PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyrazy uznania :)
Autor Wiadomość
Indywidualna 
Słyszał o Samochodziku


Dołączyła: 25 Mar 2024
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-03-26, 12:39:06   Wyrazy uznania :)

Cześć :)
Jestem tu nowa ale jak wiadomo ( pozwolę sobie sparafrazować pewne powiedzenie)- znajomi naszych znajomych są i naszymi znajomymi :) . A Pana Samochodzika znam odkąd nauczyłam się czytać i zaczęłam sięgać po lekturę ze szkolnej biblioteki. Choć kiedy trafiłam jakiś miesiąc temu na to forum- dochodzę do wniosku, że określenie „znam” jest z mojej strony jednak sporym nadużyciem. ;)
Powtórzę to co napisałam już do Szarej Sowy- jestem pod wielkim wrażeniem Waszej wiedzy, determinacji w szukaniu i, co ważne, odnajdywaniu szczegółowo miejsc gdzie toczy się akcja książek. I to z dokładnością do konkretnego domku letniskowego, który być może miał na myśli Nienacki opisując linię brzegową jeziora z danej powieści :) . Podziwiam także wysiłek i cierpliwość w pochylaniu się nad opasłymi tomami ksiąg, ażeby „sprowadzić rzecz do jasności”. Mam na myśli chociażby dedukcję jednego z Forumowiczów- jakim tropem prawdopodobnie podążałby Pan Samochodzik, gdyby to Nienacki jednak od początku do końca napisał „Nieuchwytnego Kolekcjonera”.
Chapeau bas!

Swoją drogą - przychylam się do większości opinii jakie tu przeczytałam- niełatwo przebrnąć przez wszelkie kontynuacje Samochodzika- których poziom często jest tak okrutnie niski i czyta się je z zażenowaniem i niedowierzaniem. Dość dawno już się tego podjęłam, przeczytałam z trudem kilkadziesiąt tomów. Z tego co pamiętam, chyba jedynie Arkadiusz Niemirski potrafił sprawić, że chwilami czułam tę lekkość pióra i tak ważny, niepodrabialny klimat.

Przyznam szczerze, że czytając po raz pierwszy Samochodzikowe przygody w dziecięcych latach- byłam zachwycona ich treścią i potrafiłam niektóre tomy czytać kilka razy. Mam też oczywiście za sobą organoleptyczne odkrywanie niektórych obiektów i miejsc wspomnianych w książkach.:)
Z racji miejsca zamieszkania- bardzo długo czekałam na możliwość zobaczenia tak barwnie opisywanej przez Nienackiego krainy Jezior. Ale za to skansen w Sanoku i cmentarz żydowski w Lesku odwiedziłam zanim jeszcze przeczytałam „Tajemnicę Tajemnic”. :)
Ad rem. Idąc dalej przez życie - zataczając coraz szersze kręgi w literaturze i zapoznając się z innymi dziełami rozmaitych pisarzy - nie ma we mnie już tego bezkrytycznego zachwytu Nienackim i jego twórczością. Być może porównywanie pisarzy nie jest najlepszą drogą ale siłą rzeczy- im większa skala tym dokładniejszy widok.
Dodatkowo świat dzieciństwa w pewnym sensie często jest tak wyidealizowany ;). A poźniej wystarczy nawet znajomość kilku nieciekawych faktów z życia autora, żeby poczuć tę nutę rozczarowania.
I nie, nie mam tak tylko z Nienackim :)
Mimo wszystko pozostał we mnie szacunek dla twórczości autora i sentyment do tamtego beztroskiego uczucia jakie towarzyszyło mi czytając przygody Pana Samochodzika.
Sentyment ten skłonił mnie, żeby po latach kupić wszystkie części Samochodzikowej układanki i ponownie je złożyć, przeczytać. :)
I tak, próbując np dowiedzieć się czegoś więcej na temat Gustawa Kodrąba, czy też zrozumieć dlaczego Nieuchwytny Kolekcjoner tak bardzo odstaje od wdzięcznego i finezyjnego pióra Nienackiego ;) -trafiłam na to forum.
Bardzo dziękuję, że mogę korzystać z Waszej rozległej wiedzy i cóż…, dobrze wiedzieć, że jest tak wielu pasjonatów Samochodzika 🖤
_________________
Indywidualna
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6475
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2024-03-26, 12:52:48   

Cześć koleżanko Indywidualna, z tą biblioteką szkolną miałem podobnie, zresztą jak wiele osób tutaj.
Życzę przyjemnej lektury forum, a jeśli masz wolny czas wieczorami, to od 15 kwietnia zapraszamy na podobno bardzo niebezpieczny konkurs ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=6507
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2024-03-26, 12:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48762
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-03-26, 14:05:06   

Piękny początek na forum! Oby tak dalej! Możesz teraz zacząć od opiniowania powieści z kanonu! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 45 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12219
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2024-03-26, 20:25:59   

Indywidualna, Witamy serdecznie. Czuć ducha Pana Tomasza w Twoich wypowiedziach, a to na naszym forum jest najważniejsze. :564:
Eksploracja zasobów tego forum to jakiś rok spokojnie z głowy :)
Czuję dobrego ducha i myśl≥ę, że dasz radę,ale uwaga! Jak się wciągniesz, to tak łatwo się nie da z tego wyślizgnąć. ;-)

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Życzę przyjemnej lektury forum, a jeśli masz wolny czas wieczorami, to od 15 kwietnia zapraszamy na podobno bardzo niebezpieczny konkurs ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=6507


Oj tam zaraz niebezpieczny. Trochę tajemniczy, trochę historii, no i niestety trochę mroków historii.

P.S. Ale gdyby nie odniesienia do historii, nie byłoby Pana Samochodzika i wielu autorów, którzy go czytywali i na swój sposób próbują tą pasję kontynuować.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-03-26, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 68 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11409
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-03-26, 23:56:08   

Mało kto na dzień dobry daje tak rozwinięte uzasadnienie. Pozdrawiam serdecznie :) .
_________________
Z 24
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6475
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2024-03-27, 00:24:44   

Swoją drogą, możnaby pokusić się o małe "śledztwo" nt. jaką część "Nieuchwytnego kolekcjonera" napisał Nienacki. Pamiętam, że zwracałem na to uwagę podczas czytania i wg mnie jest to do wykrycia, tylko trzeba osób wybitnie znających styl ZN.
_________________
Drużyna 2

 
 
She 
Junior AdminkaPomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19709
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2024-03-27, 09:41:25   

Cześć Indywidualna :)
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Even 
Moderator
żywa skamielina forumowaPomógł: 22 razy
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 5530
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-03-27, 10:59:57   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Swoją drogą, możnaby pokusić się o małe "śledztwo" nt. jaką część "Nieuchwytnego kolekcjonera" napisał Nienacki.


W dziale "Inna twórczość Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży - Nieuchwytny kolekcjoner - już o tym dyskutowaliśmy.
Cytat:
Jeśli dobrze pamiętam, a czytałem dość dawno, to chyba od 9 rozdziału powieść kontynuował Szumski. Podczas czytania daje się łatwo zauważyć zmianę piszącego.
_________________


Martin Even
Grands Boulevards.
Akty meskie i kobiece bez odchyleń w stronę pornografii
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, milczą
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowejPomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13317
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2024-03-29, 22:24:23   

Witaj na Forum! :)
_________________
 
 
Indywidualna 
Słyszał o Samochodziku


Dołączyła: 25 Mar 2024
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-03-31, 01:32:12   

„Oby tak dalej”-
Hmm… Szara Sowa najwyraźniej bierze mnie za bladą twarz zwaną przez Winnetou greenhornem i nie wierzy w to, że zatrzymam się na długo w Waszym przytulnym wigwamie, co nazwą swoją przywodzi na myśl cuchnącego blaszanego konia. :)
I słusznie. Jestem wędrowcem. Nie mam też nawet małej cząstki bogatego zasobu wiedzy jakim się szczycicie, by móc z Wami tutaj dyskutować, polemizować, przerzucać się argumentami. Mogę się od Was tylko i aż uczyć, co zamierzam robić. ;)

Mniejszy Bracie Wielkiego Bobra…
Dziękuję za zaproszenie na konkurs. Nie przeczytałam tej książki, niestety i zapewne w najbliższym czasie nie uda mi się wygospodarować na to czasu.
Choć te zapowiedzi brzmią intrygująco. Dodaję książkę do swojej listy „do przeczytania” na przyszłość.

Chemas, „Czuć ducha Pana Tomasza”- powiadasz? Nigdy od nikogo nie usłyszałam tak oryginalnego komplementu, jest mi niesłychanie milo. Dziękuję!

Póki co, zachęcona postami na forum- poprosiłam Szarą Sowę o dostęp do „Zabójstwa Herakliusza Pronobisa” i zaczęłam czytać. Jestem ciekawa jakie będę mieć odczucia po jej przestudiowaniu, zważywszy na to co pisaliście na forum w temacie tego pierwowzoru „Testamentu Rycerza Jędrzeja”. Czytałam niegdyś „Testament” i miałam takie mocno mieszane uczucia. Chwilami właśnie czułam ducha Nienackiego, a chwilami… konsternację. ;) I dzięki Wam i Waszym wyjaśnieniom- już rozumiem dlaczego. :)

A ile Nienackiego jest w Nienackim jeśli chodzi o „Nieuchwytnego Kolekcjonera”?
Jednak się wypowiem. :)
Czytałam Wasze dyskusje na ten temat.
Pozwolę sobie zaryzykować, może zbyt śmiałe stwierdzenie, że ZN nie napisał osobiście żadnej ze stron tej „powieści”. Jestem skłonna przypuszczać, że być może jego wkład polegał na sporządzeniu wstępnych notatek, czegoś w rodzaju szkicu.
Serio, pierwsze 90 (czy ileś tam) stron napisał sam Nienacki? Chyba musiałby być po zabiegu lobotomii…
Czytając kolejne tomy kanonu dochodzę raptem do „Nieuchwytnego Kolekcjonera” i zastanawiam się - co się stało z autorem? Aż taki spadek formy, kultury wypowiedzi, zasobu słów, poziomu gramatyki et cetera… - jest możliwy w przypadku pisarza?
Przykładowo „Człowiek z UFO” nie jest może szczytem pisarskich możliwości ZN i czuje się, czytając, że Nienacki raczej nie był nigdy w Kolumbii. Jednak ani na chwilę nie ma się wątpliwości, że to jego praca.
Alicja Janeczek powiedziała, że ponoć Nienacki „kręcił nosem” na ekranizacje swoich powieści. Wcale mu się nie dziwię. W znakomitej większości były wręcz ponizej normy. A zatem czy podpisałby się pod „Nieuchwytnym Kolekcjonerem”? Trudno w to uwierzyć.
Notabene, tak myślę, że akurat Alicja Janeczek mogłaby wiedzieć czy w ogóle i jeśli tak to w jakim zakresie Nienacki napisał „Nieuchwytnego Kolekcjonera”, skoro była tak blisko niego w ostatnich latach jego życia. Nie wiem czy ktoś ją o to pytał, czy wypowiadała się na ten temat.
Wiedzę mam w tym wszystkim bardzo szczątkowa, wyrwaną z różnych zasłyszanych, przeczytanych informacji. Proszę wybaczyć zuchwałość moich dociekań. 🖤

Ach, jeszcze małe postscriptum…
Znalazłam niedawno szkice, rysunki, które tworzyłam mając naście lat i kącik moich ust uniósł się w niepospiesznym uśmiechu, kiedy zobaczyłam podpis pod kilkoma z nich- „Sosnowa Igiełka”. :) Taki szczegół niewiele znaczący, ale uświadomił mi, że Pan Samochodzik odegrał w moim życiu większą rolę niż przypuszczałam.
_________________
Indywidualna
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 45 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12219
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2024-03-31, 08:02:34   

Indywidualna napisał/a:
Nie mam też nawet małej cząstki bogatego zasobu wiedzy jakim się szczycicie, by móc z Wami tutaj dyskutować, polemizować, przerzucać się argumentami. Mogę się od Was tylko i aż uczyć, co zamierzam robić. ;)


:oops: :oops: :oops: za wszystkich :)

Indywidualna napisał/a:
Chemas, „Czuć ducha Pana Tomasza”- powiadasz? Nigdy od nikogo nie usłyszałam tak oryginalnego komplementu, jest mi niesłychanie milo. Dziękuję!


Cała przyjemność po mojej stronie :) i jakby to kolega Zet napisał Ku chwale Pana Samochodzika.

P.S. Muszę w końcu przeczytać Kolekcjonera :oops:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6475
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2024-03-31, 16:29:36   

Indywidualna napisał/a:
Mniejszy Bracie Wielkiego Bobra…

Nareszcie ktoś to zauważył... ♥ :D

Indywidualna napisał/a:
Dziękuję za zaproszenie na konkurs. Nie przeczytałam tej książki, niestety i zapewne w najbliższym czasie nie uda mi się wygospodarować na to czasu.

Zdradzę Ci tajemnicę (poliszynela), że parę osób, które wezmą udział w konkursie też do tej pory jej nie przeczytało. Ba, niektórzy nawet w trakcie konkursu nie znają książek :D

Indywidualna napisał/a:
Serio, pierwsze 90 (czy ileś tam) stron napisał sam Nienacki? Chyba musiałby być po zabiegu lobotomii…
Czytając kolejne tomy kanonu dochodzę raptem do „Nieuchwytnego Kolekcjonera” i zastanawiam się - co się stało z autorem? Aż taki spadek formy, kultury wypowiedzi, zasobu słów, poziomu gramatyki et cetera… - jest możliwy w przypadku pisarza?

Pamiętajmy jednak, że ZN pisząc "Kolekcjonera" (przyjmijmy, że jednak coś napisał) był po dwóch zawałach, tkwił w nałogach, ogólnie był u kresu życia. Zapewne musiał robić częściej przerwy, pamięć też raczej już nie ta.
A jednocześnie jako zawodowiec chciał dostosować się do nowej rzeczywistości, stąd może taki, a nie inny styl.
Choć też uważam, że nie dotarł aż do 90 strony. Wg mnie powieść przejął Szumski gdzieś między czwartym, a piątym rozdziałem.

Indywidualna napisał/a:
Notabene, tak myślę, że akurat Alicja Janeczek mogłaby wiedzieć czy w ogóle i jeśli tak to w jakim zakresie Nienacki napisał „Nieuchwytnego Kolekcjonera”

Co racja, to racja.

Indywidualna napisał/a:
Wiedzę mam w tym wszystkim bardzo szczątkowa, wyrwaną z różnych zasłyszanych, przeczytanych informacji. Proszę wybaczyć zuchwałość moich dociekań.

One są bardzo interesujące, te dociekania! :D :564:

Indywidualna napisał/a:
Znalazłam niedawno szkice, rysunki, które tworzyłam mając naście lat i kącik moich ust uniósł się w niepospiesznym uśmiechu, kiedy zobaczyłam podpis pod kilkoma z nich- „Sosnowa Igiełka”. :) Taki szczegół niewiele znaczący, ale uświadomił mi, że Pan Samochodzik odegrał w moim życiu większą rolę niż przypuszczałam.

Jakby co, to chętnie czytamy tu takie historie. A z rysunkami to najchętniej :564:
_________________
Drużyna 2

 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowyPomógł: 78 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 12126
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2024-03-31, 17:43:13   

Indywidualna napisał/a:
Znalazłam niedawno szkice, rysunki, które tworzyłam mając naście lat

:564: Pokażesz nam je?
_________________


Ostatnio zmieniony przez Lolek 2024-03-31, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 45 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12219
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2024-03-31, 18:59:26   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Indywidualna napisał/a:
Dziękuję za zaproszenie na konkurs. Nie przeczytałam tej książki, niestety i zapewne w najbliższym czasie nie uda mi się wygospodarować na to czasu.

Zdradzę Ci tajemnicę (poliszynela), że parę osób, które wezmą udział w konkursie też do tej pory jej nie przeczytało. Ba, niektórzy nawet w trakcie konkursu nie znają książek :D


BA! (samochodzikowo :) )
Organizatorzy nawet nie przeczytali :p
Grunt to zabawa :564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 12