PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki mojego dzieciństwa
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2022-09-05, 12:03:36   

W jakiej to książce występuje malarz, którego główną inspiracją jest płyta Rolling Stonesów? Gdy płyta znika, malarz popada w kryzys twórczy. Myślałem, że to z któregoś z dzieł Niziurskiego, ale zaczynam w to wątpić. :okulary2:

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2022-09-05, 16:00:23   

Coś mi kołacze po głowie, ale nie mogę sobie przypomnieć. Poszperam. :)

Coś mi się wydaje, że w Naprzód wspaniali!
Pewności jednak nie mam :)

PS Zdecydowanie nie!. Pokręciło mi się, tam był w Domu Kultury wybitny multinstrumentalista, któremu Gnat podrzucił strzelbę :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-09-05, 16:15, w całości zmieniany 3 razy  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2022-09-05, 19:46:31   

Chemas napisał/a:
Naprzód wspaniali … PS Zdecydowanie nie!. Pokręciło mi się, tam był w Domu Kultury wybitny multinstrumentalista, któremu Gnat podrzucił strzelbę :)
Dokładnie. Wątku z płytą Stonesów nie ma w tej książce ani chyba w żadnej z innych wcześniejszych książek Niziurskiego, bo jeśli się nie mylę, odświeżyłem je sobie wszystkie bez wyjątku. :/

A scena z wiolonczelistą Piszczynem jest absolutnie kultowa! :D
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2022-09-05, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  

Indian 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2023-03-30, 13:33:41   

W kwietniu wybieram się do Polski i chce poszperać po antykwariatach, poszukać własnie książek z dzieciństwa, uzupełnić kolekcje Samochodzików (biała serie), dobrze wspominam "Chłopców z Placu Broni", "Czarne Stopy", "Księgę urwisów", "Uwaga, Piegowaty!" czy trylogie o "Kaktusach" z Zielonej ulicy...

Byc może uda się podsunąć cos z tej tematyki mojej 10letniej siostrzenicy. Jest już zaawansowana czytelniczka...ale mam wrażenie ze dzisiejsza młodzież nie szuka przygod, nie interesuje się turystyka (taka z ogniskiem, z namiotami), nie ma gdzie poczuć zapachu nowych książek. (Na cale szczęście jest jeszcze Empik). Czy możne Panie obecne na forum maja jakieś wspomnienia książek z dzieciństwa o bardziej dziewczęcej tematyce? "Anie" już przeczytane...

She 
Junior Adminka

Pomogła: 83 razy
Wysłany: 2023-03-30, 14:19:17   

Indian napisał/a:
Czy możne Panie obecne na forum maja jakieś wspomnienia książek z dzieciństwa o bardziej dziewczęcej tematyce? "Anie" już przeczytane...

Tak na szybko, co pamiętam:
"Pollyanna" Eleanor Hodgeman Porter
"Tajemniczy opiekun" Jean Webster
"Pięcioro dzieci i coś" Edith Nesbit (niekoniecznie dziewczęce)
Może coś Ożogowskiej?

Dosyć wcześnie zaczęłam czytać "młodzieżówki" Siesickiej, Musierowicz, Snopkiewicz itp.

Semel scriptum, decies lectum!

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2023-03-30, 14:40:16   

Indian napisał/a:
Na cale szczęście jest jeszcze Empik

Również błogosławię to, że istnieje EMPiK :) Wybór duży, a i wysyłka sprawna i szybka.

Co do autorek dla dziewczynek, Musierowicz na pewno, moja córka przeczytała chyba wszystkie pozycje w wieku późnej podstawówki.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-03-30, 14:43, w całości zmieniany 2 razy  

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2023-03-30, 14:45:16   

Panią nie jestem, ale mogę potwierdzić, że np. "Za minutę pierwsza miłość" Ożogowskiej jest ciekawą lekturą dla dziewczyn, chociaż wyłączności tu nie ma i jako chłopak też się tym fascynowałem. Jest to kontynuacja typowo "męskiej" powieści "Głowa na tranzystorach", ale można czytać bez znajomości tej poprzedniej. Trochę już trąci myszką, ale jeśli Twojej siostrzenicy to nie przeszkadza...

Musierowicz zdecydowanie.

Małgorzata Karolina Piekarska - polecam przyjrzeć się tej autorce. A potem jej powieściom ;-) "Tropiciele", "Dzika", "Klasa Pani Czajki", "LO-teria"... wszystko to z powodzeniem może zainteresować młodą czytelniczkę. "Dzika" jest chyba najbardziej dziewczęcą powieścią.

"Takie zwykle wakacje" Elżbiety Borek, jeśli znajdziesz to bierz w ciemno. Idealne dla dziewcząt i w dodatku są wakacje pod namiotem.

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2023-03-30, 17:18, w całości zmieniany 2 razy  

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-03-30, 18:42:41   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
"Takie zwykle wakacje" Elżbiety Borek

Zdarzyło mi się przeczytać tę książkę po polsku i bardzo mi się podobała.

I przypomniała mi się książka "Niezwykle wakacje A. B. C", Stanisława Platówna - książka ukazała się dawno temu również w naszym tłumaczeniu.

Bonifacy 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2023-03-30, 21:46:17   

Cytat:
Byc może uda się podsunąć cos z tej tematyki mojej 10letniej siostrzenicy.

Moim zdaniem warto podsunąć książki Janusza Domagalika (zwłaszcza "Koniec wakacji", ale też zbiór opowiadań "Księżniczka i chłopcy" - wszystko pisane w narracji "męskiej", ale dobrze przestawione relacje miedzy chłopcem a dziewczyną), a poza polskimi autorami - polecam "Koralinę" N. Gaimana i cykl "Lewiatan" S. Westerfelda.

Indian 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2023-03-31, 11:34:23   

Dziękuję wam bardzo za odzew. Nie spodizewalem się tylu ciekawych sugestii. Jeszcze dzisiaj zerknę na stronę Empiku i kto wie, może dobra literatura rozbudzi pasje do szukania przygód. Na to liczę, chociaż dzisiaj trudno konkurować takim oldschoolem ze smartphonem i social mediami.

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2023-03-31, 11:38:19   

Ja bardzo lubiłam książki Elżbiety Jackiewiczowej, zwłaszcza "Wczorajszą młodość". Czytałam chyba z 10 razy .

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2023-03-31, 11:38:59   

Bonifacy napisał/a:
Moim zdaniem warto podsunąć książki Janusza Domagalika (zwłaszcza "Koniec wakacji",

Świetna książka.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-03-31, 11:52:26   

Yvonne napisał/a:
Bonifacy napisał/a:
Moim zdaniem warto podsunąć książki Janusza Domagalika (zwłaszcza "Koniec wakacji",

Świetna książka.

I ja się dołączam do tej opinii.

-----
AMaN

Indian 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2023-03-31, 16:13:55   

aman napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Bonifacy napisał/a:

Świetna książka.

I ja się dołączam do tej opinii.

Czy przypadkiem na podstawie tej książki nie nakręcono filmu?

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2023-03-31, 16:22:18   

Tak, w filmie grał Ariel z "Szaleństwa Majki Skowron". I coś mi się kojarzy, że był to film nie za wesoły, w związku z czym czy książka nie zniechęci młodej czytelniczki?

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2023-03-31, 16:22, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2023-03-31, 18:18:51   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Tak, w filmie grał Ariel z "Szaleństwa Majki Skowron"

W reżyserii Stanisława Jędryki:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=362123&highlight=#362123
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=233434&highlight=#233434

A Domagaliku też tam jest.

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-03-31, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2023-11-20, 22:20:31   

Odpowiadam z opóźnieniem, gdyż jak widzę, skierowano do mnie dziwaczne zapytanie.
John Dee napisał/a:
Piratka napisał/a:
"Buszującego w" ./redir/www.photoblog.pl/marcysss/89781069 . Zamiast komentarza cytat "
Hej, piratko, co za ciekawy, gniewny komentarz, przeczytałem go nawet dwa razy - nie zrozumiałem wprawdzie do końca, o co ci właściwie chodzi, ale Twój temperament jest zaraźliwy. Brawo! :564:
Połowa Twoich wypowiedzi to kompletny nonsens, ale pod tą drugą połówkę podpiszę się bardzo chętnie. [...]
Hemingway, “Komu biją dzwony” i “Pożegnanie z bronią” totalnie przecenione, słaby styl, kiczowate. “Stary człowiek i morze” - mimo że mam pierwsze wydanie angielskie - też mnie nie porywa. “Fiesta” z drugiej strony jedna z moich ulubionych powieści, fascynująca migawka lat dwudziestych w Paryżu i Hiszpanii (oczywiście Pamplona), magiczna proza. Nawiasem mówiąc są tam wyraźne tendencje antysemickie - zraziło by Cię i to, czy reagujesz wyłącznie na antypolskie frazesy?
Salinger to jedna z najważniejszych książek, jaką miałem zaszczyt przeczytać (jakieś trzydzieści razy), w moich oczach arcydzieło bez skazy. Tak, Holden buntuje się, mimo że jest z dobrego domu, ale chyba będziesz wiedzieć, że Holden to alter ego Salingera, który wrósł na Fifth Avenue w Nowym Yorku w luksusowych warunkach, a więc trudno od niego oczekiwać, by pisał w stylu Dickensa. Wiesz chyba też, że Salinger żył jak eremita, bez jakichkolwiek kontaktów ze światem (to znaczy z mediami), pluł na hołdy, jakie krytycy i fani mu składali, innymi słowy prowadził to życie, jakie od dorosłego Holdena można się było spodziewać.

Hej, piratko – wypadało by pisać dużą literą, chyba że to nadmiernym wymaganiem jest.

nie zrozumiałem wprawdzie do końca, o co ci właściwie chodzi – piszę tak zrozumiale, jak potrafię, ale pociesz się, Twojej odpowiedzi także nie pojmuję

Połowa Twoich wypowiedzi to kompletny nonsens – dokładnie połowa?

Nawiasem mówiąc są tam wyraźne tendencje antysemickie - zraziło by Cię i to, czy reagujesz wyłącznie na antypolskie frazesy?

Źle reaguję na jakiekolwiek obraźliwe uogólnienia, jeżeli trzeba to wyjaśniać, a skoro „pisarz” ten jest dla mnie nikim, zatem nie zgłębiam, kogo jeszcze obrażał.

chyba będziesz wiedzieć, że Holden to alter ego Salingera (...) Wiesz chyba też, że Salinger żył (...)

Na czym oparte przypuszczenie, że mam skądś wiedzieć, jak żył czy że poświęcam czas na sprawdzanie tego? Znam, na moją szkodę, jedną za przeproszeniem książkę (gdyby nie była lekturą szkolną, do dziś pewno nie zaszczyciła bym jej uwagą), i to już o jedno nieszczęście za dużo, jak na moją wytrzymałość.

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-20, 23:32:27   

:D Jakby kto pytał, wymiana poglądów miała miejsce w 2014 r. Dobrze że zajrzałem, bo sam tam dwa zdania wtrąciwszy...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-11-20, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-11-21, 07:33:11   

Późno już było, jak wczoraj to czytałem i tylko o 3 strony się cofnąłem, a to chyba jeszcze kawałek trzeba było, żeby zrozumieć o czym mowa.
Dziękuję za wyjaśnienie.
Być może jeszcze do tego wrócę, bo mnie zaintrygowało.

-----
AMaN

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-11-21, 08:44:29   

Z24 napisał/a:
:D Jakby kto pytał, wymiana poglądów miała miejsce w 2014 r.
Już tak dawno, co? Czas leci…

“The Catcher in the Rye” przeczytałem ponownie dokładnie rok temu, w listopadzie, w wielkim skupieniu, po angielsku, i doszedłem do przekonania, że jednak jest to najwybitniejsze dzieło literatury światowej - nie znam doskonalszej powieści. Salinger długo nad nią pracował, prawie 10 lat, w tym lata wojenne - a jak wiemy, był głęboko “in the shit” - D-Day, bitwa o wybrzuszenie (Battle of the Bulge) i o las Hürtgen… Widać wszystko to było potrzebne, by stworzyć dzieło tak doskonałe.

A jeśli kogoś to interesuje, to zdradzę również, że “Miłość w czasach zarazy” Márqueza zajmuje w tym rankingu w kategorii "powieść" drugie miejsce. “The Sun Also Rises” Hemingwaya umieściłbym też gdzieś w pierwszej dziesiątce.

Co się tyczy książek dla dzieci i młodzieży, mój numer jeden to “Wyspa skarbów” (świat), oraz bez dwóch zdań “Siódme wtajemniczenie” (Polska).

Najlepsza książka popularnonaukowa wszech czasów? Proste: James D. Watson “The Double Helix”.

Najlepszy film? “Identyfikacja kobiety” Antonioniego. (Polska: “Przypadek.)

Najlepszy film dokumentalny? “Crumb”. Zmienił mój pogląd na życie.

Odpowiedz do tematu