PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy pisarza czy literówki?
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Twórca
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2022-05-20, 11:54:46   

Kozak napisał/a:
irycki napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
blaszkę widział pobieżnie

Ale widocznie wiedział na co patrzeć. :)

W końcu był nie tylko historykiem, ale też detektywem :)

Detektywem z wieloletnim doświadczeniem :)

Helenka chyba nawet nie pozwoliła dotknąć blaszki, żeby była sprawiedliwa rywalizacja między Tomaszem, a Skwarkiem, tylko kazała przerysować. Tomasz skupił się na awersie i rewersie, bo to było najważniejsze.
Ale może i zapamiętał szczegóły, może po tym, jak Helenka powiedziała, że blaszkę chciał ukraść ten sam człowiek, który sprzedał halicką ikonę... w każdym razie trochę to naciągane, choć nie niemożliwe ;-)

Berkut 
Stały bywalec forum
hodowca kur

Wysłany: 2022-05-23, 04:41:00   

Przełamanie blachy na pół nie jest takie łatwe. Trzeba wyginać ją kilkadziesiąt razy. srebro chyba jest miękkie , pewnie nie ułamie się tak szybko jak stal . Talizman powinien raczej być przecięty ,niż przełamany .Takie stalowe twarde noże do papieru da się złamać , ale mają specjalnie nacięcia . Wojskowe nieśmiertelniki miały patent pozwalający je łatwo przełamać (czyli talizman musiał być zaprojektowany tak, że dało się go złamać ) . Czyli od razu widać że to połowa , a jak był przecięty to nie za bardzo widać to przecięcie .
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-05-23, 04:47, w całości zmieniany 1 raz  

Bóbr Mniejszy 
Twórca
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2022-05-23, 04:54:32   

Od pierwszego razu, gdy preczytałem TT, fakt ułamania skojarzył mi się z nieśmiertelnikiem, tzn że talizman powinien być cieńszy, lub nacięty w miejscu złamania.

irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2022-05-23, 08:51:28   

No tak, tylko że talizman nie miał być przełamywany, w odróżnieniu od nieśmiertelnika. On stanowił jedną całość. Przepołowienie talizmanu to był pomysł rabina. Więc raczej talizman nie miał pierwotnie żadnych nacięć.

Natomiast chyba nie jest w książce jasno powiedziane, że talizman był przełamany a nie przecięty? Zwłąszcza że rabin musiał też zrobić kopię rysunku z grobu swojej żony, więc nie urządził wszystkiego na poczekaniu. Mógł spokojnie talizman przeciąć - a jeśli chciał więcej dramatyzmu i np. przełamywał go na oczach alchemików, to jak piszecie, wcześniej nadciąć.

Berkut napisał/a:
a jak był przecięty to nie za bardzo widać to przecięcie .

A to nie było tak, że Tomasz przecięcie (przełamanie) wywnioskował z faktu, ze na blaszce była tylko połowa kwadratu magicznego? Wcale nie musiał analizować krawędzi.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki
.

Berkut 
Stały bywalec forum
hodowca kur

Wysłany: 2022-05-24, 00:32:34   

"Przyjrzałem się uważnie cyfrom na blaszce. Gdy podsumowało się obydwa rzędy, to
suma cyfr w każdym rzędzie wynosiła 34. Zakładając, że to jest kwadrat magiczny, również i
w prawą stronę każdy z czterech rzędów powinien dawać sumę 34.
Niestety, tak nie było.
Dlaczego?
Jeszcze chwila i nagle doznałem olśnienia. Miałem do czynienia z połówką talizmanu
Jowiszowego. Ktoś rozłamał kwadrat magiczny. A musiało to się stać bardzo dawno, może
jeszcze w czasach Kelleya, bo brzeg metalu zdążył sczernieć i upodobnił się do pozostałych
krawędzi."

Nie mógł być rozłamany , był przecięty równo i precyzyjnie . Rozłamany byłyby widoczny od razu. Dla mnie to bez znaczenia , ale tak piszę żeby się czepić .

irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2022-05-24, 08:13:09   

Berkut napisał/a:
Nie mógł być rozłamany , był przecięty równo i precyzyjnie . Rozłamany byłyby widoczny od razu. Dla mnie to bez znaczenia , ale tak piszę żeby się czepić .

Dlaczego czepi/. Przecież to właśnie ma sens. Rabin na spokojnie przeciął talizman, nie musiał się wcale śpieszyć. A Tomasz przecięcie wywnioskował z połówki kwadratu magicznego. Wszystko się zgadza.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki
.

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2022-05-24, 09:30:32   

No właśnie, ja te "Ktoś rozłamał kwadrat magiczny" Tomasza bym traktował tylko jako stwierdzenie faktu, że talizman został rozpołowiony. W jaki konkretnie sposób nie było istotne i Tomasz się nad tym pewnie w ogóle nie zastanawiał.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2022-05-27, 18:11:40   

Tak sobie właśnie czytam TT i zauważam, że w notce dziennikarskiej na temat kradzieży ikon u Sekundusa jest Zagórze:

"Jak donosi z Polski nasz korespondent, w miejscowości Zagórze dokonano włamania do prywatnego mieszkania pana Jana Sekundusa, znanego kolekcjonera starych ikon."
z wydania Literatura.

Tymczasem w pozostałych sytuacjach jest oczywiście poprawnie Zagórz.
Zastanawiam się, czy jest to błąd redaktorski z tego akurat wydania (bo raczej Autor dobrze wiedział jaka jest prawidłowa nazwa), czy po prostu zabieg celowy wskazujący na to że redaktor tej notki popełnił błąd. Skłaniałbym się za tym drugim, tym bardziej, że to byla Czechosłowacka gazeta.

Może ktoś ma inne wydania i sprawdzi.

A wyłapałem to dzięki jednemu z ostatnich pytań trwającego jeszcze konkursu totalnego :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 153 razy
Wysłany: 2022-05-27, 22:19:59   

Chemas napisał/a:
Tak sobie właśnie czytam TT i zauważam, że w notce dziennikarskiej na temat kradzieży ikon u Sekundusa jest Zagórze:

"Jak donosi z Polski nasz korespondent, w miejscowości Zagórze dokonano włamania do prywatnego mieszkania pana Jana Sekundusa, znanego kolekcjonera starych ikon."
z wydania Literatura.

Tymczasem w pozostałych sytuacjach jest oczywiście poprawnie Zagórz.

To na pewno świadomy zabieg literacki - mający na celu zilustrowanie braku profesjonalizmu dziennikarzy, którzy goniąc za sensacją nie mają czasu na rzetelny risercz. ;-)

Odpowiedz do tematu