PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Pierwowzory miejsca akcji i elementów krajobrazu
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-01-13, 18:45:02   

Mnie nie przekonuje, czytając książkę inaczej sobie to wyobrażałem. Jechał jakąś główną drogą z Warszawy i skręcił na Złoty Róg, który był 10 km w bok.

Wiem, że macie rację, jednak jakoś psuje mi to moje wyobrażenie z książki.

PS okej teraz wnikliwiej spojrzałem na mapę Polski i nie wiem czemu zawsze myślałem, że z Warszawy bardziej po drodze jest od strony Iławy, a nie Ostródy. Zwracam honor :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-01-13, 18:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-01-13, 19:05:52   

Tak sobie teraz pomyślałem, że w takim razie może i prom w NPPS, którego nie ma, powinien być nie w Szałkowie lokalizowany ale w północnej stronie Jezioraka, gdzieś z dojazdem od strony właśnie Miłomłyna. Jakoś jednak nie widzę tego na mapie, jak sobie spojrzałem.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-14, 00:41:19   

Chemas napisał/a:
ale w północnej stronie Jezioraka, gdzieś z dojazdem od strony właśnie Miłomłyna
Najsensowniejszym miejscem byłaby przeprawa nieco na południe od Gierczaków, gdzieś pomiędzy Makowem a Chmielówką. Ale jest dużo ale. Dojazd fatalny, brak jakiejkolwiek infrastruktury, po drugiej stronie też są jedynie leśne, nieutwardzone dukty. Z drugiej jednak strony, jak się przeczyta początek NPPS, to uparcie, przy każdej osobie, nawet Marcie, jest opis, że jedzie z Warszawy. Anatol ma nawet busolę. Z kolei to miejsce (a tym bardziej Szałkowo) nie odpowiada temu, co dzieje się na wodzie. Tam, holowany ślizgacz Kapitana Nemo mija się z jachtem Wacka Krawacika. To ewentualnie mogło mieć miejsce na Kradze (trochę bez sensu), a jeszcze lepiej po prostu na rozlewisku koło Siemian. Pozostaje taki wniosek, że gospodę ludową, bosonogiego chłopca i sytuację na jeziorze Nienacki przeniósł z Siemian, a prom teoretycznie usytuował poniżej Gierczaków. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2022-01-14, 00:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-14, 00:43:45   

pprm napisał/a:
apropos Strefy Ciszy to z marca 2021 :

A to ciekawe!
(tak drugi tekst to to samo)

Muszę w takim razie popytać. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-14, 00:53:16   

Berta von S. napisał/a:
Muszę w takim razie popytać.
Oboje znamy paru armatorów :p , którzy takimi strefami ciszy na Płaskim się nie przejmują.
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-14, 01:02:41   

Dart napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Muszę w takim razie popytać.
Oboje znamy paru armatorów :p , którzy takimi strefami ciszy na Płaskim się nie przejmują.

No właśnie oni między innymi zapewniali mnie, że w gminie sprawdzali... ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-01-14, 09:19:58   

Dart napisał/a:
Chemas napisał/a:
ale w północnej stronie Jezioraka, gdzieś z dojazdem od strony właśnie Miłomłyna
Najsensowniejszym miejscem byłaby przeprawa nieco na południe od Gierczaków, gdzieś pomiędzy Makowem a Chmielówką. Ale jest dużo ale. Dojazd fatalny, brak jakiejkolwiek infrastruktury, po drugiej stronie też są jedynie leśne, nieutwardzone dukty. Z drugiej jednak strony, jak się przeczyta początek NPPS, to uparcie, przy każdej osobie, nawet Marcie, jest opis, że jedzie z Warszawy. Anatol ma nawet busolę. Z kolei to miejsce (a tym bardziej Szałkowo) nie odpowiada temu, co dzieje się na wodzie. Tam, holowany ślizgacz Kapitana Nemo mija się z jachtem Wacka Krawacika. To ewentualnie mogło mieć miejsce na Kradze (trochę bez sensu), a jeszcze lepiej po prostu na rozlewisku koło Siemian. Pozostaje taki wniosek, że gospodę ludową, bosonogiego chłopca i sytuację na jeziorze Nienacki przeniósł z Siemian, a prom teoretycznie usytuował poniżej Gierczaków.


Cieszę się, że nie tylko ja mam wątpliwości co do przeprawy w Szałkowie, gdzie pasują elementy infrastruktury, niestety logistycznie nie za bardzo.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-14, 16:38:17   

Chemas napisał/a:
wątpliwości co do przeprawy w Szałkowie
Przeprawa w Szałkowie nie ma żadnej racji bytu. Dziś otrzymałem wiadomość, zamieszczę w stosownym wątku. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-14, 16:57:51   

Odnośnie strefy ciszy. Dziś dzwoniłem do stosownego wydziału Starostwa Powiatowego w Iławie. Strefy ciszy wyznaczane były rozporządzeniami wojewodów, po zmianach administracyjnych od 01.01.1999 r. kompetencje w tej sprawie należą do rad powiatów. Więc oni nic nie wiedzą, niczego nie uchwalali. Oczywiście, strefa ciszy może być związana z wcześniejszymi przepisami, ale... też nic nie wiedzą. :p Płaskie znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, na obszarze którego obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego. Nie dotyczy to jednak szlaków żeglugowych. Czy zostały postawione tablice na jeziorze? Tego nie wiem. Miał to zrobić dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Wiem natomiast, że nikt zakazu nie egzekwuje, bo niby jak? Ruch motorowy na Płaskim jest niewielki, nie ma tu skuterów wodnych i szybkich motorówek. I chyba nie ma o co kruszyć kopii. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2022-01-14, 17:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
pprm 
Stały bywalec forum
hr.



Wiek: 60
Dołączył: 01 Sty 2022
Posty: 224
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-01-14, 18:09:51   

Dart napisał/a:
Odnośnie strefy ciszy. Dziś dzwoniłem do stosownego wydziału Starostwa Powiatowego w Iławie. Strefy ciszy wyznaczane były rozporządzeniami wojewodów, po zmianach administracyjnych od 01.01.1999 r. kompetencje w tej sprawie należą do rad powiatów. Więc oni nic nie wiedzą, niczego nie uchwalali. Oczywiście, strefa ciszy może być związana z wcześniejszymi przepisami, ale... też nic nie wiedzą. :p Płaskie znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, na obszarze którego obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego. Nie dotyczy to jednak szlaków żeglugowych. Czy zostały postawione tablice na jeziorze? Tego nie wiem. Miał to zrobić dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Wiem natomiast, że nikt zakazu nie egzekwuje, bo niby jak? Ruch motorowy na Płaskim jest niewielki, nie ma tu skuterów wodnych i szybkich motorówek. I chyba nie ma o co kruszyć kopii. :)


tablice są, i sa próby ich niszczenia, jak wszystko pojdzie dobrze to postaram sie odnowic jedna tego lata, , w letnim sezonie skutersynow ( w odroznieniu od uzytkownikow skuterow) jest calkiem sporo ot szybki wjazd i wyjazd na Plaskie na pełnej predkosci i wygenerowanie odbrzymich fali w przewezeniu wejscia na Plaskie cierpia wlasciciele wszelkich lodek i pomostow ( takze jest o co kruszyc kopie)
 
 
pprm 
Stały bywalec forum
hr.



Wiek: 60
Dołączył: 01 Sty 2022
Posty: 224
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-01-14, 18:17:15   

Chemas napisał/a:
Tak sobie teraz pomyślałem, że w takim razie może i prom w NPPS, którego nie ma, powinien być nie w Szałkowie lokalizowany ale w północnej stronie Jezioraka, gdzieś z dojazdem od strony właśnie Miłomłyna. Jakoś jednak nie widzę tego na mapie, jak sobie spojrzałem.


znam Jeziorak dobrze a nawet bardzo dobrze - jedyne promy jakie byly (czy sa) to staly ale nieistniejacy w przewezeniu wejscia na Plaskie ( gdzie Wacek z Brodaczem łowili skarby),
drugi regularny/sezonowy na Wielka Zulawe i 'chwilowo/sezonowy/turystyczny' byl w Szalkowie i ten mógł byc powiedzmy inspiracja dla NN w NPPS ( jednak mysle ze ciezarówki z PGRu by ni zabrał ;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-14, 23:58:18   

Dart napisał/a:
Dziś dzwoniłem do stosownego wydziału Starostwa Powiatowego w Iławie. Strefy ciszy wyznaczane były rozporządzeniami wojewodów, po zmianach administracyjnych od 01.01.1999 r. kompetencje w tej sprawie należą do rad powiatów. Więc oni nic nie wiedzą, niczego nie uchwalali. Oczywiście, strefa ciszy może być związana z wcześniejszymi przepisami, ale... też nic nie wiedzą.

Dart napisał/a:
uch motorowy na Płaskim jest niewielki, nie ma tu skuterów wodnych i szybkich motorówek. I chyba nie ma o co kruszyć kopii.

Co do motorówek masz rację, kilka jest zaledwie i należą do stałych albo prawie stałych ;-) mieszkańców.

Natomiast wkurzają mnie te skutery, bo w ciągu 2 lat zaczęło się ich pojawiać coraz więcej i coraz dalej się zapuszczają. W 2020 wpadały tylko szybko maks do wyspy Samotnej, a w 2021 docierały już prawie do Jerzwałdu. Jakiś dureń śmigał np. na takim, jak Kyno płynął z Krupówki do Pensjonatu i denerwowałyśmy się, czy mu nie przejedzie po głowie...

pprm napisał/a:
tablice są, i sa próby ich niszczenia, jak wszystko pojdzie dobrze to postaram sie odnowic jedna tego lata, , w letnim sezonie skutersynow ( w odroznieniu od uzytkownikow skuterow) jest calkiem sporo ot szybki wjazd i wyjazd na Plaskie

„skutersyny” – nie znałam, dobre!
:564:

Potwierdzam, tablice są, ale w Jerzwałdzie przy widokowym pomoście.
Z przesmyku zniknęły, mniej więcej w tym czasie, kiedy zakopano linię wysokiego napięcia.

pprm napisał/a:
jedyne promy jakie byly (czy sa) to staly ale nieistniejacy w przewezeniu wejscia na Plaskie ( gdzie Wacek z Brodaczem łowili skarby),

Jeszcze podobno istniało coś w rodzaju prymitywnego "promu" do przewożenia bydła na wyspę , po którym zostały na drzewach ślady mocowania lin. Zapomniałam czy na Łąkową/Krowią czy na Lipowiec, sądząc po nazwie, pewnie na tę pierwszą ;-) (muszę sprawdzić).
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-15, 20:58:40   

Mam potwierdzoną informację, że droga Iława-Siemiany powstała w roku 1974. Nienacki napisał wstęp do Winnetou w lutym 1974. Książka oczywiście powstała wcześniej. Tomasz nie miał więc okazji przyjechać do Siemian ze strony Iławy. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2022-01-15, 21:05, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-15, 21:56:37   

Dart napisał/a:
Mam potwierdzoną informację, że droga Iława-Siemiany powstała w roku 1974. Nienacki napisał wstęp do Winnetou w lutym 1974. Książka oczywiście powstała wcześniej. Tomasz nie miał więc okazji przyjechać do Siemian ze strony Iławy. :)

Widzę, żeś niezły wywiad uruchomił. Tu Starostwo, tu Michał, tam Kazik, teraz kolejni inwigilowani. Pomogła od mnie dostaniesz w ramach uznania Twoich zasług dla forum. :okulary:
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-01-26, 21:27:54   

Dart, również dałem zapomogę. Dobra robota :564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2022-01-27, 13:32:15   

Dart napisał/a:
Mam potwierdzoną informację, że droga Iława-Siemiany powstała w roku 1974. Nienacki napisał wstęp do Winnetou w lutym 1974. Książka oczywiście powstała wcześniej. Tomasz nie miał więc okazji przyjechać do Siemian ze strony Iławy. :)


To wyjaśnia też - pomijając wszelkie zastrzeżenia - wykorzystanie przeprawy promowej w Nowych przygodach.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-27, 23:13:43   

Chemas napisał/a:
Dart, również dałem zapomogę.
Dzięki! :564:
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-27, 23:30:21   

Seth_22 napisał/a:
To wyjaśnia też - pomijając wszelkie zastrzeżenia - wykorzystanie przeprawy promowej w Nowych przygodach.
Bardzo dobra koncepcja! :564: Jak właśnie dokładnie przeczytałem w Niewidzialnych, Nienacki jeździł nad Jeziorak do domu ze strony Warszawy przez Miłomłyn, Boreczno i Dobrzyki. I wymyślił sobie, dośc zresztą logicznie, drogę na skróty do Siemian, przecinając Jeziorak. :D
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1510
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-01-27, 23:36:10   

Berta von S. napisał/a:
teraz kolejni inwigilowani.
Co ciekawe, już bez inwigilacji. :p Pisząc Niewidzialnych, Nienacki też jeszcze nie jechał nową drogą Iława - Siemiany. Wprawdzie wspomina o niej (albo jest to redakcja tekstu, zrobiona przez wydawcę) w powieści, ale źle podaje przebieg i szczegóły trasy. Natomiast z Kisielic do Gardzienia Pan Samochodzik, razem z Moniką, jedzie przez Susz. :D
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2022-01-27, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-28, 00:38:46   

Dart napisał/a:
Natomiast z Kisielic do Gardzienia Pan Samochodzik, razem z Moniką, jedzie przez Susz. :D

A nie zrobił tego objazdu w jakimś celu? :)
Nie pamiętam bez sprawdzania takich szczegółów z Niewidzialnych, bo najrzadziej (obok UFO) po nich sięgam.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 16