PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Pan Samochodzik i Niewidzialni - opinie
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-01-26, 21:28:07   

Z24 napisał/a:
W powieści dowiadujemy się, że mąż Grety Herbst, prywatny detektyw, zginął w trakcie pertraktacji o zwrot skradzionego dzieła sztuki. I w filmie wyjaśniono dlaczego takie pertraktacje są cholernie ryzykowne dla pośrednika.
W konkretnym wypadku pośrednikowi jednak włos z głowy nie spadł: adwokat Edgar Liebrucks zmarł we wrześniu przeszłego roku i został pochowany na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie. Miał czas, cieszyć się prowizją. ;-)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-01-26, 22:11:55   

John Dee napisał/a:
adwokat Edgar Liebrucks zmarł we wrześniu przeszłego roku i został pochowany na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie

Dobrze mieć sekcję niemiecką na forum! :)

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-27, 01:22:04   

Szara Sowa napisał/a:
Obejrzałem drugi odcinek, czyli Frankfurt i faktycznie indolencja policji oraz dziwne zabiegi muzeów lekko zniesmaczają...

:564:

Tak jest; w sensie prawnym a jeszcze bardziej etycznym nie są to sprawy łatwe i jednoznaczne.

Tu akurat wyszło dość wesoło, bo wszyscy są szczęśliwi: społeczeństwo - bo odzyskało swoje arcydzieła, Tate Gallery i muzeum z Hamburga- jw. + obrywki z odszkodowania, Lloyd - uratował znaczną część kasy, przestępcy - zarobili i nie trafili do kicia, pośrednicy - zarobili i nie trafili do kicia, policja - też miała sukcesy, jak złapała tego gościa przebranego za worek ze śmieciami. Ten chyba tylko gość miał 100 % braku satysfakcji: nie tylko, że nic nie zarobił, to jeszcze trafił do kicia :D .

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-01-27, 10:46:49   

Chyba wszyscy co chcieli obejrzeli, więc w punktach podobieństwa do Niewidzialnych ale też Fantomasa i UFO.
Oczywiście to tylko zabawa :)

1. Scotland Yard i człowiek i tajny współpracownik pochodzenia polskiego (patrz PS) i jego instruktor Mick Lawrence ze Scotland Yardu (patrz Raymond Connor);
2. Gang wyspecjalizowany w kradzieżach dzieł sztuki (patrz Niewidzialni);
3. Konflikty interesów - policja, galeria sztuki (muzeum), ubezpieczyciel (loyds) (patrz Fantomas)
4. Problem z identyfikacją oryginału (patrz zdjęcia tylnych stron obrazów - chociaż to dla mnie nie jest do końca zrozumiałe)
5. Drobne złodziejaszki zatrudnieni przez tajny gang (patrz ekipa z Niewidzialnych) i wsparcie mafii.

Gdyby złodzieje czytali Pana Samochodzika, a przede wszystkim Fantomasa, zrobili by to lepiej :p

A tak swoją drogą warto by poszukać podobnych kradzieży, ale znacznie wcześniejszych, bo jak na razie wygląda na to, że Nienacki był jasnowidzem :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2024-01-27, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-01-27, 11:56:40   

Ja widziałem na razie tylko 2 odcinki (w sumie są chyba 3?), które dzieją się w pierwszej połowie lat 90-tych (znaczy się same kradzieże) ale przyszło mi do głowy, że dziś złodzieje mieli by znacznie trudniej. Strasznie rozwinął się choćby monitoring uliczny. W miarę szybko można by ustalić więc ich trasę, a nawet być może twarze. Do tego dochodzą informacje które zbiera o nas nasza komórka. No i internet.

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-27, 12:22:05   

Szara Sowa napisał/a:
Ja widziałem na razie tylko 2 odcinki (w sumie są chyba 3?)

Tylko trzy niestety, trzeci (Sztokholm) będzie leciał chyba w przyszłym tygodniu. Już pisałem, że bardzo mnie zdziwiło, że są tylko 3 odcinki, tym bardziej, że serial ma kategorię kontynuowany, no i nie jest klasyfikowany jako mini serial. Wygląda na to, że albo produkcja została czasowo zawieszona, albo w ogóle z jakichś względów BBC zrezygnowała. Szkoda :/

Szara Sowa napisał/a:
dziś złodzieje mieli by znacznie trudniej

Zdecydowanie :564:

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-27, 23:39:35   

Chemas napisał/a:
4. Problem z identyfikacją oryginału (patrz zdjęcia tylnych stron obrazów - chociaż to dla mnie nie jest do końca zrozumiałe)

Kiedy następuje kradzież jakiegoś znanego obrazu, zazwyczaj zawsze pojawiają się naciągacze, którzy usiłują naciągnąć właściciela obrazu lub jego ubezpieczyciela. Ponieważ zdjęcia znanego obrazu łatwo jest spreparować z dostępnych źródeł, właściciel lub ubezpieczyciel żądają zdjęcia tylnej strony obrazu (które raczej nie są publicznie znane ani dostępne), żeby się upewnić, że pertraktują z właściwymi ludźmi.

Tak jak tu zjawił się ten cwaniaczek, którego złapali na jednym z londyńskich czy podlondyńskich stacji kolejowych :D .

Dlatego też np. w przypadkach uprowadzenia człowieka, żądający okupu czy tam czegokolwiek, przesyłali zdjęcia porwanego np. z aktualną gazetą. Tak było np. w przypadku porwania premiera Aldo Moro.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-27, 23:48:12   

Z24 napisał/a:
Kiedy następuje kradzież jakiegoś znanego obrazu, zazwyczaj zawsze pojawiają się naciągacze, którzy usiłują naciągnąć właściciela obrazu lub jego ubezpieczyciela. Ponieważ zdjęcia znanego obrazu łatwo jest spreparować z dostępnych źródeł, właściciel lub ubezpieczyciel żądają zdjęcia tylnej strony obrazu (które raczej nie są publicznie znane ani dostępne), żeby się upewnić, że pertraktują z właściwymi ludźmi.

To znaczy źle się chyba wyraziłem, chodziło mi o to, czy zawsze na tylnej stronie obrazu są takie wizytówki /ślady, które pozwalają zidentyfikować, że to prawdziwy obraz.

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-01-27, 23:48, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-01-28, 11:24:27   

Jak nie ma wizytówek, to są inne napisy czy uszkodzenia, zacieki. To jest bardzo skuteczny sposób na rozpoznanie!

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-28, 13:24:22   

Szara Sowa napisał/a:
Jak nie ma wizytówek, to są inne napisy czy uszkodzenia, zacieki. To jest bardzo skuteczny sposób na rozpoznanie!

No właśnie.
Dlatego dla muzealników ważne jest aby mieli przygotowane fotografie lub opisy także i odwrotnych stron obrazów i je, w miarę potrzeby i konieczności, uzupełniali czy zmieniali.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-01-28, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-28, 13:29:12   

Dzięki za wyjaśnienia, podobnie myślałem oczywiście, żeby nie było że nie myślę :) , miałem tylko wątpliwości, co w przypadku, gdy jednak nie ma tam nic szczególnego, bo chyba takie przypadki mogą się zdarzyć. A jeżeli nie ma fotografii odwrotnej strony? Pewnie mało prawdopodobne. Ale nie ważne, bo zaczynam się czepiać.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-28, 14:28:31   

Chemas napisał/a:
co w przypadku, gdy jednak nie ma tam nic szczególnego, bo chyba takie przypadki mogą się zdarzyć.

Jak najbardziej mogą, dlatego trzeba tam umieścić odpowiednie oznaczenia, choćby numer inwentarza, napisany w określony sposób: np. litery określonej wielkości, czcionce i kolorach.

Chemas napisał/a:
A jeżeli nie ma fotografii odwrotnej strony? Pewnie mało prawdopodobne

Wcale nie. Różne porządki panują w muzeach rożnych krajów. Nie mam tu na myśli oczywiście Księstwa Lichtensteinu ;-) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-01-28, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-09, 00:16:07   

Obejrzałem przedwczoraj trzeci odcinek omawianej serii, poświęcony historii rabunku i odzyskania autoportretu Rembrandta malowanego na miedzianej blasze i dwóch renoirów z muzeum w Sztokholmie.
Ten odcinek był chyba najśmieszniejszy, bo bandyci (oczywiście z Europy Wschodniej :D ) byli dość groteskowi i nie było trupów w tle.
Kapitalni byli ci detektywi, jakby wypadli z jakiegoś niezłego filmu.
No i komiczna końcówka spłodzona przez szwedzki wymiar sprawiedliwości: regularni bandyci wykręcili się sianem...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-09, 08:19:29   

Też obejrzałem. Mnie najbardziej rozśmieszyły "przesłuchania" szwedzkiej policji. Po prostu podejrzani nie byli skłonni sypnąć kolegów oraz wskazać gdzie jest obraz. No to trudno, takie mają prawo. Nic o próbach nacisków, jakiegoś ich podejścia, szantażu. Po prostu nie byli skłonni powiedzieć to trudno. I to wszystko przy zapewne napadzie stulecia w Szwecji. Być może wszystkiego w filmie nie powiedziano, ale styl narracji i wypowiedzi miejscowego pionu prawniczego był w tym stylu.
No i to szwedzkie więzienie niczym ośrodek wypoczynkowy z przepustkami na weekend. :D

Swoją drogą złodzieje mieli bardzo dobry plan. W grudniu, a już szczególnie kilka dni przed Świętami muzea na całym świecie świecą pustkami (przerobiłem to kilka lat temu na Wawelu w Krakowie - w grudniu prawie sam go zwiedzałem), no i szybko robi się ciemno. Nic prostszego jak wejść tuż przed zamknięciem z bronią, sterroryzować 2 strażników i wynieść wszystko co się chce, odcinając po prostu zwykłe linki na których obrazy wiszą. :D

Ale generalnie się potwierdziło że kradzież słynnych dzieł sztuki to więcej kłopotu dla złodziei niż pożytku.

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2024-02-09, 08:20, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-09, 08:24:10   

Szara Sowa napisał/a:
Ale generalnie się potwierdziło że kradzież słynnych dzieł sztuki to więcej kłopotu dla złodziei niż pożytku.

No chyba, że ma się organizację międzynarodową, ala "Niewidzialni". :p

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-09, 11:58:07   

Szara Sowa napisał/a:
Mnie najbardziej rozśmieszyły "przesłuchania" szwedzkiej policji. Po prostu podejrzani nie byli skłonni sypnąć kolegów oraz wskazać gdzie jest obraz. No to trudno, takie mają prawo. Nic o próbach nacisków, jakiegoś ich podejścia, szantażu. Po prostu nie byli skłonni powiedzieć to trudno. I to wszystko przy zapewne napadzie stulecia w Szwecji. Być może wszystkiego w filmie nie powiedziano, ale styl narracji i wypowiedzi miejscowego pionu prawniczego był w tym stylu.

:564: :D

Powstaje pytanie, czy tamtejsza policja nie ma argumentów i środków, czy nie umie, czy jej się po prostu nie chce - wobec takiego wymiaru sprawiedliwości :D .

Szara Sowa napisał/a:
No i to szwedzkie więzienie niczym ośrodek wypoczynkowy z przepustkami na weekend. :D

:564: :564: :564:

Rozumiem pewne odchylenia liberalne wobec tego co było u nich wcześniej (patrz film Svena Nykvista "Wół" z Maxem von Sydowem), ale to po prostu jest chore.

Szara Sowa napisał/a:
Swoją drogą złodzieje mieli bardzo dobry plan. W grudniu, a już szczególnie kilka dni przed Świętami muzea na całym świecie świecą pustkami (przerobiłem to kilka lat temu na Wawelu w Krakowie - w grudniu prawie sam go zwiedzałem), no i szybko robi się ciemno.

Tak jest. Ktoś przemyślał sprawę.
Takiego Wawelu tylko dla siebie szczerze zazdroszczę. Wprawdzie szwendałem się tam przez chyba tydzień, bo koczowałem dosłownie po sąsiedzku, ale niewiele było momentów odpowiednich dla cichej kontemplacji.

Szara Sowa napisał/a:

Tu bym polemizował. We wstępie stwierdzono, że 95 % skradzionych dzieł sztuki się nie odnajduje. Więc musi się to opłacać.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-09, 12:07:56   

Z24 napisał/a:
Tu bym polemizował. We wstępie stwierdzono, że 95 % skradzionych dzieł sztuki się nie odnajduje. Więc musi się to opłacać.

Owszem, ale zapewne jest to liczba ogólna, czyli jak ktoś ukradnie posrebrzany widelec sprzed wojny to też się w to wlicza. Mi chodziło o znane, słynne zabytki (przynajmniej słynnych autorów), czyli o tych o których była mowa w tym serialu.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-09, 15:18:45   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:

Owszem, ale zapewne jest to liczba ogólna, czyli jak ktoś ukradnie posrebrzany widelec sprzed wojny to też się w to wlicza. Mi chodziło o znane, słynne zabytki (przynajmniej słynnych autorów), czyli o tych o których była mowa w tym serialu.

Kwestia kryteriów jakimi się posłużyli autorzy serii jest sprawą do wyjaśnienia, ale nie sądzę, żeby w Wielkiej Brytanii mieli aż tak rozciągliwe pojęcie o sztuce i zabytkach.
Historia opowiedziana w drugim odcinku (W. Turner, C.D. Friedrich) dowodzi, że wszelkie zabory dzieł sztuki się opłacają. Tam też wyjaśniono do czego służą dzieła sztuki w świecie przestępczym.
Poza tym w serialu przedstawiono historie z happy endem.
Najgłośniejsza w ostatnich kilkudziesięciu latach kradzież miała miejsce w 1990 r. w Bostonie, w Stewart-Granger Museum; żaden z obrazów absolutnie kategorii "0" (np. Rembrandt, Vermeer) nie wypłynęły do tej pory.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-02-10, 12:00, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-09, 16:06:24   

Z24 napisał/a:
Tam też wyjaśniono do czego służą dzieła sztuki w świecie przestępczym.

Tak jest! Swego rodzaju zabezpieczeni finansowe i "pieniądz" barterowy :)

Sebastian 
Słyszał o Samochodziku
Marczak

Wysłany: 2024-02-22, 10:21:00   

No i kolejny "Samochodzik" za mną. Tym razem "Niewidzialni". Wprawdzie niektóre realia się zestarzały i to mocno, ale za to intryga trzyma się i to jeszcze jak. Z ciekawostek to chyba możemy trochę zrozumieć dlaczego Nienacki wyjechał z Łodzi no i domek nad jeziorem pełny pijaków już nigdy nie będzie takim zwykłym domkiem z pijakami :-)

Odpowiedz do tematu