PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
88. Lalka
Autor Wiadomość
Afrodyta 
Twórca
Luiza Frosz - autorka powieści samochodzikowych

Wysłany: 2009-12-22, 19:01:52   88. Lalka

Jakub Czarny pozytywnie mnie zaskoczył kontynuacją pt. "Lalka", przede wszystkim ciekawymi zagadkami. Trzeba zarazem powiedziec, że choc łamigłówki są interesujące to jednak wymagają porządnego wczytania się. Z jednej strony to plus, a z drugiej minus, bo trudno połknąc książkę w jeden dzień.
Jest tu pewien klimat, do tego dobry, przyjemny język. No i co najważniejsze nie ma bójek i popisów związanych z najnowszymi cudami techniki. Momentami trudno odróżnic gdzie kończy się rzeczywistośc, a zaczyna fikcja, ale to pozytywny aspekt.
Do tego dochodzi niezwykle ciekawe i zaskakujące zakończenie (chodzi mi już o samą końcówkę, a nie o rozwiązanie zagadki, choc to też jest interesujące).
W skali od 1 do 10: 7. Polecam!
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2011-12-31, 15:31, w całości zmieniany 1 raz  

lukinis131 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2009-12-23, 11:51:53   

Książka niezła , ale bez rewelacji . Moim zdaniem lepsze były późniejsze książki Czarnego jak : Wyklęci mistrzowie czy Płonący miecz .

Tomek Szwaj 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2010-08-14, 08:29:00   

lukinis131 napisał/a:
Książka niezła , ale bez rewelacji . Moim zdaniem lepsze były późniejsze książki Czarnego jak : Wyklęci mistrzowie czy Płonący miecz .

Podpisuje się pod przedmówcą...Nic szczególnego.

wojtekk 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2010-10-25, 20:20:16   

Książka dobra, ale bez rewelacji. Jak dla mnie zbyt poplątane te zagadki, aż w pewnym momencie się pogubiłem. Można przeczytać ale niekoniecznie. W skali od 1 do 10: 5

Arsen Lupin 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2011-02-19, 17:45:50   

Własnie się za to zabrałem, zobaczymy. To moja 3 pozycja tego autora, po "Bibli Lutra" i "Klasztorze w Zagórzu" jestem mega pozytywnie nastawiony do Pana Jakuba i podejrzewam ze tak juz pozostanie ;-)

Michal_bn 
Moderator

Wysłany: 2011-02-19, 17:48:40   

Akurat Lalka jest tragiczna :(

"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 17:53:57   

No proszę, a skąd taka zła opinia u wielbiciela Dańców? :zdziw:

Michal_bn 
Moderator

Wysłany: 2011-02-19, 18:03:19   

Iwmali napisał/a:
No proszę, a skąd taka zła opinia u wielbiciela Dańców? :zdziw:

Jestem wielbicielem samochodzików :D
Wg mnie to najsłabsza książka Czarnika :/

Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator

Wysłany: 2011-02-19, 18:14:28   

m_pufi napisał/a:
Akurat Lalka jest tragiczna :(

Mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Lalka jest rewelacyjna. :D
(oczywiście ta autorstwa Prusa)

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść

Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji

Wysłany: 2011-02-19, 19:33:48   

Cytat:
oczywiście ta autorstwa Prusa

A jakie ma zakończenie! Niektórzy autorzy kontynuacji pewnie nie czytali, a szkoda, bo mogliby się czegoś nauczyć hi hi.

"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2011-02-19, 19:34, w całości zmieniany 2 razy  

Michal_bn 
Moderator

Wysłany: 2011-02-19, 19:53:30   

Robinoux napisał/a:
Cytat:
oczywiście ta autorstwa Prusa

A jakie ma zakończenie! Niektórzy autorzy kontynuacji pewnie nie czytali, a szkoda, bo mogliby się czegoś nauczyć hi hi.

Myślę jednak że wszyscy czytali... Da się tego nie czytać??? Męczą tym dzieci w szkołach od lat :D

Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji

Wysłany: 2011-02-19, 19:58:48   

Cytat:
Da się tego nie czytać??? Męczą tym dzieci w szkołach od lat :D

Lalkę akurat mnie czytało się bardzo dobrze, wspominam mile stary, ogryziony przez myszy egzemplarz znaleziony na strychu u babci. Natomiast lektury można ominąć. dzisiaj młodzież w ogóle nie czyta lektur, tylko opracowania. Ja ominąłem "Chłopów". Nie dałem rady. Flaki z olejem.

"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-06, 22:43:57   

Jezeli bzdura nazwalem "El Greco" tym razem brakuje mi skali. Idiotyzm do kwadratu, piramidalna glupota.

Pierwsze kilkanascie stron zapowiadalo ciekawa historie w stylu retro, bliska atmosferze "Laseczki i tajemnicy", swoisty hold zlozony "Lalce" Prusa jednej z najlepszych polskich powiesci. Niestety, nic bardziej mylnego. Nie wiem jakiego muchomora spozyl autor, nie wiem jakie ziolo spalil, wiem natomiast, ze splodzil jakas psychodeliczna, schizofrniczna wariacje wokol powiesci Prusa. Dziwaczny melanz fikcji z rzeczywistoscia w oparach absurdu i niedorzecznosci. Tlum potomkow bohaterow literackich, tajne sprzysiezenia, hipnoza, gigantyczna mistyfikacja, zemsta po latach, porwania dla okupu, afera lustracyjna z drugiej polowy XIX wieku, ultra pietrowe zagadki, cuda wianki. Ba, Tomasz i Daniec odrzucaja oferte dolaczenia do teamu Ferrari w F1 w roli kierowcow rajdowych oczywiscie. Koles nie ma limitu.

Takiego steku bzdur nigdy, a przynajmniej bardzo dawno nie cztalem. Zdecydowany numer jeden w rankingu najglupszych post samochodzikowych wypocin.
Ostatnio zmieniony przez Kustosz 2011-03-06, 23:09, w całości zmieniany 2 razy  

Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2011-03-06, 22:56:42   

Tekst Ci się urwał :)

Medycyna zna różne przypadki...

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-06, 23:12:44   

Stefanmalek napisał/a:
Tekst Ci się urwał :)

Przepraszam. Jestem na wakacjach bez laptopa a nadawanie dlugich postow z Kindle to nie jest zbyt wygodna sprawa. Juz uzupelnilem tekst.

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-03-06, 23:23:18   

Kustosz mnie zdecydowanie zachęcił do lektury. Zakolejkowałem sobie tą pozycje jako następną, samochodzikową książkę :D
Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą...

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-07, 23:41:43   

Nic dziwnego. Skrajne opinie prowokuja do wlasnej oceny. :) Ciekawe co powiesz po lekturze.

raaafff 
Słyszał o Samochodziku
Raaafff

Wysłany: 2012-01-24, 23:37:00   

"Lalka" zmęczona :D
Nie była to jednak jedna z tych książek które czyta się jednym tchem...
Autor stanowczo przesadził, czyta się ciężko, łatwo się zgubić, pomysł z Formuła 1 był już szczytem...

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2012-10-31, 12:47:09   

Uffff przeczytałem po 3,5 miesiącu. Zacząłem podczas powrotu z Zakopca w lipcu i teraz udało mi się skończyć. Moja opinia na włos nie różni się od opinii Kustosza.
Zdecydowanie nie polecam.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Wacek Krawacik 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2013-12-26, 07:23:36   

Po przeczytaniu Biblii Lutra bylem pozytywnie nastawiony do pana Czernika. Niestety, Lalka to chyba jedna ze slabszych pozycji. Byc moze dlatego, ze to jedna z pierwszych tego autora. Jak dla mnie zbyt wielki balagan tych wszystkich potomkow bohaterow powiesci Prusa, super skomplikowanego szyfru, motywow dzialanosci Czarnego Cylindra, tej historii zeslanca. Widac ze autor sie staral, ale zbyt skomplikowal cala akcje. Pomysl moze byl dobry, te poszukiwanie zaginionych rozdzialow "Lalki" Prusa, ale akcja i wykonanie - to wszystko blisko dna. Moja ocena 3/10. Polecam tylko dla wytrwalych czytelnikow serii Pana Samochodzika.

Odpowiedz do tematu