PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:45
Tajemnica tajemnic - pierwsza przeczytana przygoda
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-10-25, 21:21:23   

Berta von S. napisał/a:
A nieprawda, bo przez kilka lat (Kant) mieszkał w Jarnołtowie (kilkanaście km. od Jerzwałdu :okulary: ), gdzie pracował jako nauczyciel.

./redir/jarnoltowo.pl/hulsenowie-i-immanuel-kant-w-jarnoltowie/
Dzięki za ten ciekawy link.

To prawda, Kant był jakiś czas zmuszony do tego rodzaju prac zarobkowych poza granicami Królewca, Sokrates zaś do odbycia służby wojskowej gdzieś na obczyźnie. Dlatego napisałem, że w zasadzie nie ruszali się z miejsca, ale więźniami swoich miast w sensie “Anioła zagłady” oczywiście nie byli. Ale opuścić miasto, gdy mogli za siebie decydować? No siree!

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-10-25, 23:46:55   

John Dee napisał/a:
To prawda, Kant był jakiś czas zmuszony do tego rodzaju prac zarobkowych poza granicami Królewca, Sokrates zaś do odbycia służby wojskowej gdzieś na obczyźnie.

Tak, znana sprawa. W czasie oblężenia Potidai (na przesmyku najbardziej zachodniego z tych trzech "palców" półwyspu Chalcydyckiego) przez Ateńczyków grzali się razem z Alkibiadesem pod jednym płaszczem... ;-)

Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2023-10-26, 00:59:28   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
Kant w zasadzie nigdy nie opuszczał Królewca.

A nieprawda, bo przez kilka lat mieszkał w Jarnołtowie (kilkanaście km. od Jerzwałdu :okulary: ), gdzie pracował jako nauczyciel.

./redir/jarnoltowo.pl/hulsenowie-i-immanuel-kant-w-jarnoltowie/

A, owszem.
./redir/photos.app.goo.gl/pdNmCWDkg6YeoUoN9
./redir/photos.app.goo.gl/JUYQaUN35nZ8uNYP9
./redir/photos.app.goo.gl/f4EqPbhVZVuJwLom6
./redir/photos.app.goo.gl/sSgPCnnuG1sViecL9
./redir/photos.app.goo.gl/ePZ4G13VtkGWnaXe9
./redir/photos.app.goo.gl/5gKjz12e2iDwQGye6
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus 2023-10-26, 01:08, w całości zmieniany 3 razy  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-10-26, 08:35:26   

Z24 napisał/a:
grzali się razem z Alkibiadesem pod jednym płaszczem... ;-)
Tak jakoś było. :D

Tytus Atomicus napisał/a:
A, owszem.
:564:

Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Pomogła: 170 razy
Wysłany: 2023-10-27, 02:56:57   

Tytus Atomicus napisał/a:

A, owszem.

O, dobrze, ze wrzuciłeś, bo mi gdzieś wcięło zdjęcia.
:564:

John Dee napisał/a:

To prawda, Kant był jakiś czas zmuszony do tego rodzaju prac zarobkowych poza granicami Królewca, Sokrates zaś do odbycia służby wojskowej gdzieś na obczyźnie. Dlatego napisałem, że w zasadzie nie ruszali się z miejsca, ale więźniami swoich miast w sensie “Anioła zagłady” oczywiście nie byli. Ale opuścić miasto, gdy mogli za siebie decydować? No siree!

Wiem, wiem, ale to się nasuwało. Nie mogłam nie skorzystać z okazji. ;-)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-10-27, 20:50:52   

Berta von S. napisał/a:
to się nasuwało. Nie mogłam nie skorzystać z okazji. ;-)
I bardzo dobrze, bo w ten sposób dowiedziałem się o pobycie Kanta w położonym tak blisko Jerzwałdu Jarnołtowie. To prawdopodobnie najbardziej odległe od Królewca miejsce, jakie filozof w swoim życiu odwiedził. :okulary2:

Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Wysłany: 2023-10-27, 23:59:20   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
to się nasuwało. Nie mogłam nie skorzystać z okazji. ;-)
I bardzo dobrze, bo w ten sposób dowiedziałem się o pobycie Kanta w położonym tak blisko Jerzwałdu Jarnołtowie. To prawdopodobnie najbardziej odległe od Królewca miejsce, jakie filozof w swoim życiu odwiedził. :okulary2:

Już o tym kiedyś wspominałam, ale głównie skupialiśmy się na Dobeneckach, więc mogło umknąć. :)

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=407446#407446

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-11-01, 18:11:31   

Berta von S. napisał/a:
Już o tym kiedyś wspominałam, ale głównie skupialiśmy się na Dobeneckach, więc mogło umknąć. :)
Na Dobeneckach, jak również - z jakiegoś powodu - na moim chodzeniu. :okulary2:

Nadal chodzę - i tak samo czynił Kant. Jego spacery po Królewcu są legendarne, szczególnie pod względem punktualności - co do sekundy i metra.

