PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:42
Pan Samochodzik i Templariusze - wrażenia
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2023-10-22, 14:17:57   

Z24 napisał/a:
W. Filipowicz napisał/a:
Tylko dlatego wspomnialem, ze gdyby te znaki byly opisane w jakims nowo odkrytym super tajnym zaszyfrowanym dokumencie, to moze jeszcze udaloby sie na chwile uwierzyc. A tu okazuje sie, ze nawet z Cur Tuum to nie jest zaden sekret, tylko piszesz do znajomego historyka z Francji a on ci opisuje ze szczegolami ze taka miala byc nowa stolica i tam miano ukryc skarb.
Ogolnie, ksiazka jest przygodowa i super, ale nie ma w niej zadnej zagadki.

Nie, absolutnie nie. Zagadka jest i to znakomita. Chyba w rozdziale II jest po raz pierwszy o napisie na krzyżu, który został zamówiony przez Zygfryda von Feuchtwangen u weneckiego złotnika, a potem go znaleziono przy aresztowanym de Molayu. Któryś z chłopców pyta: "A może to najzwyklejszy pobożny cytat?" Na co PS: "W tym rzecz, że nie wiadomo..."
Napisać do historyka we Francji można, jeśli się go zna lub wie gdzie szukać takiej wiedzy. Dostęp do wiedzy historyka z Francji miał tylko Bahomet i on pierwszy zrozumiał sens wskazówki na krzyżu. I od niego wydobył ją PS, Malinowski i - pośrednio, przez PS - Karen. Bahomet przypuszcza, że Serce Twoje to Malbork, bo taka konkluzja jest oczywista. Prosty sylogizm: Krzyżacy buduję stolicę Cor Tuum - Stolicą Zakonu był Malbork, wniosek: Cor Tuum to Malbork. Dopiero po zgromadzeniu całej wiedzy, w trakcie konsultacji z mamą Ewy, PS dochodzi do wniosku, że Serce Twoje było zupełnie odrębnym projektem.

Tu znajdziesz więcej akurat o tym problemie:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=550857#550857

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=550866#550866

A najlepiej przeczytać cały tamten temat.

Popieram :564:

A do wątku jak najbardziej należy zajrzeć. Szczególnie, że temat trochę się zatrzymał. Może brakuje jakichś nowych pomysłów :)

Przy okazji W. Filipowicz, w listopadzie, raczej druga połowa, będzie konkurs z Pana Samochodzika i Templariuszy, z książki oczywiście. W tygodniu określę się z datą i regulaminem. Zapraszam serdecznie :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-10-22, 22:27:55   

Chemas napisał/a:
Szczególnie, że temat trochę się zatrzymał. Może brakuje jakichś nowych pomysłów

:564:

Nad pewnymi rzeczami trzeba najpierw pomyśleć, a to wymaga odrobiny czasu i - może przede wszystkim - spokoju, żeby to sobie najpierw poukładać.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-10-23, 08:52:24   

Z24 napisał/a:
Chemas napisał/a:
Szczególnie, że temat trochę się zatrzymał. Może brakuje jakichś nowych pomysłów

:564:

Nad pewnymi rzeczami trzeba najpierw pomyśleć, a to wymaga odrobiny czasu i - może przede wszystkim - spokoju, żeby to sobie najpierw poukładać.

O, to prawda :564:

Poza tym pomysły nie wpadają do głowy ot tak, sam to sprawdziłem właśnie w tym temacie.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Sebastian 
Słyszał o Samochodziku
Marczak

Wysłany: 2024-02-05, 12:20:51   

No i jestem po lekturze kolejnego "samochodzika". Tym razem padło na "Templariuszy". I o ile "Nowe przygody" już do mnie nie trafiły, o tyle Templariusze to prawdziwy miód: super przygody, dobre dialogi, przemyślana akcja, trochę humoru i co ciekawe, realia nie trącące myszką. Fajnie też było porównać książkę z ekranizacją (tą starą oczywiście, bo o nowej to lepiej zapomnieć) i zrozumieć, na czym polegał sukces tej ekranizacji. Jakby ktoś już zaczął tęsknić za latem i wypadami w teren, to gorąco polecam Templariuszy. Swoją drogą nie wiem, czy ktoś to już analizował, ale temat templariuszy, aż by się chciało umieścić na Pojezierzu Myśliborskim (to tam zachowały się przecież świątynie templariuszy w Chwarszczanach i Rurce) - czyli na terenie, gdzie rozgrywała się akcja "Księgi strachów". Ciekawe czy pisząc "Księgę strachów" Nienacki nie zaczął już myśleć o templariuszach, Co o tym myślicie? .

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-05, 12:23:58   

Sebastian napisał/a:
Ciekawe czy pisząc "Księgę strachów" Nienacki nie zaczął już myśleć o templariuszach, Co o tym myślicie? .

Nienacki był na Pojezierzu Myśliborskim, no ale KS wyszła po PSiT.

Nie pamiętam teraz dat co do odkryć w Chwarszczanach i Rurce, nie pamiętam też w jakich latach był na Pojezierzu.
Jeżeli chronologia na to pozwala, jest możliwe, że zetknął się na PM z obiektami templariuszy i wpadł najpierw na pomysł PSiT, a później wyszła KS. Ale to daleko idące spekulacje.
Ktoś może bardziej zorientowany się wypowie.

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-02-05, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-05, 13:11:42   

Z biegiem lat coraz bardziej jestem skory do zaakceptowania tezy, że główną inspiracją dla ZN nie byli Templariusze, ale Krzyżacy :D Dlatego akcja książki toczy sie na ziemiach związanych z tym zakonem, a tłem powieści są Templariusze, których historię mistrz poznał między innymi dzięki Robertowi Charroux ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-05, 14:11:55   

Cytat:
Z biegiem lat coraz bardziej jestem skory do zaakceptowania tezy, że główną inspiracją dla ZN nie byli Templariusze, ale Krzyżacy :D

Chyba tak było w istocie.
Wprawdzie o templariuszach i poszukiwaniach skarbów wiedział już wcześniej - jest wzmianka w PnPL - nie do końca jestem pewny, czy przystępując do pisania PSiT w ogóle wiedział o siedzibach templariuszy na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii. Nie pamiętam czy w "Architekturze granitowej Pomorza Zachodniego" Zygmunta Świechowskiego jest w ogóle wzmianka o templariuszach. Co prawda ZN w powieści wspomina o ich sprowadzeniu do Polski przez Henryka Sandomierskiego, ale nic ponadto i nic konkretnego.
Zresztą wtrącenie czy o Opatowie, czy o Łukowie czy tym bardziej o Rurce, Chwarszczanach, czy Czaplinku gmatwałoby kompozycję powieści: Templariusze zdeponowali swój skarb u Krzyżaków, więc należy go szukać na ziemiach niegdyś zakonnych
Zresztą, tak znakomitą sekwencja scen jak na zamku w Malborku trudno byłoby umieścić gdzieś w scenerii zabytków zachodniopomorskich. Dlatego wydaje mi się, że masz absolutną rację, że ZN od początku planował powieść, że tak powiem, z udziałem Krzyżaków na pierwszym planie. Daję "pomógł" za uświadomienie mi tej przecież oczywistej okoliczności :) .

Sebastian 
Słyszał o Samochodziku
Marczak

Wysłany: 2024-02-05, 14:33:13   

Z24 napisał/a:
Cytat:
Z biegiem lat coraz bardziej jestem skory do zaakceptowania tezy, że główną inspiracją dla ZN nie byli Templariusze, ale Krzyżacy :D

Chyba tak było w istocie.
Wprawdzie o templariuszach i poszukiwaniach skarbów wiedział już wcześniej - jest wzmianka w PnPL - nie do końca jestem pewny, czy przystępując do pisania PSiT w ogóle wiedział o siedzibach templariuszy na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii. Nie pamiętam czy w "Architekturze granitowej Pomorza Zachodniego" Zygmunta Świechowskiego jest w ogóle wzmianka o templariuszach. Co prawda ZN w powieści wspomina o ich sprowadzeniu do Polski przez Henryka Sandomierskiego, ale nic ponadto i nic konkretnego.
Zresztą wtrącenie czy o Opatowie, czy o Łukowie czy tym bardziej o Rurce, Chwarszczanach, czy Czaplinku gmatwałoby kompozycję powieści: Templariusze zdeponowali swój skarb u Krzyżaków, więc należy go szukać na ziemiach niegdyś zakonnych
Zresztą, tak znakomitą sekwencja scen jak na zamku w Malborku trudno byłoby umieścić gdzieś w scenerii zabytków zachodniopomorskich. Dlatego wydaje mi się, że masz absolutną rację, że ZN od początku planował powieść, że tak powiem, z udziałem Krzyżaków na pierwszym planie. Daję "pomógł" za uświadomienie mi tej przecież oczywistej okoliczności :) .
Trudno się nie zgodzić z tą tezą. Mi tylko chodzi o to, czy Nienacki przebywając na Pojezierzu Myśliborskim nie "otarł" się o legendy o templariuszach, które pomogły mu potem wpleśc te wątki w powieśc o zamkach krzyżackich.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-05, 14:47:31   

Sebastian napisał/a:
Mi tylko chodzi o to, czy Nienacki przebywając na Pojezierzu Myśliborskim nie "otarł" się o legendy o templariuszach, które pomogły mu potem wpleśc te wątki w powieśc o zamkach krzyżackich.

Ano właśnie. Napomknąłem o tym parę postów wcześniej. Jak już napisałem nie znam chronologii zdarzeń, to znaczy pobyt na PM, pisanie PSiT, pisanie KS itp.
Może warto to prześledzić. może już mamy jakieś linku u nas na ten temat.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-05, 17:12:18   

Sebastian napisał/a:
Mi tylko chodzi o to, czy Nienacki przebywając na Pojezierzu Myśliborskim nie "otarł" się o legendy o templariuszach, które pomogły mu potem wpleśc te wątki w powieśc o zamkach krzyżackich.

Sprawdziłem: w "Architekturze granitowej..." są jak najbardziej wzmianki o templariuszach.
Ale - o ile mi się wydaje - ZN był na Pojezierzu Myśliborskim już po napisaniu PSiT, a na pewno przed KS.
Nie wiemy kiedy wpadło mu w ręce w/w dziełko, ale akurat dla treści i akcji PSiT nie ma to chyba żadnego znaczenia.
Zagadnienie skarbu templariuszy znał - jak wspomniał kolega Kozak - z publikacji Roberta Charroux i to o wiele wcześniej niż napisał i wydał PSiT. Chyba już w 1958 r.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-06, 09:17:47   

Z24 napisał/a:
Cytat:

Chyba tak było w istocie. (...)
Daję "pomógł" za uświadomienie mi tej przecież oczywistej okoliczności :) .

Dziękuję :)

Z24 napisał/a:
Sebastian napisał/a:

(...)
Zagadnienie skarbu templariuszy znał - jak wspomniał kolega Kozak - z publikacji Roberta Charroux i to o wiele wcześniej niż napisał i wydał PSiT. Chyba już w 1958 r.

To prawda. Chyba w tym samym czasie, w łódzkiej gazecie Odgłosy drukowano Zabójstwo Herakliusza Pronobisa :)

Odpowiedz do tematu