PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niewidzialni - realia inne niż geograficzne
Autor Wiadomość
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus

Wysłany: 2020-12-07, 15:09:16   

Akurat na granicy wschodniej do dziś niewiele pod tym względem się zmieniło. Przy czym polscy celnicy chamstwem i upierdliwością nierzadko nie ustępują ukraińskim czy białoruskim kolegom, a zdarza się, że ich przewyższają

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2021-12-10, 22:25:22   

Asprocol to oczywiście jedna z nazw handlowych popularnej substancji przeciwzapalnej - kwasu acetylosalicylowego + glicyny.
Dalej jest w sprzedaży, co można sobie sprawdzić.
Ciekawsza sprawa jest z antygrypiną.
Okazuje się, że jest naturalny antybiotyk, który robi się domowym sposobem.

./redir/lokalnyrolnik.pl/blog/antygrypina-przepis-3-sposoby-na-naturalny-antybiotyk/

Zdziwiłem się mocno, bo zawsze myślałem, że to jakaś nazwa leku z czasów PRL, zapomnianego.
Jakoś mi to nie pasuje do leczenia się w Niewidzialnych antygrypiną.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-08, 22:34:18   

W jednym z tematów o NPPS rozwinęła się dyskusja o przeprawie promowej w Wierzbie nad Bełdanami. Szara Sowa zauważył, że owa przeprawa znajduje się na trasie z Jerzwałdu do Wejsun (albo ja to wziąłem za dobrą monetę ;-) ).
W związku z tym chciałem się zapytać tych, którzy dysponują pierwszym wydaniem "Dzieci Jerominów" Ernsta Wiecherta o w miarę dokładną datę wydania oraz o nazwisko tłumacza.

Mam takie dziełko o Piszu i okolicach, gdzie m. in. p. Eugeniusz Bielawski zamieścił kilka fragmentów w/w dzieła we własnym chyba tłumaczeniu i gorąco je zachwalał.
Wspominałem chyba gdzieś o tym pisząc coś o bindugach na Nidzkiem.

PS. Znalazłem ten swój post; no trochę wyżej niż ten o bindugach, ale chodzi mi o książkę z której korzystałem:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=286951#286951
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-06-08, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-10, 10:47:17   

Z24 napisał/a:
W związku z tym chciałem się zapytać tych, którzy dysponują pierwszym wydaniem "Dzieci Jerominów" Ernsta Wiecherta o w miarę dokładną datę wydania oraz o nazwisko tłumacza.
Nie dysponuję, ale znalazłem informację, że pierwsze wydanie Dzieci Jerominów ukazało się w Polsce w roku 1973. Tłumaczem pierwszego tomu był Tadeusz Ostojski, drugiego zaś Jerzy Ptaszyński.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-10, 13:19:35   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie dysponuję, ale znalazłem informację, że pierwsze wydanie Dzieci Jerominów ukazało się w Polsce w roku 1973. Tłumaczem pierwszego tomu był Tadeusz Ostojski, drugiego zaś Jerzy Ptaszyński.

Dzięki, daję "pomógł" :) .
To nam pewne rzeczy umiejscawia w czasie. PS mógł w 1974 r. powoływać się na dzieło Ernsta Wiecherta już z polskiego przekładu.
Tak mi się skojarzyło w związku z dyskusją rozwiniętą właśnie w temacie o NPPS, gdyż pamiętałem, że pan Eugeniusz był wielkim promotorem powieści Ernsta Wiecherta i zastanawiałem czy ZN jakoś był związany z tą sprawą. Wygląda na to, że raczej tylko jako, że tak powiem, konsument literatury :) .

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-11, 16:35:52   

Z24 napisał/a:
pan Eugeniusz był wielkim promotorem powieści Ernsta Wiecherta i zastanawiałem czy ZN jakoś był związany z tą sprawą. Wygląda na to, że raczej tylko jako, że tak powiem, konsument literatury :) .
Rozumiem. Warto było sprawdzić. Nie śledziłem dyskusji o panu Eugeniuszu i jego znajomości z Nienackim, więc nie orientuję się, jaki mieli kontakt ze sobą. Ale zachodni brzeg Śniardw Nienacki mógł odwiedzić już wcześniej, jako turysta, może nawet korzystając z promu. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-11, 23:02:27   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
pan Eugeniusz był wielkim promotorem powieści Ernsta Wiecherta i zastanawiałem czy ZN jakoś był związany z tą sprawą. Wygląda na to, że raczej tylko jako, że tak powiem, konsument literatury :) .
Rozumiem. Warto było sprawdzić. Nie śledziłem dyskusji o panu Eugeniuszu i jego znajomości z Nienackim, więc nie orientuję się, jaki mieli kontakt ze sobą.

:564:

Chyba ją dopiero właśnie rozpoczynamy na serio :D .

John Dee napisał/a:
Ale zachodni brzeg Śniardw Nienacki mógł odwiedzić już wcześniej, jako turysta, może nawet korzystając z promu.

:564: :564: :564:

Właśnie to miałem na myśli, zwłaszcza że ZN na pewno korzystał z przewodnika Wacława Kowalskiego, o którym wspomniałem w temacie "Nowe Przygody/Kapitan Nemu - miejsca akcji" w NPPS. Z ustaleń dotyczących lokalizacji Kortumowa wiemy, że ZN znał okolice Śniardw już bardzo dawno, zanim sam osiadł na Mazurach. I te Śniardwy wracały, jak w "Winnetou" i potem w "Niewidzialnych".

Odpowiedz do tematu