PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Konkurs na najlepszą Samochodzikową Książkę 2022 roku
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2023-10-28, 09:54:07   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Mam wrażenie, że gdzieś już była mowa o inspiracjami "

m dworem", widocznymi w "schroniskach".

Dobre wrażenie :564:

W wywiadzie Miga ze Sławkiem:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=550449#550449

na pytanie, które części PS-a są dla niego najciekawsze, wymienia dwóch zdecydowanych faworytów: :Księgę strachów" i właśnie "Niesamowity dwór". (pyt. 2)

Dalej jest konkretnie o inspiracji, ale dotyczy drugiej części, a więc "Schronisko, które przetrwało", pozwolę sobie zacytować:
"Nawet w swojej twórczości! ci z Was, którzy sięgną po drugą część mojej powieści, czyli „Schronisko, które przetrwało”, znajdą w fabule bezpośrednie nawiązanie do „Niesamowitego dworu”. Główna bohaterka będzie bowiem fanką twórczości Nienackiego i w pewnym momencie swojego śledztwa zacznie zastanawiać się, czy ktoś nie próbuje wywieść jej w pole stosując pewien fortel, który pewien złoczyńca zastosował w „Niesamowitym dworze”."

Pewnie jednak sam nastrój ND odbija się w Schroniskach obu.

Ja chyba też w refleksach po przeczytaniu pisałem o tym, ale nie jestem pewien, natomiast na pewno to zauważyłem czytając. :)

EDIT (znalazłem)

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=557028#557028

Cytuję siebie: "Dodam, że jest akcent samochodzikowy, ale nie będę spojlerował "

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-10-28, 14:26, w całości zmieniany 2 razy  

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Pomogła: 38 razy
Wysłany: 2023-10-30, 21:33:40   

Od czasu kiedy jestem w Kapitule zastanawiam się co to znaczy książka samochodzika czy w klimacie Samochodzika.
Czy PS i UFO wygrałaby naszą zabawę? Raczej książki z elementami sci-fi nie zyskują dużego poparcia...
Pamiętam, że kiedy czytałam po raz pierwszy Wyspę złoczyńców przytłoczył mnie jej mroczny klimat. Czy to pasuje do książki samochodzikowej? Świeże szczątki, koszmarna śmierć w rzece...
Na ostatniej konferencji poświęconej Panu Samochodzikowi jedna z prelegentek porównała powieści Nienackiego (głównie WZ) do powieści Adama Bahdaja. Puenta była taka, że Nienacki kiepsko wpisuje się w schemat powieści młodzieżowej (której idealnym wcieleniem była twórczość AB ;-))
Zagłębiając się w szum powstały z okazji ostatniej ekranizacji PS nie słyszałam głosów młodzieży, mimo, że ona była jej adresatem.

I dlatego wydaje mi się, że nie powinniśmy się ograniczać, przy szukaniu książek, które przypadną do gustu fanom PS, do książek stricte dziecięcych. Oczywiście książka uniwersalna, zawsze będzie miała silniejszą pozycje w naszym rankingu niż skierowana tylko do dorosłych. Ale czasem powstaje książka, która jest świetna, która wg dużej części Kapituły powinna przypaść go gustu fanom PS i szkoda byłoby ja wyeliminować, bo młodsze dzieci by się nią wynudziły...
W tym roku mieliśmy kilka niezłych pozycji, powstała naprawdę mocna czołówka. Sama te książki przeczytałam z wielką przyjemnością i miałam dużą satysfakcję, że możemy je, ze spokojnym sumieniem, polecić innym.
Nie umiem się odnieść do zarzutu braku klimatu, bo to jest coś bardzo subiektywnego, a wg mnie akurat klimat jest mocną stroną Schroniska...

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2023-10-31, 01:14:14   

Teresa van Hagen napisał/a:
Czy PS i UFO wygrałaby naszą zabawę? Raczej książki z elementami sci-fi nie zyskują dużego poparcia...

To samo pytanie mi się kilka dni temu nasunęło. Ale ustaliliśmy kiedyś tam, że UFO za bardzo samochodzikowe nie jest.

Zagłębiając się w szum powstały z okazji ostatniej ekranizacji PS nie słyszałam głosów młodzieży, mimo, że ona była jej adresatem.

Bądźmy szczerzy, młodzież najdalej po 15 minutach przełączała to dzieło. Nawet jeśli nie wszyscy, to potwierdzali to forumowicze z dziećmi w wieku młodzieżowym. To jest "N", kilkoma komendami pilota można wejść do biblioteki setek lepszych filmów. Sam prosiłem koleżankę z harcerstwa w Polsce, żeby w miarę możliwości zorganizowała seans swoim podopiecznym. Nie miałem od niej odzewu w tej sprawie i dzisiaj mam nadzieję, że zapomniała.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2023-10-31, 08:10:52   

Poza tym film był od 12 lat, więc eliminował pewną grupę.

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-05, 09:38:06   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Ale ustaliliśmy kiedyś tam, że UFO za bardzo samochodzikowe nie jest.

Dla mnie jest, ja się do tych ustaleń nie przyznaję :) Generalnie jednak zgadzam się z Wami.

Na ostatniej konferencji poświęconej Panu Samochodzikowi jedna z prelegentek porównała powieści Nienackiego (głównie WZ) do powieści Adama Bahdaja. Puenta była taka, że Nienacki kiepsko wpisuje się w schemat powieści młodzieżowej (której idealnym wcieleniem była twórczość AB

Na tym referacie akurat dałem radę być i pamiętam, że w ogóle zdziwił i zdenerwował mnie taki sposób porównywania. A dlaczego zabrakło Niziurskiego i Minkowskiego i wielu innych. Później chyba coś o tym padało w dyskusji.
No i to, o czym już i ja i Sowa pisaliśmy w temacie konferencji, Wyspa Złoczyńców! Była chyba najczęstszym przykładem, na którym opierały się tezy w referatach.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Pomogła: 38 razy
Wysłany: 2023-11-06, 20:48:05   

Chodzi mi o to, że próbujemy być świętsi od papieża i bardzo zawężamy kryteria. Dochodzi do tego, że nawet jedna z książek cyklu nam się w nich nie mieści... :zdziw:
Wg mnie książka samochodzikowa to taka, która promuje pewną filozofię życia: przygodę można znaleźć wszędzie, a poznawanie otaczającego nas świata i jego historii w tym pomaga.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-11-07, 05:37:51   

Chodzi mi o to, że próbujemy być świętsi od papieża i bardzo zawężamy kryteria. Dochodzi do tego, że nawet jedna z książek cyklu nam się w nich nie mieści... :zdziw:
Wg mnie książka samochodzikowa to taka, która promuje pewną filozofię życia: przygodę można znaleźć wszędzie, a poznawanie otaczającego nas świata i jego historii w tym pomaga.

Pełna zgoda :564:

Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Pomogła: 41 razy
Wysłany: 2023-11-08, 18:34:51   

Świetnie powiedziane! :564:

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem

Odpowiedz do tematu