Kant i jego wierny sługa Lampe podczas codziennego spaceru filozofa.

Staram się właśnie zrekonstruować ich trasę, co jest trochę trudne, biorąc pod uwagę, jak bardzo oblicze tego miasta się zmieniło.

Ciekawe, jakie przechadzki Kant urządzał sobie po okolicach Jarnołtowa? Kto wie, może dotarł nawet per pedes do Jerzwałdu? :)

Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Wysłany: 2023-11-04, 01:19:14   

John Dee napisał/a:

Nadal chodzę

Tylko czemu nie w forumowej rywalizacji?
Może Dart mialby godnego przeciwnika!

John Dee napisał/a:

Nadal chodzę - i tak samo czynił Kant. Jego spacery po Królewcu są legendarne, szczególnie pod względem punktualności - co do sekundy i metra.
(...)
Kant i jego wierny sługa Lampe podczas codziennego spaceru filozofa.

Staram się właśnie zrekonstruować ich trasę, co jest trochę trudne, biorąc pod uwagę, jak bardzo oblicze tego miasta się zmieniło.

Ciekawe, jakie przechadzki Kant urządzał sobie po okolicach Jarnołtowa? Kto wie, może dotarł nawet per pedes do Jerzwałdu? :)

Do Jerzwałdu pewnie nie, ale w Zalewie bywał na pewno. Spróbuję się czegoś o jego aktywnościach dowiedzieć. ;-)

A pomsł odtworzenia trasy spaceru ciekawy.
Choć nie wiem, czy realny, w tamtej przestrzeni chyba trudno znaleźć punkty odniesienia do przeszłości. :/

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-04, 17:30:58   

Berta von S. napisał/a:
Do Jerzwałdu pewnie nie, ale w Zalewie bywał na pewno. Spróbuję się czegoś o jego aktywnościach dowiedzieć. ;-)

Zabrzmiało to jakbyś zamierzała rozpytać o to starszych mieszkańców... ;-)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-11-04, 22:59:28   

Berta von S. napisał/a:
Tylko czemu nie w forumowej rywalizacji? Może Dart mialby godnego przeciwnika!
Kiedy ja nie chcę być niczyim przeciwnikiem, Berto. Uważam, że spacer jest jak życie, a że celem życia jest żyć, celem spaceru powinno być spacerowanie, bez podtekstu, programu, agendy. :)

A swoją drogą - czy mamy już wątek, w którym można by sobie pofilozofować o chodzeniu? :okulary2:

Berta von S. napisał/a:
Spróbuję się czegoś o jego aktywnościach dowiedzieć.
Tak, spróbuj. Ten temat naprawdę mnie ciekawi.

Berta von S. napisał/a:
A pomysł odtworzenia trasy spaceru ciekawy.
Tak myślisz? W takim razie, jeśli mi się powiedzie, opublikuję coś na forum.

Z24 napisał/a:
Zabrzmiało to jakbyś zamierzała rozpytać o to starszych mieszkańców
Tak, z łopatą w ręku. :p

Berta von S. 
Twórca
nienackofanka

Wysłany: 2023-11-10, 01:30:31   

John Dee napisał/a:
A swoją drogą - czy mamy już wątek, w którym można by sobie pofilozofować o chodzeniu?

Nie mamy. Załóż, to podyskutujemy. Bo widzę już różnice. :okulary:

John Dee napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
A pomysł odtworzenia trasy spaceru ciekawy.
Tak myślisz? W takim razie, jeśli mi się powiedzie, opublikuję coś na forum.

Mam słabść do wszeslkich śledztw topograficznych. :043:

John Dee napisał/a:

Z24 napisał/a:
Zabrzmiało to jakbyś zamierzała rozpytać o to starszych mieszkańców
Tak, z łopatą w ręku. :p

Raczej regionalistów. :D
Ale na miejscu też nie wadziło by popytać, mogą krążyć jakieś przekazywane z dziada na wnuka opowieści. Byłam tam tylko chwilę, obejrzeć pozostałości majątku. Przejadę się kiedyś na spokojnie rowerem, ale to już raczej od maja w górę.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-11-12, 18:27:58   

Berta von S. napisał/a:
Nie mamy. Załóż, to podyskutujemy. Bo widzę już różnice. :okulary:
Gotowe. :)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=564987#564987

Berta von S. napisał/a:
Mam słabość do wszelkich śledztw topograficznych.
Wiemy, wiemy. Dito. :564:

Sebastian 
Słyszał o Samochodziku
Marczak

Wysłany: 2024-05-03, 08:32:54   

babie.lato2 napisał/a:
Też mi się podobała. Czytałam ją pierwszy raz dość dawno, ale niedawno nabyłam własny egzemplarz ( byłam w 'Realu' i chciałam sobie kupić jakąś książkę dla nastolatek, a mama "O, Aguś, patrz "Pan Samochodzik". Jak się rzuciłam, to nikt już by mnie nie odciągnął od kupna :D ) i przeczytałam po raz kolejny jednym tchem :) Lubię te części, w których Tomasz działa z jakimiś znajomymi, tudzież 'przeciwko' komuś ('Templariusze', 'Księga Strachów'...)
Właśnie zrobiłem sobie powtórkę i przeczytałem ponownie cały cykl i "Tajemnica Tajemnic" była ostatnią. I była to taka fajna klamra spinające wszystko. Była przygoda, był wehikuł, były kobiety :) , byli harcerze, złoczyńcy, historia i nawet dyrektor Marczak był. I kawałek krajoznawstwa też był. To były naprawdę miło spędzone wieczory. Polecam.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-05-03, 12:08:24   

Sebastian napisał/a:
babie.lato2 napisał/a:
Też mi się podobała. Czytałam ją pierwszy raz dość dawno, ale niedawno nabyłam własny egzemplarz ( byłam w 'Realu' i chciałam sobie kupić jakąś książkę dla nastolatek, a mama "O, Aguś, patrz "Pan Samochodzik". Jak się rzuciłam, to nikt już by mnie nie odciągnął od kupna :D ) i przeczytałam po raz kolejny jednym tchem :) Lubię te części, w których Tomasz działa z jakimiś znajomymi, tudzież 'przeciwko' komuś ('Templariusze', 'Księga Strachów'...)
Właśnie zrobiłem sobie powtórkę i przeczytałem ponownie cały cykl i "Tajemnica Tajemnic" była ostatnią. I była to taka fajna klamra spinające wszystko. Była przygoda, był wehikuł, były kobiety :) , byli harcerze, złoczyńcy, historia i nawet dyrektor Marczak był. I kawałek krajoznawstwa też był. To były naprawdę miło spędzone wieczory. Polecam.

PSiTT o tyle była moją pierwszą przeczytaną książką, że kiedy mama zabrała mnie do W-wy w celach medyczno-zakupowych (okulary), natknęliśmy się na wystawie w mijanej księgarni na omawiany tom. Co tu dużo gadać, wymusiłem zakup. W tym sensie był to mój pierwszy "samochodzik" przeczytany po raz pierwszy z nabytej dla siebie książki. Wszystkie poprzednie czytałem po raz pierwszy z pożyczonych egzemplarzy.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-03, 21:38:00   

To masz miłe wspomnienie. I dobrą pamięć.
Ja niestety już nie pamiętam szczegółów dotyczących książek Nienackiego, ale jestem niemal pewien, że posiadałem swój własny egzemplarz Złotej rękawicy, i prawdopodobnie Winnetou też. :okulary2:

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2024-05-06, 03:37:15   

Moim pierwszym PS był serial ze Stanisławem Mikulskim. Od razu w moim przypadku chwyciło hasło "Pan Samochodzik i...", gdyż niedługo później zauważyłem charakterystyczną czcionkę tytułu na grzbiecie jednej z książek na regale "za szkłem" u mojej Babci. I też było o templariuszach w tytule :D Sięgnąłem więc po tę książkę i... może to niektórych urazi... było o wiele lepiej, niż w serialu ;-)

Co nie znaczy, że serial był do bani, oj nie. Telewizja rządziła i rządzi się swoimi prawami, literatura swoimi. A ciekawe, jakbym postrzegał PS, gdybym jako pierwszą część przeczytał PSiTT? Albo Winnetou? Dziś przygody panów bawiących się w Indian są jedną z moich ulubionych części.

Na zdjęciu "charakterystyczna czcionka" wydania, które przyuważyłem u Babci. Mam je do dzisiaj, choć grzbietu już prawie nie ma.

e357e0b84db49cc6daefd8cff535.jpeg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 198,51 KB

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-06, 09:26:42   

PSiTT nie był moim pierwszym samochodzikiem. Pierwszym była Księga strachów. Do dwóch części "dotarłem" dość późno i właśnie była to "Tajemnica tajemnic" oraz Złota rękawica". PSiTT cenię sobie bardzo, ale nie jest to moja ulubiona część z kanonu.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Odpowiedz do tematu