PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Film dokumentalny dot. Księgi strachów - patronat forum!
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-02-18, 19:48:45   

Szara Sowa napisał/a:
za jakiś czas ma być w tv


Ciekawe na jakim kanale go puszczą, pewnie regionalnym.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-03-02, 10:17:44   

Najnowsze informacje:

Najbliższe sense filmu pt.: "Śladami Pana Samochodzika- Pojezierze Myśliborskie" w kinie Zamek (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie):
21 marca (wtorek), godz. 18:00
22 marca (środa), godz. 17:00
23 marca (czwartek), godz. 18:00
24 marca (piątek), godz. 17:00
25 marca (sobota), godz. 17:00

Jednocześnie pokaz filmu w DK w Dębnie został przeniesiony na 16 marca 2023 roku na godz. 17.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-02, 11:05:07   

Znowuż takie późne seanse :(
No może z tą 17 coś by można zrobić, ale to pędem :)
Chyba, że coś pozmieniają w rozkładzie PKP
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-03-11, 21:27:29   

Wywiad z Robertem Lewandowskim, producentem filmu dokumentalnego „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”

Cz. 1.


Fot: Beata Bogusławska

1.Forum Miłośników Pana Samochodzika: Z pewnością w dzieciństwie czytałeś samochodziki Zbigniewa Nienackiego. Która część podoba Ci się najbardziej? Czyżby była to „Księga strachów”?

Robert Lewandowski: Tak oczywiście :D w dzieciństwie zaczytywałem się w powieściach Nienackiego. Pierwszego „Samochodzika” dostałem pod choinkę miałem wtedy 11 lat, było to w 1979 roku. Potem przyszły kolejne, również te wcześniej wydane, aż do księgi ze Złotą Rękawicą. Ostatnią powieść w całości napisaną przez Nienackiego, czyli „Pan Samochodzik i człowiek z UFO” przeczytałem już jako dorosły człowiek z sentymentu do naszego bohatera.
Rzeczywiście uważam, że najciekawszą powieścią z całego cyklu jest właśnie „Księga strachów”, gdyż łączy w jednej powieści wiele materii. W każdym „Samochodziku” mamy zawsze jakieś tajemnicze historie, rozwiązywanie zagadek czy poszukiwanie skarbu. W „Księdze strachów” mamy dodatkowo elementy sensacyjne, walkę z obcym wywiadem itp.

2.Jakie książki przygodowe, oczywiście oprócz powieści Zbigniewa Nienackiego, najchętniej czytywałeś w dzieciństwie?

Książki uwielbiałem czytać od dziecka. Dość napisać, że w czasach, gdy byłem w szkole podstawowej nauczyciele zachęcali nas do rywalizacji, kto przeczyta ich najwięcej. Nie chwaląc się byłem zawsze w czołówce w klasie 😉 Oprócz powieści Nienackiego czytałem oczywiście Szklarskich i serię o Tomku Wilmowskim, cykl powieści westernowych Wiesława Wernica, ale także Fiedlera, Centkiewiczów, Niziurskiego czy też pozycje klasyczne autorów zagranicznych Juliusza Verne, Stevensona czy Karola Maya.3.Jesteś producentem filmu dokumentalnego „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”. Jest to pierwszy film dokumentalny związany wyłącznie z Panem Samochodzikiem. Czy jesteś pomysłodawcą powstania tego filmu? Czy od dawna miałeś w planach realizację takiego przedsięwzięcia?

Tak, rzeczywiście jest to pierwszy i jedyny film dokumentalny oparty o motywy powieści o Panu Samochodziku. Ponieważ zawodowo jestem od 30 lat związany z branżą medialną i reklamową od zawsze marzyłem, aby zrobić coś, co mogłoby upamiętnić mojego idola z dzieciństwa. Bo mogę śmiało powiedzieć, że Pan Samochodzik był takim moim idolem. Spotykając się zawodowo z kolegami z branży poddałem myśl, że może warto byłoby przenieść na ekran filmowy „Księgę strachów” choćby w skromnej wersji dokumentalnej. Pomysłowi temu nadał odpowiedni sznyt filmowy Witold Dusiński - operator i reżyser z którym od lat współpracuję i tak powstał film inspirowany powieścią.4.Co stanowiło największą barierę w realizacji tego projektu?

Największą barierą jak to zwykle bywa była kwestia zdobycia środków finansowych. Bo produkcja godzinnego filmu na tak rozległym terenie jak Pojezierze Myśliborskie, musiała generować koszty i tak zresztą było. Na szczęście udało nam się wygrać konkurs w Zachodniopomorskim Funduszu Filmowym i tak pozyskaliśmy środki, aby rozpocząć produkcję. Potem już poszło łatwiej – pomogły gminy z Pojezierza Myśliborskiego i sponsor komercyjny firma PGE.5.Jak długo trwała realizacja filmu? Ilu wymagała plenerów, ilu godzin zdjęciowych?

Produkcję filmu rozpoczęliśmy już w lipcu 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy pojechaliśmy na Pojezierze Myśliborskie. Przez okres wakacji prowadziliśmy dokumentację terenu i zbieraliśmy materiały do filmu i na scenariusz. W maju 2021 roku złożyliśmy wniosek do Funduszu Filmowego na konkurs. Z uwagi na pandemię konkurs został rozstrzygnięty dopiero w sierpniu, więc w tym roku zdążyliśmy wykonać tylko kilka ujęć. Dopiero w 2022 roku, od czerwca do września, powstawały właściwe zdjęcia do filmu. Potem aż do zimy postprodukcja. Łącznie więc można powiedzieć, że film powstawał przez prawie 3 lata. Przejechaliśmy podczas produkcji filmu ponad 5 tys. km i zrealizowaliśmy 25 pełnych dni zdjęciowych. Aby porównać nakład pracy możemy powiedzieć, że przeciętny film fabularny w okresie zdjęciowym powstaje przez około 60-90 dni zdjęciowych. Tak więc produkcja takiego filmu dokumentalnego jak nasz, to 1/3 produkcji filmu fabularnego, który powstaje przy udziale wielu osób. Oczywiście wszystko zawsze zależy od finansów, co determinuje szybkość pracy. My nie mieliśmy ich za dużo, no i nasza ekipa była też dużo skromniejsza jeśli chodzi o skład osobowy.


Od lewej: producent Robert Lewandowski, narratorka Maria Szponar, reżyser Witold Dusiński
Fot: Beata Bogusławska

c.d.n.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-11, 22:19:03   

Niesamowity gość z Pana Roberta jest. I organizator dobry, do tego uparty :)
Sympatyczny pasjonat, co mogę potwierdzić :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-14, 12:07:01   

Cz. 2.6.Forum Miłośników Pana Samochodzika: Czy były jakieś śmieszne albo dramatyczne sytuacje na planie?

Robert Lewandowski: Tak, mieliśmy wiele przygód na planie. Jedną z nich była np. sytuacja z dronem, który w Chełmie Dolnym przy grobowcu Henninga von Trescow z niewiadomej przyczyny spadł nam z wysokości kilkunastu metrów na ziemię. Mieliśmy pełne baterie dobry zasięg a tu nagle dron leci jak cegła. Sprawdziliśmy go potem działał bez zarzutu.
Doszliśmy do wniosku, że to było działanie sił nadprzyrodzonych. 😊7.Co było najtrudniejsze podczas realizacji filmu?

Zdecydowanie najtrudniejsze było trafienie z odpowiednią pogodą na zdjęcia. Niestety wbrew pozorom słoneczne, gorące dni, nie są zbyt dobre do kręcenia takiego filmu. Musieliśmy więc czekać na lekko zachmurzone niebo lub powtarzać niektóre ujęcia. Ponadto trudna była też scena ze statystami - końcowa w filmie, gdzie musieliśmy zapanować na planie nad kilkunastoosobową ekipą – odpowiednio ustawić statystów zadbać o rekwizyty itp.8.Film miał premierę w styczniu 2023 r. Czy jesteś zadowolony z rezultatu prac? Czy dzisiaj zrobiłbyś coś inaczej?

Tak, generalnie jesteśmy zadowoleni z produkcji choć oczywiście patrząc z perspektywy czasu są elementy, które na pewno można byłoby poprawić. Jednym z nich jest wspomniana scena końcowa ze statystami, która niestety ze względu na załamanie pogody (była kręcona w wielkim pośpiechu), i tylko dzięki doświadczeniu Witka Dusińskiego – operatora i reżysera filmu udało się ją nakręcić. Biorąc pod uwagę, że między próbami a właściwymi zdjęciami mieliśmy oberwanie chmury to i tak się cieszymy, że udało nam się ją w pełni zrealizować.9.Fani Pana Samochodzika zastanawiają się, kiedy film będzie dostępny w internecie.

Wszystkich fanów Pana Samochodzika prosiłbym jeszcze o trochę cierpliwości. Film na pewno będzie dostępny w Internecie. Niestety na chwilę obecną mamy zobowiązania wobec Funduszu Filmowego i gmin, które sfinansowały produkcję i musimy najpierw zadbać o pokazanie filmu w gminach oraz na zaplanowanych pokazach lokalnych oraz w kinie Zamek w Szczecinie. Film będzie również dostępny w telewizji - o jego emisji również poinformujemy fanów z odpowiednim wyprzedzeniem.10.Jaki jest Twój ulubiony sposób spędzania letnich miesięcy, czy jakiś związek z samochodzikami?

Tak można powiedzieć. Uwielbiam zwiedzać ciekawie miejsca w Polsce kryjące historyczne zagadki, odwiedzać stare dwory, pałace, kościoły. Spędzać czas na jeziorami, w lesie. Myślę, że zaszczepione w dzieciństwie zamiłowanie do przygód Pana Samochodzika wciąż we mnie pozostaje, mimo upływu lat i dlatego wciąż z chęcią wybieram właśnie taki styl spędzania wolnego czasu, na szlaku samochodzikowej przygody.11.Czy cenisz także twórczość Zbigniewa Nienackiego dla dorosłych?

Tak, bardzo sobie cenię powieść „Wielki las” oraz „Raz w roku w Skiroławkach”.

