PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maciej Zaremba Bielawski
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-13, 12:34:24   Maciej Zaremba Bielawski

Maciej Zaremba Bielawski "Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny." Wydawnictwo "Agora" S. A. Warszawa 2014. Przekład Magdalena Wasilewska-Chmura.

Jakie trzy tygodnie temu wspomniałem, że czytam tę książkę, a John Dee z miejsca zamówił recenzję:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=584616#584616

...No to zaczynam.

Autor urodził się w 1951 r. a od 1969 r. mieszka w Szwecji. Omawiana książka powstała z artykułów drukowanych na łamach znanego szwedzkiego dziennika "Dagens nyheter", opublikowanych najpóźniej w 2012 r. Pisana więc była pod Szwedów, nie pod Polaków, choć o Polsce tam wspomniano. Język jest prosty i znakomity, choć książka mówi o sprawach skomplikowanych i być może lepiej by się do tych spraw nadał żargon przestępczy. Należy gorąco pochwalić przekład, który to znakomicie oddał; tylko chyba w jednym miejscu miałem wątpliwość, co do wybranego przez tłumaczkę terminu: kłania się to co kiedyś John Dee napisał, że tłumacz powinien jeszcze lepiej niż język tekstu znać język docelowy. Ale, jak powiedziałem, nie wpływa to na pracę silnika.
Jest to rzecz absolutnie znakomita i to z kilku powodów. Pierwszy, może mniej ważny: znajdziemy w książce mnóstwo odwołań do, nazwijmy to, archetypów szwedzkiej kultury. Na dobrą sprawę wiemy o nich bardzo niewiele, podobnie jak o Duńczykach, (a między nami mówiąc o wszystkich w ogóle sąsiednich narodach... ;-) )
Omawiana książka pomaga nam się przedrzeć przez funkcjonujące - niemal obowiązujące :D - stereotypy na temat Szwecji: wszystko, a zwłaszcza sfera ekologiczna jest tam cacy, na najwyższym światowym poziomie. W tym obrazku, jak z opakowania czekolady, trochę namieszali już autorzy powieści kryminalnych, w szczególności Stieg Larsson.
Tymczasem pan Maciej wykazuje, że szwedzkie leśnictwo i przemysł drzewny jest pastwiskiem korporacji i ich interes stoi ponad prawem, przyzwoitością, nie mówiąc już o kulturze. To, co jest mocno dyskusyjne w Brazylii - wyniszczanie lasów i zastępowanie ich różnymi monokulturami leśnymi i innymi, nawet w kontekście toczącej się tam codziennej walki milionów ludzi o nagi byt - w przypadku Szwecji jest zupełnie niedostrzegalne. Świadome wyniszczanie lasów mieszanych i zastępowanie go monokulturą świerka, karanie drobnych czy średnich właścicieli lasów za próby racjonalizacji gospodarki w swoich lasach. Od lat 50-tych (XX wieku, żeby nie było wątpliwości) preferencja dla zrębów zupełnych i forsowanie monokultury świerka. Zręby zupełne lasów w strefach subpolarnej i polarnej, gdzie nie mają marne szanse na odnowienie się. Całkowite lekceważenie walorów krajobrazowych i kulturowych.
Jako przykład pozytywny jest tam przytoczona Polska i Puszcza Białowieska, ale to było pisane aż dwanaście lat temu, a, jak wszyscy doskonale wiemy - od tego czasu mnóstwo się zmieniło... ;-)
Żeby nie było jednostronnie, dostaje się mocno tzw. ekologom, tzw. związkom zawodowym, tzw. lewicy. Naprawdę trzeba odwagi cywilnej, żeby dokopać tzw. "ekologom", którzy są świętymi krowami naszych czasów (nie oni jedni oczywiście ;-) )
Rodzi się mnóstwo pytań. przychodzą do głowy różne porównania, chce się coś jeszcze przeczytać...
Można by się dziwić, że akurat "Angora" coś takiego wydała, ale wszyscy wiemy, że ich okręt flagowy, że tak powiem dla lepszego maskowania wywiesza różne bandery. Mówiąc bez przenośni od czasu do czasu zamieszcza kawałki niezgodne z, że tak powiem, linią generalną...

Mam jeszcze jedną pozycję tego autora, a w moim zasięgu jest jeszcze jedna. Pewnie kupię.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-13, 14:53, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-13, 23:06:14   

Z24 napisał/a:
Rodzi się mnóstwo pytań. przychodzą do głowy różne porównania
Mi się przykładowo nasuwa porównanie z “Chinatown”, o którym niedawno wspominaliśmy i który również można nazwać thrillerem ekologicznym, choć jak wiemy zawiera jeszcze drugie przęstępstwo, niemniej perfidne. Kto wie, może “Leśna mafia” zresztą też?

Brzmi naprawdę interesująco, Zecie. Masz rację, co piszesz o stereotypach, są po to, by je obalać, i może nikt nie nadaje się do tej roboty lepiej, niż przybysz z obcego kraju? Z tego, co wiem, Zaremba nie po raz pierwszy wkłada palec w jakąś ranę, czego rodowici Szwedzi z powodów im tylko znanych zaniedbali uczynić.

Spróbuję nie zapomnieć o tym autorze, Zecie, może wpadnie mi któreś z jego dzieł w ręce? Zapewniasz, że książka jest świetnie napisana, a to mi zawsze najważniejsze. Kiepską fabułę potrafię wybaczyć, kiepski styl - nigdy. :diabelek:

Dobra recenzja. :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-14, 00:07:07   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Rodzi się mnóstwo pytań. przychodzą do głowy różne porównania
Mi się przykładowo nasuwa porównanie z “Chinatown”, o którym niedawno wspominaliśmy i który również można nazwać thrillerem ekologicznym, choć jak wiemy zawiera jeszcze drugie przęstępstwo, niemniej perfidne. Kto wie, może “Leśna mafia” zresztą też?

:564:

Jak najbardziej możliwe; przecież rzadko jest tak, że w wielkiej starej szafie można znaleźć tylko jeden szkielet...

John Dee napisał/a:
Z tego, co wiem, Zaremba nie po raz pierwszy wkłada palec w jakąś ranę, czego rodowici Szwedzi z powodów im tylko znanych zaniedbali uczynić.

Oczywiście, ta druga,, a właściwie pierwsza książka, która czeka swojej kolei do lektury, to "Polski hydraulik...", gdzie m. in. są artykuły o patologiach w służbie zdrowia, czyli bliskie mi tematy.

Pozwolę sobie zacytować zabawny fragmencik ze str 72, z nieco skondensowanymi przez mnie dwoma przypisami (tekst książki zaopatrzono w przypisy i bardzo słusznie, bo np. wyjaśniających pewne idiomy kulturowe, dla nas nieczytelne). Tu jest akurat tylko o nazwiskach:

"Eksperci od lasów, którzy twierdzą, że piękno krajobrazu to rzecz względna, powinni przeczytać książkę telefoniczną. Tysiące Bjoerklundów, kilkuset Tallgrenów i tylko jeden Granbarr. (Który, aby dodatkowo podkreślić dziwaczność swego nazwiska, przyjął imię Tallekotte.)"

Wyjaśnienie znajdujemy w przypisach:"bjoerk" - brzoza; "tall" - sosna; "gran" - świerk, "lund" - zagajnik; "gren" - gałąź; "barr" - igliwie; "tallekotte" - szyszka sosnowa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-14, 00:08:19   

John Dee napisał/a:
Dobra recenzja. :564:

Dzięki :) .

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-14, 06:56:59   

Z24 napisał/a:
powinni przeczytać książkę telefoniczną. Tysiące Bjoerklundów, kilkuset Tallgrenów.
Doskonały argument. :D

A ja wczoraj, słuchając muzyki Maustetytöt - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=584941#584941 - natrafiłem na utwór, który również zawiera podobną krytykę.

