strona wygasła
Z tej biografii wynika, że była ona dokładnie typem osoby w której mógł zauroczyć się Nienacki: wygadana (popularyzowała archeologię np. wśród młodzieży), pełna energii, entuzjazmu, optymizmu, dobrego humoru, ekstrowertyczka, dusza towarzystwa (w tekscie jest podkreślone, że była osobą bardzo towarzyską), i co najważniejsze bardzo charyzmatyczna. Z drugiej strony skłonna do uniesień, lubiła dobrą literaturę.
Była rówieśniczką Nienackiego (o 2 lata starsza od niego).
Prowadziła badania w Tumie, Łęczycy, rozkopywała kurhany w różnych częściach Polski (ale to już wiemy, bo te fakty wykorzystałeś by ją znaleźć).
Prowadziła także badania kurhanów w Sarnowie, co zostało opisane tutaj:
./redir/www.odznaka.kuj-p...y/2/sarnowo.htm
A tutaj możecie obejrzeć parę zdjęć odkopanych kurchanów, to tak w ramach ciekawostki:
./redir/straznicykurhanu.ovh.org/index.php?m=kurhan&p=kurhan
2) Eliminacja pozostałych osób:
a) Janina Kamińska, ur. 1899, zm. 1992, byłaby nawet mocną kandydatką (związek z ZHP) gdyby nie to, że była 30 lat starsza od Nienackiego
b) Melania Klichowska, ur. 1921, zm. 1990, trochę podobny powód (8 lat starsza), a ponadto bardzo luźno powiązana z wykopaliskami w Tumie (z tego co zrozumiałem, ona tylko użyła trochę materiałów z wykopalisk do swoich opracowań archeobotanicznych, bo to jej profil)
c) Maria Blomberg, jako że osoba ta nadal żyje i ma się dobrze, nie wypada mi spekulować na temat wieku. Profil osobowości z różnych materiałów, które znalazłem na sieci, wydaje mi się ewidentnie nie pasować do Babiego Lata (nie upieram się jednak).

Pozostaje kwestia ustalenia, jak wyglądała pani Lidia. Jest dość spora szansa, ponieważ wystąpiła ona w filmie, tym oto:
./redir/www.filmpolski.pl/fp/index.php/425940
Ona komentuje coś w filmie, najprawdopodobniej jest więc sfilmowana (mniej prawdopodobne, że jest to tylko głos zza kadru). Dodatkowo film ten wyświetliła w 2005 roku telewizja Kino Polska a to oznacza, że film ten jest już zdigitalizowany i dostępny w archiwum TV (nie trzeba go zgrywać z taśm i digitalizować, co może kosztować parę tysięcy złotych). Spróbuję się dowiedzieć jaki jest koszt uzyskania jego kopii. Może też mamy tutaj jakichs znajomych, którzy mogliby pomóc nam uzyskać jego kopię z archiwum TV.
Tutaj informacja o emisji w 2005:
./redir/www.kinopolska.co...5-05-07&id=9364
_________________
Przygodo, powiedz mi swe imię.
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2015-10-21, 09:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-05, 07:35:51   

zbychowiec napisał/a:
Ona komentuje coś w filmie, najprawdopodobniej jest więc sfilmowana (mniej prawdopodobne, że jest to tylko głos zza kadru)


Albo trzecia możliwość, że jest autorką tekstu który czyta Jasieński :)
Ale reszta Twoich odkryć wzbudza szacunek!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2011-08-05, 07:49:37   

zbychowiec napisał/a:
Pozostaje kwestia ustalenia, jak wyglądała pani Lidia. Jest dość spora szansa, ponieważ wystąpiła ona w filmie, tym oto:
./redir/www.filmpolski.pl/fp/index.php/425940
Ona komentuje coś w filmie, najprawdopodobniej jest więc sfilmowana (mniej prawdopodobne, że jest to tylko głos zza kadru). Dodatkowo film ten wyświetliła w 2005 roku telewizja Kino Polska a to oznacza, że film ten jest już zdigitalizowany i dostępny w archiwum TV (nie trzeba go zgrywać z taśm i digitalizować, co może kosztować parę tysięcy złotych). Spróbuję się dowiedzieć jaki jest koszt uzyskania jego kopii. Może też mamy tutaj jakichs znajomych, którzy mogliby pomóc nam uzyskać jego kopię z archiwum TV.
Tutaj informacja o emisji w 2005:
./redir/www.kinopolska.com...5-05-07&id=9364


Film ma 9 minut więc może to być tylko migawka aczkolwiek ponieważ mówi o Tumie to może być jej wypowiedź.
W 2006 roku był do kupienia na allegro ale w archiwum nie ma kontaktu do sprzedającego.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-08-05, 12:19:54   

Mamy drodzy forumowicze swojego człowieka w kinematografii. Chodzi mi tutaj o Garamon. Może zechce nam pomóc jeżeli znajdzie chwilę czasu.
_________________
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-08-05, 20:11:51   

Brawo Zbychowiec !
Przejrzałem teraz artykuły napisane przez Lidię Gabałównę w dostępnych mi czasopismach i stwierdzam, że ona rzeczywiście była osobą odróżniającą się w gronie archeologów. Większość artykułów w "Z otchłani wieków" pisane jest suchym, naukowym językiem, na zasadzie "w odkrywce stwierdzono obecność zabytków ruchomych", a Gabałówna pisze swobodnym językiem, zachwyca się pięknem wykopanych przedmiotów, przytacza miejscowe legendy. A co najważniejsze udało mi się znaleźć jedno jej zdjęcie w artykule o badaniu jakiegoś kurhanu w 1959 roku ! Na zdjęciu niestety nie widać złotych włosów :( a prawdę mówiąc niewiele widać, ale sam fakt, że autorka sfotografowała siebie jest niespotykany w tym czasopiśmie i świadczy chyba o jej niestereotypowym podejściu do badań naukowych.
Zdjęcie pojawi się dzięki pomocy Pawła.
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2011-08-05, 20:58:53   

Here u 'r'

_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Zbychowiec 
Forumowy Badacz Naukowy
Zbigniew



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-08-06, 00:17:45   

Rewelacja ! Czy możesz podać jakieś linki do jej artykułów, np. w "Z otchłani wieków" ? Poza tym chcę spróbować dotrzeć do ludzi, którzy znali panią Lidię aby z nimi o niej porozmawiać. Co o tym myślicie ? Dotarcie do pana, który wystawił film o Borucie na Allegro wydaje się relatywnie proste - tylko co jak już dotrę ? To był film na szpuli a ja nie mam projektora. Do archiwów TV jeszcze nie dzwoniłem bo czasu nie było (cały wolny czas po pracy zużyłem na przeglądanie drewnianych kościołów w Polsce i byłym ZSRR - właśnie skończyłem...)
_________________
Przygodo, powiedz mi swe imię.
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-08-06, 00:25:17   

Cytat:
(cały wolny czas po pracy zużyłem na przeglądanie drewnianych kościołów w Polsce i byłym ZSRR - właśnie skończyłem...)


No i z jakim skutkiem ? :065:
_________________
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2011-08-06, 07:49:03   

zbychowiec napisał/a:
Dotarcie do pana, który wystawił film o Borucie na Allegro wydaje się relatywnie proste - tylko co jak już dotrę ? To był film na szpuli a ja nie mam projektora.


Sprawny projektor można kupić na allegro
./redir/allegro.pl/projektor-filmowy-prexer-ap-44-16mm-i1735503582.html
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-08-06, 08:40:13   

zbychowiec napisał/a:
Czy możesz podać jakieś linki do jej artykułów, np. w "Z otchłani wieków" ?

Niestety nie ma linków, a w każdym razie nie udało mi się znaleźć. Egzemplarze czasopism kupowałem na Allegro, nie mam zresztą kompletu z tamtych lat. Mogę zeskanować artykuły Gabałówny, ale dzisiaj wyjeżdżam na urlop, więc nie wcześniej niż za tydzień. Jest m.in. ten artykuł, o którym mowa we wspomnieniu które znalazłeś - "O Zakonie Braci Tumskich". Opisuje życie w baraku na wykopaliskach archeologicznych w Tumie. Zorganizowali takie swoiste bractwo, nadawali sobie tytuły rycerskie, przyznawali herby, organizowali uczty, których główną częścią była wielka micha sałatki z pomidorów. Niestety nie ma nic o Nienackim ani winie porzeczkowym :/
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2011-08-07, 20:17:45   

Kiedyś, w dawnych czasach, na ZNHP były jeszcze przedruki artykułów, m.in. "Tajemnice grobów i kurhanów", z "Odgłosów", nr 21, 1958 r., napisanego przez samego Nienackiego.
Było również zdjęcie jednej uczestniczek ekspedycji, podpisane tak:
Archeologów wyobrażamy sobie zazwyczaj jako roztargnionych, zdziwaczałych naukowców grzebiących się w dawno zamierzchłych czasach. To wyobrażenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Spójrzcie zresztą na zdjęcie: oto studentka Zakładu Archeologii, młoda i ładna dziewczyna. "
Jeśli ktoś jest zainteresowny - wyślę :)

Aha, no i listę przytoczoną powyżej rozszerzyłbym właśnie o studentki, sami pracownicy naukow to za mało : )
 
 
Zbychowiec 
Forumowy Badacz Naukowy
Zbigniew



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-08-09, 00:57:02   

Oczywiście ja jestem zainteresowany :-)
_________________
Przygodo, powiedz mi swe imię.
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-09-05, 20:46:49   

Znalazłem wzmiankę w „Zabójstwie Herakliusza Pronobisa”, potwierdzającą jak mi się wydaje , że to Lidia Gabałówna była pierwowzorem Babiego Lata. We wspomnieniu o niej na stronie ./redir/www.muzarp.poznan...Gabalowna2.html można przeczytać, że w 1956 roku po skoczeniu studiów rozpoczęła pracę w muzeum archeologicznym w Łodzi. Było to tuż po ukazaniu się „Uroczyska” (1957) i tuż przed powstaniem „Herakliusza” (1958). Babie Lato, która w Uroczysku i Atanaryku pracowała w Katedrze Archeologii, w „Herakliuszu” pracuje właśnie w muzeum.
Spotkanie w tramwaju, na stronie 24 wersji pdf: „Pobyt w górach przerwała, ponieważ postanowiła zostawić sobie większy czas urlopu na lato. Praca w muzeum bardzo ją ostatnio nudzi, chyba niedobrze uczyniła kończąc studia w zakresie archeologii, która przyjemna w lecie, w okresie wyjazdów na naukowe badania — staje się monotonna przez pozostały czas, kiedy klasyfikuje się i opracowuje muzealne eksponaty.”

Oczywiście to bardzo słaby dowód. Ciekawsze byłoby znalezienie jej zdjęć z tamtego okresu. W Muzeum Archeologicznym w Łodzi jest dział Archiwum Archeologiczne, gromadzący m.in. fotografie z badań prowadzonych przez Muzeum od 1928 roku. Z ich strony internetowej ./redir/www.maie.lodz.pl/...c&page=archiwum wynika, ze Archiwum jest ogólnie dostępne. Wśród osób piszących ostatnio na forum nie widać nikogo z Łodzi, ale może ktoś się ukrywa, a byłby chętny przejść się do muzeum?
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-09-07, 08:23:51   

Ja jestem z Łodzi, jakby ujawnił się ktoś jeszcze z naszego robotniczego miasta, to można by przeprowadzić małe dochodzenie w tej sprawie. Z kimś zawsze raźniej.
Choć kilka lat temu w pojedynkę chodziłem do czytelni biblioteki Waryńskiego obecnie Piłsudskiego, robiłem fotokopie Zabójstwa z roczników Odgłosów, a później przepisywałem to do Worda.
Gdyby był ktoś chętny, niech pisze.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2011-09-07, 11:22:34   

No to szukamy z Michałem jeszczej jednej osoby chętnej do pracy naukowej w dziedzinie Archeologii Samochodzikowej. Najchętniej z Łodzi. Ja niestety bywam w Łodzi tylko dwa razy w roku - raz kiedy jadę nad morze a drugi raz jak wracam.
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2011-09-07, 12:41:56   

Kolega już to gdzieś napisał, że woli formę TomaszKu :D
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 14