PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Miejsce akcji: Jasień - czy i gdzie istnieje?
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-21, 18:30:48   

Adi
:564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-21, 19:29:18   

:D Dziwna rzecz: akurat na dniach - najprawdopodobniej jutro - odbieram w zaprzyjaźnionym antykwariacie m. in. album o jeziorze Siecino.
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-21, 19:34:34   

Z24 napisał/a:
Dziwna rzecz: akurat na dniach - najprawdopodobniej jutro - odbieram w zaprzyjaźnionym antykwariacie m. in. album o jeziorze Siecino.


O proszę :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-23, 21:26:09   

Dzisiaj przyprowadziłem album, ale nawet nie miałem chwili, żeby zajrzeć... :/
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-24, 09:21:49   

A ja nie miałem czasu zajrzeć do pałacu w Cieszynie :/

Wszystko przez konkurs i tą zagadkę - makabrę :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-24, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotr Kowalski 
Słyszał o Samochodziku
wilk stepowy


Dołączył: 20 Sty 2022
Posty: 1
Skąd: Pojezierze Myśliborskie
Wysłany: 2022-02-03, 13:33:06   

Dzień dobry! Wygląda na to, że nie potrafię utworzyć, swojego pierwszego posta, i piszę w tej chwili odpowiedź na posta ostatnio zamieszczonego. No trudno; Ponieważ mieszkam zaledwie parę kilometrów od Jasienia, który rzecz jasna nazywa się zupełnie inaczej, postanowiłem w końcu napisać, gdzie to jest. Szczegółowy opis zawarłem w dwuczęściowym opracowaniu na swoim blogu: ./redir/piotrwdrodze.blogspot.com/. przedstawiłem tam także dokumentację ikonograficzną (mówiąc konkretnie i po ludzku - fotografie). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
_________________
wilk stepowy
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-02-03, 14:08:36   

Ciekawy tekst, dobra robota! Chociaż wspomniane Renice też w 100% Jasieniowi nie odpowiadają...

Warto dać bezpośredni link do cz.1:
./redir/piotrwdrodze.blogspot.com/2022/01/ksiega-strachow-albo-pan-samochodzik-i.html

o cz.2:
./redir/piotrwdrodze.blogspot.com/2022/01/ale-wrocmy-do-jasienia.html

O Renicach w tym temacie już wspominali GrzegodzCh oraz Berta, ale marginalnie. Może wiec jest to ciekawy ślad, jeden z elementów układanki pierwowzorów, bo pierwowzoru, takiego 1:1 niestety z pewnością nie znajdziemy.
W przypadku Renic nie ma też np. lasu na drugim końcu jeziora, gdzie miał być młyn Topielec, gdzie topiła się Hilda a Tomasz ćwiczył judo. Park z pałacem powinien być oddalony od miejscowości, a nie w jej centrum itd.
Za mocny atut dla tej miejscowości faktycznie można dać położenie w pobliżu Myśliborza bo wtedy trasa wyprawy Związku Poszukiwaczy Skarbów jest jakby sensowniejsza. :)

PS. Frau Hilda nie była z NRD, tylko RFN. Taki błąd jest zdaje się u Łopuszańskiego, ale pewności tu nie mam, ale na pewno powtarza się czasami w różnych tekstach w necie. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-03, 16:23:06   

Piotr Kowalski napisał/a:
Dzień dobry!

Dzień dobry!
:564:

Piotr Kowalski napisał/a:
Ich autorzy opisują poszczególne powieści, w tym Księgę Strachów, i również włączają się w poszukiwania Jasienia. Zagłębiają się w meandry faktów i fikcji, dokonują analiz porównawczych, by w końcu skonkludować: Jasień to...

...Lipiany jednoznacznie wskazuje Piotr Łopuszański. Z kolei Emil Roszewski kluczy: kościół pochodzi z Lubiechowa Górnego, obserwatorium ze Stoków, ośrodek wypoczynkowy to Gądno obok Morynia. Pałac nie ma konkretnego pierwowzoru. Więc nie wiadomo. Ale może inspiracją był Łagów.

Nie kluczy, tylko szczerze przyznaje, że nie wie. :)

Składanka Lubiechów, Gądno, Moryń... to tylko subiektywna propozycja. Wyraźnie tam napisano, że mimo prowadzonych na forum analiz nie udało się niczego pewnego ustalić, więc trudno coś jednoznacznie i kategorycznie stwierdzić niestety. Albo stety, bo można nadal szukać. ;-)

W Renicach byłam z Milady, rozmawiałyśmy długo z panią mieszkającą pod pałacem, która podarowała nami kopie starych zdjęć i opowiadała o historii. Nie udało się znaleźć niczego nowego (poza informacjami dostępnymi w internecie), co by zdecydowanie świadczyło za Renicami. Tzn. nadal pozostają w kręgu podejrzanych, tylko ta grupa jest dość liczna.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-03, 16:28:34   

Szara Sowa napisał/a:
Za mocny atut dla tej miejscowości faktycznie można dać położenie w pobliżu Myśliborza bo wtedy trasa wyprawy Związku Poszukiwaczy Skarbów jest jakby sensowniejsza.


:564:

Z powieści można wywnioskować, że Jasień rzeczywiście leży względnie blisko Myśliborza.

Szara Sowa napisał/a:
PS. Frau Hilda nie była z NRD, tylko RFN. Taki błąd jest zdaje się u Łopuszańskiego, ale pewności tu nie mam, ale na pewno powtarza się czasami w różnych tekstach w necie.


Fraulein Hilda, jeśli już to to chodzi.
Rzeczywiście taki błąd jest u Łopuszańskiego.
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-07-10, 18:47:52   

Ależ wstyd :oops:

Odświeżałem sobie ten wątek, bo natrafiłem na żwirownię z bocznicą kolejową. I teraz sobie przypomniałem, że miałem zrobić wizję lokalną w Cieszynie.

O żwirowni napisze we właściwym wydzielonym wątku na temat linii kolejowej Godkowo-Siekierki

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=526746#526746
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-08-23, 07:51:37   

Info z profilu FB dot. filmu dokumentalnego o Księdze Strachów:
./redir/www.facebook.com/...100045429827383

Ciekawe informacje:

Dzisiaj podczas kolejnego dnia zdjęć, trafiliśmy na prawdziwy hicior‼️ 😃💪. Wszyscy sympatycy Pana Samochodzika zapewne pamiętają, jak ważnym wątkiem w "Księdze Strachów" jest obserwatorium astronomiczne, które wybudował hrabia von Haubitz. Przemierzając Pojezierze Myśliborskie szukaliśmy miejsca, które mogło być w wyobraźni Zbigniewa Nienackiego takim miejscem. Dzisiaj w końcu odkryliśmy w pobliżu pałacu w Dolsku nad jeziorem obiekt dawnego rodzinnego grobowca rodziny von Tresckow, które wg opisów historycznych bardzo przypomina książkowe obserwatorium astronomiczne. Prawdopodobnie autor powieści zwiedzając te tereny w latach 60. odwiedził również Dolsk i tak powstało książkowe obserwatorium astronomiczne. Warto też dodać, że jeden z członków rodziny von Tresckow zajmował się obserwowaniem gwiazd. Jak widać z tego fikcja literacka autora jest bardzo bliska rzeczywistości. 😃

Dolsk2.jpg
Plik ściągnięto 49 raz(y) 191,52 KB

Dolsk.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 124,62 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-08-23, 07:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-08-23, 09:24:11   

No no, ekipa zdjęciowa nie próżnuje!
Niesamowita informacja.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-08-23, 22:04:40   

Dolsk jest u nas na liście kandydatur od 10 lat. :)

Pierwszy wspomniał o nim Gregoriusmagnus https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=108750#108750,
A potem TomaszeK: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=130804#130804
oraz Zet: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=149588&highlight=#149588.
Ja też wskazywałam Dolsk jako podejrzaną lokalizację i Duch miał podobne zdanie: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=251303#251303

O istniejącym tam mauzoleum również już była mowa, choć bardziej w kontekście Polany niż obserwatorium.

Sęk w tym, że sporo pasuje i niewykluczone, że Nienackiemu (za Świechowskim) zlały się Dolsk i Dolsko, ale nie wszystko i trudno ustalić coś pewnego.

Natomiast ciekawa jest informacja, że „jeden z członków rodziny von Tresckow zajmował się obserwowaniem gwiazd”. To może być kolejny punkt na rzecz Dolska. Wiadomo coś więcej na ten temat?
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-08-24, 08:00:54   

Berta von S. napisał/a:
Dolsk jest u nas na liście kandydatur od 10 lat. :)


Ale w Twoim przewodniku nie ma o tym za bardzo mowy. :)

Berta von S. napisał/a:
Wiadomo coś więcej na ten temat?


Pewnie będzie w filmie!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
benasek 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Sie 2022
Posty: 839
Skąd: Berlin
Wysłany: 2022-08-24, 17:25:34   

Kiedyś specjalnie się wybrałem na Pojezierze Myśliborskie, łaziłem tam kilka dni, szukałem tych ruin i na nie nie trafiłem a tu proszę, ekipa sobie przyjechała i ruiny znalazła. Chyba im za to osobiście w piątek pogratuluję ... :)
_________________
Drużyna 1

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-08-25, 01:00:54   

Szara Sowa napisał/a:
Ale w Twoim przewodniku nie ma o tym za bardzo mowy. :)

Bo to tylko jeden z tropów, a miejsc podejrzanych jest wiele, więc nie było możliwe umieszczenie analizy na temat każdego "kandydata". I tak ten rozdział wyszedł nieproporcjonalnie długi. Ale Dolsk został wymieniony na liście potencjalnych Jasieni, które analizowaliśmy na forum.

Szara Sowa napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Wiadomo coś więcej na ten temat?

Pewnie będzie w filmie!

Będzie albo nie będzie. Lepiej dopytaj dokładnie, skoro już jesteś na miejscu (zazdroszczę Ci tego Morynia!). Wszelkie nowe informacje są istotne, żeby się zastanowić, czy faktycznie mamy uznać Dolsk za najbardziej prawdopodobną inspirację. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-08-25, 01:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-08-25, 09:23:42   

No więc miałem okazję to się dopytałem i okazuje się że to jednak jest mauzoleum, a to że jedna osoba z rodziny von Treskow interesowała się astronomią, nasunęło twórcom filmu skojarzenie z obserwatorium, gdyż jest ponoć bardzo podobne do obserwatorium z książki. A informacji udzielił niejaki pan Fryderyk, syn właścicieli pałacu, historyk z Uniwersytetu w Poznaniu. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-08-25, 09:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-08-25, 23:54:43   

A skąd wiadomo, że mauzoleum było podobne do obserwatorium, skoro zostały jedynie fundamenty? Są jakieś stare zdjęcia, opisy? I przede wszystkim - w jakim stanie był ten budynek w latach 60.?

Rozumiem, że Fryderyk jest synem osób, które kupiły pałac w latach 90.? Swoją drogą chwała im za uratowanie tego budynku! Jak tam zaglądałam wracając ze zlotu, trwał niby jakiś remont, ale wiadomo, że różnie bywa przy takich dużych obiektach. Teraz czytam, że powstała fundacja ratowania pałacu w Dolsku, a ze zdjęć wynika, że wykonano kawał dobrej roboty.
:564:
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-08-25, 23:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-08-26, 08:02:29   

Berta von S. napisał/a:
Rozumiem, że Fryderyk jest synem osób, które kupiły pałac w latach 90.?


Dokładnie!

Berta von S. napisał/a:
ze zdjęć wynika, że wykonano kawał dobrej roboty.


Ponoć na razie jest odnowiony tylko z zewnątrz. Środek nadal czeka, dlatego pewnie ta fundacja.

Berta von S. napisał/a:
A skąd wiadomo, że mauzoleum było podobne do obserwatorium, skoro zostały jedynie fundamenty? Są jakieś stare zdjęcia, opisy? I przede wszystkim - w jakim stanie był ten budynek w latach 60.?


To by pewnie ten Fryderyk wiedział...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-08-27, 01:56:26   

Szara Sowa napisał/a:

Ponoć na razie jest odnowiony tylko z zewnątrz. Środek nadal czeka, dlatego pewnie ta fundacja.

A to szkoda, ale najważniejsze, że budynek zabezpieczony.

Szara Sowa napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
A skąd wiadomo, że mauzoleum było podobne do obserwatorium, skoro zostały jedynie fundamenty? Są jakieś stare zdjęcia, opisy? I przede wszystkim - w jakim stanie był ten budynek w latach 60.?

To by pewnie ten Fryderyk wiedział...

No ale przecież producenci filmu z nim rozmawiali i na podstawie rozmowy stwierdzili, że Dolsk jest Jasieniem, to wyduś z nich te informacje. :okulary:
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,61 sekundy. Zapytań do SQL: 14