PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
17. Kindżał Hasan-Beja
Autor Wiadomość
batura 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 72
Wysłany: 2007-06-03, 19:37:20   17. Kindżał Hasan-Beja

Jest to w zasadzie pierwsza powieść z udziałem Pawła jako przejmującego schede po Tomaszu. I wydaje mi się, że powinno to wyglądać zupełnie inaczej. Pamiętamy przecież z "Niewidzialnych" jak Tomasz miał asystentkę Monikę i jak bardzo był podejrzliwy w stosunku do niej (ach te kobiety :mrgreen: ). A tutaj człowiek prawie z łapanki i od razu pełne zaufanie, ba a nawet cała odpowiedzialność związana z zadaniem jest w jego rękach.
Niewspominając jeszcze o kwalifikacjach Pawła bo to i nie ta książka a i temat zupełnie inny.
Opisuję książkę pogodzony z faktem, że Tomasza zastąpił Paweł, że wehikuł to Rosynant i że jest to Nowy pan Samochodzik.

Zaczynajac czytać czujemy klimat PS, niestety czar szybko pryska...
Pierwsze co rzuca się od razu w oczy to to iż mamy doczynienia z dwoma narratorami Tomaszem i Pawłem i czasem cięzko jest odróżnić który w danym momencie jest tym głównym.
Zagadkę rozwiązuje ... Zosia :shock:
Odnalezione skarby zbyt często zmieniają włascicieli i to w sposób jak najbardziej niepedagogiczny. Co więcej Tomasz i Paweł godzą się i bierą udział w innych nieetycznych działaniach jak podcinanie lin, włamanie, zepsucie sonaru, kradzież, a nawet zatajenie jednego naszyjnika ze skarbu...

Nawet Batura też nie zachowuje się jak Batura, z tym że akurat to jest nowa postać więc może zachowywac się po swojemu.

Podsumowując:
Sam pomysł na akcję bardzo dobry, i gdyby to nie był Samochodzik to książka w sumie dobra, ale... ale no właśnie to jest Samochodzik.
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2011-12-31, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomaszNN 
Ojciec Założyciel



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1246
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2007-06-04, 10:27:59   

Nie czytałem tej książki i po Twojej recenzji jakoś mnie nie ciągnie. Sama recenzja jest świetna ale ja wychowałem się na starych samochodzikach i takie "udziwnienia" wprowadzone w kontynuacjach troszke mnie zniechęcają do ich czytania. Oczywiście nie oznacza to że ich nie przeczytam, jestem fanem samochdzika i nie daruje ich sobie jednak nie wiem czy sprawią mi tyle radości co części napisane przez Nienackiego :roll:
_________________
Władca ma prawo budzić strach u ludu, unikać jednak powinien jego nienawiści
 
 
 
Winnetou2 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 571
Skąd: puszcza mazurska
Wysłany: 2007-06-19, 20:09:05   

Warto wspomnieć, że w styczniu minęło równo 10 lat od wydania tej książki - co za tym idzie 10 lat kontynuacji Pana Samochodzika.
_________________
100 godzin z Wami - dziękuję...
 
 
Michal 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 01 Sie 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-08-20, 22:55:23   

No właśnie ,Batura podsumował to bardzo trafnie "gdyby to nie był Pan Samochodzik" to by było może i ciekawe.
Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem że "era" Tomasza skończyła się chyba już bezpowrotnie (ale będę czytał następne książki wierząc w to że jakaś będzie choć podobna do Samochodzika).
Popatrzcie na to tak ,książka ta zmienia w sumie wszystko:

Tomasz-"fajtłapa",mało wysportowany,skromny pracownik ministerstwa,pomaga bezinteresownie.

Paweł-były komandos,nurek,skromności to mu trochę brakuje-wykorzystuje swoje wyszkolenie w bijatykach (obrona Jacka w "bursztynowej komnacie" była naprawdę taka potrzebna ? ,inaczej tego się nie dało załatwić jak tylko pięścią?).No i najważniejsze Rosynant-jak czytam to czasem mi się wydaje że to autko bardziej mu przeszkadza niż pomaga.

