PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalendarium
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-11, 11:27:42   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
30 lat minęło od premiery filmu "Speed. Niebezpieczna prędkość", który wszedł do kin 10 czerwca 1994 roku. Dość ryzykowna data premiery, gdyż wszyscy wtedy wybierali się na wakacje.

To z autobusem, który nie mógł zwolnić, bo bum? Parę miesięcy temu przypadkiem znów go oglądałem. Trochę przegięty :D , ale trzeba przyznać emocje są. To chyba przy tej okazji zapamiętałem boską Sandrę B.

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z24 napisał/a:
6 czerwca 1794 r. pod Szczekocinami Kościuszko stacza bitwę z połączonymi oddziałami rosyjskimi i pruskimi.

Kto by pomyślał, że niecałe 218 lat później okolica ta zdobędzie tragiczną sławę z powodu polskiego "jakoś-to-będzizmu"...

:564:

Po tym co się wyprawia u nas na kolejach niewiele mnie zaskoczy.

Bóbr Mniejszy napisał/a:
A jeśli chodzi o Kościuszkę w tamtym okresie, to miałem niewątpliwy zaszczyt codziennie pracować w budynku, obok którego wielki Polak przebywał przez parę dni w 1797 roku.
Mowa o byłym hotelu, znajdującym się na Queen Square w angielskim Bristolu. Do dziś pamiętam zaśniedziałą plakietkę, którą codziennie odczytywałem podczas przerw w pracy.

Podobno stamtąd Kościuszko wyruszył w kolejną podróż do Ameryki, co by się składało, gdyż port znajdował się (i znajduje do dziś) dwieście metrów od tego miejsca.
8511069988_d066077af7_z.jpg

Sądząc po dacie tak właśnie było. Kiedy go car Paweł wypuścił z kicia - zresztą ze sporym trzaskiem i z honorami - Naczelnik popłynął pewnie pierwszym lepszym statkiem do Anglii i stamtąd do Stanów, gdzie mógł liczyć na dogodne przytulisko. Sprawdzę zresztą...

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-12, 08:55:44   

12 czerwca 1981 roku – Premiera amerykańskiego filmu przygodowego Poszukiwacze zaginionej arki w reżyserii Stevena Spielberga.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-06-12, 09:40:36   

Przełomowy film dla przygodowego kina akcji

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-15, 13:49:30   

635 lat temu, 15 czerwca 1389 r., wojska serbskiego cara Lazara, wspierane przez Bośniaków, Wołochów i Węgrów na Kosowym Polu przegrywają bitwę z wojskami tureckimi sułtana Murada I, który zginął w tej bitwie. Rezultatem bitwy było umocnienie pozycji Osmanów w Europie i początek upadku państwowości serbskiej.
Dzieje bitwy stały się tłem, na którym rozwinął się serbski, i w ogóle południowosłowiański epos bohaterski, a. 15 czerwca, (2 czyli8 czerwca w kalendarzu gregoriańskim) dzień św. Wita (Vidovdan), stał się narodowym świętem i dniem żałoby. M. in. dlatego wizytę arcyksięcia Franciszka Ferdynanda zaplanowaną właśnie na 28 czerwca, Serbowie odebrali jako prowokację i plunięcie im twarze...

80 lat temu, 15 czerwca 1944 r., amerykańskie oddziały desantowe lądują na wyspie Saipan w archipelagu Marianów, przekształconą przez Japończyków w morską twierdzę. W zasadzie już po ustaniu walk, w dniach 11-12 lipca na północnym krańcu wyspy miały miejsce masowe samobójstwa totalnie zastraszonej japońskiej ludności cywilnej; do historii przeszły zdjęcia filmowe ludzi skaczących ze skał do oceanu.

No i wreszcie coś pogodniejszego:
50 lat temu, 15 czerwca 1974 r., w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (wtedy jeszcze nie mówiło się pospolicie "mundial") w RFN reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na tych mistrzostwach pokonuje reprezentację Argentyny 3:2.
Oglądałem w TV, a jakże, acz nie od pierwszej chwili :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-06-15, 14:08, w całości zmieniany 2 razy  

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2024-06-15, 13:53:59   

Wczoraj minęło 160 lat od narodzin Aloisa Alzheimera. Zupełnie o tym zapomniałem...

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-06-15, 14:06:36   

Z24 napisał/a:
Oglądałem w TV, a jakże, acz nie od pierwszej chwili .

