PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciekawe publikacje na temat Templariuszy
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2023-09-25, 08:27:28   

To przyznaj się, który to Ty! :)

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2023-09-26, 12:40:07   

Szara Sowa napisał/a:

OMG
W Polsce też działają takie zakony „rycerskie”.
Rycerze Kolumba, Rycerze Maryi, … itd

./redir/pl.m.wikipedia.org/wiki/Rycerze_Kolumba

./redir/neon24.pl/rycerze-maryi/

./redir/www.wojownicymaryi.pl/

Nie idźmy tą drogą

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-09-27, 09:24:48   

Tytus Atomicus napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:

OMG

Czyli ;-)
Cytat:
Nie idźmy tą drogą

W Polsce jest jeszcze wiele innych dziwnych stowarzyszeń i przebierańców :)
A co myślisz na temat Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy?

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-30, 00:10:15   

W napadzie dobrego humoru i listopadowej rozlazłości nabyłem drogą kupna (40,90 PLN) na poczcie i przeczytałem wspominaną tutaj:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=560943#560943

...przeze mnie pozycję Adama Węgłowskiego "Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach i Indianie Jonesie" Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, Warszawa 2023.

Templariusze są w niej wspominani jako ewentualni i hmm... modni posiadacze św. Graala i Arki Przymierza.
Po lekturze mam bardzo mieszane uczucia. Może jutro napiszę więcej.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-11-30, 00:11, w całości zmieniany 1 raz  

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-11-30, 14:26:14   

Nawet jeśli do 'po niedzieli' przyjdzie poczekać, to cierpliwie tak uczynię :-)

-----
AMaN

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-30, 14:43:23   

Jak już wspomniałem w zalinkowanym poście, autora i wydawców nie było stać na sporządzenie spisu treści' o takich rzeczach jak indeksy nawet nie śmiałbym marzyć.
A szkoda, bo w tak chaotycznie sporządzonej książce by się coś takiego przydało.
Podejrzewam, że książka została sporządzona na zasadzie "kopiuj-wklej" z różnych notatek i wcześniejszych prac autora lub innych osób. Czytanie tego jest bolesne, mimo najlepszej woli. Dygresje, dygresje do dygresji, słowem nie można pochwalić autora za przejrzystość i klarowność wykładu.
Tym bardziej to wpienia, że autor w gruncie rzeczy ma zdrowy, krytyczny stosunek do całej tej mitologii wyprodukowanej dookoła templariuszy, św. Graalów, Arek Przymierza i Czaszek Przeznaczenia. Ale do poświęconych każdemu z tych motywów ładuje dosłownie wszystko. Bez połowy tych odjazdów, wypadów, ekskursów można by się doskonale obyć. No i autor nie sygnalizuje, a w każdym razie nie zawsze sygnalizuje co uważa za Dichtung, a co Wahrheit. Z jednej strony nabija się z różnych mitomanów, a z drugiej sam wierzy w rozmaite brednie. To jest meczące.
Kiedy czytałem np. o Arce Przymierza, żeby sobie uporządkować materiał musiałem sięgnąć do starych, ale wciąż przydatnych "Opowieści biblijnych" Zenona Kosidowskiego. Tam sobie przypomniałem o innych podobnych obiektach znanych w etnografii Bliskiego Wschodu i nie tylko tam. Można się dowiedzieć o aluzjach w Piśmie co do losu Arki i innych obiektów sakralnych znajdujących się w Szilo (Silo, Shiloh), pierwszej religijnej stolicy Hebrajczyków. Wspominam o tym, bo w różnych produkcjach filmowych i literackich (w tym i u pana A.W.) przeważnie się o tym nie wspomina, a wszyscy piszą o wykopaliskach prowadzonych rzekomo przez templariuszy we Wzgórzu Świątynnym, na którą to okoliczność nie ma żadnych dowodów.
Dla mnie ciekawe było przywołanie przez autora różnych faktów historycznych - chociaż raczej z tzw. mikrohistorii - oraz nowych i najnowszych znalezisk archeologicznych i innych obiektów powiązanych - cokolwiek to oznacza - z aktualnie omawianym tematem.
To jeszcze nie koniec uwag na temat w/w pozycji. CDN.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-12-01, 19:32:37   

Obiecany CD:

Podejrzewam, że autor bardzo mało korzystał z wydawnictw papierowych i posługiwał się głównie internetem. wysnułem ten wniosek czytając przypisy: cytaty są zaczerpnięte głównie ze źródeł anglojęzycznych. Nie mam nic przeciwko temu, ale skoro istnieją książki na ten temat polskie lub wydane po polsku, w pierwszym rzędzie bym skorzystał właśnie z nich. Jeżeli korzystam ze źródła obcojęzycznego i zamieszczam jego tłumaczony fragment, wypadałoby zaznaczyć nazwisko tłumacza, a jeżeli samemu się tłumaczyło, to żaden wstyd napisać: "przekład własny". Tak np. został tam zamieszczony fragment z Jordanesa o pogrzebie Alaryka. Nb. nasze przekłady, to jest kolegi Kynokephalosa i niżej podpisanego są lepsze :D .
Dalej: jeżeli już piszemy o jakimś dziele, posługujemy się jednym wydaniem, a tym bardziej jednym przykładem. W kilku miejscach przywołane jest tam dzieło Marko Polo: raz z jakiegoś wydania anglojęzycznego - rozumiem, że cytat został przełożony na polski przez autora; w drugim miejscu Marko jest zacytowany z wydania polskiego (o ile pamiętam z 2010 r. ), więc wypadałoby podać nazwisko tłumacza.
Rozumiem, że św. Graale, Arki Przymierza, Kryształowe Czaszki itp. stały się modne względnie niedawno, ale daje się zauważyć jakąś awersję autora do posługiwania się literaturą starszą niż sprzed, powiedzmy, 25 lat. Rozumiem obawę autora przed rozmaitymi konsekwencjami - w tym i politycznymi : 622: - przytoczenia np. dziełka Larry'ego Kusche "Trójkąt Bermudzki: zagadka rozwiązana" wydanego u nas - pardon, nie u nas, tylko w PRL - w podejrzanym roku bodajże 1976, ale przecież można powołać się na wydanie oryginalne ;-) . Szkoda, bo uwzględnienie tej pozycji pozwoliłoby oszczędzić masę czasu i papieru. Zapewne z podobnych lęków oraz głownie z powodu niechęci do narażenia się części publiczności, która wierzy w różne spiskowe wersje i brednie, wzięła się metoda przedstawienia wątpliwości w formie odpowiadania pytaniem na pytanie; wiecie, tak trochę po żydowsku. Rozumiem również, że ciągnie wilka do lasu, ale cytowanie na okrągło kawałków z "Focus historia", którego autor był redaktorem naczelnym, irytuje, gdyż.. powiedzmy, że nie jest to, o ile wiem, czasopismo recenzowane.
No i last but not least - język. Jest co najmniej niechlujny. Rozumiem, że spora część tego niechlujstwa wzięła się właśnie z metody "kopiuj-wklej". Przedstawiana myśl, wykład traci płynność; lektura rodzi doznania podobne do jazdy po tzw. trajkotce przed dużym skrzyżowaniem; wszystko się trzęsie, człowiek się boi, że mu rozlutuje się instalacja elektryczna i na dodatek że odgryzie sobie język. Słówka "lecz" i "ale" mają swoje znaczenie i użycie go na początku zdania wymaga wielkiej ostrożności. Obawiam się, że pan A.W. nie umie opowiadać, choć miałby o czym.
No i ten nieszczęsny "artefakt". Napisałem o nim co nieco gdzieś na forum i lektura dziełka pana A.W. tylko dostarczyła mi dodatkowych uzasadnień. "Artefakt" jest określeniem technicznym, powiedziałbym, nawet trywialnym. Jest określeniem totalnie abstrakcyjnym, bo mówi nam tylko o sztuczności pochodzenia czegoś, ale poza tym o żadnych przymiotach. Stąd nazywanie św. Graala, czy Arki Przymierza artefaktami brzmi po prostu komicznie. Jak może być nazwane artefaktem coś co nie wiadomo czy istnieje, jak również nie można być pewnym czy kiedykolwiek istniało? A w przypadku św. Graala można być niemal pewnym, że nigdy nie istniało.
Ani nie zachęcam, ani nie zniechęcam. Każdy czyta na własne ryzyko.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-12-01, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-12-02, 13:30:51   

Dziękuję. :)

-----
AMaN

Sebastian 
Słyszał o Samochodziku
Marczak

Wysłany: 2024-02-05, 12:29:50   

Gorąco polecam opracowanie Kamila Wasilkiewicza o templariuszach na Ziemi Lubuskiej. Tam chyba jest wszystko, co o tym temacie wiadomo:
./redir/www.academia.edu/...work_card=title

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-03-08, 12:07:25   

Sebastian napisał/a:
Gorąco polecam opracowanie Kamila Wasilkiewicza o templariuszach na Ziemi Lubuskiej. Tam chyba jest wszystko, co o tym temacie wiadomo:
./redir/www.academia.edu/...work_card=title

Naprawdę bardzo dobra rzecz :) . Daję "pomógł" :)

W szczególności jest tam wspomniana praktycznie cała literatura przedmiotu.
Jakimś takim mankamentem są wnioski czy konkluzje odnoszące się do całej Polski, choć - nawet w tytule - mowa jest o Ziemi Lubuskiej i to sensu stricto; w jej historycznym znaczeniu.
Ale poza tym OK.

PS. Nie wiem dlaczego dopiero teraz wyłapałem post kolegi Sebastiana . Być może należałoby go przenieść do tematu "Ciekawe publikacje..."
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-03-23, 00:22, w całości zmieniany 2 razy  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-03-08, 13:21:31   

Z24 napisał/a:
PS. Nie wiem dlaczego dopiero teraz wyłapałem post kolegi Sebastiana . Być może należałoby go przenieść do tematu "Ciekawe publikacje...

Przeniesione!

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu