PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy, pomyłki, niekonsekwencje
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-04-02, 17:51:16   

Kozak napisał/a:
Podobna sytuacja była z KS i PSiTT :D

Tu jednak chyba trochę inaczej :p :)
Był pierwowzór.
O Golemie nie wspomnę :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-02, 18:49:04   

Chemas napisał/a:
Kozak napisał/a:
Podobna sytuacja była z KS i PSiTT :D

Tu jednak chyba trochę inaczej :p :)

Tu było inaczej, bo dopiero w białej serii zmieniono figurującą na początku KS zagadkę o kryptonimie "Golem" na "Tajemnicę tajemnic". Nie mam pojęcia po co to ZN-owi było.
Po prostu książka o zagadce "Golem" nie powstała. Być może ZN nie miał nawet zamiaru jej napisać.

PS: Podaję tu link do tematu o latach, w jakich się dzieje akcja poszczególnych tomów:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=1892#1892
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-04-02, 19:06, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-02, 19:12:04   

Z24 napisał/a:
Po prostu książka o zagadce "Golem" nie powstała. Być może ZN nie miał nawet zamiaru jej napisać.

Znam temat :)
Specjalnie o tym Golemie napisałem :)
Wybaczcie.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-04-05, 13:54:46   

Watek o detektywistycznych zdolnościach Tomasza został przeniesiony tu:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=580880#580880

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-05, 18:31:34   

Z24 napisał/a:
Ale przecież byli przyjaciółmi, a chyba każdy lubi wiedzieć co porabiają jego przyjaciele...
To stwierdzenie jest ironiczne, tak? Bo przecież przyjaciele za plecami tak o sobie nie mówią:

- Zdrajczyni! - powiedziałem pogardliwie do panny Ali… - Pani współpracuje z Baturą. Widziano panią w czerwonym mustangu w towarzystwie tego łajdaka.

- Tomasz to dureń - powtórzył Batura.

:D
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2024-04-05, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-06, 00:44:12   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Ale przecież byli przyjaciółmi, a chyba każdy lubi wiedzieć co porabiają jego przyjaciele...
To stwierdzenie jest ironiczne, tak? Bo przecież przyjaciele za plecami tak o sobie nie mówią:

Oczywiście. W czasie pierwszego spotkania w Piotrkowie, PS mówi per "przyjacielu", co ma również posmak ironiczno-szyderczy. Oczywiście pewne pojęcia się dewaluują, mają różne, nazwijmy to, natężenie emocjonalne, ale powiedzenie o kimś, że to mój przyjaciel, zawsze znaczyło bardzo dużo.

John Dee napisał/a:
- Zdrajczyni! - powiedziałem pogardliwie do panny Ali… - Pani współpracuje z Baturą. Widziano panią w czerwonym mustangu w towarzystwie tego łajdaka.

- Tomasz to dureń - powtórzył Batura.

:564: :564: :564: :D :D :D

No, nie jestem do końca przekonany: kiedyś z moim niewątpliwym jeszcze z LO przyjacielem P. K. wymienialiśmy w akademiku SGGW "Kazimierka" teksty powitalne takie, że jeden z kolegów, który był świadkiem nie po raz pierwszy, odezwał się do jakiegoś ze swoich kolegów, akurat obecnego: "Mówiłem ci, jak oni się witają!" ;-)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-07, 19:18:51   

Szara Sowa napisał/a:
Watek o detektywistycznych zdolnościach Tomasza został przeniesiony tu:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=580880#580880
Tak, a wraz z nim liczne posty o domniemanych błędach w Zagadkach Fromborka, o których powinniśmy dyskutować tu, a nie tam. Czyj genialny pomysł to był? :/

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-07, 19:41:50   

John Dee napisał/a:
Czyj genialny pomysł to był?

Mój.

Ale pomyślałem sobie, że może część pozostać tutaj, niektóre tematy się zazębiają.

P.S. To znaczy nie ja poprzenosiłem :)
Miałem wrażenie, że rozmowa wykracza poza ZF, być może mylne. A może powinny pewne posty być wspólne?

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-04-07, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-07, 21:52:10   

Chemas napisał/a:
Mój. Ale pomyślałem sobie, że może część pozostać tutaj, niektóre tematy się zazębiają.
Zazębiają się zawsze. No cóż, stało się. :)

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-07, 21:53:13   

John Dee napisał/a:
Zazębiają się zawsze. No cóż, stało się. :)

Za wsze można te wybrane Fromborku tu skopiować.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-07, 21:55:52   

Z24 napisał/a:
Ale pomyślałem co innego: Waldemar musiał trzymać rękę na pulsie i ciągnąć za język panią Zosię, bo skąd by wiedział, że PS wybiera się do Fromborka w sprawie przewodnika.
Masz rację. Zresztą Tomasz tę możliwość też rozpatruje, w chwili, gdy zaczyna rodzić się w nim podejrzliwość wobec Cagliostra:

Przemknęło mi przez myśl, że Cagliostro jest w zmowie z Baturą. Któż lepiej od Waldka znał słabostki sekretarki dyrektora Marczaka. Przecież Batura pracował czas jakiś na etacie naszego departamentu.
Po rozmowie w „Honoratce” musiał dojść do wniosku, że trafią w końcu na trop wiodący do Fromborka. Zadzwonił do sekretarki dyrektora Marczaka i dowiedziawszy się, że właśnie przygotowują dla mnie delegację służbową do Fromborka - zyskał co do tego pewność. Potem drugi telefon, pudełko czekoladek. Cagliostro oczekujący mnie na korytarzu Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Tak mogło być. Ale gdy Tomasz snuje te domyśle nie wie jeszcze o Anielce i jej roli jako wtyczka Batury. Więc to może również być próba zciemnienia, by odwrócić naszą uwagę od Anielki.

Ale wtedy nadal pozostaje pytanie, skąd Batura miał swoje szczegółowe informacje o wyjeździe Tomasza do Fromborka? Moim zdaniem mógł je mieć od Anielki, ona od Pietruszki, a on od Marczaka. Tak to też wynika z pierwszej rozmowy Tomasza z magistrem Pietruszką:

- Nie obawiaj się - powiedziałem do niego na wstępie. - Nie przyjechałem, aby odebrać ci sprawę Koeniga. Mam opracować przewodnik po Fromborku.
- Wiem - burknął niegrzecznie. - Dyrektor Marczak poinformował mnie o tym telefonicznie.

Jeżeli podał mu datę i czas, kiedy Tomasz przybędzie do Fromborka, to Batura mógł sobie wyrachować, kiedy należy posłać Cagliostra do budynku ministerium, by mógł tam na niego czatować.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-07, 23:42:05   

Jedno nie wyklucza drugiego, a raczej z nim współgra. Przez panią Zosię Waldemar, zasięgał języka i korzystając z jej pomocy - bombonierka - wtrynił PS-owi Cagliostra, żeby ten miał na niego oko.
Przy pomocy swojej agentki Anielki trzymał rękę na pulsie bezpośrednich poszukiwań na miejscu, to jest we Fromborku.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-08, 08:27:35   

Z24 napisał/a:
Przez panią Zosię Waldemar, zasięgał języka i korzystając z jej pomocy - bombonierka - wtrynił PS-owi Cagliostra
Tak… Tylko że ja nadal nie widzę żadnych dowodów na to, że Waldemar był w tak bliskich stosunkach z sekretarką wysokiego urzędnika i jego bliskiego współpracownika, i detektywa, jak pani Zosia sama podkreśla, którzy wsadzili go niemal za kratki. Czyżby naprawdę była aż taka głupia i nielojalna? Nie, nie widzę na to dowodów, bo bombonierkę przyniósł, jak przyznaje, sam Cagliostro, a prośba o transport przybyła niejako drogą służbową, przekazana telefonicznie poprzez departament widowisk. Ta prośba była zresztą zdaje się koszer, departament widowisk reprezentował chyba naprawdę Cagliostra jako artystę i zgodnie z jego prośbą starał mu się pomóc w organizacji jego podróży do Fromborka. A więc kolejna bombonierka dla innej sekretarki… :D

Krótko mówiąc pragnę wierzyć, że pani Zosia była niewinna i że Batura wszystkie informacje otrzymywał od panny Anielki. Ale mogę się oczywiście mylić.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-08, 09:33:21   

Z24 napisał/a:
Jedno nie wyklucza drugiego, a raczej z nim współgra. Przez panią Zosię Waldemar, zasięgał języka i korzystając z jej pomocy - bombonierka - wtrynił PS-owi Cagliostra, żeby ten miał na niego oko.
Przy pomocy swojej agentki Anielki trzymał rękę na pulsie bezpośrednich poszukiwań na miejscu, to jest we Fromborku.