Przybyli do kraju moich ojców
I w ciężarówkach zabrali moje dzieciństwo
Do fabryki masy celulozowej
Nie widzą ani lasu, ani drzew
Widzą tylko pieniądze.

Świetny utwór kończy się tak, że jedna z sióstr powtarza “Zobacz, jak tną”, a druga odpowiada “Widzą tylko pieniądze”, co w języku fińskim doskonale się rymuje: “Siellä ne sahaa” - “Näkevät vain rahaa.”

https://www.youtube.com/watch?v=MVA_J_7f85E

BTW: piosenka jednoznacznie ujawnia, kim jest winowajca z obcego kraju, który dla profitu okrada fińskie lasy: oczywiście IKEA.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-14, 08:00:23   

Fajne są te proste w sumie piosenki i w ogóle prostota artystek.

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-14, 08:10:09   

Szara Sowa napisał/a:
W sobotę będę miał okazję przekonać się o tym na żywo. :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-14, 08:45:44   

W Finlandii?

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-14, 09:02:49   

Szara Sowa napisał/a:

Faktycznie, czuć stary dobry synthpop.
Bardzo dobry tekst, dobrze że są napisy po angielsku ;-)
Nawet IKE się pojawia.
A wracając do książek Macieja Zaremby-Bielawskiego, znalazłem ich parę w EMPiK-u włącznie z Leśną mafią i Polskim hydraulikiem. Niestety wszystkie niedostępne poza jedną pozycją pt. Higieniści. Z dziejów Eugeniki

./redir/lubimyczytac.pl/ksiazka/92857/higienisci-z-dziejow-eugeniki

Temat też dotyczy Szwecji, a chodzi o to, że w imię jak to określono "higieny rasy" państwo aż do lat 70 zmuszało do operacji pozbawienia płodności. Ujawnił to w artykułach właśnie pisarz.
Na stronie lubimy czytać jest dość obszerna recenzja.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-14, 09:02:56   

Szara Sowa napisał/a:
W Finlandii?
Skąd, są właśnie u nas na tournée.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-14, 12:35:18   

John Dee napisał/a:
BTW: piosenka jednoznacznie ujawnia, kim jest winowajca z obcego kraju, który dla profitu okrada fińskie lasy: oczywiście IKEA.

:564: :D

Jak u nas.

Chemas napisał/a:
A wracając do książek Macieja Zaremby-Bielawskiego, znalazłem ich parę w EMPiK-u włącznie z Leśną mafią i Polskim hydraulikiem. Niestety wszystkie niedostępne poza jedną pozycją pt. Higieniści. Z dziejów Eugeniki

:564:

Tę własnie mam w planach do nabycia.

O tej "Leśnej mafii" dowiedziałem się czytając wywiad z autorem w "Przeglądzie". Znalazłem ją w handlu - pamiętam - z dużym trudem.
Myślałem z jakim jeszcze dziełem lub dziełami kojarzy mi się ta "Leśna mafia".
Jeśli chodzi o przyświecającą jej ideę, to chyba z kiedyś tu wspomnianymi "Opowieściami o lasach" Konstantego Paustowskiego:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=510474#510474

Jest tam opowiadania o Piotrze Czajkowskim, który, że tak się wyrażę, twórczo zabuksował, kiedy mu handlarze lasem zrobili pod oknem piękne karczowisko. Czajkowski uznawał, że bez tego kawałka lasu za oknem nie jest w stanie pracować...
...Mam tylko nadzieję, że nie strzelał do ptaków, które mu śpiewały za oknem, jak ten zboczeniec Mahler... ;-)

Natomiast jeśli chodzi o atmosferę ponurego idiotyzmu w jakiej się cała sprawa rozgrywa, to kojarzy się to z "Paragrafem 22" Hellera. Co by się nie zrobiło, korporacja zawsze wygrywa.

Jest tam genialna historia o tym jak pewna pani zwróciła się do gminy o pozwolenie budowlane w sprawie domku letniskowego aby mogła mieszkać w pobliżu rodziców. Przepis zasadniczo wymaga, żeby dom stał nie bliżej niż 100 m od brzegu jeziora, więc pani Britta zwróciła się o zezwolenie na naruszenie strefy przybrzeżnej (jej działka była krótsza). Gmina Arjeplog, gdzie akcja miała miejsca, udziela zgody, ale w Zarządzie Województwa wydaje decyzję odmowną. Chodzi o to, że domek w tym miejscu negatywnie wpłynie na środowisko i rekreację, gdyż wędrujący turysta mógłby odczuć dysonans, gdyby tam stało 11 domków zamiast 10. Zarząd Województwa Podkreślił z całą mocą, że "chęć osiedlenie się w pobliżu rodziny" nie może być traktowana jako wystarczający powód do uzyskania zezwolenia. Pan Maciej dalej (str. 95) pisze:

"Sfrustrowany turysta, którego komfort psychiczny okazuje się argumentem cięższym niż powody Britt Aberg, jest, niestety, w najwyższym stopniu hipotetyczny. Prawdopodobieństwo, że jakiś sztokholmczyk będzie szukał spokoju na tym brzegu, jest zerowe. Nikt nie jedzie osiemset kilometrów, by rozkoszować się widokiem karczowiska. Czyżbym pominął ten szczegół?No właśnie, w ubiegłym roku właściciel wyciął cały las aż do brzegu jeziora, tak więc działka Britty graniczy teraz z karczowiskiem. Kto zatwierdził wycinkę? To samo państwo, które teraz odmawia jej prawa do wybudowania domku na działce, uzasadniając to walorami nienaruszonej przyrody."

Kiedy władze gminne okazują się w takich sytuacjach "zbyt liberalne" wkraczają obrońcy środowiska:

(str. 97) "Przewodniczący Stowarzyszenia [Ochrony Przyrody - uzupełnienie moje - Z24] Mikael Karlsson dał potem do zrozumienia w programie wyemitowanym w radiowej "Jedynce", że gminy prawdopodobnie nie mają kompetencji, by właściwie ocenić liczne zagrożenia dla przyrody i rekreacji. Domek na brzegu może stanowić dysonans dla kogoś, kto spaceruje tam z psem, wyjaśnił w debacie z radną gminy Arjeplog Brittą Flingfeldt Jansson.
Tej wypowiedzi długo nie zapomną mieszkańcy Arjeplog, gdzie na każdego psa przypada czternaście jezior. Gmina ma osiem tysięcy siedemset dwadzieścia siedem jezior, cztery tysiące sześćset osiemdziesiąt cztery wyspy, trzy tysiące stu czterdziestu mieszkańców i pięćset osiemdziesiąt osiem psów na obszarze wielkości połowy Belgii."
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-14, 13:23, w całości zmieniany 3 razy  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-14, 12:42:18   

To mnie teraz pocieszyłeś, że nie tylko u nas są absurdy tego typu, a może i nawet większe. ;-)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-14, 16:47:51   

Z24 napisał/a:
Kto zatwierdził wycinkę? To samo państwo, które teraz odmawia jej prawa do wybudowania domku na działce
Można by też rzec, że popełnili jeden błąd, ale nie dwa. ;-)

Chętnie bym na ten temat jeszcze coś napisał, ale wyjeżdżam na kilka dni, więc już nie. So long. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-14, 23:29:08   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Kto zatwierdził wycinkę? To samo państwo, które teraz odmawia jej prawa do wybudowania domku na działce
Można by też rzec, że popełnili jeden błąd, ale nie dwa. ;-)

:564: :D

Dobre!

John Dee napisał/a:
Chętnie bym na ten temat jeszcze coś napisał, ale wyjeżdżam na kilka dni, więc już nie. So long. :)

No to szczęśliwej podróży, gute Reise i good luck! :)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-05-14, 23:29, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu