PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy nasz język zmienia się na gorsze?
Autor Wiadomość
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2024-05-15, 11:03:40   

Chemas napisał/a:
Wczoraj usłyszałem w pewnym programie informacyjnym następujące stwierdzenie na zakończenie rozmowy:

Ministra była naszą gościnią.

Z kolei później późnym wieczorem oglądałem Wojewódzkiego, a gościem był profesor Bralczyk, który na spytanie go przez prowadzącego o jego zdanie na temat feminatywów, stwierdził, że go lekko drażnią :)

Uwielbiam profesora Bralczyka :)
Jest moim ulubieńcem od lat.

"Gościni" sprawia, że mam dreszcze z gatunku tych nieprzyjemnych :(
Co to za okropne słowo!

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-15, 11:11:21   

Yvonne napisał/a:

Ja również. Profesor stwierdził, że słowo ministra to słowo łacińskie, które kiedyś oznaczało służącą :D

./redir/kultura.onet.pl/wiadomosci/prof-bralczyk-o-formie-ministra-to-slowo-lacinskie-oznaczalo-kiedys-sluzaca/xth0jnm

Cytuję:

"— Ministra jest słowem łacińskim, oznaczało kiedyś służącą. (...) Wolałbym, żebyśmy nie mówili: "ministra przemysłu Janina Kwiatkowska", tylko "minister przemysłu Janina Kwiatkowska". Ale jeśli pani Kwiatkowska by sobie tego życzyła, możemy powiedzieć: ministra Kwiatkowska"

Hehe :564:

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-05-15, 11:12, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-15, 12:13:28   

Yvonne napisał/a:
Chemas napisał/a:
Wczoraj usłyszałem w pewnym programie informacyjnym następujące stwierdzenie na zakończenie rozmowy:

Ministra była naszą gościnią.

Z kolei później późnym wieczorem oglądałem Wojewódzkiego, a gościem był profesor Bralczyk, który na spytanie go przez prowadzącego o jego zdanie na temat feminatywów, stwierdził, że go lekko drażnią :)

Jest moim ulubieńcem od lat.

"Gościni" sprawia, że mam dreszcze z gatunku tych nieprzyjemnych :(
Co to za okropne słowo!

:564: :564: :564: :D

Ja również jak najbardziej.
Najbardziej zaś wkurzające jest to, że te żałosne pseudofeministki, potrafiące tylko małpować trendy przywiane tu hmm... z tych krajów bardziej na zachód, pewnie nawet nie słyszały o pani Danieli Gromskiej, która u nas już w latach 20-tych czy 30-tych postulowała takie haratanie języka.

Tu uwaga prof. Bralczyka nie bardzo jest tu na miejscu: minister to był w ogóle sługa (króla, państwa), ministrant - służący do mszy, więc ministra to będzie służącą. Nie zetknąłem się chyba nigdzie z tym słowem w tym znaczeniu. W średniowiecznych tekstach prawniczych gdzie było mnóstwo słów i sposobów określenia ludzi zależnych, chyba się z nim nie zetknąłem.

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2024-05-15, 14:43:53   

No właśnie, najciekawsze jest, że przeciw tym feminatywom protestują przede wszystkim kobiety. I nic...

Chemas napisał/a:
Ministra była naszą gościnią

Przypomina mi się jeden z odcinków kontrowersyjnego serialu "South Park", gdzie, jak wiadomo, jeńców nie brali. W tymże odcinku padło zarządzenie (nie pamiętam, czy poparte naukowymi dowodami) że człowiek jednak powinien jadać... drugą stroną... a wydalać buzią. Ludzie w mig się dostosowali i organizowali modne spotkania, podczas których nowy sposób spożywania pokarmów był demonstracyjnie stosowany.

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2024-05-15, 15:16, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-15, 22:50:01   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
No właśnie, najciekawsze jest, że przeciw tym feminatywom protestują przede wszystkim kobiety. I nic...

I mają rację, bo to jest takie zaspokojenie zastępcze.
Kiedy kilka lat temu zastrajkowało 100 tysięcy pań w Manchesterze z przyległościami, to jednym z postulatów było to, żeby na wysokich obcasach chodziły tylko te, które same chcą, a nie żeby pracodawcy od nich tego wymagali.
Opowiedziałem tę historię w towarzystwie medyków i jeden z nich skomentował to w ten sposób, że dorabia jeżdżąc w pewnym prywatnym pogotowiu i nie było tygodnia, żeby nie przyjeżdżali do pewnego biurowca, bo jakaś dziewczyna na obcasach policzyła właśnie ruchome schody (były tam szczególnie strome). I było jakieś larum z tego powodu? Dlatego nazywam je pseudofeministkami. Dla tych dziewczyn z Manchesteru, jak będzie trzeba, pierwszy rzucę kamieniem.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-16, 17:35, w całości zmieniany 1 raz  

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2024-05-16, 16:17:04   

A mnie gościni w ogóle już nie przeszkadza. Osłuchałem się i sam niekiedy używam, chociaż nadal jedynie w piśmie.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-16, 17:41:16   

Hebius napisał/a:
A mnie gościni w ogóle już nie przeszkadza. Osłuchałem się i sam niekiedy używam, chociaż nadal jedynie w piśmie.

Za mej wcześniejszej młodości używano słowa "gościówa" ale wyłącznie jako żeński odpowiednik "gościa" w znaczeniu "facet" ("Tańcowałem z panną walca, a gość deptał mi po palcach"). Zresztą "facetka" też się czasem mówiło.

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2024-05-17, 23:37:04   

Hebius napisał/a:
i sam niekiedy używam

Dobry jesteś, ja nie dałbym rady.
Jestem najwyraźniej 'trudnoreformowalny' w niektórych kwestiach ;-)
Nadal zresztą nie odmieniam takich słów, jak radio czy kakao...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-18, 08:35:50   

Z24 napisał/a:
Za mej wcześniejszej młodości używano słowa "gościówa" ale wyłącznie jako żeński odpowiednik "gościa" w znaczeniu "facet" ("Tańcowałem z panną walca, a gość deptał mi po palcach"). Zresztą "facetka" też się czasem mówiło.

Faktycznie, czy te wyrażenie już zupełnie umarły?

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-18, 08:44:12   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:

Faktycznie, czy te wyrażenie już zupełnie umarły?

Nie umarły, obracam się często w towarzystwie "młodych" i dalej na szczęście te określenia funkcjonują, pomimo zalewu nowych :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Odpowiedz do tematu