PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jest taki obraz
Autor Wiadomość
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2021-10-14, 15:05:08   

Tu jest ciekawy artykuł o tym jak miasto Oświęcim jest swoistym "zakładnikiem" obozu.
Oświęcim
_________________
Drużyna 1

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2021-10-14, 19:50:15   

Czytalski napisał/a:
Tu jest ciekawy artykuł o tym jak miasto Oświęcim jest swoistym "zakładnikiem" obozu.
Oświęcim


Faktycznie ciekawe.

A mogło być inaczej. W roku 1958 był konkurs architektoniczny na pomnik ofiar faszyzmu w Auschwitz Birkenau. Jedną z nagrodzonych prac był projekt pomnika „Droga” Oskara Hansena z zespołem.

Proponowali wybudowanie w poprzek obozu szerokiej 60m asfaltowej drogi poprzez zalanie wszystkiego co na jej trasie (baraki, druty, strażnicze wieże i pozostałości krematoriów). Przecięcie obozu drogą stanowiło symboliczny gest przekreślenia zbrodni jako czegoś, co nigdy więcej nie powinno mieć miejsca.

Rozciągające się wokół obozowe baraki miały zostać pozostawione same sobie, poddając się z czasem powolnej entropii, a zarastający teren obozu las miał przypominać o czasie, jaki upłynął od tragicznych wydarzeń.

oskar_hansen_auschwitz.jpg
Plik ściągnięto 51 raz(y) 205,07 KB

o2.jpg
Plik ściągnięto 48 raz(y) 55,88 KB

o1.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 55,43 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2021-10-14, 23:15:22   

...a na wystawie Sasnala jest obraz inspirowany tą pracą Hansena pt. "Hitler"

sasnal_hitler_2010.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 293,72 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-10-16, 09:16:17   

Kpt Petersen napisał/a:
Czytalski napisał/a:
Tu jest ciekawy artykuł o tym jak miasto Oświęcim jest swoistym "zakładnikiem" obozu.
Oświęcim

Faktycznie ciekawe.

Faktycznie.

Przy okazji: Ewa Jankowska zadaje w tym wywiadzie Marcinowi Kąckiemu - autorowi książki o Oświęcimiu i jego problemach - zaskakujące pytanie:
Czy tę, cytując austriackiego cesarza Józefa II, przeklętą oświęcimską ziemię da się kiedyś odczarować, znaleźć ten balans?
Czyżby Józef II przeklął Oświęcim? To niezupełnie tak. W książce Kąckiego jest przytoczona miejska legenda krążąca w Oświęcimiu:
Po kasacji ostatniego oświęcimskiego klasztoru na mocy dekretu cesarza austriackiego Józefa II ostatni zakonnik wyszedł przed ostatni klasztor, zapalił trzy czarne świece i zakrzyknął: „Niech przeklęta będzie ta ziemia!
A więc nie cesarz to (jakoby) powiedział, lecz anonimowy zakonnik. Szkoda, że - jeżeli już chciał się mścić - przeklął ziemię a nie, wzorem Jakuba de Molay, monarchę.


Kpt Petersen napisał/a:
...a na wystawie Sasnala jest obraz inspirowany tą pracą Hansena pt. "Hitler"

Rzeczywiście, Hitler jak żywy.


Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2021-10-16, 12:12:47   

Kynokephalos napisał/a:

Kpt Petersen napisał/a:
...a na wystawie Sasnala jest obraz inspirowany tą pracą Hansena pt. "Hitler"

Rzeczywiście, Hitler jak żywy.


:D

Pod spodem jest Hitler jak żywy, ale zniknął w myśl tej entropii

wilhelm-sasnal bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 27,76 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-18, 01:14:48   

Kpt Petersen napisał/a:

Proponowali wybudowanie w poprzek obozu szerokiej 60m asfaltowej drogi poprzez zalanie wszystkiego co na jej trasie (baraki, druty, strażnicze wieże i pozostałości krematoriów). Przecięcie obozu drogą stanowiło symboliczny gest przekreślenia zbrodni jako czegoś, co nigdy więcej nie powinno mieć miejsca.

Rozciągające się wokół obozowe baraki miały zostać pozostawione same sobie, poddając się z czasem powolnej entropii, a zarastający teren obozu las miał przypominać o czasie, jaki upłynął od tragicznych wydarzeń.

Koncepcja nawet ciekawa. Tylko za kilkadziesiąt lat zniknąłby "dowód" szaleństwa, a co za tym idzie - symboliczny gest przekreślenia byłby niewidoczny, a las już by o niczym nie przypominał.


Kynokephalos napisał/a:

Kpt Petersen napisał/a:
...a na wystawie Sasnala jest obraz inspirowany tą pracą Hansena pt. "Hitler"

Rzeczywiście, Hitler jak żywy.

:D :D :D
:564:
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-03-11, 00:55:40   

Rothko... i wszystko jasne
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=476929#476929
chociaż bez tytułu...
chociaż Łotysz, a nie Ukrainiec

mark-rothko-untitled.jpg
Plik ściągnięto 33 raz(y) 66,39 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-03-22, 01:06:39   

Widziałem dzieło "Kompozycja suprematyczna: białe na białym". Dlatego jako człowiek renesansu też zostałem artystą . "Sztuka jest sztuka " kak gawariat francuzy !
Narwałem chwastów i zrobiłem hurtowo cztery zdjęcia ( dwa z niebieskimi chwastami mi gdzieś zaginęły -ale to mała strata). Dwa z czerwonymi chwastami znalazłem na dysku.

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Kompozycja_suprematyczna:_bia%C5%82e_na_bia%C5%82ym

19400362_469268183416054_3758921257937509622_o.jpg
Plik ściągnięto 53 raz(y) 254,51 KB

19388438_469269406749265_1309074261803135047_o.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 251,94 KB

_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-03-22, 01:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-03-28, 00:02:00   

Oksana Drachkovska - ilustratorka z Ukrainy

Oksana Drachkovska (3).jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 421,3 KB

Oksana Drachkovska (2).jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 256,38 KB

Oksana Drachkovska (1).jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 376,67 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-03-28, 00:04:56   

Berkut napisał/a:
Widziałem dzieło "Kompozycja suprematyczna: białe na białym". Dlatego jako człowiek renesansu też zostałem artystą . "Sztuka jest sztuka " kak gawariat francuzy !

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=476929#476929
_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-03-28, 07:53:24   

Ja widziałem obraz zrobiony z włóczki (takie coś do szydełkowania). Nie wiem jak to coś odnaleźć w necie . Na obrazie były czarownice , albo jakieś kobity tańczące wokół ogniska .

Przypomniał mi się jeden zawodnik , niejaki Roman Opałka. Widziałem o nim reportaż w TV ,albo jak on sam gadał co robi . Tu jest link.
https://www.youtube.com/watch?v=HhC53kNHQ-8
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-03-28, 08:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-04-28, 00:47:09   


i czemu ja tu muzykę jak miało być o obrazach.
Otóż jest powód. Będzie wystawa

można by się umówić na wspólne Forumowe zwiedzanie, żeby lepiej prze...żyć, prze...dyskutować, przy...piwie :564:
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-04-28, 01:03:36   

./redir/www.mnw.art.pl/wystawy/chagall,245.html

chagall_mn.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 160,54 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2022-04-28, 14:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-06-10, 19:28:14   

Swego czasu analizowaliśmy i dyskutowaliśmy czy twarze z portretów Van Gogha coś wyrażają. https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=322746#322746

W książce „Córka czasu” Josephine Tey podobny punkt wyjścia wybrał do swojego śledztwa inspektor Grant unieruchomiony na szpitalny łóżku, a portret który go zainspirował jest nieznanego artysty i przedstawia króla Ryszarda III. Śledztwo dotyczy morderstwa z przeszłości, zabicia dwóch bratanków Ryszarda III, ostatniego króla z dynastii Plantagenetów, o które oskarża go Historia (a może tylko polityka historyczna Tudorów)
Wiele wskazuje na to że to najlepszy kryminał w historii. Takie wnioski można wysnuć na podstawie dwóch rankingów 100 najlepszych kryminałów wszech czasów. W 1990 stowarzyszenie brytyjskich pisarzy powieści kryminalnych (Crime Writers' Association) przyznało jej 1 miejsce a podobne stowarzyszenie amerykański pisarzy (Mystery Writers of America) w 1995 roku dało jej 4 miejsce.
Żaden Chandler, Agata Christie, Conan Doyle, Hammet nie mają lepszego wyniku z dwóch list.
https://pl.wikipedia.org/wiki/100_najlepszych_powie%C5%9Bci_kryminalnych_wszech_czas%C3%B3w

Przyznam że autorki nie znałem, tym bardziej jej książek, ale jak tylko się o tym dowiedziałem, stosunkowo niedawno, to natychmiast zakupiłem i przeczytałem.
I nie zawiodłem się, bardzo dobra książka.
Kapitan Petersen poleca :)

769px-King_Richard_III.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 287,82 KB

CÓRKA CZASU 5.jpg
Plik ściągnięto 51 raz(y) 797,68 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-11, 00:47:57   

Kpt Petersen napisał/a:
S
Wiele wskazuje na to że to najlepszy kryminał w historii. Takie wnioski można wysnuć na podstawie dwóch rankingów 100 najlepszych kryminałów wszech czasów.
(...)
zakupiłem i przeczytałem.
I nie zawiodłem się, bardzo dobra książka.

Z przyjemnością przeczytałam, ale bez przesady z tym "najlepszym kryminałem w historii". :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-06-11, 00:58:15   

Berta von S. napisał/a:
Z przyjemnością przeczytałam, ale bez przesady z tym "najlepszym kryminałem w historii". :)


Pewnie bez przesady :)
Ale jednak... są to stowarzyszenia pisarzy a nie czytelników, czyli fachowców a nie amatorów.
I jednak naprawdę są to miejsca 1/4 podczas gdy najlepszy Chandler ma 2/8. Z nowszych John le Care 3/6
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2022-06-20, 19:28:38   

Hm, książka ma rzeczywiście ciekawą strukturę. Przypomina mi film Hitchcocka “Okno na podwórze”. Ale zaraz najlepszy kryminał wszech czasów? Moim zdaniem język, którym dysponuje autorka, jest słaby, więc pod tym względem pisarze jak Raymond Chandler (jego Big Sleep widnieje na drugim miejscu) lub John le Carré (na trzecim) biją ją na głowę. A zagadka czy też teza? W 1951 mogła wydać się intrygująca, a nawet prawdopodobna, ale dzisiaj? Nikt chyba poważnie nie będzie twierdził, że to Henryk VII ma tych dzieciaków na sumieniu. Ot, kolejna teoria spiskowa - nieszkodliwa, bo to przecież tylko literatura.
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-06-20, 20:57:31   

Dzięki Johnie za głos w dyskusji. Właśnie liczyłem, stawiając prowokacyjną tezę o najlepszym kryminale w historii, że zachęcę kilka osób do przeczytania i rozmowy, bo ja też się zastanawiam dlaczego?
Gdyby to było tylko jedno stowarzyszenie, brytyjskie, to można by podejrzewać że to towarzystwo wzajemnej adoracji, które akurat lubiło autorkę towarzysko i dało jej pierwsze miejsce. Ale amerykańskie dało czwarte.
Więc może jednak. Co tu jest takiego najlepszego. Ciekawy punkt wyjścia i miejsce prowadzenia śledztwa. Zagadka rozwiązywana jest stopniowo, wraz z kolejnymi poszlakami zbliżamy się do rozwiązania razem z detektywem. Cytowane źródła nie nudzą i są w odpowiedniej proporcji w stosunku do lekkiej, dowcipnej narracji. No i zakwestionowanie powszechnie obowiązującej wersji wydarzeń na podstawie prawdziwych źródeł historycznych, przy okazji udowodnienie że Shakespeare i Moore byli propagandystami na usługach Tudorów... no dobre to było.

Zaraz tam teoria spiskowa... ja na przykład nigdy takim nie ulegam :p , bo wiadomo: Ziemia jest okrągła, szczepionki działają, Amerykanie wylądowali na Księżycu, UFO... nie no UFO istniej tylko za daleko żeby do nas dolecieć ale w tego Ryszarda III to wierzę :) .

Język faktycznie niezbyt wyszukany, tu Chandler bije ją na głowę. Ale za język to nie tytuł najlepszego kryminału się dostaje tylko ląduje się w 100 powieści XX wieku które należy przeczytać „Le monda”. Tam „Głęboki sen” jest na 96 a Josephine Tey nie ma.
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/100_ksi%C4%85%C5%BCek_XX_wieku_wed%C5%82ug_Le_Monde
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2022-06-21, 20:20:29   

Kpt Petersen napisał/a:
Ale jednak... są to stowarzyszenia pisarzy a nie czytelników, czyli fachowców a nie amatorów.

No właśnie. Ale by głosować, musieli wpierw coś przeczytać. Myślę, że pisarze kryminałów nie są koniecznie dobrymi czytelnikami - pomijając fakt, że są często również kiepskimi autorami ;-) -, a jeśli mimo to głosują w ankiecie, jej wynik siłą rzeczy musi być wątpliwy. Nie ma w tym oczywiście nic złego, taka ankieta zawsze jest lepsza niż żadna ankieta. Ale prawdę mówiąc mam więcej zaufania do opinii gorliwego i oczywiście inteligentnego czytelnika, niż autora, który być może nie ma tego samego rozeznania, bądź to z braku czasu, bądź zainteresowania.

Osobiście wolę raczej zapoznać się z faworytami poszczególnych osób, takich, które cenię, to w moim przekonaniu lepsza droga, by dokonać ciekawych odkryć. Przykład: ./redir/www.imdb.com/list/ls045550703/ .
10 ulubionych filmów Tarkowskiego - ./redir/www.imdb.com/list/ls069359307/ - np. były dla mnie rewelacją. Ten zestaw uświadomił mi przykładowo, jak dobrym filmem jest Goście Wieczerzy Pańskiej (Winter Light) Bergmana. Jest to również ulubiony film tegoż reżysera.
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2022-06-22, 17:38:28   

John Dee napisał/a:
Myślę, że pisarze kryminałów nie są koniecznie dobrymi czytelnikami - pomijając fakt, że są często również kiepskimi autorami ;-) ...
Ale prawdę mówiąc mam więcej zaufania do opinii gorliwego i oczywiście inteligentnego czytelnika, niż autora, który być może nie ma tego samego rozeznania, bądź to z braku czasu, bądź zainteresowania.


Brawurowa teza :) No ale ponieważ nic o tych konkretnych głosujących nie wiemy, ani Ty ani ja, taka sama dobra jak moja :)

John Dee napisał/a:
Osobiście wolę raczej zapoznać się z faworytami poszczególnych osób, takich, które cenię, to w moim przekonaniu lepsza droga, by dokonać ciekawych odkryć. Przykład: https://www.imdb.com/list/ls045550703/ .
10 ulubionych filmów Tarkowskiego - https://www.imdb.com/list/ls069359307/ -


Jasne. Ciekawe zestawienia. Najbliżej moich gustów jest Nolan, pewnie dlatego że to mój rocznik :)
A'propos Tarkowskiego jest fajna audycja z muzyką z "Solaris" i inspirowaną "Solaris".
https://www.polskieradio....e-wizje-Solaris

Patti Smith też jest fanką - "Tarkowsky"
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,97 sekundy. Zapytań do SQL: 16