PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Konkurs na najlepszą Samochodzikową Książkę 2023 roku
Autor Wiadomość
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2023-12-19, 19:11:47   Konkurs na najlepszą Samochodzikową Książkę 2023 roku

Forum Miłośników Pana Samochodzika ogłasza konkurs na Samochodzikową Książkę 2023 roku.

Zasady ogólne:
1. Konkurs odbywa się w cyklu rocznym.
2. Konkurs może wygrać książka polskiego autora, wydana po raz pierwszy w wersji papierowej, w roku objętym konkursem.
3. Zgłoszone pozycje powinny tematyką i klimatem przypominać powieści o Panu Samochodziku.
4. Nagrodą będzie prawo posługiwania się tytułem "Książki Roku Forum Miłośników Pana Samochodzika". Dodatkowo Forum zapewni promocję zwycięskiej książki na forumowym profilu na Facebooku, na Instagramie, platformie X oraz oraz na zaprzyjaźnionych blogach.

Szczegółowe zasady wyłaniania zwycięzcy:
1. Książki mogą zgłaszać wszyscy forumowicze, poprzez wpisy w odpowiednim temacie forum. Termin zgłoszeń upływa 31 marca 2024 roku.
2. Kapituła już na wstępnym etapie może odrzucić zgłoszenie, jeżeli książka jest rażąco niezgodna z tematyką i klimatem powieści o Panu Samochodziku.
3. Kapituła drogą wewnętrznej dyskusji i głosowania wybiera pozycje nominowane do nagrody, maksymalnie 5 książek. Termin upływa 30 czerwca 2024 roku.
4. Spośród pozycji nominowanych, Kapituła w wewnętrznym głosowaniu dokonuje wyboru jednej powieści nagrodzonej tytułem "Książka Roku Forum Miłośników Pana Samochodzika". W wyjątkowych sytuacjach takich książek może być więcej, lecz nie więcej niż 3. Termin wyboru to 30 września 2024 roku.
5. W wyjątkowych sytuacjach Kapituła może także przyznać wyróżnienia - nie więcej niż 3, przy czym łączna liczba książek nagrodzonych i wyróżnionych nie może być większa niż 3.
6. Kapituła może zrezygnować ze wskazania powieści nagrodzonej.

Skład Kapituły:

Alchemia
aman
Athenais
Berta von S.
Bóbr Mniejszy
Kpt Petersen
Kynokephalos
Rólka
She
Teresa van Hagen
plus Protoavis jako członek techniczno-pomocniczy*

-------------

Wszystkich uczestników forum prosimy o zgłaszanie - w tym temacie - książek wydanych po raz pierwszy w 2023 r., które ich zdaniem zasługują na uwagę i na ubieganie się o tytuł Samochodzikowej Książki Roku.

Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych

Wysłany: 2023-12-20, 07:39:23   

Pozwolę sobie rozpocząć listę.

1. Sławek Gortych - Schronisko, które przetrwało.
2. Władysław Gruber - Skarb przeoryszy.
3. Maciej Burski-Walden - Wojownicy z Szeberghan.
4. Stefan Kot - Zagadki Drahimia.
5. Robert Foks - Wałbrzych. Ściśle tajne.
Ostatnio zmieniony przez Mig 2023-12-20, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2023-12-20, 10:02:46   

Druga część Schroniska Gortycha jest pełna wulgaryzmów i jako taka nie może być książką samochodzikową.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.

Reszty nie znam, ale ostatniej pozycji jestem ciekawa. Mój znajomy z tamtego regionu polecał ją w dość ciekawej recenzji.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2023-12-20, 13:30:45   

To może dodam jeszcze dwa punkty:

1. Sławek Gortych - Schronisko, które przetrwało.
2. Władysław Gruber - Skarb przeoryszy.
3. Maciej Burski-Walden - Wojownicy z Szeberghan.
4. Stefan Kot - Zagadki Drahimia.
5. Robert Foks - Wałbrzych. Ściśle tajne.
6. Robert M. Rynkowski- Krwawe srebrniki
7. Marcin Przewoźniak- Ostatni trop Kopernika

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2023-12-20, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  

Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2024-01-02, 12:54:48   

Zgłaszam "Galeon" Leszka Hermana

Opis prezentuje się bardzo "samochodzikowo", a galeon wprost kojarzy mi się z Kapitanem Petersenem :)

./redir/muza.com.pl/pl/products/galeon-9798.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1

pol_pl_Galeon-9798_1.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 776,89 KB

Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku

Wysłany: 2024-01-12, 01:31:38   

1. Sławek Gortych – „Schronisko, które przetrwało”
2. Władysław Gruber – „Skarb przeoryszy”
3. Maciej Burski-Walden – „Wojownicy z Szeberghan”
4. Stefan Kot – „Zagadki Drahimia”
5. Robert Foks – „Wałbrzych. Ściśle tajne”
6. Robert M. Rynkowski – „Krwawe srebrniki”
7. Marcin Przewoźniak – „Ostatni trop Kopernika”
8. Leszek Herman – „Galeon”
9. Izabela Szylko – „Poszukiwacze siódmej księgi”

Rok 2023 był przez Senat ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika. Pewnie dlatego mamy w zestawie już dwie przygodowe lektury związane tematycznie ze spuścizną po astronomie. „Poszukiwacze siódmej księgi” to lekka opowieść o dwójce młodych ludzi uwikłanych w rolę detektywów, w której to dziewczyna – atsrofizyczka z historycznym zacięciem – gra rolę Pana Samochodzika. Chociaż przejść bohaterów nie można brać całkiem na serio, to krajoznawcze i historyczne nawiązania są całkiem realistyczne. Akcja jest na tyle naciągana, że powieść należy zaliczyć do literatury młodzieżowej, jednak myślę, że i dorośli nie będą się nudzić.

Jest i caveat (albo bonus, jeśli spojrzeć inaczej). Ci, którym spodobają się „Poszukiwacze”, zapewne zechcą sięgnąć po drugą część dylogii: „Tajemnicę siódmej księgi”, również wydaną w ubiegłym roku. Dokończenie przygód głównych bohaterów – na innym terenie i o odmiennym charakterze – w mniejszym stopniu wpisuje się w samochodzikową konwencję; dlatego na razie nie dopisuję tej pozycji do listy.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-01-12, 10:59:50   

Kynokephalos napisał/a:
Poszukiwacze siódmej księgi” to lekka opowieść o dwójce młodych ludzi uwikłanych w rolę detektywów, w której to dziewczyna – atsrofizyczka z historycznym zacięciem – gra rolę Pana Samochodzika.

A niech to, a już puściłem zamówienie w EMPiK-u :/ Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem. Są obydwie części i sporo jeszcze innych pozycji pani Izabeli Szylko.
W każdym razie bardzo mnie zainteresowałeś Kyno tymi pozycjami. Pójdą w kolejnym zamówieniu.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2024-01-12, 22:18:17   

10. Max Czornyj – „Sekret skarbu”

Ostatnia pozycja raczej dla dzieci, niemniej jest tam i skarb i trochę wiedzy i poszukiwania w lochach ;-)

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2024-01-13, 09:47:09   

Jestem zaskoczona obecnością ostatniego nazwiska na liście, w świetle niedawnych działań pana Czornyja :(

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2024-01-13, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-13, 09:53:03   

Yvonne napisał/a:
Jestem zaskoczona ostatnim nazwiskiem na liście, w świetle jego niedawnych działań :(

To znaczy?
Jestem po prostu ciekaw Yvonne.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2024-01-13, 09:56:02   

Chemas napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Jestem zaskoczona ostatnim nazwiskiem na liście, w świetle jego niedawnych działań :(

To znaczy?
Jestem po prostu ciekaw Yvonne.

Było o tym bardzo głośno.
Dyskutowano wszędzie: na profilach innych autorów, na forach, nawet Muzeum Auschwitz zabrało głos w sprawie przywołując przy okazji liczne błędy.
Postawa pana Czornyja w całej tej sprawie skutecznie mnie od niego odrzuciła i wiem, że nigdy nie sięgnę po żadną jego książkę.
Chodzi o kontrowersyjna kampanię reklamową pana Czornyja, którą ja osobiście uważam za skandaliczną.

FB_IMG_1705136945154.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 81,34 KB

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2024-01-13, 12:07, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-13, 14:14:53   

Doradzałbym odrobinę dystansu i spokoju.
Nie dajmy się zwariować.

Nie zdziwiłbym się gdyby cała ta sprawa była ustawką między obu dżentelmenami. Być może książka nie sprzedaje się najlepiej i trzeba było żeby zaistniała w mediach.
A nawet gdyby nie , to wyzwiska pana Jakuba Ćwieka pod adresem pana Maxa Czornyja czy Czornogo (tak trzeba by chyba odmieniać) są strzelaniem z armat do much. I dziwię się tylko, że tak poważna instytucja jak Muzeum Oświęcimskie dało się wypuścić i zabrało głos w tej sprawie.
M. zd. promowanie własnej książki i osoby w ten sposób jest być może niesmaczne, a niewykluczone, że nawet godne pogardy, zważywszy na temat zbrodni hitlerowskich. Tym bardziej, że zostało to przeprowadzone z chytrością i cwaniactwem kauzyperdy.
Gdyż jak doczytałem, pan M.C. jest ponoć adwokatem, a to wiele wyjaśnia. Np. różnice w obydwu zdjęciach. Trudno byłoby temu panu wytoczyć jakikolwiek zarzut z gatunku tych rozpatrywanych przez sądy.
Zawsze można tej książki tego autora nie czytać, a już na pewno nie kupować. Albo też nie czytać i nie kupować żadnych książek tego autora.
Ja na ten przykład coś tam spośród dzieł tego autora znalezionych gdzieś na półce w księgarni przejrzałem i byłem bardzo odległy od jakiegokolwiek zachwytu. Z różnych przyczyn. Ale to jest tylko moje zdanie.

Skoro jednak jakaś książka tego autora już została zgłoszona do konkursu, to powinna brać udział w konkursie i traktowana z takim samym obiektywizmem jak każda inna.
To, że jakiemuś panu Iksińskiemu śmierdzą skarpetki, nie oznacza automatycznie, że muszą mu śmierdzieć koszula i krawat.
Uważam, że zdjęcie tej pozycji z powodu tego zdjęcia byłoby reakcją nieadekwatną i histeryczną. To, że w naszych czasach one są normą - a w niektórych sprawach nawet obowiązującą normą ;-) - nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Książka pana M.C. powinna zostać potraktowana równie uczciwie jak każda inna.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-01-13, 23:23, w całości zmieniany 2 razy  

Mig 
Twórca

Wysłany: 2024-01-27, 11:33:43   

10. Max Czornyj – „Sekret skarbu”
11. Piotr Jezierski - "Uwolnić Aligatora"

Ostatnia książka miała swoją premierę pod koniec 2023 roku, więc łapie się na ten Konkurs.

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2024-01-28, 13:57:07   

Mig napisał/a:

Ostatnia książka miała swoją premierę pod koniec 2023 roku, więc łapie się na ten Konkurs.

Jak najbardziej się łapie :) . Z dopisaniem do listy czekaliśmy, aż będzie można ją otrzymać w wydaniu papierowym, ale oczywiście ma swoje miejsce na naszej liście.

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2024-01-28, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  

Mig 
Twórca

Wysłany: 2024-01-28, 14:13:25   

Teresa van Hagen napisał/a:
Mig napisał/a:

Jak najbardziej się łapie :) . Z dopisaniem do listy czekaliśmy, aż będzie można ją otrzymać w wydaniu papierowym, ale oczywiście ma swoje miejsce na naszej liście.

Już jest dostępna w wersji papierowej, czekam na egzemplarz od Autora. A że na pewno będzie dobra i ma szansę na wysoką notę w Konkursie, zgłosiłem w ciemno.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-28, 14:23:13   

Mig napisał/a:
Już jest dostępna w wersji papierowej, czekam na egzemplarz od Autora. A że na pewno będzie dobra i ma szansę na wysoką notę w Konkursie, zgłosiłem w ciemno.

Również czekam na książkę i także w ciemno bym zgłosił :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-16, 08:42:51   

Chyba najlepiej będzie jak tu wkleję to info:

Książka roku - głosowanie trwa
Kryminały, horrory, biografie, debiuty, powieści historyczne czy fantasy i wiele innych publikacji, reprezentujących różne gatunki literackie, walczy o tytuł Książki Roku 2023. Głosować można do końca lutego. Organizatorem plebiscytu jest Lubimyczytać.pl.

W 15 kategoriach zespół serwisu lubimyczytać.pl nominował 130 tytułów, 59 polskich i 74 zagranicznych autorów z 54 wydawnictw. O głosy czytelników walczyć będą m.in.: Jakub Małecki, Ken Follett, Camilla Läckberg, Remigiusz Mróz, Rebecca F. Kuang, Weronika Marczak, Rebecca Yarros, Elżbieta Cherezińska, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jakub Żulczyk i noblista Jon Fosse. Nominując publikacje do plebiscytu, pod uwagę brano m.in. popularność na rynku, wartość literacką i artystyczną, miejsce w zestawieniach czy zdobyte nagrody.

Oprócz tradycyjnych kategorii, które pojawiały się dotychczas, w tym roku organizatorzy wprowadzili dwie nowe: książkową - Romantasy (połączenia romansu i fantasy) oraz filmową - Ekranizacja. W przypadku tej drugiej nominowanych jest 10 filmów i seriali, które miały premierę w 2023 roku. Wśród nich są m.in.: "Chłopi", "Oppenheimer", "Znachor" czy "Informacja zwrotna". Podczas selekcji kandydatów do kategorii Ekranizacja zespół lubimyczytać.pl, pod czujnym okiem krytyka filmowego Tomasza Raczka, analizował nie tylko ich popularność i wartość artystyczną, ale też wierność książkom.

Głosować można do 29 lutego za pośrednictwem strony internetowej ./redir/lubimyczytac.pl/plebiscyt . Każdy czytelnik ma do dyspozycji 15 głosów, po jednym w danej kategorii. Aby wesprzeć wybraną książkę, dzieło filmowe lub osobę, należy kliknąć "głosuję" i postępować zgodnie z wyświetloną informacją. W każdej kategorii można zagłosować tylko raz.

./redir/lubimyczytac.pl/plebiscyt

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu