PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieużywane obecnie słownictwo w książkach o PS.
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-11-24, 19:14:31   

Montparnasse napisał/a:
Ten wątek nie jest o synonimach, a o nieużywanym obecnie słownictwie w książkach o PS.Dla mnie „zdjąć kapsel” to zwrot obecnie nieużywany w kontekście otwierania butelki. I tyle,

Skoro nie mogę dostać odpowiedzi na zadane z ciekawości pytanie, to trudno. :) A może, choć to również nie wątek o pogodzie w Paryżu, zdradzisz jaka u Was pogoda? Mam wrażenie, że bardzo dobra jak na tę porę roku, bo niektórzy zaczęli używać parasoli niezgodnie z przeznaczeniem. ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-11-24, 19:53:19   

Przepraszam, ale widząc w tym wątku pewne słowa, które podobno wyszły z użycia, w kieszeni zaczyna mi się otwierać nóż…
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-11-24, 19:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2021-11-24, 20:17:50   

Grozisz mi? ;-)
_________________
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-11-24, 20:21:31   

Rólka napisał/a:
Grozisz mi? ;-)


Biję się z myślami ;-)
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-11-24, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-25, 00:01:41   

Chemas napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Przetestowałam trochę młodzieży ze znajomości wybranych 20 słów z tego wątku, tylko cały czas nie mam czasu zrobić zestawienia.

Proszę się pośpieszyć :027:

Wrzucę w przyszłym tygodniu, muszę najpierw coś ogarnąć do wtorku.

Montparnasse napisał/a:

Przekręcanie kontaktu w celu zapalenia światła. Pamiętam takie przełączniki, jednak dawno już ich nie widziałem. Może jednak gdzieś jeszcze się ostały?

Owszem, u mnie w mieszkaniu. Ale nowe relatywnie są - ostały się z 2008. ;-)

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Mam wrażenie, że bardzo dobra jak na tę porę roku, bo niektórzy zaczęli używać parasoli niezgodnie z przeznaczeniem. ;-)

Ja czasem mówię "parapli". :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-11-25, 02:56:33   

Berta von S. napisał/a:
Ja czasem mówię "parapli". :)

Jeśli na deszcz (z franc. pluie) to prawidłowo mówisz :D
Parasol jest od słońca. ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Kotin 
Czytał Samochodzika



Wiek: 56
Dołączył: 09 Lis 2021
Posty: 61
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-11-25, 13:50:01   

Seth_22 napisał/a:
Rólka napisał/a:
Grozisz mi? ;-)


Biję się z myślami ;-)


Tylko im tego noża nie dawaj, bo nie przetrwasz :D
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-25, 17:40:48   

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Jeśli na deszcz (z franc. pluie) to prawidłowo mówisz :D

Na deszcz rzecz jasna. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-18, 18:09:32   

Trochę zapuściłem ten wątek, ale wkrótce biorę się do roboty :)

Seth_22 napisał/a:
Przepraszam, ale widząc w tym wątku pewne słowa, które podobno wyszły z użycia, w kieszeni zaczyna mi się otwierać nóż…


Które?
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-19, 11:33:21   

Chemas napisał/a:

Seth_22 napisał/a:
Przepraszam, ale widząc w tym wątku pewne słowa, które podobno wyszły z użycia, w kieszeni zaczyna mi się otwierać nóż…

Które?

O właśnie, podliczyłam wreszcie moją mini-sondę. Ale może poczekam na odpowiedź Setha, to sprawdzimy na ile się pokryje z wynikami moich "badań". ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-19, 11:38:55   

Berta von S. napisał/a:
Ale może poczekam na odpowiedź Setha, to sprawdzimy na ile się pokryje z wynikami moich "badań"


Doskonale.

Później będzie można albo wyrzucić z listy te, które nie potwierdzą się jako nieużywane, albo wydzielić drugą kategorię, jako powiedzmy rzadziej używane.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-29, 10:54:12   

Okej, nie miałem czasu za bardzo, ale powoli zabieram się za uporządkowanie tego wszystkiego :)

Berta von S. napisał/a:
O właśnie, podliczyłam wreszcie moją mini-sondę. Ale może poczekam na odpowiedź Setha, to sprawdzimy na ile się pokryje z wynikami moich "badań".


Może nie ma co czekać?

W międzyczasie znalazłem w sieci Słownik Wyrazów Zapomnianych:

./redir/swz.ijp.pan.pl/

Ciekawy.

Sprawdziłem go na pierwszym z mojej listy i najczęściej występującym sadowić się i okazuje się, że według tego słownika jest to wyrażenie zapomniane.

"sadowić się ndk ‘siadać wygodnie; rozsiadać się’:
Nawet i teraz, na dworze Jagiełłowym (...) szukał [arcybiskup gnieźnieński Jan] towarzystwa Lichtnsteina i rad sadowił się obok niego przy stole. Sienk. Krzyż. I/72"

Mam zamiar tym słownikiem sprawdzić wszystkie te nasz słowa i wyrażenia.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-29, 12:27:05   

Chemas napisał/a:
Okej, nie miałem czasu za bardzo, ale powoli zabieram się za uporządkowanie tego wszystkiego :)

Berta von S. napisał/a:
O właśnie, podliczyłam wreszcie moją mini-sondę. Ale może poczekam na odpowiedź Setha, to sprawdzimy na ile się pokryje z wynikami moich "badań".


Może nie ma co czekać?


Ok. To wrzucam raport z badań. ;-)

W sondzie wzięły udział 22 osoby lekko powyżej dwudziestki, wszystkie wykształcone. Pytałam tylko o te słowa z wątku, które mnie interesowały.

Znane słowa

Nikt nie miał problemu ze słowem "nazajutrz".

Ok 3/4 znało znaczenie "dać drapaka (to uważają za przestarzałe), szuja (jako zły człowiek), mieć do czegoś żyłkę","skruszony" (w tym ostatnim zdarzał się dziwny błąd (skruszony=powściągliwy).

Ok 2/3 "szczwany" i "sadowić się" (tu też zdarzały się dziwne błędy, sadowić się = przymierzać, zadomowić).

Mniej znane słowa
Tylko połowa zna znaczenie słowa łypać + część tych znających uważa to słowo za przestarzałe.

Też połowa ma jakieś skojarzenia z wyrażeniem "jak sroka w gnat", ale często złe (np. patrzeć bez celu, pustym wzrokiem, nie trafić w coś).

Jedna czwarta osób mniej więcej wiedziała co to etażerka (jakiś mebel) i tranzystor (ale nikt nie mówił o radiu, tylko: coś co przewodzi, przekaźnik, rodzaj maszyny i.t.p.).

Trzy osoby znały pepegi (ogólnie buty), dwie - teksasy.

Trzy podały prawidłowe znaczenie "zmiarkować", wiele było odpowiedzi, ale błędne (oceniać, mierzyć, ograniczyć, patrzeć z góry do dołu i.t.p.).

Tylko jedna osoba kojarzyła - sztubaka i certować się.

Kompletnie nieznane były badanym słowa: zażywny, o wa, dalipan, abnegat (albo brak odpowiedzi, albo 1-2 złe np. abnegat=niemoralny).
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-12-29, 12:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-29, 12:33:16   

Okej, dzięki wielkie Berto za to badanie, sam się zobowiązałem, a nie zrobiłem :oops:
Daję pomogła :)
Ja wrzucę analizę ze słownika, o którym wspomniałem i potem można będzie porównać z Twoim badaniem.
Może być tak, że część osób młodych kojarzy słowa, czy też wyrażenia, a okaże się, że są nieużywanymi według tego słownika.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-12-30, 08:53:44   

W sumie to jestem w szoku, że te słowa były jednak tak słabo rozpoznawalne...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-30, 14:25:04   

Szara Sowa napisał/a:
W sumie to jestem w szoku, że te słowa były jednak tak słabo rozpoznawalne...

Ja nie jestem, bo już wcześniej kilka razy się przekonałam, że większość osób około dwudziestki nie zna wielu słów, które obecnie są rzadziej używane. To jest prawdopodobnie zależne od tego, jak dużo czytają.
_________________
Drużyna 5

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2021-12-30, 14:52:46   

Słowo "elektronowy" w dzisiejszym znaczeniu "elektroniczny" - było w Fantomasie w zwrocie "A przecież w Amboise są urządzenia elektronowe, galerii dzień i noc strzegą strażnicy" oraz w Zagadkach Fromborka odnośnie psa w bazie Asa.
_________________
Drużyna 1

 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2022-05-18, 18:32:47   

Berta von S. napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
W sumie to jestem w szoku, że te słowa były jednak tak słabo rozpoznawalne...

Ja nie jestem, bo już wcześniej kilka razy się przekonałam, że większość osób około dwudziestki nie zna wielu słów, które obecnie są rzadziej używane. To jest prawdopodobnie zależne od tego, jak dużo czytają.


Mam Berto to samo wrażenie - ale łączę je z czymś nieco innym, gdzieś czytałem badania na temat percepcji młodzieżowej - i z tego co pamiętam wniosek był taki, że obecnie język medialny jest "wypruty" z wieloznaczności, stąd używa się tylko pojęć jednoznacznych, dodatkowo do zubożenia języka - paradoksalnie przyczynia się co raz większa znajomość języków obcych i konstruowanie jednoznacznych wyrażeń i zwrotów, łatwo zamienialnych w obie strony przy tłumaczeniach - wykluczają one nie tylko wieloznaczność, ale także eliminują inne określenia jako "zbędny balast", którego należy się jak najszybciej pozbyć
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-05-14, 19:35:52   

Tak sobie przypominam z racji konkursu Wyspę Złoczyńców i trafiam na słowo tryumf. Nie wiedzieć czemu wcześniej jakoś nie zwróciłem na to uwagi.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to żaden anachronizm. Taka raczej ciekawostka, z tej racji, że obecnie ciężko jest trafić na kogoś (poza szanownym forum :) ) kto zamiast triumf powie tryumf. Chyba trafić można jedynie w słowie pisanym. A już młodzi ludzie, założę się, że tak nie mówią.

Dodam, że obie formy są poprawne:

./redir/polszczyzna.pl/triumf-czy-tryumf-czyli-jak-nalezy-zwyciezac/

Z tego artykułu wynika, że forma przez "i" jest używana od dawna, patrz Lalka Prusa. Chyba, że to jakaś poprawka wydawnictwa.

Z ciekawości sprawdziłem jak to się ma w serii Pan Samochodzik i się okazuje, że tryumf występuje dość często. Nienacki lubił chyba to słówko i jego pochodne.

WZ - 6 razy:

"- Zatarł pan silnik, co? — pytali z tryumfem, widząc, że maska wozu jest podniesiona."

"- A właśnie - tryumfująco uśmiechnęła się Zaliczka. - Teraz już pan wie, po co jest tu potrzebny detektyw."

"Nocne wypadki opóźniły wykonanie odbitek fotograficznych zrekonstruowanej głowy. Zanim pan Opałko na nowym miejscu ułożył swoje rzeczy i zorganizował ciemnię fotograficzną, minęło pół dnia. Dopiero teraz z tryumfem pokazał mi kilkanaście odbitek."

"- Skałbana się odnalazł - oznajmiła Hanka. - Widziałam go, gdy płynął dziś łódką po rzece.
- Wiem. To ja go odnalazłem - rzekłem z tryumfem.
"

"- Nie dogonicie ich - tryumfująco syczała Zaliczka za moimi plecami. - Mają świetny samochód, a wy starego grata..."

"- A dwaj kłusownicy siedzą w areszcie - z tryumfem oświadczył Wilhelm Tell."

ND - aż 8 razy:

"- Trochę się garbi - z tryumfem stwierdził kolega Bigos."

"- Jest - tryumfująco powiedziała panna Wierzchoń."

"- Obiady możemy już od dziś jadać w domu wczasowym „Postęp”, nad brzegiem rzeki
- powiedziała z tryumfem. - Poznałam kierownika ośrodka wczasowego, pana Wasiaka.
"

"A Bigos rzekł z tryumfem:
- I też mu się znudziła sztuka o miłości. Wyszedł z teatru tuż za nami.
"

"- A więc i on cierpi przez pana kustosza - tryumfująco stwierdziła panna Wierzchoń."

"- Ale nie umawiał się pan przy wjeździe na most. Ani pod zegarem- rzekła tryumfująco Zosia."

"- A widzisz - Marysia z tryumfem zwróciła się do Batury. – Kilkakrotnie ci mówiłam, że pan Tomasz wygląda na bardzo przebiegłego człowieka. A ty twierdziłeś, że jest tylko zabawnym dziwakiem."

"- No, słyszysz? - Zosia tryumfująco trąciła łokciem Antka."

PSiZF - znowu 8 razy:

"- I właśnie trzy sztuki brakują do liczby sto pięćdziesiąt. Bo tyleż monet powinno się było znaleźć w schowku Koeniga - rzuciłem tryumfująco."

"Wyprzedzając mustanga zerknąłem na pannę Anielkę. O dziwo! Nie była zdumiona ani przerażona. Mógłbym niemal przysiąc, że coś w rodzaju tryumfującego uśmiechu ukazało się na jej twarzy. „Czyżby to ona zwyciężyła?” - przemknęło mi przez myśl."

"Jakże gorzki ma smak uczucie klęski. Zwiesiłem głowę i nie cieszyły mnie nawet zachwyty Zegadły nad silnikiem wehikułu. Tryumf nad Zegadłą był niczym wobec tryumfu, jaki odniósł Batura."

"- Ach, więc jednak Diabelskie Drzewo! - zawołałem z tryumfem. - Dałeś się przekonać, że trzeba szukać Diabelskiego Drzewa."

"Przed oczami pojawiła mi się tryumfująca, złośliwie wykrzywiona gęba magistra Pietruszki."

"Niczego bardziej nie życzyłem sobie, jak kłótni między złoczyńcami. I myśl o wzajemnych oskarżeniach, którymi siebie obrzucą, napawała mnie tryumfem."

"- Wszystko się zgadza - tryumfująco oświadczył Pietruszka. - Nikt nie zaglądał do schowka, nikt z niego nic nie zabrał."

PSiTT - 1 raz (ale za to dość często przez "i" - o tym dalej):

Z dziennika Baśki: "Profesor Hilary tryumfował."

PSiW 1 raz

"Purtak położył mu ręką na ramieniu:
- Daj spokój, Antonio. Ta pani zrobiła tak jak chciała. Ale mówię ci, Ŝe nie jest to
prawdziwa dama.
- Pewnie, że nie jest - podchwycił Antonio i oświadczył nam tryumfująco: - I w ogóle wkrótce przekonacie się, co to za osóbka. To nie dziewczyna, to sopel lodu, zimny głaz, kamień, kukła drewniana, manekin. Jeszcze będziecie żałować...
"

I tu sobie pozwolę zacytować z triumfem przez "i" - jedyne.

"Rzuciła mi się w oczy bardzo różna reakcja gości. Automobiliści odetchnęli z ulgą. Na ustach żeglarzy pojawiły się triumfujące uśmieszki. Natomiast twarze motorowodniaków stały się złe, zacięte. I jak na komendę ściszyli aparaty radiowe."

PSiCzzUFO - znalazłem 5 przypadków:

W podtytule rozdziału XII - "WYZNANIA LETICII LUCINANTE I TRYUMF FLORENTY"

"Florentyna nie słyszała wyjaśnień Ralfa. Dlatego gdy pomagaliśmy psu wskoczyć do kabiny, miała tryumfującą minę."

"- Mówiłem wam, że don Stefano kupił jakąś wyspę i tam trzyma swoje łupy - tryumfował don Gabriel. - Teraz wiemy, gdzie to jest."

"Z tryumfem spojrzałem na Florentynę. Miałem nadzieję, że wreszcie uwierzyła w Dawsona jako człowieka z Przyszłości."

"- Więc jednak! - zawołała z tryumfem. - Więc jednak będę mogła je poznać. Małe, zielone ludziki z antenami na głowach."

Dodam, że słówko tryumf brzmi jakby dostojniej, godniej niż takie tam zwykłe triumf.
_________________________________________________________________

Teraz parę uwag.
Na początku jak analizowałem występowanie słówka tego pisanego przez "y", a natrafiwszy na pisane w niektórych częściach przez "i", pomyślałem sobie, że pewnie mam wydania zmienione przez Warmię (czarna seria), i że to tam powstały korekty. Utwierdziło mnie w tym sprawdzenie WZ z pdf (wydanie z K7P - to jestem pewien) z moim domowym papierowym z Literatury. Co prawda Literatura stara się by tekst był jak najbardziej pierwotny, no ale może nad tym tryumfem się nie zastanawiali i poszło po Warmii.
Ale w między czasie się okazało, że są też sytuacje, że w jednym wydaniu, które mam jest jednocześnie i tryumf i triumf. No i zgłupiałem.

Dodam jeszcze, że tryumf (trumf) jest w każdej części bardzo często wraz z wyrazami pochodnymi.
Ciekawe to. Należałoby sprawdzić jak jest w oryginałach :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 12