PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Johna Dee wycieczki
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-04, 22:42:08   

Obóz koncentracyjny Bergen-Belsen.

Na zakończenie relacji wspomnę jeszcze o mojej wizycie w byłym obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. Od dawna planowałem go odwiedzić, by na własne oczy obejrzeć, jak tam dzisiaj wygląda, poinformować się i oddać hołd ofiarom. Nie oczekiwałem, że będzie to najciekawszy i najbardziej emocjonalny punkt mojej wycieczki.

Najpierw zwiedziłem nowoczesne muzeum, w którym można dowiedzieć się wszystkiego, co ważne o historii tego miejsca. Na przykład, że nie był to obóz zagłady, lecz jeniecki, a następnie “pobytowy”. Z przeróżnych powodów naziści pod koniec wojny zmienili taktykę ściągając do Bergen-Belsen więźniów z różnych innych obozów, w tym również dużo Polaków, np. tych, co służyli w szeregach Armii Krajowej i uczestników Powstania Warszawskiego. Obóz pękał w szwach, głód i zarazy zabijały tak samo skutecznie jak gaz lub kule SS-manów. Cytuję: “Spośród 120 000 więźniów obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen śmierć w trakcie wojny poniosło 38 000 więźniów (w tym 15 000 Polaków), dalsze 14 000 więźniów zmarło w ciągu następnych sześciu tygodni.”

Po wizycie muzeum zwiedziłem teren obozu.

Nie ma tam żadnych budowli lub baraków, bo zostały spalone przez Brytyjczyków - ryzyko epidemiologiczne było zbyt wielkie. Pozostały fundamenty, groby, pomniki.

To jest to samo miejsce.

Dokładnie tu znajdował się “kleines Frauenlager”, w którym Anne i Margot Frank spędziły ostatnie tygodnie swojego życia. :(

A tu stała brama, przez którą wieczorem 15 kwietnia 1945 r. pierwsi Brytyjczycy wjechali na teren obozu. Nikt nie wiwatował, internowani nie mieli na to już sił.

Po powrocie na parking posiliłem się w moim wehikule, ale nie odjechałem natychmiast, lecz postanowiłem mimo późnej pory jeszcze raz przespacerować się po terenie obozu. I dobrze zrobiłem, bo tym razem byłem zupełnie sam. Nie ma tam żadnego ogrodzenia (brama od strony muzeum jest symbolicznie zawsze otwarta), możne więc tam wejść i wyjść, kiedy ma się ku temu ochotę.

To właśnie ten półtoragodzinny wieczorowy spacer wywarł na mnie tak wielkie wrażenie i sprawił niezapomnianą przyjemność. Bo to kiedyś tak straszne miejsce jest obecnie istnym rajem. Potężna polana otoczona starym sosnowym lasem pogrążona jest w stosunkowej ciszy, bo na przebiegającej obok drodze nie ma wielkiego ruchu. Słyszy się świergotanie ptaków, nawoływanie kukułek. Do tego odurzający zapach sosnowego lasu - najlepszego ze wszystkich lasów… Jestem zdania, że jest dobrze, tak jak jest, że w miejscu, gdzie przez kilka lat odgrywały się niewyobrażalne sceny teraz na wieki będzie panował pokój i piękno natury. Jeśli jakieś duchy tych, którzy tam zginęli, mnie obserwowały, ty myślę, że czyniły to z życzliwością.

The End.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-06-05, 10:03:22   

Mimo wszystko smutna wycieczka :/

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-06-05, 17:15:19   

Mimo wszystko tak.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-06-06, 08:24:54   

Trochę teren obozu przypomina pozostałości obozu koncentracyjnego w Sławęcicach - "Blechhammer", nieopodal Kędzierzyna-Koźla.

Odpowiedz do tematu