PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2011-08-25, 14:00
Pan Samochodzik a Filmoteka Narodowa
Autor Wiadomość
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-08, 09:25:48   Pan Samochodzik a Filmoteka Narodowa

Pozdrawiam wszystkich literackich pasażerów Pana Samochodzika!
A także tych filmowych, bo przedstawiam się nie do końca bezinteresownie. Ze względu na moją pracę (Filmoteka Narodowa...) zainteresowałam się tematem, który nie został dotąd omówiony na forum, mianowicie tymi ekranizacjami powieści Zbigniewa Nienackiego, które nie doszły do skutku. Takimi jak ciąg dalszy serialu Huberta Drapelli - po nakręceniu "Samochodzika i templariuszy" planowano realizację pięciu odcinków na podstawie "Niesamowitego dworu" według scenariusza autora!
jeśli kogoś temat zainteresował, zapraszam do lektury tekstu, który można znaleźć tutaj:
Filmowe przygody Pana Samochodzika
A jeśli kogoś BARDZO zainteresował, ;-) służę pomocą i dodatkowymi informacjami.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-06-28, 08:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-07-08, 09:54:42   

Nie daj się prosić tylko wrzucaj owe "dodatkowe informacje" jak najszybciej! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Matviey 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 48
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 26
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-07-08, 10:06:58   

Super sprawa!
_________________
My name is... Tomas! Tomas NN!
 
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2011-07-08, 10:33:39   

Witaj i zostań jak najdłużej :564:
Czekamy na więcej :D
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-08, 10:51:02   

Z dużym zaciekawieniem przeczytałem cały artykuł.
Nurtuje mnie pytanie jaką formę przybiera "temat do filmu"? Czy "5:0" na przykład to tylko skrótowo opisana fabuła ewentualnego filmu (jak na ilustracji) czy też pełny scenariusz? Nie ukrywam, że ten temat oraz "Śledztwo w toku" są dla mnie najbardzij atrakcyjne. Cudownie byłoby przeczytać, a co dopiero obejrzeć, "dorosłą" wersję "Księgi Strachów".
Widać, że masz dostęp do bardzo ciekawych materiałów - nic tylko pozazdrościć.
Swoją drogą byłem zaskoczony, że artykuł tak szybko się skończył - byłem przekonany, że będzie więcej. Co np. stało się z planami ekranizacji "Niesamowitego Dworu" w formie serialu? Czy realizacja ta utknęła na etapie scenariusza?

Oczywiście witam w naszym skromnym gronie :)
_________________
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-08, 11:25:11   

Dziękuję wszystkim za miłe powitanie i cieszę się, że temat kogoś zainteresował!

Cytat:
Nie daj się prosić tylko wrzucaj owe "dodatkowe informacje" jak najszybciej!


Informacje ogólne znajdują się w artykule, do którego link podałam. Nie chciałam się powtarzać, zresztą nie znalazłam też odpowiedniego miejsca na tak długi tekst. Tak więc, najpierw polecam lekturę tego, co już jest, a gdyby jakaś kwestia okazała się szczególne interesująca, spróbuję ją uzupełnić.

Cytat:
Nurtuje mnie pytanie jaką formę przybiera "temat do filmu"? Czy "5:0" na przykład to tylko skrótowo opisana fabuła ewentualnego filmu (jak na ilustracji) czy też pełny scenariusz?


Temat rzeczywiście jest krótki, jednak w zbiorach Filmoteki znajduje się też nowela filmowa, czyli taki literacki scenariusz. To 54 strony maszynopisu i chociaż pewne sceny wymagałyby dopracowania, spokojnie można ją potraktować jako mini-powieść.

Serial "Niesamowity dwór" utknął na etapie scenariusza, choć nie wiem do końca, jaki był decydujący powód. Możliwe, że był to fakt, iż Mikulski zaraz po "Templariuszach..." został zaangażowany do polsko-czechosłowackiego serialu "Łuk tęczy". Początek lat 70-tych to wysyp seriali, wśród których znalazło się sporo "rozrywkowych", jak "Czarne chmury" czy "Janosik". Pozbawiony odtwórcy głównej roli Pan Samochodzik zapewne przegrał z konkurencją...
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-07-08, 11:35:58   

Z uwagi na wartość merytoryczną przeniosłem temat z przywitalni do bardziej zacnego działu. :)

Nadal twierdzę że brakuje nam na forum działu dot. "innych ekranizacji".
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-12-27, 20:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-08, 11:59:39   

A tak już trochę bardziej ogólnie to na jakiej zasadzie działa Filmoteka Narodowa? Zastanawiam się ze względu na nurtujące mnie pytanie, które kiedyś musiało paść, a mianowicie czy zwykli śmiertelnicy mogą korzystać z jej zbiorów?
Wiem jak trudno było skorzystać np. z nagrań Polskiego Związku Niewidomych, chociaż bardzo często interesujące nas na tym forum pozycje są przez wszystkich zapomniane i nikt z nich nie korzysta.
_________________
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-08, 13:04:19   

Cytat:
A tak już trochę bardziej ogólnie to na jakiej zasadzie działa Filmoteka Narodowa?


Pytanie jest dosyć skomplikowane, bo tyle, ile rodzajów materiałów, tyle odpowiedzi :065: , ale postaram się wyjaśnić przynajmniej podstawy.

Jeśli chodzi o filmy - teoretycznie można je wypożyczyć, ale w praktyce jest to zarezerwowane dla kin, telewizji itd. Po pierwsze, kopie są na tradycyjnych taśmach, a ich wyświetlanie wiąże się z użyciem specjalistycznego sprzętu. Po drugie, koszty :galy:

Jeśli chodzi o materiały literackie, takie jak scenariusze i to wszystko, o czym pisałam w artykule - przeczytać może je każdy, tyle że w warszawskiej czytelni Filmoteki. Materiały trzeba zamówić mailowo lub telefonicznie, w najbliższą środę zostaną przewiezione z magazynu i będą czekać na zamawiającego w czytelni. Dla osób spoza Warszawy jest jeszcze opcja zamówienia międzybibliotecznego.

Na miejscu w czytelni można natychmiastowo skorzystać z książek i czasopism, a także teczek wycinków (uwaga - teczki są płatne!). Internetowa wyszukiwarka książek znajduje się na stronie Filmoteki.

Fotosy do filmów obejrzeć można także na miejscu, jednak część z nich została umieszczona w serwisie Fototeka
Znajduje się tam między innym 19 fotosów do "Wyspy złoczyńców".

Więcej szczegółowych informacji jest na stronie FN, ale te są chyba najważniejsze. Niestety, kwestia praw autorskich uniemożliwia nam kopiowanie i rozpowszechnianie większości materiałów...

Mam nadzieję, że to rozjaśniło trochę sytuację. W każdym razie, na wszelki wypadek - zapraszam :D
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-08, 13:16:30   

./redir/fototeka.fn.org.pl/strona/wyszukiwarka/info/1/13.html?search_type=tytul&key=wyspa#68003
Zdjęcie na plakat!
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-07-08, 16:59:03   

W nawiązaniu do linka z pierwszego postu to wydaje mi się że tytuł ekranizacji miał brzmieć 3:0, a druga sprawa że poznaliśmy Łódzki adres Nienackiego (pewnie wczesnołódzki) :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-08, 17:30:47   Re: Witam na filmowo

Garamon napisał/a:
Ze względu na moją pracę (Filmoteka Narodowa...) zainteresowałam się tematem, który nie został dotąd omówiony na forum, mianowicie tymi ekranizacjami powieści Zbigniewa Nienackiego, które nie doszły do skutku.

Zdecydowaną większość informacji, które znajdują się w artykule, do którego link podałeś można znaleźć w książce Mariusza Szylaka „Zbigniew Nienacki Życie i Twórczość”. Pisałem o tym w kilku postach dzieląc się wrażeniami z lektury tej książki:

http://pansamochodzik.net...r=asc&start=120
http://pansamochodzik.net...r=asc&start=135
http://pansamochodzik.net...r=asc&start=150

Interesujące są natomiast bliższe szczegóły dotyczące konspektu filmu osnutego wokół historii pamiętnika Konrada von Haubitz. Jeżeli faktycznie można do tego dotrzeć w czytelni Filmoteki, chyba się skuszę.

