PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Miłośnik Ziemi Elbląskiej
Autor Wiadomość
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-24, 10:16:28   Miłośnik Ziemi Elbląskiej

Ponieważ w tym roku wyjazd na wakacje może nieźle wydrenować kieszeń postanowiłem, że pokręcę się po swojej okolicy i przy okazji zdobędę odznakę PTTK "Miłośnik Ziemi Elbląskiej". Poniżej jest jej regulamin oraz lista miejsc wymaganych do zwiedzenia na poszczególne stopnie. Kilka z nich to miejsca "samochodzikowe", więc mogę też zebrać punkty do forumowej rywalizacji :)

Regulamin
1. Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu i Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Kwidzynie ustanawiają Regionalną Odznakę Krajoznawczą „Miłośnik Ziemi Elbląskiej“.
2. Celem odznaki jest popularyzowanie walorów turystyczno-krajoznawczych regionu braniewsko-elbląsko-kwidzyńskiego, poznawanie jego zabytków, kultury, przyrody i gospodarki.
3. Odznakę można zdobywać po ukończeniu 10 lat, po uprzednim zaopatrzeniu się w dzienniczek odznaki zawierający wykaz miejsc i tras, których zwiedzenie i przejście jest wymagane. Dzienniczki oraz odznaki można nabywać w Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu, ul. Krótka 5 lub Oddziale Miejskim PTTK w Kwidzynie, ul. Piłsudskiego 21.
4. Odznaka posiada pięć stopni: popularny, brązowy, srebrny, złoty i honorowy. Odznaki do stopnia złotego włącznie można zdobywać w kolejności stopni w czasie dowolnym. Odznaka Honorowa jest nadawana przez Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu za wybitne zasługi w rozwoju i popularyzacji krajoznawstwa na terenie regionu.
5. Podstawą do zdobycia i wykupienia odznak jest dzienniczek odznaki, w którym należy zebrać potwierdzenia (pieczątka i data) z pobytu w wymaganych miejscowościach.
6. Odznaki na podstawie dzienniczka odznaki przyznaje i prowadzi rejestr ich zdobycia Komisja Krajoznawcza przy Zarządzie Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu i Komisja Krajoznawcza przy Zarządzie Oddziału Miejskiego PTTK w Kwidzynie.
7. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu i Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK w Kwidzynie

Wykaz miejscowości i obiektów wymaganych do zwiedzenia na poszczególne stopnie odznaki:
stopień popularny


Elbląg - kościół p.w. św. Mikołaja
Malbork - Muzeum Zamkowe
Frombork - Wzgórze Katedralne
Kwidzyn - zespół zamkowo-katedralny

stopień brązowy

Elbląg - miasto
Próchnik - kościół, chaty podcieniowe
Łęcze - kościół, wiatrak, chaty podcieniowe, grodzisko
Kadyny - dąb J. Bażyńskiego, klasztor, pałac, stadnina koni, zabudowa wsi
Tolkmicko - miasto (kościół, port)
Suchacz - wieś (szkoła - tzw. „Zameczek“, pomnik)
Przejście 10 km szlaku Kopernikowskiego po Wysoczyźnie Elbląskiej i jednego szlaku w Bażantarni lub przejechanie 30 km szlaku rowerowego R1 lub R64 po Wysoczyźnie Elbląskiej.

stopień srebrny

Orneta - miasto (rynek, ratusz, kościół)
Krosno k. Ornety - kościół
Pasłęk - miasto (mury obronne z bramami, kościół, ratusz, zamek, cmentarz żydowski)
Pieniężno - miasto, muzeum oo. Werbistów, rezerwat „Dolina rzeki Wałszy“
Frombork - miasto (port, muzeum medycyny)
Młynary - miasto (kościół, izba pamiątek)
Braniewo - miasto (kościół p.w. św. Katarzyny, kościół p.w. Krzyża Świętego, ZOO)
Słobity - ruiny pałacu, park podworski, kościół
Przejście szlaku Św. Wojciecha na odcinku: Elbląg - Raczki Elbląskie (najniższy punkt w Polsce) - Tropy Elbląskie (ulicówka wodna) - Rez. „Jezioro Druzno“ - Węgle - Żukowo.

stopień złoty

Zielonka Pasłęcka - wieś (Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego)
Kanał Elbląski - Pochylnia Buczyniec (muzeum, maszynownia)
Święty Gaj - wieś (Sanktuarium św. Wojciecha)
Dzierzgoń - miasto (ruiny zamku, kościół)
Waplewo - pałac Sierakowskich, park, kaplica
Kamieniec - ruiny pałacu, kościół
Susz - miasto
Prabuty - miasto (rynek, katedra, Brama Kwidzyńska, izba pamiątek)
Sztum - miasto (zamek, kościół)
Kwidzyn - miasto (kościół p.w. Trójcy Świętej, sąd, konsulat, synagoga, poczta, szkoły)
Malbork - miasto (ratusz, bramy miejskie, kościół p.w. św. Jana)
Stogi Malborskie - cmentarz mennonitów
Nowy Staw - miasto
Nowy Dwór Gdański - miasto (kościół, muzeum)
Mikoszewo - wieś (rez. „Ujście Wisły“)
Stegna - wieś (kościół)
Sztutowo - Muzeum „Stutthof“
Krynica Morska - miasto (kościół, latarnia morska)
Przejście szlaku Jantarowego na odcinku: Krynica Morska port - Wielbłądzi Garb - Krynica Morska.
Przejście 30 km znakowanymi szlakami pieszymi w regionie oraz jednego szlaku w Lesie Miłosna w Kwidzynie lub przejechanie 50 km znakowanymi szlakami rowerowymi w regionie.
_________________
Drużyna 1

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-24, 11:29:03   

Przy okazji majowej Nocy Muzeów udało mi się zwiedzić dwa punkty z listy - te związane z Fromborkiem - Wzgórze Katedralne (stopień popularny) oraz Muzeum Medycyny (stopień srebrny.

Potwierdzenie w książeczce odznaki:




from1.JPG
Plik ściągnięto 54 raz(y) 75,79 KB

_________________
Drużyna 1

Ostatnio zmieniony przez Czytalski 2022-06-24, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-06-24, 11:58:41   

Masz już to wypunktowane w nasze rywalizacji? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-24, 12:16:32   

Jeszcze nie, przenoszenie zdjęć między telefonem a komputerem trochę zajmuje.
_________________
Drużyna 1

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2022-06-24, 15:04:36   

Czas jest nieograniczony czy w jednym roku trzeba książeczkę opieczątkować?
_________________
 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-24, 18:00:55   

Muzygog napisał/a:
Czas jest nieograniczony czy w jednym roku trzeba książeczkę opieczątkować?

Nie ma ograniczenia czasowego. Ja wszystkiego w tym roku na pewno nie zrobię. Postaram się chociaż miejsca na stopień popularny odwiedzić, a na kolejne to przy okazji.
_________________
Drużyna 1

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-26, 17:12:17   

A tak przy okazji - gdziekolwiek byście nie poszli we Fromborku, to możecie kupić Pana Samochodzika :)

1656062133437.jpg
Plik ściągnięto 52 raz(y) 224,49 KB

_________________
Drużyna 1

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-29, 16:28:46   Re: Miłośnik Ziemi Elbląskiej

Czytalski napisał/a:

[b]Wykaz miejscowości i obiektów wymaganych do zwiedzenia na poszczególne stopnie odznaki:

To na popularny widziałam wszystkie punkty. :)

Do brązowego brakuje mi tego:
Czytalski napisał/a:
Przejście 10 km szlaku Kopernikowskiego po Wysoczyźnie Elbląskiej i jednego szlaku w Bażantarni lub przejechanie 30 km szlaku rowerowego R1 lub R64 po Wysoczyźnie Elbląskiej.


A do srebrnego Krosna i tego:
Czytalski napisał/a:
Przejście szlaku Św. Wojciecha na odcinku: Elbląg - Raczki Elbląskie (najniższy punkt w Polsce) - Tropy Elbląskie (ulicówka wodna) - Rez. „Jezioro Druzno“ - Węgle - Żukowo.

To znaczy byłam Raczkach, Tropach i Węglach, ale samochodem.

Ale bez stempelków człowiek się nie liczy... :027:
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-06-29, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-06-29, 16:43:34   

Akurat te "chodzone" punkty to robiłem w czasach studenckich w ramach sekcji turystycznej. Sporo innych też odwiedziłem, ale wtedy jeszcze odznaki nie było :)
_________________
Drużyna 1

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-08-19, 17:24:33   

Kolejne miejsca z listy za mną :)
Najpierw przyszedł czas na moje rodzinne miasto - Elbląg. Na stopień popularny wymagane jest zwiedzenie katedry św. Mikołaja. To najstarszy kościół w mieście, a jego wieża jest najwyższa spośród budowli sakralnych po prawej stronie Wisły. Jest ona udostępniona do zwiedzania. W dniu kiedy tam byłem pogoda nie była zbyt zachęcająca, a syn też nie był chętny na wspinaczkę 68 metrów do góry.


W katedrze znajduje się krypta biskupów elbląskich. Teraz spoczywa w niej bp Andrzej Śliwiński.



Jednym z elementów prezbiterium jest tron papieski - pamiątka po wizycie Jana Pawła II w 1999 roku.


Parokrotnie w Elblągu bywał Mikołaj Kopernik, niezbyt mu odpowiadało, że stał się jedną z postaci ośmieszającej maskarady w mieście.


Trochę więcej o katedrze pisałem na swoim starym blogu: Tablice pamiątkowe w katedrze św. Mikołaja
_________________
Drużyna 1

Ostatnio zmieniony przez Czytalski 2022-08-19, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-08-19, 17:49:23   

Na stopień brązowy wymagane jest zwiedzenia miasta. Nie ma tu określonych konkretnych miejsc, dlatego postanowiłem zwiedzić Stare Miasto używając aplikacji Ścieżka Piekarczyka. Kolejność w jakiej odwiedza się punkty jest dowolna. Aplikacja zawiera też quiz - za każdą dobrą odpowiedź dostaje się punkt, a zdobycie minimum 20 punktów jest podstawą do odbioru certyfikatu.


Widok z Bramy Targowej na Stary Rynek


W ratuszu staromiejskim akurat była wystawa pojazdów z Gwiezdnych Wojen :)


W punktach informacji turystycznej mają kilka różnych pieczątek do wyboru, m.in związanych z formami przestrzennymi, tak więc każde potwierdzenie może być inne :)



_________________
Drużyna 1

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-08-19, 21:06:05   

Czytalski napisał/a:
W ratuszu staromiejskim akurat była wystawa pojazdów z Gwiezdnych Wojen :)


To też fajne! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-11-10, 22:35:15   

Malbork na liście miejsc do zwiedzenia znajduje się dwa razy. Na stopień popularny trzeba odwiedzić Muzeum Zamkowe, czyli obiekt dobrze znany z "PS i Templariusze" :)





W poniedziałki jest możliwość zwiedzania krótkiej trasy z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem w cenie 15 zł. Ja wybrałem opcję z "żywym ludziem" i byłem zadowolony. Po przejściu po trasie jest możliwość swobodnego obejrzenia też innych miejsc, choć np. kościół czy sale wystawowe tego dnia są niedostępne.



Jeszcze tylko pieczątka dostępna w kasie muzeum i 3/4 odznaki zaliczone :)

_________________
Drużyna 1

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-12-02, 19:13:24   

Ostatnie miejsce na odznakę popularną to zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie.



I mimo że stanowią jedną bryłę są to dwa odrębne obiekty, do których obowiązują osobne bilety wstępu.
Ponieważ w katedrze miało się akurat odbyć nabożeństwo pogrzebowe zwiedzanie z przewodnikiem ograniczyło się do krypty wielkich mistrzów krzyżackich oraz domniemanego miejsca w którym znajdowała się cela bł. Doroty z Mątów.



Charakterystycznym elementem zamku w Kwidzynie jest znajdujące się poza głównymi murami gdanisko. Między filarami podtrzymującymi korytarz do niego biegnie ulica.
_________________
Drużyna 1

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2022-12-12, 20:42:28   

Najfajniejsze jest to że chyba każdy region ma jakąś odznakę PTTK. Osobiście mam "Turystę Ziemi Nadnoteckiej" i "Miłośnika Puszczy Drawskiej"
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-12-13, 11:37:48   

To w sumie od bólu mogę się łapać, bo Puszcza Drawska zaczyna się za jeziorem Lubie. Daleko nie mam :)
Nie kojarzę niestety nic związanego z moim regionem, chyba, że jest jakieś odznaczenie kajakarskie dotyczące spływu Drawą.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2022-12-13, 22:40:32   

Warto zerknąć tu:
./redir/www.msw-pttk.org....znakach/ok.html
Może łapiesz się na „Szlakiem Walk o Wał Pomorski”?
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-12-19, 15:01:35   

M_ajk napisał/a:
Może łapiesz się na „Szlakiem Walk o Wał Pomorski”?


Dzięki :) Zdecydowanie łapię się. Wystarczą trzy miejsca, Mirosławiec mam blisko, Szczecinek też nie tak daleko, a jakbym się do Wałcza wybrał, to może Adiego bym odwiedził :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2022-12-20, 19:49:35   

Jest coś takiego jak Regionalna Odznaka Krajoznawcza ./redir/kkraj.pttk.pl/mat/okreg.pdf Tam zdobywa się punkty za odwiedzanie miejsc z bardzo szerokiej listy obiektów w całej Polsce.
_________________
Drużyna 1

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,6 sekundy. Zapytań do SQL: 15