Wiem czasy się zmieniły,ale można było dać tytuł np. Następca Pana Samochodzika lub pomocnik ,uczeń ale nie "Pan Samochodzik"-tylko ta komercja.
Może źle tą książkę odbieram ale dla mnie to nie to.

Muszę się wam jednak przyznać że zupełnie mnie załamała inna książka tegoż autora.
23. Jerzy Szumski - Floreny z Zalew.
Tu już zrozumiałem że ten autor się trochę pomylił ,ale opiszę to w temacie poświęconym tej książce.

Pozdrawiam.
 
 
pvzon 
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 150
Wysłany: 2007-11-22, 16:46:26   

Czytałem to dzieło i muszę przyznać że rozwiązanie zagadki przyszło im tak łatwo że aż się nie chce wierzyć że przez kilkaset lat nikt tego nie mógł rozwiązać. I najlepszy dla mnie bubel w opisie Rosynanta-silnik diesela i po dwa gażniki na cylinder :546: - pojęcie o czym pisze ma autor żadne.
Ostatnio zmieniony przez TomaszNN 2007-11-24, 00:06, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Pietia 
Stały bywalec forum



Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 335
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2007-12-19, 20:25:19   

O zmarłych i byłych dziewczynach zle sie nie mówi, wiec ja sie lepiej nie bede wypowadał...
_________________
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę." J.B.
 
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2008-01-02, 13:30:03   

Pietia napisał/a:
O zmarłych i byłych dziewczynach zle sie nie mówi, wiec ja sie lepiej nie bede wypowadał...


no a dziwicie sie, ze wielu ludzi ma zle zdanie o kontynuacjach...
a ja mysle, ze to wlasnie ci, ktorzy mieli okazje kupowac pierwsze tomy w czasie kiedy sie one ukazywaly
i ze sie zrazili, tak jak ja wlasnie - szumskim, olszakowski z poczatku wydawal sie lepszy, ale zmeczyl mnie gadzetami, a poczatkowy miernicki to taka biedniejsza wersja bonda i indiany jonesa.
chetnie przyznaje ze sie zrazilem i ze od lat nie mam ochoty probowac ponownie
jak to gdzies napisalem "po lekturze kolejnej kontynuacji podajalem mocne postanowienie by nie dorabiac grafomanow moimi ciezko zarobionymi pieniedzmi"

cheteni wierze, ze sie wyrobili i ze ostatnie tomy sa lepsze. ale ja juz nie mam ochoty tego sprawdzac. takze ze wzgledu na ich ilosc - a moze to po prostu prawo statystyki, ze jesli sie napisze dostatecznie duzo ksiazek, to MUSZA sie wsrod nich trafic jakies lepsze ;-)

ps
 
 
Paweł Daniec2 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-02, 18:27:13   

Piotreek napisał/a:
Pietia napisał/a:
O zmarłych i byłych dziewczynach zle sie nie mówi, wiec ja sie lepiej nie bede wypowadał...


no a dziwicie sie, ze wielu ludzi ma zle zdanie o kontynuacjach...
a ja mysle, ze to wlasnie ci, ktorzy mieli okazje kupowac pierwsze tomy w czasie kiedy sie one ukazywaly
i ze sie zrazili, tak jak ja wlasnie - szumskim, olszakowski z poczatku wydawal sie lepszy, ale zmeczyl mnie gadzetami, a poczatkowy miernicki to taka biedniejsza wersja bonda i indiany jonesa.
chetnie przyznaje ze sie zrazilem i ze od lat nie mam ochoty probowac ponownie
jak to gdzies napisalem "po lekturze kolejnej kontynuacji podajalem mocne postanowienie by nie dorabiac grafomanow moimi ciezko zarobionymi pieniedzmi"

cheteni wierze, ze sie wyrobili i ze ostatnie tomy sa lepsze. ale ja juz nie mam ochoty tego sprawdzac. takze ze wzgledu na ich ilosc - a moze to po prostu prawo statystyki, ze jesli sie napisze dostatecznie duzo ksiazek, to MUSZA sie wsrod nich trafic jakies lepsze ;-)

ps

Nie dziwię się, że się zraziłeś. Aczkolwiek warto spróbować przeczytać co lepsze kontynuacje - naprawdę. Wtedy można mieć jeszcze bardziej krytyczne zdanie na temat pierwszych tomów innych autorów - tomów, które nie da się ukryć są bardzo i to bardzo słabe (bez wyjątków).
_________________
"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel
 
 
TomaszNN 
Ojciec Założyciel



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1246
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2008-01-08, 23:09:04   

Aprpopo tej książki, widziałem ją na Allegro jednak wydaną nie przez Warmie. Prezentuje się znacznie lepiej ZOBACZCIE Ciekawe jakie wydawnictwo ją wydało...

EDIT: jednak to też wydała Warmia...
_________________
Władca ma prawo budzić strach u ludu, unikać jednak powinien jego nienawiści
Ostatnio zmieniony przez TomaszNN 2008-01-08, 23:15, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Paweł Daniec2 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-08, 23:25:11   

To jest pierwsze wydanie Warmii - sam posiadam takową w kolekcji. Dodatkowo to pierwszy tom, który został wzbogacony o obrazki.
_________________
"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel
 
 
TomaszNN 
Ojciec Założyciel



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1246
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2008-01-08, 23:31:25   

Mogli pozostać przy takich wydaniach, czort ich podkusił robić wszystko na czarno...
_________________
Władca ma prawo budzić strach u ludu, unikać jednak powinien jego nienawiści
 
 
 
Paweł Daniec2 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-09, 00:38:47   

TomaszNN napisał/a:
Mogli pozostać przy takich wydaniach, czort ich podkusił robić wszystko na czarno...

Mnie do dziś zastanawia dlaczego pierwsze wydanie tego tomu miało inną grafikę - autor okładki jest ten sam co w pozostałych książkach.
_________________
"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel
 
 
Pietia 
Stały bywalec forum



Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 335
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-01-09, 01:03:24   

Piotreek napisał/a:


no a dziwicie sie, ze wielu ludzi ma zle zdanie o kontynuacjach...
a ja mysle, ze to wlasnie ci, ktorzy mieli okazje kupowac pierwsze tomy w czasie kiedy sie one ukazywaly
i ze sie zrazili, tak jak ja wlasnie - szumskim, olszakowski z poczatku wydawal sie lepszy, ale zmeczyl mnie gadzetami, a poczatkowy miernicki to taka biedniejsza wersja bonda i indiany jonesa.
chetnie przyznaje ze sie zrazilem i ze od lat nie mam ochoty probowac ponownie
jak to gdzies napisalem "po lekturze kolejnej kontynuacji podajalem mocne postanowienie by nie dorabiac grafomanow moimi ciezko zarobionymi pieniedzmi"

cheteni wierze, ze sie wyrobili i ze ostatnie tomy sa lepsze. ale ja juz nie mam ochoty tego sprawdzac. takze ze wzgledu na ich ilosc - a moze to po prostu prawo statystyki, ze jesli sie napisze dostatecznie duzo ksiazek, to MUSZA sie wsrod nich trafic jakies lepsze

Proponuje zacząc czytać ,po odrzuceniu wszystkich pozycju Szumskiego, większosci Olszakowskiego i pierwszej połowy Miernickeigo, mamy sporo bardzo przyjemnych lektur. :)
_________________
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę." J.B.
 
 
 
Winnetou2 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 571
Skąd: puszcza mazurska
Wysłany: 2008-01-09, 01:33:15   

TomaszNN napisał/a:
Mogli pozostać przy takich wydaniach, czort ich podkusił robić wszystko na czarno...


Z tego co wiem, to był eksperyment, który... nie wypalił. Warmia chciała dobrze (że tak to ujmę) i zrobiła kolorową okładkę, ale czytelnicy (niedużej przecież wtedy) czarnej serii zdezorientowali się i wcele sprzedaż nie wzrosła. Od tamtego ekspeymentu Warmia kieruje się zasadą jednorodności. Książki mają się natychmiast rzucać w oczy, np. na półce w księgarnii. Założenie słuszne, wykonanie wiadomo... Wtedy panował wśród fanów PS niemały entuzjazm, zaciekawienie i dużo pozytywnego nastawiania. Niesety majątek ten został roztrwoniony.

Moim zdaniem, okładki Warmii to jej największy minus. I nie chodzi o czarność, ale o poziom obrazków, o totalny brak profesjonalizmu. Tragedia. Myślę, że jest to jeden z powodów, dla których ludzie traktują niepoważnie kontynuacje. Gdyby trochę zainwestować w dobrego rysownika, to tak jak w nurcie fantasy, książki szły by na pniu.

Too late...
_________________
100 godzin z Wami - dziękuję...
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-02-05, 13:59:46   

Przeczytałem dawno, jako pierwszą z kontynuacji. I dawno o niej zapomniałem. To dobrze. Pożyczyłem komuś i wcale się nie przypominam i nie upieram, żeby ten ktoś mi ją oddawał. Ze wszystkich kontynuacji jakie posiadam ./redir/www.fotosik.pl/po...9e01fdfd20.html ta książka była najgorsza.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-02-19, 12:58:36   

Przeczytałam tylko 'Kindżał Hasan-Beja' i 'Twierdzę Boyen', więc nie mam za bardzo wyrobionego zdania o kontynuacjach.
Co do narratorów... ja się kompletnie w tym pogubiłam. :/
Zgadza się, nie ma już takiego samochodzikowego klimatu, ale jak dla mnie 'Kindżał' jest zdecydowanie lepszy od 'Twierdzy'.
Może ktoś polecić jakąś kontynuacje? Bo ja już naprawdę nie wiem jaką kupić (z biblioteki przeczytałam wszystkie możliwe), a mam zapotrzebowanie samochodzikowe, ale nie na jakieś gnioty, tylko coś lepszego. :/
_________________
 
 
 
Davidoff N. 
Czytał Samochodzika



Wiek: 36
Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 52
Skąd: Kurpie->Warszawa
Wysłany: 2009-02-19, 18:32:56   

Jeśli zacząć czytać kontynuacje to tylko od "skarbów wikingów" i potem sukcesywnie wszystkie Niemirskiego. Dla mnie prawdziwy Pan Samochodzik to Samochodzik Nienackiego i Niemirskiego.
_________________
Historia magistra vitae
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-02-19, 19:56:03   

Dzięki. ;-)
[taki mały spam z mojej strony i już się zmywam :p ]
_________________
 
 
 
Pietia 
Stały bywalec forum



Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 335
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-20, 09:12:39   

Otoshi napisał/a:
Może ktoś polecić jakąś kontynuacje? Bo ja już naprawdę nie wiem jaką kupić (z biblioteki przeczytałam wszystkie możliwe), a mam zapotrzebowanie samochodzikowe, ale nie na jakieś gnioty, tylko coś lepszego. :/

http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=283
Ty masz moja spojrzenie na kontynuacje, a jak widzać, przeczytałem ich już dość sporo. A co do Szumskiego, to nie polecam w ogóle, można się zniechęcić do sięgania po następne.
_________________
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę." J.B.
 
 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2009-02-20, 10:11:18   

Otoshi napisał/a:

Może ktoś polecić jakąś kontynuacje?


./redir/ranking.pansamochodzik.ir.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 12