Witam na forum. Rzadko się zdarza żeby ktoś potrafił ciekawie zadebiutować.
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-09, 18:51:54   

Cytat:
Zdecydowaną większość informacji, które znajdują się w artykule, do którego link podałeś można znaleźć w książce Mariusza Szylaka „Zbigniew Nienacki Życie i Twórczość


Owszem, jednak mój tekst dotyczy przede wszystkim materiałów z Filmoteki, z którymi można się zapoznać w naszej czytelni. Biografia Nienackiego to raczej kontekst, niż główny temat. Dlatego starałam się pisać przede wszystkim o tym, co można wywnioskować właśnie na podstawie tych materiałów, niejako bezpośrednio.

Cytat:
W nawiązaniu do linka z pierwszego postu to wydaje mi się że tytuł ekranizacji miał brzmieć 3:0


Rzekomy błąd wynika ze specyfiki materiałów filmowych - na każdym z nich może być inny tytuł, a jeśli film nie został zrealizowany, za "oficjalny" przyjmuje się ten najpóźniejszy. Tytuł na skanie rzeczywiście brzmi "3:0 dla mordercy", ale w noweli filmowej liczba ofiar wzrasta do pięciu, więc tytuł się zmienia. Gdyby ta tendencja się utrzymała, aż strach pomyśleć do jakiej masakry mogłoby dojść na ekranie... ;-)
Możliwe zresztą, że tytuł ostatecznie brzmiałby inaczej, na przykład - jak podaje p.Szylak - "Kto jest kto".
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-07-13, 10:54:57   

Witam i ja Garamon !
Cieszę się że przybył ktoś tak dobrze zorientowany w filmie polskim. Dla mnie to istotne gdyż sam posiadam lekkiego zajoba na tym punkcie i myślę , że nie raz uda nam się porozmawiać.
I od razu sprawa. Od lat staram się znaleźć namiar na polski serial z 1979 pt. " Przyjaciele" w reżyserii Andrzeja Kostenko. Miał tylko premierę w lipcu 1981 i cisza od tamtej pory. Dlaczego ?
_________________
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2011-07-13, 13:06:57   

Cytat:
Od lat staram się znaleźć namiar na polski serial z 1979 pt. " Przyjaciele" w reżyserii Andrzeja Kostenko. Miał tylko premierę w lipcu 1981 i cisza od tamtej pory. Dlaczego ?


Wprawdzie większość seriali nie podpada pod Filmotekę, ale postaram się pomóc. Na początek pytanie - czy interesuje Cię cała historia tego serialu, notabene bardzo ciekawa, czy tylko powody, dla których nie jest obecnie wyświetlany?

Fajnie, że historia polskiego kina (i telewizji...) kogoś interesuje :D
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-07-13, 13:24:12   

Każda informacja będzie dla mnie cenna.
A w podzięce wypijemy Twoje zdrowie na wieczorku filmowym jaki z kolegą często organizujemy ( najbliższy w sobotę ) i rozmawiamy tylko cytatami z polskich filmów, każde inne zdanie karane jest przepadkiem piwa. Przednia zabawa !!! Żony już z nami nie zasiadają bo polskie filmy są bardzo wulgarne. :D :564: :564: :564:
_________________
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-13, 13:51:27   

veg1, chciałem Ci podesłać taki jeden link a tu widzę, że wyłączyłeś możliwość wysyłania PW. Na forum nie mogę więc jakbyś był zainteresowany podeślij maila na PW - chodzi o polskie filmy.
_________________
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-07-13, 14:37:46   

Faktycznie musiałem coś porąbać, starość nie radość . Już powinno być odblokowane. Czekam.
_________________
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-14, 14:21:55   

Cytat:
Od lat staram się znaleźć namiar na polski serial z 1979 pt. " Przyjaciele" w reżyserii Andrzeja Kostenko. Miał tylko premierę w lipcu 1981 i cisza od tamtej pory. Dlaczego ?


Jako że temat niezbyt "samochodzikowy", wysłałam odpowiedź przez PW. Reakcja systemu była dosyć nietypowa, więc mam tylko nadzieję, że doszła... Jeśli nie, proszę o sygnał i jakiś inny kontakt.
 
 
veg1 
Fanatyk Samochodzika


Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 1270
Wysłany: 2011-07-15, 10:24:09   

Wielkie dzięki za te wszystkie informacje Garamon !!!! Jestem Ci winien duże z pianką :564: Może kiedyś. A swoją drogą co znaczy trafić między wódkę a zakąskę (dotyczy Kostenki). Wypada jeszcze chwilę zaczekać. I proszę o wiadomość gdyby było coś wiadomo o emisji Przyjaciół . Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 12