PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obrazy występujęce w Fantomasie
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Pomogła: 170 razy
Wysłany: 2020-11-27, 10:33:39   

Kpt Petersen napisał/a:

a bo najlepszy byłby ten ;-)

Zgadzamy się widzę. :)

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=470618#470618

Jak znam życie, to Nienacki dokładnie nie pamiętał, ale tłumaczenie z półmrokiem w galerii może być. ;)

Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2020-11-27, 15:17:57   

Berta von S. napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:

a bo najlepszy byłby ten ;-)

Zgadzamy się widzę. :)

No ba :) My znawcy malarstwa... :okulary:

Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Pomogła: 170 razy
Wysłany: 2020-12-01, 11:19:35   

Kpt Petersen napisał/a:

No ba :) My znawcy malarstwa... :okulary:

No właśnie, tak się znam, że nawet nie wiedziałam jaki jaki jest tytuł tego obrazu, dopiero szukając w necie znalazłam nazwę... Dość zaskakujące to "Jesteś zazdrosna"/"Cóż to, jesteś zazdrosna?"

Przy okazji zauważyłam zresztą, że wiele obrazów Gauguina ma tytuły w formie pytań.
Dlaczego jesteś zazdrosny?
Dlaczego jesteś zła?
Kiedy wyjdziesz za mąż?/Kiedy mnie poślubisz?"
Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Jakoś na nie zwróciłam wcześniej na to uwagi.

A wracając do nagich kobiet na plaży, oczywiście się zastanawiałam, która jest zazdrosna. Obstawiałabym tę z przodu. :)

Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2020-12-03, 00:59:08   

Berta von S. napisał/a:
Przy okazji zauważyłam zresztą, że wiele obrazów Gauguina ma tytuły w formie pytań.
...
Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
...
A wracając do nagich kobiet na plaży, oczywiście się zastanawiałam, która jest zazdrosna. Obstawiałabym tę z przodu. :)

To jest faktycznie rekordzista. Znacie inny obraz, który ma trzy pytania w tytule (albo więcej)?
...
Zdecydowanie ta z przodu, ta z tyłu jest wyluzowana :)

Gauguin_-_D'ou_venons-nous_Que_sommes-nous_Ou_allons-nous.jpg
Plik ściągnięto 163 raz(y) 196,38 KB

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-05-02, 20:46:26   

Właśnie trochę nam umknęła ważna rocznica:
550 lat temu, 27 kwietnia 1473 r. na wodach Cieśniny Kaletańskiej gdański okręt korsarski "Peter von Danczk" atakuje galerę "San Matteo" pod banderą Burgundii, idącą z Brugii do Southampton. Kapitan Paweł Benecke i jego dzielna załoga, oprócz innych trofeów, zdobywają wtedy wspaniały obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", zamówiony u artysty przez florenckich patrycjuszy. Od tego czasu obraz znajduje się - z przerwami - w Gdańsku. Obraz ten wspomniano w powieści. Inny obraz Hansa Memlinga "Madonna" pada łupem Fantomasa. Nic nie wiemy o tym obrazie. Czy go sobie ZN wymyślił?

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Ostateczny_(obraz_Hansa_Memlinga)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-05-02, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  

Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2023-05-09, 23:16:13   

Cieśniny Kaletańskiej? Nie wiedziałem, że aż tam się zapuszczali.
Swoją drogą, koszmarny ten obraz.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-05-10, 13:07:00   

Tytus Atomicus napisał/a:
Swoją drogą, koszmarny ten obraz.

W sensie zawartości? A jaki ma być Sąd Ostateczny? Salon masażu?
Czy może w sensie artyzmu i wykonawstwa :027:

Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2023-05-10, 13:38:59   

Chodzi mi o to średniowieczne poczucie estetyki.
I teologię.
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus 2023-05-10, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur

Wysłany: 2023-05-21, 07:17:28   

Z24 napisał/a:
gdański okręt korsarski "Peter von Danczk" atakuje galerę "San Matteo" pod banderą Burgundii

Mam skojarzenia z trylogią Janusza Meissnera o korsarzu Janie Martenie . Zapamiętałem tylko że trzeba lać "papistów" . Pewnie chodzi o katolików , Hiszpanów albo kogoś w tym stylu . Czyli Jan Kuna musiał piracić pod brytyjską banderą .

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kuna
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2023-05-21, 08:02, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-05-21, 12:27:28   

Berkut napisał/a:
Z24 napisał/a:
gdański okręt korsarski "Peter von Danczk" atakuje galerę "San Matteo" pod banderą Burgundii

Mam skojarzenia z trylogią Janusza Meissnera o korsarzu Janie Martenie . Zapamiętałem tylko że trzeba lać "papistów" . Pewnie chodzi o katolików , Hiszpanów albo kogoś w tym stylu . Czyli Jan Kuna musiał piracić pod brytyjską banderą .

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kuna

:564: :D

Chyba tak. Z tym wyzwiskiem po raz pierwszy spotkałem się w "Burzliwych dziejach Morza Karaibskiego" Germana Arciniegasa, gdzie zaprezentowano ten repertuar. Hiszpanie odpowiadali: "protestanckie psy". Trylogia o korsarzu Janie Martenie: "Czarna bandera", Czerwone krzyże", "Zielona Brama" była u nas w domu, ale ktoś ją zaj... tego ...jął na wieczne nieoddanie zanim zdążyłem przeczytać systematycznie i w całości.

Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur

Wysłany: 2023-05-21, 13:12:06   

Piraci, ciepłe morza, zadymy religijne to dla nas egzotyka .Ale ja mieszkam w Świętokrzyskim , tu miałem Arian -braci polskich. Zostało po nich trochę zabytków . Temat do kontynuacji samochodzikowych -może nawet już została ta kontynuacja napisana . Mam zamiar sobie pojeździć motorem po tych Ariańskich miejscach .
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_polscy
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2023-05-21, 13:12, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-05-21, 19:46:27   

Berkut napisał/a:
Piraci, ciepłe morza, zadymy religijne to dla nas egzotyka .Ale ja mieszkam w Świętokrzyskim , tu miałem Arian -braci polskich. Zostało po nich trochę zabytków . Temat do kontynuacji samochodzikowych -może nawet już została ta kontynuacja napisana . Mam zamiar sobie pojeździć motorem po tych Ariańskich miejscach .
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_polscy

Przedni pomysł! Tych miejsc i obiektów związanych z arianami jest całkiem sporo; w Świętokrzyskim pewnie więcej niż gdzie indziej w kraju.

A tak przy okazji: admirał Krzysztof Arciszewski był arianinem ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-18, 21:27:20   

Dzisiaj zupełnym przypadkiem częściowo obejrzałem w TVP Kultura świetny film dokument o Auguście Renoirze:

Linn Seckarnd "Renoir. Portrecista odchodzącej epoki", ("Renoir - Portraet eine Zeitenwende")

Film będzie powtórzony w TVP Kultura i TVP Kultura 2 jutro, 19 maja 2024 r. o godzinie 9.05.

Gorąco zachęcam do obejrzenia.

O Renoirze w ogóle niewiele wiedziałem; ale zupełnie nic o jego drodze z nizin społecznych ku - nie bójmy się tego określenia - wielkiej sztuce.

W kontekście naszej ulubionej książki, niezwykle interesującym jest ukazanie artystycznej zależności Renoira od malarstwa francuskiego rokoko: Watteau, Fragonarda, Bouchera.
W tym kontekście nadzwyczaj interesująco przedstawia się wybór Fantomasa (czyli ZN :) ) do swojej kradzionej kolekcji dzieł zarówno Antoine'a Watteau jak i Auguste'a Renoira.

PS. Z wymienionych w PSiF obrazów w filmie zaprezentowano obraz Watteau "Odjazd na Cyterę".
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-18, 21:33, w całości zmieniany 3 razy  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-19, 23:41:15   

To prawda, niektóre obrazy Renoira i Watteau są mocno do siebie podobne, inne nie tak bardzo, bo Renoir był jednak malarzem bardziej wszechstronnym.

Zastanawiam się, czy, gdyby urodził się już w XX wieku, nie zająłby się raczej filmem, a nie malarstwem? Bo geny w dynastii Renoirów wydają się jednoznacznie w tym kierunku wskazywać: syn Jean Renoir, wielki, wielki reżyser, Claude Renoir, doskonały operator filmowy, który stworzył jeden z moich top ten filmów wszech czasów “Awanturnicy”, z Delonem, i w końcu urocza Sophie Renoir, która tak świetnie zagrała w jednym z filmów Erica Rohmera. Nie wątpię, że i Pierre-Auguste zająłby się tym fachem, gdyby miał ku temu okazję. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-20, 00:57:56   

John Dee napisał/a:
To prawda, niektóre obrazy Renoira i Watteau są mocno do siebie podobne, inne nie tak bardzo, bo Renoir był jednak malarzem bardziej wszechstronnym.

:564:

Oczywiście. Choćby dlatego, że - jak wskazano w filmie - nawet na jednym obrazie potrafił użyć kilku technik i środków wyrazu. No i potem - o czym wspomniano również w powieści - odszedł od impresjonizmu, bo czuł, że ten go ogranicza.

John Dee napisał/a:
Zastanawiam się, czy, gdyby urodził się już w XX wieku, nie zająłby się raczej filmem, a nie malarstwem? Bo geny w dynastii Renoirów wydają się jednoznacznie w tym kierunku wskazywać: syn Jean Renoir, wielki, wielki reżyser, Claude Renoir, doskonały operator filmowy, który stworzył jeden z moich top ten filmów wszech czasów “Awanturnicy”, z Delonem, i w końcu urocza Sophie Renoir, która tak świetnie zagrała w jednym z filmów Erica Rohmera. Nie wątpię, że i Pierre-Auguste zająłby się tym fachem, gdyby miał ku temu okazję. ;-)

Kto wie? Jego niektóre obrazy rzeczywiście wydają się bardzo filmowe chociażby "Bal w Moulin de la Galette" czy "Śniadanie wioślarzy" lub "Pont Neuf"albo hmm... tytuł wyleciał mi z głowy: są tam dwie panie i jego brat przypalający papierosa, ukazany zresztą tylko częściowo: reszta brata jest poza kadrem obrazu.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-20, 00:59, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-20, 09:53:07   

Z24 napisał/a:
Kto wie? Jego niektóre obrazy rzeczywiście wydają się bardzo filmowe chociażby "Bal w Moulin de la Galette" czy "Śniadanie wioślarzy" lub "Pont Neuf"albo hmm... tytuł wyleciał mi z głowy: są tam dwie panie i jego brat przypalający papierosa, ukazany zresztą tylko częściowo: reszta brata jest poza kadrem obrazu.
Słusznie, słusznie. No więc sam widzisz, coś w tym jest. Oczywiście dzisiaj wiemy, że wybrał właściwą drogą - wystarczy tylko wziąć pod uwagę astronomiczne ceny jego obrazów, ale z perspektywy czasu każdy człowiek jest mądry. Ale jako młody, szukający, może nawet błądzący artysta? Kto wie, na co by się zdecydował, po co by sięgnął, pędzel czy kamerę?

Ja też obejrzałem niedawno świetną dokumentację o słynnej wystawie impresjonistów z roku 1874. Tej, w której dziennikarz Louis Leroy, pijąc do obrazu Clauda Monet’a “Impresja, wschód słońca” przezwał artystów “impresjonistami”. Jego “claim to fame”. :D

Lubię oglądać takie filmy, więc mam nadzieję, że i ten, który polecasz, Zecie, będzie mi dane kiedyś obejrzeć.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-20, 11:53:39   

John Dee napisał/a:
Ja też obejrzałem niedawno świetną dokumentację o słynnej wystawie impresjonistów z roku 1874. Tej, w której dziennikarz Louis Leroy, pijąc do obrazu Clauda Monet’a “Impresja, wschód słońca” przezwał artystów “impresjonistami”. Jego “claim to fame”. :D

Też kiedyś obejrzałem film, gdzie omówiono tę słynną wystawę, ale za diabła nie pamiętam, czy był w całości jej poświęcony. Będę polował.

Odpowiedz do tematu