Pełna zgoda :564:
John Dee napisał/a:
Tak… Tylko że ja nadal nie widzę żadnych dowodów na to, że Waldemar był w tak bliskich stosunkach z sekretarką wysokiego urzędnika i jego bliskiego współpracownika, i detektywa, jak pani Zosia sama podkreśla, którzy wsadzili go niemal za kratki.

Batura znał Panią Zosie jeszcze z okresu, kiedy pracował w Departamencie Marczaka. Wg dyrektora, Waldek był złym pracownikiem, ale jak wiemy był kobieciarzem, i dlatego nie miał żadnych trudności w omotaniu sekretarki swojego Szefa :D Ponadto jako pracownik Departamentu, Batura zapewne poznał wielu pracowników z innych Departamentów.
John Dee napisał/a:
Czyżby naprawdę była aż taka głupia i nielojalna?

Oczywiście, że nielojalna. Zapewne niejednokrotnie robiła coś bez wiedzy dyrektora, w celu uzyskania korzyści.
Głupia? Też :D
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2024-04-08, 15:07, w całości zmieniany 3 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-08, 12:02:19   

Kozak napisał/a:
Pełna zgoda :564:
John Dee napisał/a:
Tak… Tylko że ja nadal nie widzę żadnych dowodów na to, że Waldemar był w tak bliskich stosunkach z sekretarką wysokiego urzędnika i jego bliskiego współpracownika, i detektywa, jak pani Zosia sama podkreśla, którzy wsadzili go niemal za kratki.

Batura znał Panią Zosie jeszcze z okresu, kiedy pracował w departamencie Marczaka. Wg dyrektora, Waldek był złym pracownikiem, ale jak wiemy był kobieciarzem, i dlatego nie miał żadnych trudności w omotaniu sekretarki swojego Szefa :D Ponadto jako pracownik Departamentu, Batura zapewne poznał wielu pracowników z innych Departamentów.
John Dee napisał/a:
Czyżby naprawdę była aż taka głupia i nielojalna?

Oczywiście, że nielojalna. Zapewne niejednokrotnie robiła coś bez wiedzy dyrektora, w celu uzyskania korzyści.
Głupia? Też :D

Nie myślę, że była aż tak nielojalna; pewnie była gadułą, co łatwiej jej przyszło, że mogła - choć nie musiała - znać Waldemara, a ten z kolei wiedział jak ją zapytać.
Inna sprawa, że bardzo często jest tak - ile razy się z tym spotkałem! - że szefowie nie udzielają sekretarkom lub innym pracownikom instrukcji o czym wolno im mówić, a o czym nie.
Zdaje się, że w pewnym momencie PS mówi Marczakowi, że znajomość z Cagliostrem zawdzięcza jego sekretarce, a ten mówi coś o reprymendzie, jakiej udzieli pani Zosi. Albo też jest jakoś inaczej o tej reprymendzie wspomniane.

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2024-04-08, 13:40:11   

Z24 napisał/a:
Nie myślę, że była aż tak nielojalna; pewnie była gadułą, co łatwiej jej przyszło, że mogła - choć nie musiała - znać Waldemara, a ten z kolei wiedział jak ją zapytać.

Tak jest. Wtedy w polskiej popkukturze (głównie w filmach) "obowiązywały" przeważnie dwa typy sekretarek: złośliwe, albo kochliwe, wrażliwe na męski czar. Pani Zosia "słusznie" nie oparła się czarującemu Waldkowi, a jeszcze jak ten poparł to bombonierką, to była ugotowana.

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2024-04-08, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-08, 14:59:20   

Z24 napisał/a:

Czy ja mówię o nielojalności? Ona była lojalna (może bardzo lojalna), ale przy okazji skorzystała z wyrobionej opinii w Departamencie o własnej osobie (cytat autorstwa Kozaka): Nic bez mojej wiedzy!!!
Jak wspomina PS:
— Dziękuję pani uprzejmie — skłoniłem się nisko. Albowiem dobrze jest żyć w zgodzie ze swoim Dyrektorem. Ale zupełnie źle jest popaść w konflikt z jego sekretarką.

To opinia Pana Samochodzika, jednego z wielu w Departamencie :D
Dalej.
SAM TOMASZ mówi, że sekretarka znała Baturę ...
(...) Po rozmowie w „Honoratce” musiał dojść do wniosku, że trafia w końcu na trop wiodący do Fromborka. Zadzwonił do sekretarki dyrektora Marczaka i dowiedziawszy się, że właśnie przygotowują dla mnie delegacje służbową do Fromborka — zyskał co do tego pewność. Potem drugi telefon, pudełko czekoladek. Cagliostro oczekujący mnie na korytarzu Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Sam nasz ukochany detektyw to wydedukował :D
Cytat:
Inna sprawa, że bardzo często jest tak - ile razy się z tym spotkałem! - że szefowie nie udzielają sekretarkom lub innym pracownikom instrukcji o czym wolno im mówić, a o czym nie.

To zapewne spotykałeś się z sekretarkami, które wszystko mogą, a Ich Szef jest tylko "zatwierdzającym" g;) .
Cytat:
Zdaje się, że w pewnym momencie PS mówi Marczakowi, że znajomość z Cagliostrem zawdzięcza jego sekretarce, a ten mówi coś o reprymendzie, jakiej udzieli pani Zosi. Albo też jest jakoś inaczej o tej reprymendzie wspomniane.

Gdzie ;-)
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2024-04-08, 15:29, w całości zmieniany 5 razy  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-04-08, 19:18:48   

Kozak napisał/a:
Cytat:

Gdzie ;-)

Sprawdziłem i chyba nie do końca, bo nie ma reprymendy:

"— Znajomość z panem Cagliostrem zawdzięczam pana sekretarce — odparłem.
— Co takiego? — zdumiał się dyrektor Marczak. — Pana Cagliostra poznał pan dzięki pani
Zosi? Nigdy nie sadziłem, że moje biuro jest azylem dla magików. I o ile mnie pamięć nie
myli, referat cyrków jest o piętro wyżej.
"

Chyba, że później coś było, ale nie w tej rozmowie. :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-04-08, 22:11:26   

Kozak napisał/a:
SAM TOMASZ mówi, że sekretarka znała Baturę ...
(...) Po rozmowie w „Honoratce” musiał dojść do wniosku, że trafia w końcu na trop wiodący do Fromborka. Zadzwonił do sekretarki dyrektora Marczaka i dowiedziawszy się, że właśnie przygotowują dla mnie delegacje służbową do Fromborka — zyskał co do tego pewność. Potem drugi telefon, pudełko czekoladek. Cagliostro oczekujący mnie na korytarzu Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Sam nasz ukochany detektyw to wydedukował
Tak, tylko gdy to czynił nie wiedział jeszcze o wtyczce Batury w Fromborku, Anielce.

Zresztą, gdy Marczak uległ w końcu prośbom Tomasza i zgodził się na jego wyjazd do Fromborka, rama czasowa między chwilą, gdy poinformował o tym swoją sekretarkę zlecając jej sporządzenie delegacji, a wyjazdem Tomasza była niezwykle krótka, zapewne tylko kilka godzin. Szansa, że wtedy właśnie zadzwonił do niej Batura jest minimalna. Ona mogła oczywiście zadzwonić do niego, ale wtedy byłaby zdrajczynią najgorszego sortu, po prostu jego szpiegiem.

Co innego Anielka. Marczak musiał zadzwonić do Pietruszki, by go przygotować na najgorsze i udobruchać, tłumacząc mu, dlaczego posyła Tomasza do Fromborka, o czym pięć minut później dowiedziała się Anielka - tę scenę wyobrażam sobie bowiem tak :okulary:

a kwadrans później Batura. Pani Zosia z tym wszystkim nie miała prawdopodobnie nic do czynienia, po prostu zapytała Tomasza, czy nie zechciałby zabrać ze sobą miłego artystę, który przyniósł jej bombonierkę.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-04-08, 22:18:43   

Jak to czytam, to miałbym świetny kryptonim dla całej akcji: bombonierka. :)

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu