PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niesamowity dwór - czas akcji powieści
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-12-08, 09:09:04   

Z24 napisał/a:

Ale jest jeszcze jedna wątpliwość: w prologu, kiedy Zosia z Antkiem idąc nocą przez park dostrzegają światła w zamkniętym i opieczętowanym dworze, jest wzmianka, że Czerski umarł przed tygodniem.
To samo mówi dyrektor Marczak do PS-ka zlecając mu sprawę i wręczając pełnomocnictwa i dokumentację. Raczej nie mogło się to odbywać tego samego dnia. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że określenie tydzień może być nieco umowne.
W każdym razie możemy przyjąć, że przygoda dzieciaków miała miejsce na dzień przed przyjazdem ekipy PS-BW-JB do dworu.

To prawda. Nie można też wykluczyć, że ZN zrobił to świadomie.
_________________
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-10, 13:55:57   

Super temat, dopiero go przeczytałem, bo przez to UFO umknął mi jakoś :)
Aż postanowiłem czem prędzej przeczytać na nowo ND, by sobie te informacje weryfikować :)

Również dałem zapomogę.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-12-10, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-10, 15:09:17   

Chemas napisał/a:
Również dałem zapomogę.


:564:

Dzięki :)
_________________
Z 24
 
 
rwsp 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 63
Dołączył: 24 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-09-18, 21:51:59   

Co do czasu, w którym toczy się powieść. Istnieje w internecie strona o nazwie meteomodel.pl. na której zgromadzone są dane meteorologiczne z okresu powojennego udostępnione przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (tak twierdzą twórcy strony i nie ma powodu im nie wierzyć). W 1967 roku w Łodzi i w Sulejowie w listopadzie padał śnieg dwa razy: 28-go i 29-go. Napadało go w Łodzi 1cm a w Sulejowie 2cm. Potem stopniał. Jak wiadomo w powieści po seansie spirytystycznym w nocy spadł śnieg. Może to będzie przydatne w rozmyślaniach nad datami wydarzeń. Nawiasem mówiąc w Sulejowie śnieg padał zawsze w ciągu dnia, ale w Łodzi zawsze nad ranem, od 6-tej godziny. Danych z innych miejscowości w tym rejonie Polski nie ma.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-09-19, 07:11:50   

To bardzo ciekawy wątek, choć obawiam się, że Nienacki nie pisał książki na bieżąco, zgodnie z powieściowymi datami, obserwując jednocześnie pogodę. Mało tego, mieszkał już wtedy w Jerzwałdzie. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-09-19, 08:33:26   

Szara Sowa napisał/a:
To bardzo ciekawy wątek


Dla zabawy można by posprawdzać różne inne warunki pogodowe z innych części :)

Szara Sowa napisał/a:
Nienacki nie pisał książki na bieżąco


Ano właśnie, jest to w sumie przypadek, że w tych dniach padał śnieg i jednocześnie jest to opisane na kartach książki.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2022-09-19, 08:42:50   

Szara Sowa napisał/a:
To bardzo ciekawy wątek, choć obawiam się, że Nienacki nie pisał książki na bieżąco, zgodnie z powieściowymi datami, obserwując jednocześnie pogodę. Mało tego, mieszkał już wtedy w Jerzwałdzie. :)

A może rozpoczął pisać, kiedy pomieszkiwał w Parcicach? ;-)
_________________
 
 
rwsp 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 63
Dołączył: 24 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-09-19, 13:07:56   

Nienacki oczywiście nie pisał powieści na bieżąco, patrząc w okno jaka jest pogoda, ale być może w listopadzie 1967 odbył podróż krajoznawczą, która zainspirowała go twórczo. Odwiedził przypadkiem lub celowo jakiś stary dwór, zaczął komponować akcję i ten nagły opad śniegu mógł być źródłem oryginalnego pomysłu.
  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-09-19, 23:48:47   

rwsp napisał/a:
Co do czasu, w którym toczy się powieść. Istnieje w internecie strona o nazwie meteomodel.pl. na której zgromadzone są dane meteorologiczne z okresu powojennego udostępnione przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (tak twierdzą twórcy strony i nie ma powodu im nie wierzyć). W 1967 roku w Łodzi i w Sulejowie w listopadzie padał śnieg dwa razy: 28-go i 29-go.

Obecnie się ciągle mylą (regularnie widzę informację, że właśnie pada, choć świeci słońce), a w latach 60. byli nieomylni? Jakoś mi się nie chce wierzyć w dokładność tych danych IMGW. Abstrahując od prawdopodobieństwa, że Nienacki zainspirował się pogodą z konkretnego dnia. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
rwsp 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 63
Dołączył: 24 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-09-20, 13:14:26   

Ależ, Szanowna Pani! To nie są archiwalne prognozy pogody, tylko dane ze stacji meteorologicznych zaobserwowane w czasie rzeczywistym!
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-09-22, 00:29:42   

rwsp napisał/a:
Ależ, Szanowna Pani! To nie są archiwalne prognozy pogody, tylko dane ze stacji meteorologicznych zaobserwowane w czasie rzeczywistym!

W ich dane zaobserwowane też nie wierzę! ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-09-22, 07:09:02   

Dane dotyczą stacji pomiarowych, więc może się zdarzyć, zwłaszcza w lecie, że meldują deszcz, bo tam pada, a kilometr dalej jest sucho.

Więc jeśli z danych archiwalnych wynika, że był śnieg, to gdzieś tam był, nawet jeśli nie wszędzie.

Oczywiście hipoteza, że Nienacki ten śnieg widział i to go zainspirowało, jest nie do udowodnienia. Ale niemożliwe to nie jest.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
heli 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2022
Posty: 8
Skąd: Wejherowo/Kębłowo
Wysłany: 2022-09-23, 10:25:41   

Tytuł książki to Niesamowity dwór i jakże niesamowicie fajne są te dywagacje! Nigdy bym nie wpadł na taki pomysł, ale czyta się świetnie. Generalnie lubię przeczytać książkę, ale wynajdowanie takich szczegółów to chyba nigdy mi się nie zdarzyło - a szkoda. Kiedyś ta część nie była jakoś mi bliska - za mało samochodzikowa, jednak ostatnio po przeczytaniu jej kolejny raz uważam, że jest świetna. Chętnie zobaczyłbym jej współczesną ekranizację.
Ostatnio zmieniony przez heli 2022-09-23, 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-10-16, 03:37:49   

Pod koniec listopada (czyli za półtora miesiąca ). Zasiądę w pokoju gdzie jest piec koza . Wyłączę lodówkę żeby nie warczała, oraz światło elektryczne. Napalę w kozie , światło ze świec, tonik ze spirytusem zamiast burgunda (a może kupić burgunda-niby jest obrzydliwy). Książka papierowa ze słoneczkiem , druga z kolorowej serii z ilustracjami Kobylińskiego . Można ? można ! , a nie tylko browary i mecze . W takiej ciszy będzie u mnie słychać myszy , szum wiatru i trzask palonej sośniny . Urodziłem się w 1969 roku -czyli wtedy jak został wydany Niesamowity dwór. Na drugi dzień jajecznica na kiełbasie , albo boczku i cebuli.
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-10-16, 04:00, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
heli 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2022
Posty: 8
Skąd: Wejherowo/Kębłowo
Wysłany: 2022-10-17, 07:11:06   

Podaj adres i termin :D :564:
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-11-15, 15:22:09   

Byłem dziś w sklepie z alkoholem kupić Burgunda . Wyszedłem na ćwoka , bo nie ma wina Burgund . Może być tylko wino burgundzkie , albo z rejonu Burgundii . Ale i tak nie mieli tego Burgundzkiego nawet . Rozczarowałem się , byłem pewny że istnieje wino z Burgundii o nazwie Burgund . Kobita się pytała skąd ta nazwa -powiedziałem że z książki , ale nie powiedziałem z jakiej . Coś czuję że trza tradycyjnie spirytus z tonikiem . Ale jajecznice na kiełbasie z cebulą i smalcu dam radę . Dość drogie takie wino jest , myślałem że dam za nie coś koło 100 zł .Ale jeszcze poszukam 100 zł dam , więcej nie. W necie widzę że to wino typu kwas i sikacz ( czyli wytrawne i słabe).
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-11-15, 16:10, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2022-11-15, 17:37:15   

Berkut napisał/a:
byłem pewny że istnieje wino z Burgundii o nazwie Burgund

Może coś takiego? Jest już sprzedane, ale podobne kosztuje 400-500 euro. :)



Berkut napisał/a:
Ale jeszcze poszukam 100 zł dam

Nowszych i tańszych szukaj na przykład tutaj
_________________


 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-11-15, 17:48:33   

Lolek napisał/a:
Berkut napisał/a:
byłem pewny że istnieje wino z Burgundii o nazwie Burgund

Może coś takiego? Jest już sprzedane, ale podobne kosztuje 400-500 euro. :)

Obrazek

Berkut napisał/a:
Ale jeszcze poszukam 100 zł dam

Nowszych i tańszych szukaj na przykład tutaj


To wino na zdjęcia może być niedobre . Z tego co wiem o przechowywaniu wina , nad winem powinno być mało powietrza . Dlatego szyjka butelki od wina jest wąska . Ja wina sam robię , to inaczej patrzę na to (bardziej konstrukcyjnie ). Widziałem tą ofertę w necie z winami poniżej 100zł - Jeszcze odwiedzę inne sklepy w mieście , myślałem że będzie to dostępne bez problemu w sklepie typu "Alkohole świata" .
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 14