Ja dopiero zacząłem od Hiszpanii :)

Lolek napisał/a:
Zupełnie o tym zapomniałem...

Ja również...

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-15, 14:07:11   

Lolek napisał/a:
Wczoraj minęło 160 lat od narodzin Aloisa Alzheimera

Kogo?

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-06-15, 14:17:01   

Z24 napisał/a:
50 lat temu, 15 czerwca 1974 r., w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (wtedy jeszcze nie mówiło się pospolicie "mundial") w RFN reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na tych mistrzostwach pokonuje reprezentację Argentyny 3:2.

No i tak naprawdę wtedy zaczął się szał na tę drużynę. Bo przed mistrzostwami nikt nie dawał im żadnych szans gdyż wylądowali w grupie śmierci (podobnie jak nasi obecnie) z Argentyną i Włochami. Przypomnę że wygrali i z jednymi i z drugimi. :)

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-15, 18:41:16   

Lolek napisał/a:
Wczoraj minęło 160 lat od narodzin Aloisa Alzheimera. Zupełnie o tym zapomniałem...
:D

Odwiedziłem kiedyś jego grób we Frankfurcie, ale gdy go tam szukałem dwa lata później, już go nie potrafiłem znaleźć. I nie znalazłem. Serio, to nie żart. :D

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-15, 19:22:45   

Z24 napisał/a:
No i wreszcie coś pogodniejszego

Chwała Bogu. :D

Dla mnie ważna jest tylko jedna data, tylko jedno wydarzenie: chwila obecna, piętnasty czerwca, osiemnasta pięćdziesiąt trzy. O, już przeszła, czyli zapomnijmy o niej - osiemnasta pięćdziesiąt cztery jest “what there is and all there is”, jak to pięknie ujął Alan Wilson Watts. On mi również wyjaśnił, że chwila obecna nigdy nie jest jakimś końcowym punktem długiego łańcucha przeszłych wydarzeń, lecz zawsze jego początkiem.

Czym więc są historyczne wydarzenia, historia sama w sobie? W moim przekonaniu tylko kolejną okazją dla naszego ego unikania żywej teraźniejszości, z którą ego nic nie potrafi począć, będąc same w sobie tylko martwym konceptem.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-15, 20:00:30   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:

No i tak naprawdę wtedy zaczął się szał na tę drużynę. Bo przed mistrzostwami nikt nie dawał im żadnych szans gdyż wylądowali w grupie śmierci (podobnie jak nasi obecnie) z Argentyną i Włochami. Przypomnę że wygrali i z jednymi i z drugimi. :)

Na dodatek przed mistrzostwami przegrali mecze sparringowe z Szombierkami Bytom i nawet chyba z Okęciem z jakiejś III ligi :D . Ludzie obawiali się strasznego obciachu.

John Dee napisał/a:
Lolek napisał/a:
:D

Odwiedziłem kiedyś jego grób we Frankfurcie, ale gdy go tam szukałem dwa lata później, już go nie potrafiłem znaleźć. I nie znalazłem. Serio, to nie żart. :D

Pamiętam, chyba zamieściłeś zdjęcie :D .

John Dee napisał/a:
Dla mnie ważna jest tylko jedna data, tylko jedno wydarzenie: chwila obecna, piętnasty czerwca, osiemnasta pięćdziesiąt trzy. O, już przeszła, czyli zapomnijmy o niej - osiemnasta pięćdziesiąt cztery jest “what there is and all there is”, jak to pięknie ujął Alan Wilson Watts. On mi również wyjaśnił, że chwila obecna nigdy nie jest jakimś końcowym punktem długiego łańcucha przeszłych wydarzeń, lecz zawsze jego początkiem.

:564:

Też uważam, że najlepsze jeszcze z przodu :D

John Dee napisał/a:
Czym więc są historyczne wydarzenia, historia sama w sobie? W moim przekonaniu tylko kolejną okazją dla naszego ego unikania żywej teraźniejszości, z którą ego nic nie potrafi począć, będąc same w sobie tylko martwym konceptem.

:564: :564: :564:

Tak jest, jak najbardziej. Społeczeństwa, czy ich części zwracają się ku przeszłości wtedy - ale nie tylko - kiedy teraźniejszość jest, nędzna, nikczemna, parszywa i miałka. Jak np. my, Polacy, w Galicji, w czasach autonomii (1867-1914). Odkopywano tradycje i je kultywowano, bo codzienność była tam totalnie beznadziejna.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-15, 21:44:36   

Z24 napisał/a:
:564: Też uważam, że najlepsze jeszcze z przodu :D
Tyle że nie ma żadnego “przodu”, jest tylko teraz, Wieczne Teraz. Tak więc wpadasz w następną pułapkę ego, które, by ponownie zacytować AWW, “pushes reality away (and) constructs a future out of empty expectations and a past out of regretful memories.” Albo, jak pięknie pokazałeś, czasem też maluje przeszłość w najpiękniejszych barwach. Grunt, by stworzyć kontrast do teraźniejszość. Kontrast zawsze musi być, bez tego ego nie potrafi istnieć. “All winners need losers; all saints need sinners; all sages need fools” - ponownie, AWW. :D

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2024-06-15, 21:46:24   

John Dee napisał/a:
już go nie potrafiłem znaleźć

To największy hołd złożony doktorowi Alzheimerowi. :564:

Ostatnio zmieniony przez Lolek 2024-06-15, 21:46, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-15, 21:48:57   

Lolek napisał/a:
John Dee napisał/a:
już go nie potrafiłem znaleźć

To największy hołd złożony doktorowi Alzheimerowi. :564:
Słusznie. :D

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-17, 11:21:31   

17 czerwca 1945 roku – Oddziały wojska polskiego z I Korpusu Pancernego zajęły polską część Cieszyna. Zajęcie miasta odbyło się w ramach przygotowywanych działań bojowych Polski przeciwko Czechosłowacji - ogłoszonych rozkazem marszałek M. Rola-Żymierski z dnia 16 czerwca 1945 roku: rząd polski zdecydowany jest siłą zająć Zaolzie, aby dać ochronę ludności polskiej, prześladowanej przez Czechów. Tylko zdecydowana interwencja samego Stalina uchroniła strony od rozpoczęcia wojny.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2024-06-17, 12:46, w całości zmieniany 1 raz  

Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku

Wysłany: 2024-06-18, 16:04:42   

Dwieście lat temu – 18 czerwca 1824 roku – Leopold Habsburg (ten, który po zwycięstwie powstania listopadowego, jako Kazimierz Leopold, zostanie królem Polski i wielkim księciem krakowskim) obejmuje władzę w Toskanii.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-18, 16:26:04   

Jako Kazimierz Leopold król Polski, czy Obojga Narodów :zdziw:
Możesz coś bliżej :)

Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku

Wysłany: 2024-06-19, 07:03:31   

Przez moment zapomniałem, ze żyjemy w innym odgałęzieniu historii. O przebiegu wydarzeń w tamtym jej meandrze opowiada „Muza dalekich podróży”.

Król Polski, w granicach zbliżonych do kongresowych. Nacisk Prądzyńskiego – nawet po zdobyciu przez niego Grodna i oblężeniu Dyneburga – był zbyt mały, by można było myśleć o reaktywacji unii, czy w ogóle litewskiej państwowości.
A wyczerpanie ziem polskich długotrwałą wojną i poborem rekruta, spore straty w liczebności armii i rosnąca w kraju niechęć do ponoszenia dalszych ofiar w praktyce wykluczały ewentualne próby rozwijania kampanii.

I, jak się powiedziało, wielki książę krakowski, z zachowaniem odrębności tego organizmu.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-21, 23:43:53   

82 lata temu, 21 czerwca 1942 r. wojska niemieckie i włoskie po zaledwie czterodniowej bitwie zdobywają twierdzę Tobruk, biorąc do niewoli 33 tysiące jeńców i zdobywając olbrzymie zapasy materiałowe. W poprzednim roku Tobruk bronił się skutecznie przez siedem i pół miesiąca i doczekał odsieczy. Ponieważ dowódca i znaczna część załogi pochodzili ze znanej z profaszystowskich sympatii Południowej Afryki, w wojskach alianckich panowało przekonanie, że, nie bez przyczyny opór był miękki, a kapitulacja pospieszna...
Ciekawe, że jeszcze nie tak dawno niewiele można było przeczytać w sieci o tym epizodzie II wojny, a to właśnie po tym zwycięstwie Hitler mianował generała Erwina Rommla feldmarszałkiem.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-22, 09:05:46   

22 czerwca 1941 roku - O godzinie 3:15 wojska III Rzeszy na froncie od morza Bałtyckiego do Karpat rozpoczęły operację Barbarossa przeciwko CCCP. Dziwne, ale Armia Czerwona została zaskoczona tym atakiem.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2024-06-22, 09:06, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu