PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:44
Nowe Przygody/Kapitan Nemo - miejsca akcji
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-06-10, 08:38:03   

Kozak napisał/a:
ani do Izby Regionalnej

Izba jest trochę dalej, bo w Wejsunach. :)

Chemas napisał/a:
Może trzeba dobrze poszperać :)

Fakt, spróbuję się czegoś dowiedzieć.

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-10, 12:15:10   

Szara Sowa napisał/a:
Kozak napisał/a:
ani do Izby Regionalnej

Izba jest trochę dalej, bo w Wejsunach. :)

Znam topografię rejonu. Napisałem, że byłem w tamtym rejonie, ale nie miałem czasu, aby dojechać w pierwsze, lub drugie miejsce. :)
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2024-06-10, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-06-10, 12:22:25   

Jak gdzieś wyczytałem, od tego roku zmienił się opiekun Izby. Tzn. nie jest nim Piotr Bogdaszewski, ale nie widzę informacji kto jest za niego.

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-06-12, 11:19:15   

Podczas szperania za pamiętnikiem Pana Eugeniusza natrafiłem na ciekawy artykuł w kwartalniku "Czasopismo Instytutu Zachodniego w Poznaniu" z 2022 roku. 4 (385) 2022

Tytuł opracowania:

PROWADZENIE PLACÓWKI MUZEALNEJ W CZASIE COVID-19
CASUS IZBY REGIONALNEJ W WEJSUNACH

Początek na stronie 63.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-06-13, 08:53:04   

Była chyba już gdzieś dyskusja co do lokalizacji muzeum w E., w sensie czy to Elbląg czy Ełk, bo można by mieć tu wątpliwości. Jednak odświeżając sobie "Nowe przygody", można te wątpliwości rozwiać, jako że pojawiają się tam zdania:

Pamiętam, że kiedy kierownictwu Muzeum Narodowego przedstawiłem
wykreśloną na mapie trasę uciekającej ciężarówki, poddano w wątpliwość wartość
mych badań, tak była fantastycznie kręta i sprzeczna z logiką. Wynikało z niej bowiem, że
zbiory wywożono nie na zachód, ale na południe, co wydawało się bzdurą. Dlatego wyniki
moich badań odłożono do archiwum.

Niestety z Ełku nic nie można było wywozić w tym czasie "na południe", za to było to możliwe w przypadku Elbląga, gdzie zresztą było i jest muzeum z bogatymi zbiorami dot. m.in. bursztynu. Tak więc nie można mieć tu wątpliwości o jakie miasto chodzi. Ciekawostką jest, że niemiecka nazwa Elbląga była także na E., w przeciwieństwie do Ełku (dobrze nam znany Lyck).

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2024-06-13, 08:53, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-13, 11:47:28   

Szara Sowa napisał/a:
Była chyba już gdzieś dyskusja co do lokalizacji muzeum w E., w sensie czy to Elbląg czy Ełk, bo można by mieć tu wątpliwości. Jednak odświeżając sobie "Nowe przygody", można te wątpliwości rozwiać, jako że pojawiają się tam zdania:

Pamiętam, że kiedy kierownictwu Muzeum Narodowego przedstawiłem
wykreśloną na mapie trasę uciekającej ciężarówki, poddano w wątpliwość wartość
mych badań, tak była fantastycznie kręta i sprzeczna z logiką. Wynikało z niej bowiem, że
zbiory wywożono nie na zachód, ale na południe, co wydawało się bzdurą. Dlatego wyniki
moich badań odłożono do archiwum.

Niestety z Ełku nic nie można było wywozić w tym czasie "na południe", za to było to możliwe w przypadku Elbląga, gdzie zresztą było i jest muzeum z bogatymi zbiorami dot. m.in. bursztynu. Tak więc nie można mieć tu wątpliwości o jakie miasto chodzi. Ciekawostką jest, że niemiecka nazwa Elbląga była także na E., w przeciwieństwie do Ełku (dobrze nam znany Lyck).

Ja znalazłem tylko swoją pisaninę na początku tematu. Być może dyskutowaliśmy o tym na jakimś spotkaniu czy w rozmowach prywatnych.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=159728#159728

Z ważniejszych miejscowości ewentualnie mogłaby wchodzić jeszcze Iława Pruska, czyli Preussisch Eylau, obecnie Bagrationowsk). Elbląg jednak najbardziej leży, bo był dużym i starym miastem, więc - statystycznie rzecz ujmując :D - muzea i zbiory w takim mieście powinny być bogatsze.
Z tych samych względów - oraz oczywiście jeszcze innych - nie pasuje Ełk.
Najważniejszym z nich wydaje się być okoliczność, że Ełk był w strefie działań bojowych znacznie wcześniej i można przyjąć, że różne instytucje, bez których można by się tam obejść, ewakuowały się stamtąd nawet już latem 1944 r. a jeszcze pewniej jesienią, w październiku, kiedy toczyły się zacięte walki pod Gołdapią. To właśnie wtedy Fuehrer definitywnie opuścił swoją kwaterę w Gierłoży.

Wbrew temu co napisał ZN w powieści o odrzuceniu przez MN jego koncepcji, z powodu niedorzeczności zaproponowanej przez niego trasy, w jakimś stopniu miało to sens.
Wystarczy rzut oka na mapę: dokąd bowiem można uciekać z Elbląga na zachód? Na Żuławy Wiślane, żeby tam ugrzęznąć i optymistycznie liczyć na funkcjonowanie wszystkich przepraw promowych po drodze do Gdańska? Rozsądnie - o ile o jakimś rozsądku w szalejącym wtedy w Prusach Wschodnich zamęcie można w ogóle mówić - było odbicie nieco na południe, a potem dopiero skręcić na zachód tak, aby dostać się do przeprawy w Tczewie, czyli najbliższych mostów na Wiśle. Oczywiście należy to wszystko przemnożyć przez tłumy uchodźców, zamęt, ataki lotnictwa i, że tak elegancko powiem, deficyt rzetelnej informacji o bieżącej sytuacji ;-) .

W nieco podobnych okolicznościach odbywała się np. ewakuacja skarbów wawelskich, która, w gruncie rzeczy, była improwizacją: Z Kr-owa skarby wywieziono, a właściwie spławiono galarem (nie dało się zorganizować transportu samochodowego ani kolejowego) w dół Wisły. Wyjazd nastąpił 3 września (Niemcy zajęli Kr-ów 6 września), a 10 września transport został wyładowany w Kazimierzu Dolnym - czyli można powiedzieć, że skarby podróżowały sobie wzdłuż frontu. Potem było jeszcze gorzej (jakieś furmanki, i w końcu autobusy). Cudem praktycznie nie ogarnęły ich wojska niemieckie.
A przecież najbardziej sensowną drogą byłby wyjazd samochodami lub koleją w kierunku na Przemyśl, Lwów i dalej ku granicy rumuńskiej.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-06-13, 11:57, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-21, 12:06:09   

John Dee napisał/a:
Odkryłem, że między jeziorem Bełdany i Mikołajskim w miejscowości Wierzba operuje prom, który pod wieloma względami przypomina ten opisany w pierwszym rozdziale Nowych Przygód. Po prawej stronie przesmyku jest mała wioska, po drugiej nic jak lasy. Prom działa tylko w sezonie letnim. Jest i tawerna.

Natchniony sugestią Johna Dee co do inspirowania się ZN przeprawą promową na Bełdanach w Wierzbie przy tworzeniu wątku z pierwszego rozdziału i zdając sobie sprawę z siły argumentów przemawiających ze Szałkowem, postanowiłem zabawić się w advocatus diaboli i zakwestionować tę wersję w całości.

Nie chciało mi się przeszukiwać całego forum, ale odnoszę wrażenie, że nie udało się z całkowitą pewnością udowodnić istnienia tam przeprawy promowej z gospodą w tle w czasach ZN, a tylko ewentualnie w czasach poprzedzających, a właściwie to przed 1945 r.
Jeszcze zresztą poszukam.

Wróćmy do akcji powieści: symptomatyczne wydaje się, że o tej przeprawie nie wspomniano na dalszych stronach powieści, nie licząc odwołań do pierwszego spotkania bohaterów powieści. Nie wspomina się o niej w innych hmm... okołojeziorakowych powieściach, włącznie z PSiW.

Nie bardzo wiadomo, czy bohaterowie powieści: PS, Anatol & Co, Marta i banda CF przeprawiają się z zachodniego brzegu na wschodni, czy odwrotnie; każda z tych tez da się obronić. Na rozum jestem przekonany, że ze wschodniego brzegu na zachodni, ale to da się wywieść wyłącznie z danych pośrednich, czyli z poszlak.
Wspomniano w powieści, że objazd przeprawy dookoła jeziora, to 40 km. Nie wiemy czy przez Iławę, czy przez Jerzwałd, Zalewo itd.
I wreszcie sens korzystania z tej przeprawy: nie wiemy co prawda (może coś przepuściłem?) skąd przyjechali Anatol & Co, ale PS i Marta najpewniej od strony Iławy. PS jechał pewnie od W-wy, a Marta z egzaminów na wyższą uczelnię - niezależnie czy z Olsztyna, czy z W-wy - też pewnie przez Iławę.
Skoro zaś jechali od Iławy, to dlaczego nie jechali od razu po właściwej stronie Jezioraka?
Jeżeli PS mógł brać pod uwagę jak to się naukowo mówi niedostateczną drożnię, czyli po ludzku marny ówcześnie stan dróg po zachodniej stronie Jezioraka, to Marta z rowerem dałaby sobie radę wszędzie.
I dalej: po co właściwie PS czekał na tę przeprawę, skoro nie miał po tamtej stronie - którąkolwiek to oznacza - Jezioraka nic konkretnego do zrobienia? Zjechać do wody i pływać mógł w każdym dogodnym miejscu.

Wniosek: sceny u przeprawy stanowią niezmiernie istotny element powieści, jej zagajenie. wprowadzenie na scenę wszystkich prawie istotnych bohaterów. Niektórzy - jak np, Wasz pokorny sługa - lubią ją bardzo. Ale po tym, co wyżej wyłuszczyłem, możemy tym pewniej przypuścić, że ta scena - niezmiernie, jak zaznaczyłem, ważna - jest konstrukcją wyłącznie fabularną, ze słabym zakotwiczeniem w lokalnych realiach i nie bardzo pasującą do, że tak powiem, zasadniczego wątku akcji - poszukiwania zaginionego transportu zabytków i ich grabieżców.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-06-21, 12:10, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Wczoraj 16:41:01   

Kolega Chemas przywołał w innym miejscu wypowiedź kolegi Darta o rzekomym promie w Szałkowie. Jest ona doskonałym pendant do rozważań w moim poście powyżej:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=509089#509089

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Wczoraj 17:18:25   

Jeszcze raz powtórzę, nie wiem skąd się Szałkowo wzięło. To znaczy chyba tam pasowała lokalizacja i część osób przyjęła, że to by była dobra przeprawa od strony Ostródy, aby ominąć Iławę i ja też miałem takie zdanie. Dart jednak rozwiał te mrzonki, bo wtedy jeszcze nie było szosy z Iławy na Jerzwałd.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=509155#509155

I dalej Dart:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=509159#509159

Więc musiało to by być bardziej na północ.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=509166#509166

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: Wczoraj 20:27:15   

Pierwszy raz byłem na Mazurach, w 1978, na rejsie zresztą. Promu w Wierzbie z tego wyjazdu nie pamiętam, choć pamiętam nocleg na pobliskiej bindudze, w Przeczce (czyli przesmyku na Śniardwy).
Natomiast w latach 80. prom na pewno był, nawet z niego raz skorzystałem, podczas wyjazdu nad Śniardwy fiatem 126p.
To bardzo znany prom, jedyny taki na Mazurach.
Nigdy jednak nie kojarzyłem tego promu z PS.
Bywam tam kilkanaście razy w roku w trakcie szkoleń, i pokazuję go kursantom. Zdaje się, że w testach na stopień ż.j. jest pytanie od której strony należy mijać prom na uwięzi.
Obecnie Wierzba to raczej nie „osada”, a dość rozbudowany Dom Pracy Twórczej PAN, i spora przystań (głównie dla rezydentów).
Prom zabiera ze dwa samochody osobowe na raz, i kilkunastu pasażerów.
./redir/wierzba.pan.pl/?page_id=3661
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus Wczoraj 23:20, w całości zmieniany 3 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Wczoraj 21:43:41   

Tytus Atomicus napisał/a:
Natomiast w latach 80. prom na pewno był, nawet z niego raz skorzystałem, podczas wyjazdu nad Śniardwy fiatem 126p.

:564:

Nieco wyżej wykazaliśmy, że prom był już przed wojną, w latach pięćdziesiątych i w osiemdziesiątych.

To bardzo znany prom, jedyny taki na Mazurach.

To bardzo ważne stwierdzenie, daję "pomógł" :) . Zdecydowanie podwyższa prawdopodobieństwo, że ów prom był źródłem inspiracji dla ZN.

Nigdy jednak nie kojarzyłem tego promu z PS.

Tego dokonał dopiero John Dee :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 Wczoraj 21:45, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: Wczoraj 22:33:02   

Z24 napisał/a:
Tego dokonał dopiero John Dee :) .
My claim to fame… :)

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 10:21:53   

Sądzę, że należy wziąć pod uwagę opis w NPPS przepłynięcia obok promu. Chodzi o topografię.

Cytuję:
"Zawróciłem więc przed gospodą i udając, że zamierzam objechać jezioro wróciłem szosą w las. Potem skręciłem w pierwszą przesiekę, która prowadziła nad jezioro, znalazłem dogodny zjazd do wody, puściłem w ruch turbinę wehikułu, a ponieważ w tym miejscu Jeziorak był bardzo wąski, chwilę później znajdowałem się już na drugim brzegu. Po dziesięciu minutach byłem na drodze prowadzącej do promu."

Pewnie jest to tylko licencja poetica Mistrza, ale warto się pobawić w analizę. Muszę w końcu rzucić okiem na tą Wierzbę.

Ostatnio zmieniony przez Chemas Dzisiaj 10:22, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 11:36:54   

Z24 napisał/a:
Wróćmy do akcji powieści: symptomatyczne wydaje się, że o tej przeprawie nie wspomniano na dalszych stronach powieści, nie licząc odwołań do pierwszego spotkania bohaterów powieści. Nie wspomina się o niej w innych hmm... okołojeziorakowych powieściach, włącznie z PSiW.

Racja :564:

Z24 napisał/a:
Nie bardzo wiadomo, czy bohaterowie powieści: PS, Anatol & Co, Marta i banda CF przeprawiają się z zachodniego brzegu na wschodni, czy odwrotnie; każda z tych tez da się obronić. Na rozum jestem przekonany, że ze wschodniego brzegu na zachodni, ale to da się wywieść wyłącznie z danych pośrednich, czyli z poszlak.

No ale Tomasz w rozmowie z Martą po przebiciu dętki stwierdza, że udaje się gdzieś w stronę Siemian, czyli jednak brzeg zachodni. Dlatego też tak te Szałkowo, które topograficznie pasuje.
Wydaje mi się, że nasz Autor jak zwykle pokombinował i przeniósł prom, który znał z Wierzby nad Jeziorak, bo tak mu pasowało do akcji.
Wracając do wpisu poprzedniego mego, to w tym rejonie jest faktycznie spore przewężenie na Jezioraku.

No i tu pojawia się kwestia Marty, która odjechała po rozmowie jakąś leśną ścieżką na rowerze. Tymczasem pamiętam dyskusję, gdzie mieszkała Marta i topografia nie pasowała, szczególnie przy okazji spotkań na biwaku koło przylądka sandacza. Były chyba dwie teorie, Siemiany, albo zupełnie druga strona Jezioraka. Nie mogę tego znaleźć.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: Dzisiaj 12:48:35   

Czekajcie, a co pisze o promie Emil Roszewski w swoim przewodniku? Ma ktoś pod ręką? :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 12:57:38   

Chemas napisał/a:
Z24 napisał/a:

No ale Tomasz w rozmowie z Martą po przebiciu dętki stwierdza, że udaje się gdzieś w stronę Siemian, czyli jednak brzeg zachodni. Dlatego też tak te Szałkowo, które topograficznie pasuje.

Owszem, ale można to też interpretować jako pewnego rodzaju ogólną deklarację, a nie stwierdzenie, że "właśnie teraz jadę do Siemian". Oczywiście, Twoja teza też da się obronić :) .
Topograficznie Szałkowo mniej więcej pasuje.

Szara Sowa napisał/a:
Czekajcie, a co pisze o promie Emil Roszewski w swoim przewodniku? Ma ktoś pod ręką? :)

Jak przeczytałem Twój post, zaraz poleciałem po książkę.
ER napisał (na str. 184-186) o Szałkowie jako o lokalizacji hipotetycznej; niektóre elementy mogą stwarzać odpowiednią sugestię, jak świetlica, zmieniona mocą pisarskiej wyobraźni w gospodę... Natomiast wiadomości o przeprawie promowej w tym miejscu są raczej na nie.
Ostatnio zmieniony przez Z24 Dzisiaj 13:00, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 13:01:59   

Szara Sowa napisał/a:
Czekajcie, a co pisze o promie Emil Roszewski w swoim przewodniku? Ma ktoś pod ręką?

Mam.
Generalnie jest to największa zagadka NPPS. Jest stwierdzenie, że na pewno istniała przeprawa promowa na Bukowiec z Jeziorna. Jednak jej lokalizacja nie pasuje topograficznie do akcji powieści. No i wiadomo, że chodzi o Przesmyk do Płaskiego, czyli zasadniczego miejsca akcji. Być może właśnie o ten prom chodziło. Jednakże w czasach akcji powieście ten prom był nieczynny.
Pewne jest, że jakiś (jakieś) prom powinien na tak długim i wielkim jeziorze. Pamiętam, że były jakieś badania w tej sprawie. Tu chyba Dart najwięcej wie :)

Dalej pan Emil ( :p ) stwierdza, że są zeznania żeglarzy, że jakiś czas pływał tymczasowy prom łączący ośrodek TVP w Sarnówku z Szałkowem, ale już kolega Majk w swoim poście zdementował tą plotkę :) w temacie sąsiednim.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=587615#587615

CDN

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 13:17:43   

Chemas napisał/a:
Dalej pan Emil ( :p ) stwierdza, że są zeznania żeglarzy, że jakiś czas pływał tymczasowy prom łączący ośrodek TVP w Sarnówku z Szałkowem, ale już kolega Majk w swoim poście zdementował tą plotkę :) w temacie sąsiednim.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=587615#587615

"Pomógł" dla kolegi M_ajka :) .

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 14:07:36   

Dorzucę jeszcze parę przemyśleń.

1. Gdy Tomasz wyjeżdżał spod gospody udał się szosą w las i przesieką dojechał do jeziora.
Całkowicie tu nie pasuje Szałkowo:

./redir/pl.mapy.cz/turisticka?q=Sza%C5%82kowo&source=osm&id=466477&ds=2&x=19.5819215&y=53.6428733&z=14

Raz, że nie specjalnie tam zalesione, ale może kiedyś było.
Dwa, że nie za bardzo mi to Szałkowo pasuje, bo dość blisko Iławy, a było w książce, że do objazdu jeziora jest chyba 30, czy 40 kilometrów.
Trzy, mowa jest o szosie, a chyba już Dart wspomniał, że kiedyś tam żadnej szosy nie było, tylko jakaś droga z Iławy do Szałkowa, ale tu pewności nie mam.

Z kolei, gdyby chodziło o prom bardziej na północ, że już o Bykowcu nie wspomnę, to wali się całkowicie topografia z książki, bo Tomasz jechał zachodnim brzegiem, prawdopodobnie minął Siemiany, ponieważ wjechał wehikułem do Jezioraku na wysokości rozlewiska w stronę Matyt. Ale może coś pokręciłem :)

Ostatnio zmieniony przez Chemas Dzisiaj 14:11, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 17:41:07   

Pamiętajmy, że ZN często opisywał dane miejsce jako zlepek różnych innych miejsc. Tak też może być z promem. Mnie najbardziej pasuje prom wskazany przez J. Dee.

Odpowiedz do tematu