Bardzo dziękujemy za wywiad i oczekujeemy więcej z filmowej samochodzikowej tematyki!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-20, 13:24:29   

Uwaga, Uwaga! Informacja od Roberta Lewandowskiego:
Film w najbliższym czasie pojawi się w TV. Być może już na majówkę. 😃
:564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-20, 13:28:11   

Szara Sowa napisał/a:
Uwaga, Uwaga! Informacja od Roberta Lewandowskiego:
Film w najbliższym czasie pojawi się w TV. Być może już na majówkę. 😃
:564:


Super

:564:

Dobrze by też było wiedzieć gdzie w TV :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-20, 13:32:57   

Oby nie tylko w regionalnej tv Szczecin...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-04-20, 13:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowyPomógł: 80 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 12248
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-20, 13:37:03   

Czy nie można tego obejrzeć i gdzie indziej?
_________________


Ostatnio zmieniony przez Lolek 2023-04-20, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-20, 13:39:15   

Lolek napisał/a:
Ale poważnie: czy nie można tego obejrzeć i gdzie indziej?


No właśnie nie można.
Ale po premierze w tv, to chyba zaraz/niedługo film powinien być dostępny także w necie.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-20, 13:42:44   

Szara Sowa napisał/a:
Oby nie tylko w regionalnej tv Szczecin...

:564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-20, 20:59:56   

Ma to jednak być tvp Szczecin.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Krzysztof 
Stały bywalec forumPomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 343
Skąd: Giżycko / Szczecin
Wysłany: 2023-04-28, 17:03:50   

Waidomość z FB
"Moi drodzy wielokrotnie pytaliście nas o możliwość obejrzenia naszego filmu "Śladami Pana Samochodzika - Pojezierze Myśliborskie" w telewizji. 😀 Nadszedł wreszcie ten dzień, kiedy możemy Wam zakomunikować, że 𝗽𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗮 𝘁𝗲𝗹𝗲𝘄𝗶𝘇𝘆𝗷𝗻𝗮 𝗯ę𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗶𝗮ł𝗮 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 1 𝗺𝗮𝗷𝗮 2023 𝗿𝗼𝗸𝘂 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 9.00 𝘄 𝗧𝗩𝗣 𝗦𝘇𝗰𝘇𝗲𝗰𝗶𝗻 ./redir/szczecin.tvp.pl/ . 🥳💪 Film będzie też dostępny ./redir/stream.tvp.pl oraz ./redir/telewizjanaziemna.pl/telewizja-hybrydowa/co-to-jest-telewizja-hybrydowa (wystarczy ściągnąć aplikację na komórkę). Mamy nadzieję, że mimo długiej majówki znajdziecie czas również, aby obejrzeć historię Samochodzika na zachodniopomorskiej ziemi. Wszystkich chętnych zapraszamy na projekcję. 😃🤝.
./redir/www.facebook.com/trzcinsko
./redir/www.facebook.com/...23444187740721/
./redir/www.facebook.com/...64671426980340/
./redir/www.facebook.com/cedynia
./redir/www.facebook.com/UrzadMiejskiwMoryniu
./redir/www.facebook.com/bit.moryn
./redir/www.facebook.com/debno.gmina
./redir/www.facebook.com/CKChojna
./redir/www.facebook.com/ChojnaPL"
Księga Strachów- Śladami Pana Samochodzika
Nic tylko oglądać :D
_________________

Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2023 r.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12488
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-28, 17:58:36   

To jest konkret :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-28, 18:35:07   

Właśnie też się o tym dowiedziałem! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6533
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-04-28, 18:35:47   

Apka ściągnięta, z małymi ulepszeniami dla widzów spoza Polski ;-) wygląda na to, że też obejrzę :564:
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-01, 08:05:26   

Jeszcze godzina! Namawiam do obejrzenia w szczególności badaczy naukowych, bo w filmie pojawia się kilka nowych hipotez! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wnuk Gromiłły 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Wiek: 60
Dołączył: 22 Cze 2021
Posty: 102
Skąd: Feucht
Wysłany: 2023-05-01, 10:08:51   

Tele zobaczyłem☹

2971FA7F-860D-4D38-BF37-9A2149630B1F.png
Plik ściągnięto 36 raz(y) 262,91 KB

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48880
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-01, 11:36:49   

U mnie dopiero ostatniej chwili zaczęło się wyświetlać, ale wcześniej było tylko info o problemach z przeglądarką. W każdym razie cały film obejrzałem, ale jestem ciekaw Waszych opinii, choć jak widzę jedni mieli problemy techniczne a inni zaspali. :)

Czyli na zagranicę sygnał z tvp szczecin nie poszedł...

Mi film się bardzo podobał, choć rzecz jasna dużo informacji i ujęć było też w ramach promocji turystycznej regionu. Kilka ciekawych hipotez co do pierwowzorów miejsc samochodzikowych. Ogólnie bardzo dobra realizacja pod względem technicznym, znany głos lektora, efekty specjalne, niespieszne tempo, fajna muzyka. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-05-01, 11:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,69 sekundy. Zapytań do SQL: 13