PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Sławomir Gortych
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-11, 16:24:43   Sławomir Gortych

Sławomir Gortych – „Schronisko, które przestało istnieć”



Ciekawy debiut zamieszkałego na Dolnym Śląsku Sławomira Gortycha jest jak najbardziej godny uwagi. „Schronisko, które przestało istnieć” to powieść kryminalna z silnymi elementami historycznymi, związanymi głównie z okresem II wojny światowej, której akcja dzieje się w zasadzie całkowicie w Karkonoszach oraz ich najbliższej okolicy.
Ciekawa intryga osnuta jest wokół postaci noblisty Gerharta Hauptmanna oraz (jak się okazuje w posłowiu) fikcyjnych postaci związanych z karkonoskimi schroniskami. A owe schroniska odgrywają w książce pierwszoplanową rolę.
Mamy wiarygodne psychologiczne postacie, trochę magii gór, zaginiony w czasie wojny zabytek, ciekawe opisy Karkonoszy. W powieści mamy momenty groźne ale także wzruszające.
Myślę, że czytelnik zapragnie odwiedzić opisane miejsca i tylko szkoda, że budynek wokół którego osnuta jest intryga, wbrew opisowi z powieści, jest nadal niedostępny dla turystów.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-02-11, 16:27, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-02-13, 09:33:02   

O, widzę, że jest wątek o naprawdę dobrej książce :)

Kilka miesięcy temu pisałam o niej tak:

Czy można napisać dobry kryminał bez:

- lawiny wulgaryzmów
- szczegółowych opisów krwi, wnętrzności i okrucieństw
- niedbałego języka
- niepotrzebnych wątków mających na celu jedynie zwiększenie objętości książki
?

Czy można wydać książkę bez:
- błędów ortograficznych
- błędów logicznych
?

"Schronisko, które przestało istnieć"
, debiut Sławka Gortycha, jest odpowiedzią twierdzącą. Można.
To naprawdę dobra pozycja.
Różnorodni bohaterowie, wciągająca fabuła, świetne opisy przyrody (naprawdę czułam i widziałam tę mgłę w górach!, naprawdę słyszałam ten wiatr!), podomykane wątki, fajnie budowane napięcie, ciekawa zagadka zarówno kryminalna, jak i historyczna, wszystko to sprawiło, że lektura była prawdziwą przyjemnością.
Chętnie zapytałabym autora, czy zna i lubi Pana Samochodzika, bo kilka razy odniosłam mocne wrażenie, że widzę fascynację przygodami bohatera wykreowanego przez Zbigniewa Nienackiego 😉
"Schronisko, które przestało istnieć" jest podobno pierwszą częścią cyklu.
Czasem czuć, że warsztat jeszcze nie jest do końca dopracowany, że dialogi mogłyby być lepsze, ale widzę duży potencjał u autora.
Bardzo mnie to cieszy.
Czekam na kolejne książki.
Dodatkowe brawa i podziękowania dla Wydawnictwa Dolnośląskiego za szacunek do czytelnika 👏
Rzadko zdarza mi się czytać tak dobrze wydaną pozycję.
Polecam miłośnikom kryminałów, zagadek historycznych i Karkonoszy.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2023-02-13, 09:34, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-13, 10:53:43   

Yvonne napisał/a:
Czy można napisać dobry kryminał bez:

- lawiny wulgaryzmów


Wulgaryzmy jednak były i to wcale niekonieczne, spokojnie można by się bez nich obyć.

Książka była zdaje się pisana i cyzelowana przez wiele lat, więc nie wiem czy drugą część zobaczymy tak szybko...

Mnie trochę rozczarowało to (o czym autor pisze w posłowie), że tak wiele elementów z topografii Karkonoszy wykorzystanych w książce zostało przeinaczonych czy wymyślonych (nieistniejące faktycznie drogi, schronisko na Kotłach jest cały czas tylko stacją przekaźnikową itp.). Bo np. trudno będzie fanowi zwiedzić wszystkie miejsca akcji. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-02-13, 10:57:37   

Szara Sowa napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Czy można napisać dobry kryminał bez:

- lawiny wulgaryzmów


Wulgaryzmy jednak były i to wcale niekonieczne, spokojnie można by się bez nich obyć.

Książka była zdaje się pisana i cyzelowana przez wiele lat, więc nie wiem czy drugą część zobaczymy tak szybko...


Słowem-klucz (słowem-kluczem?) w mojej recenzji jest "lawina" :)
Lawiny wulgaryzmów nie było na pewno.

Wiele lat? Autor jest chyba bardzo młodym człowiekiem. Na zdjęciu wygląda jak chłopiec z liceum :)
Gdzie znalazłeś tę informację, że książka była pisana wiele lat?
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2023-02-13, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-13, 11:03:31   

On sam pisze w posłowiu, że było wielu recenzentów przed ukazaniem się (jest wiele podziękowań), i że były problemy z wydaniem przez pandemię. Wynoszę z tego, że nie było to pisane na kolanie przez kilka miesięcy, ale był czas na zastanowienie i zmiany.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-02-13, 11:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-02-13, 11:07:30   

Szara Sowa napisał/a:
On sam pisze w posłowiu, że było wielu recenzentów przed ukazaniem się (jest wiele podziękowań), i że były problemy z wydaniem przez pandemię. Wynoszę z tego, że nie było to pisane na kolanie przez kilka miesięcy, ale był czas na zastanowienie i zmiany.


Dzięki :)
Książka zebrała sporo dobrych recenzji, więc jest szansa, że drugą część wydadzą mu szybko :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2023-02-13, 12:26:44   

Dobrze jest sobie poczytać o nowościach.
Sprawdziłem, jest w EMPiK-u za jedyne 26,42 zł. w Premium Free, które mam. Sugerowana cena wydawcy to 42,0 zł, więc dla mnie się opłaca :)
Dodam, że jest też ebook ik audiobook, droższe co ciekawe.
Faktycznie, że autor młodziutki.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-02-13, 13:07:59   

Szara Sowa napisał/a:
Schronisko, które przestało istnieć

Mam ebooka, ale jeszcze go nie czytałem.
_________________


 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-14, 15:46:55   

Autor nieraz gościł na Forum.
Książka jest super, dlatego bez wahania zgłosiłem ją do Konkursu. Naprawdę wiernie oddaje klimat tych poniemieckich schronisk, których nie brakuje w Sudetach. Akcja trzyma w napięciu cały czas. Drugą część kupię, gdy tylko się ukaże. Polecam wszystkim.
_________________
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-02-14, 17:01:25   

Mig napisał/a:
Drugą część kupię, gdy tylko się ukaże. Polecam wszystkim.


Ja również.
Kupię i polecam :)

Pochwalę się nawet, że po mojej recenzji wrzuconej na Facebooka odezwał się do mnie kolega z pracy z prośbą o pożyczenie książki.
Pożyczyłam oczywiście.
Przeczytał on. Przeczytała jego żona.
A potem wybrali się na weekend w Karkonosze śladami bohaterów. Widziałam zdjęcia. Trafili na zimny, mroczny i mglisty weekend. Było magicznie, tajemniczo i trochę groźnie.

A ja się cieszę, że niejako zainicjowałam tę wyprawę :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-14, 20:09:01   

A zatem pozostaje czekać na kolejną część. A ta już może całkiem niedługo się pojawi...
_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-10, 13:03:02   

Zasłuzona nagroda...
./redir/www.facebook.com/...ZNZeGFezzA7wkl/
_________________
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-03-10, 13:31:34   

Właśnie się zalogowałam, żeby ogłosić wygraną, ale Mig migiem mnie ubiegł :)

Bardzo się cieszę z wygranej Sławka Gortycha.

I jeszcze kilka słów ode mnie na temat wyników plebiscytu:

Wyniki mnie mocno zaskoczyły. Jedyny wynik, z którym się zgadzam, to "Schronisko, które przestało istnieć". Świetny debiut. Ale reszta? Moje największe rozczarowanie ostatnich miesięcy, czyli "Zanim wystygnie kawa" zwycięzcą??? Dawno się tak nie zdziwiłam. W tej kategorii zwycięzcą u mnie jest Orbitowski. Mróz wygrał z Siembiedą, Nesbo i Małeckim? Jakim cudem? To jakiś żart? Cieszę się, że "Szklane ptaki" na drugim miejscu. Wspaniała książka.
"Porządek dnia" tak nisko?
Dziwne to ... Dziwne.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2023-03-10, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-15, 12:31:06   

Może jakiś wywiad z Autorem? Kto na Forum specjalizuje się w wywiadach ?
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-03-15, 12:39:00   

Każdy może przeprowadzić wpisujący się w profil forum wywiad i go na forum wrzucić (po akceptacji adminów). :)
Jeżeli czujesz taką potrzebę, masz kontakt z autorem, to nie widzę przeciwwskazań!
W razie potrzeby służę pomocą. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-19, 15:33:45   

Już pod koniec kwietnia ukaże się drugi tom karkonoskiej serii kryminalnej pod tytułem „Schronisko, które przetrwało”, opowiadający historię schroniska „Odrodzenie”.

Przy okazji na facebookowym profilu Sławka Gortycha konkurs:
./redir/m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02kTMr2dpQANLWUAc7X5WX54nM4zqXEzu29yHvbN9mTkYD6BavQNZbo7auix2ozvyYl&id=100063798772138&sfnsn=mo
_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-23, 17:24:29   

26 kwietnia premiera "Schroniska, które przetrwało"...
fb://photo/655797089890244?set=a.454977703305518&sfnsn=mo
_________________
 
 
GrzegAleks 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 65
Skąd: Polska
Wysłany: 2023-03-26, 14:12:49   

Zasłużona nagroda w plebiscycie LCz, chociaż ten jako całość to jednak kpina z literatury i czytelników.

"Schronisko..." to książka o górach, o Karkonoszach, o specyficznych miejscach jakimi są schroniska górskie, zwłaszcza poza sezonem. To opowieść o burzliwej historii Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie splatają się losy trzech nacji Polaków, Czechów i Niemców, o bestialstwie wojny, obojętności i zbrodni, która zbiera żniwo nawet po wielu latach. Wątek kryminalny, przeplata się z regionalizmem i skarbami Dolnego Śląska. Właśnie regionalizmy, legendy, opowieści sprzed lat to ogromny plus książki, bez tego nie byłoby tak wysokiej oceny. Bohaterowie są dobrze wykreowani, wyraziści, darzymy ich sympatią (zwłaszcza Martę!).

Książka jak na debiut napisana świetnie, bardzo przypadła mi do gustu nie tylko fabularnie, ale również pod względem czysto pisarskim i klimatycznym.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-03-26, 15:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2023-03-28, 13:07:53   

GrzegAleks napisał/a:
Zasłużona nagroda w plebiscycie LCz, chociaż ten jako całość to jednak kpina z literatury i czytelników.


Pełna zgoda.

GrzegAleks napisał/a:
Książka jak na debiut napisana świetnie, bardzo przypadła mi do gustu nie tylko fabularnie, ale również pod względem czysto pisarskim i klimatycznym.


Tu również pełna zgoda.
Z niecierpliwością czekam na drugą część.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-24, 15:56:05   

Wywiad ze Sławomirem Gortychem – związanym z Dolnym Śląskiem autorem powieści kryminalno-historycznych: "Schronisko, które przestało istnieć" oraz "Schronisko, które przetrwało" (w sprzedaży od 26 kwietnia 2023)

Autor: Łukasz Supel



1.Forum Miłośników Pana Samochodzika: Twoje ulubione książki z dzieciństwa to?

Sławomir Gortych: Dzieciństwo to bardzo długi okres i miałem w tym czasie wiele pięknych przygód czytelniczych. Pierwsza, wyjątkowa dla mnie pozycja, to bardzo mało znana książka „Wakacje pana burmistrza” Ewy Kołaczkowskiej. Dostałem ją „w spadku” od mamy, która była dla mnie ważnym czytelniczym autorytetem i mimo koszmarnej okładki (książkę wydano w ’82 roku) wiedziałem, że skoro podobała się kiedyś mojej mamie, to prawdopodobnie i mi przypadnie do gustu. Nie myliłem się – to była jedna z bardziej wzruszających przygód czytelniczych mojego dzieciństwa. Drugą pozycją, która zapadła mi w pamięć, jest oczywiście „Szatan z siódmej klasy” – ta książka była dla mnie tak fascynująca, że po jej lekturze, będąc w trzeciej klasie podstawówki, próbowałem na własną rękę pisać pierwsze „przygodowo-kryminalne” opowiadania. Co więcej, przeczytałem potem „Szatana…” po raz drugi, już na głos, swojej młodszej siostrze. To była piękna przygoda! Potem przyszedł czas na pierwsze spotkanie z „Panem Samochodzikiem” i przyznam, że było to bardzo trudne spotkanie. A dlaczego? Ano z powodu mojej wrażliwości… Jako pierwszy wpadł mi w ręce „Pan Samochodzik i Templariusze”. Jest tam wszystkim dobrze znana scena, gdy główny bohater zostaje uwięziony w podziemiach pewnego nieukończonego zamku, gdzie wpada w pułapkę, a obok siebie znajduje KOŚCIOTRUPA! Muszę przyznać – ale bez wstydu – że w tamtym momencie byłem tak przerażony, że Panu Samochodzikowi nie uda się wydostać z lochu, że rozpłakałem się i odłożyłem niedokończoną książkę na półkę. Nie chciałem słuchać przekonywań rodziców, że wszystko na pewno dobrze się skończy. I książka musiała poczekać blisko pół roku, nim zebrałem siły na dokończenie tej czytelniczej przygody. I uważam to dzisiaj za najlepszą recenzję niezwykłości pomysłów i pióra Nienackiego – bo nigdy wcześniej ani później nie przeżyłem książki tak mocno, żebym musiał zbierać siły na „przeżycie” z głównym bohaterem przygody do końca.

2.Które tomy Pana Samochodzika uważasz za najciekawsze? Czy jest ta jedyna, wyjątkowa, do której wracasz?

Moi dwaj bezkonkurencyjni faworyci to „Księga strachów” i „Niesamowity dwór”. „Księgę…” dostałem w szkole podstawowej z okazji jakiejś uroczystości i – pomny na doświadczenia z Templariuszami (w tym czasie wciąż czekali na dokończenie) – zabrałem się do lektury z pewnym przestrachem. Co będzie? Czy dam radę „przeżyć” z bohaterem tę przygodę? Przeżyłem i… wpadłem po uszy! Co to była za historia – czytałem książkę bodajże trzy razy! I wtedy zrozumiałem, że te czytelnicze emocje są tak przyjemne i piękne… Pragnąłem większej ilości przygód z Panem Samochodzikiem. Zdobyłem się na odwagę, dokończyłem „Templariuszy” i zaraz potem przeczytałem „Niesamowity dwór”. Wszystkie „pany Samochodziki” są świetne – ale to do tych dwóch wracam najchętniej. Nawet w swojej twórczości! ci z Was, którzy sięgną po drugą część mojej powieści, czyli „Schronisko, które przetrwało”, znajdą w fabule bezpośrednie nawiązanie do „Niesamowitego dworu”. Główna bohaterka będzie bowiem fanką twórczości Nienackiego i w pewnym momencie swojego śledztwa zacznie zastanawiać się, czy ktoś nie próbuje wywieść jej w pole stosując pewien fortel, który pewien złoczyńca zastosował w „Niesamowitym dworze”. Nie powiem nic więcej poza słowem: czytajcie! 😊

3.Czy czytałeś samochodzikowe kontynuacje? Jeżeli tak, to których autorów cenisz najbardziej?

Czytałem bodajże jedną czy dwie, ale moje serce pozostaje wierne pióru Nienackiego.

4.Kiedy narodził się pomysł na napisanie własnej książki?

Próbowałem od trzeciej klasy podstawówki i wspomnianych „kryminalnych” opowiadań inspirowanych książką Makuszyńskiego. A pomysł na pierwszą ukończoną i wydaną książkę, czyli „Schronisko, które przestało istnieć” zrodził się niedługo po wędrówce w Karkonosze w 2015 roku, podczas której trafiłem na ruiny schroniska im. Księcia Henryka. Zagadka spalonego w niewyjaśnionych okolicznościach schroniska tak bardzo rozbudziła moją wyobraźnię, że… powstał pomysł na powieść inspirowaną prawdziwą historią tego miejsca.



5.Ile czasu zajęło Ci ukończenie powieści?

Zacząłem prace nad konstrukcją fabuły w 2017 roku jesienią, potem przyszedł czas na „rzemieślniczną” robotę, to znaczy przekształcenie powstałego wcześniej planu ramowego w kolejne fragmenty, strony i rozdziały książki. Zajęło mi to blisko dwa lata i w 2019 roku jesienią powieść trafiła do pierwszych wydawnictw.

6.Dlaczego akurat Karkonosze? Dlaczego jednym z wątków jest wątek z okresu II wojny światowej?

Karkonosze, bo to moje najbardziej ukochane góry pod słońcem – i myślę, że najlepiej świadczy o tej miłości mój blog „Zagubiony w Karkonoszach” który prowadzę od blisko trzech lat i gdzie staram się zgłębiać nieustannie sekrety tych wyjątkowych gór. A okres II wojny światowej dlatego, bo obfitował w wydarzenia, które miały przełomowe znaczenie dla losów całego Dolnego Śląska. To przecież koniec wojny przyniósł próbę totalnej zmiany tożsamości tych ziem i „przywrócenia” im polskiego charakteru przez komunistyczne władze. Wydarzenie wyjątkowe, bezprecedensowe w historii świata, a mimo to nieszczególnie obecne w świadomości historycznej wielu Polaków – stąd uznałem, że warto o tych „przełomowych” latach w dziejach Dolnego Śląska przypomnieć.

7.Skąd pomysł na fikcyjne ożywienie schroniska, które tak naprawdę od wielu lat nim nie jest?

W powieści pojawiają się rzeczywiście dwa „Schroniska, które przestały istnieć” – a więc spalone schronisko księcia Henryka i nieczynne schronisko Nad Śnieżnymi Kotłami. To pierwsze chciałem „ożywić” w literaturze, odbudować pamięć o nim – bo uważam, że było to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych historycznie schronisk w Karkonoszach, którego losy są dziś zupełnie nieznane szerszemu gronu, a szkoda. Drugie natomiast schronisko chciałem „ożywić”, bo jest to jedno z moich marzeń – żeby Nad Śnieżne Kotły znów mogli wrócić turyści.



8.W jaki sposób powstają Twoje książki? Czy podstawą jest pomysł, czy może solidna podbudowa merytoryczna?

Zawsze zaczyna się od pomysłu, który powstaje na już istniejącej merytorycznej podbudowie. Podbudowę natomiast stanowią zarówno liczne, świetne lektury traktujące o historii Dolnego Śląska i Karkonoszy, ale także rozmowy z Czytelnikami, którzy nierzadko dzielą się ze mną naprawdę ciekawymi doświadczeniami swoimi czy swoich przodków. A te doświadczenia nierzadko wręcz „proszą się” o umieszczenie ich w fabule książki. Korzystam więc z tych dwóch źródeł: czytam książki, słucham ludzi… I z tego rodzą się pomysły.

9.Z pewnością jedną z Twoich pasji są góry. A prócz gór? Czym jeszcze się pasjonujesz?

Uwielbiam medycynę – i dlatego z wykształcenia i praktyki jestem lekarzem dentystą. A inne pasje… Cóż, bardzo lubię gotować, kiedyś też dość dużo szyłem, malowałem i robiłem witraże metodą Tiffany’ego. Dziś na te pasje mam mniej czasu – bardzo mi tego brakuje i liczę, że przyjdzie czas, gdy uda mi się do nich powrócić. Tak jak wspomniałem – poza pracą „pisarską” jestem lekarzem dentystą i te dwa zajęcia zwykłem określać mianem dwóch nóg, dzięki którym zachowuję w życiu równowagę. I to jest cudowne.

10.Na 26 kwietnia 2023 r. zapowiadana jest premiera Twojej kolejnej książki - "Schroniska, które przetrwało". Zdradzisz nam, o czym będzie?

Będzie to opowieść o „Odrodzeniu”, pewnym karkonoskim schronisku. Pojawią się zasadniczo dwie płaszczyzny czasowe: lata II wojny światowej i pierwsze lata powojenne oraz czasy współczesne. Wśród bohaterów pojawi się tajemniczy nazista uciekający przed sprawiedliwością, pojawi się kierowniczka schroniska, która próbuje przywrócić honor swojej rodzinie. Będą też włamywacze szukający śladów przeszłości. A co ich połączy? Oczywiście schronisko i jego zagmatwana historia. Będzie zamach na pociąg, będą pościgi, strzelaniny – słowem: dużo będzie się działo. I mam nadzieję, że dzięki temu powieść będzie dla Czytelników piękną i pełną sensacji przygodą.



11.Jakie są Twoje literackie plany na przyszłość? Kolejna górska książka ze Schroniskiem w tytule? A może podejmiesz się napisania samochodzikowej kontynuacji?

Póki co jedyne plany, które są w 100% pewne, to trzecia część „schroniskowej” trylogii, więc – zgodnie z tradycją – będzie „Schronisko” w nazwie. A gdzie ruszę dalej z kryminalnymi powieściami? Na pewno zostaję w Sudetach, a co więcej? To się jeszcze okaże…

Bardzo dziękujemy za wywiad i życzymy ciekawych pomysłów pisarskich!
_________________
Ostatnio zmieniony przez Mig 2023-04-25, 10:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,6 sekundy. Zapytań do SQL: 15