PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rekonstrukcja grodziska w Tumie.
Autor Wiadomość
Mszczuj 
Czytał Samochodzika
Mszczuj


Wiek: 49
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2021-11-28, 13:18:08   

Seth_22 napisał/a:
Mszczuju,
Nie napisałeś wprost, ale w uciekaniu się do wizualizacji jednego i drugiego obiektu dostrzegłem cień takiej sugestii.
- to musi być wina ułomności medium w którym prowadzimy dyskurs.

Seth_22 napisał/a:
Świat naukowy i sposób funkcjonowania oraz motywacje naukowców nie są mi obce. Tak się składa, że wspomnianego przez Ciebie prof. Marka Derwicha znam nawet dość dobrze. Świat jest mały. Ale podany przez Ciebie przykład cudowny ;)
- to rozpytaj delikatnie uczestnika dyskusji, czy faktycznie miała ona przebieg opisany przez prof. Sikorskiego. Kontrola najwyższą formą zaufania - jak zauważył wiadomo kto.

Seth_22 napisał/a:
Jak już uciekasz za autorytety, to wskaż chociaż konkretną pracę prof. Herrmanna ;) Nie musisz. Sam to zrobiłem. Na szybko przejrzałem „Der Hochmeisterpalast auf der Marienburg. Konzeption, Bau und Nutzung der modernsten europäischen Fürstenresidenz um 1400 (2019)” i z pewnością przeczytam, choć na pierwszy rzut oka nic odkrywczego. Może dlatego, że swego czasu babrałem się trochę w dziejach Zakonu.
- czekam więc na jakieś polemiczno-krytyczne opracowanie tez prof. Herrmanna.

Seth_22 napisał/a:
Przedostatniego akapitu nie mogę nie opatrzyć komentarzem - abstrahując od zasadności, stwierdzenie, że słusznie usunięto wimpergi jest wtórne…
- przeceniasz moje możliwości w tym zakresie. Oczekiwałeś przykładu, więc go podałem.

Seth_22 napisał/a:
I tu podkreśliłem, że ikonografia jest tylko jednym - i to niekonieczne najlepszym - z materiałów źródłowych, wykorzystywanych podczas rekonstrukcji. Odniosłem się w ten sposób do uwagi Mszczuja, że nie wiemy jak prezentowało się grodzisko na obrazku - w skrócie, brak obrazka nie jest w rekonstrukcji przeszkodą nie do przejścia.
- chciałbym nieśmiało zwrócić Twoją uwagę na fakt, iż nie ma rekonstrukcji, bez choć skrawka dokumentacji ikonograficznej dot. konkretnego obiektu. Jeżeli już "stawiamy" obiekt bez takiego "zaplecza dokumentacyjnego", wówczas stosowany jest termin "kreacja".

Jasnym jest, iż rekonstrukcja czasem zawiera elementy "kreacji" wprowadzone z różnych przyczyn. Jednak przypadek przedmiotowego grodziska - to tylko i wyłącznie "kreacja".

Ja, w tym konkretnym przypadku użycie terminu "rekonstrukcja", tłumaczę sobie potrzebą medialną (rekonstrukcja lepiej brzmi niż kreacja) i być może sposobem na sprawniejsze otrzymanie dotacji. Naturalnie nie mam tu cienia dowodu, iż tak faktycznie jest, lub było. Więcej, ja dowodu nawet nie potrzebuję i nie szukam - nie jest inkwizytorem i nie chcę być stawiany w takiej roli.

Stało się, ziemia została "przerzucona" - trudno & szkoda.

Pozdrawiam
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2021-11-28, 13:44:39   

CD
W czasach fantastycznych animacji komputerowo filmowych, dydaktyczne znaczenie takich rekonstrukcji jest co najmniej wątpliwe, nie mówię już że przerażająco kosztowne w stosunku do efektów.
Ponadto grodzisko w Tumie, to nie jest jakieś tam anonimowe grodzisko bez historii, jakich mamy wiele. To miejsce konkretnych, znanych zdarzeń. Jego dewastacja poprzez - niech będzie - "przykrycie" jakąś monstrualną atrapą dowodzi lekceważenia tej przeszłości: warta jest tyle, ile się na niej da zarobić.
Nawet w królestwie mamony, w Stanach, świetnie to rozumieją; kilka lat temu różni deweloperzy or something like that chcieli mocno zagospodarować pole - całkiem spory obszar - znanej bitwy pod Chancellorsville w 1863, którego wygląd mało się zmienił od tamtych czasów, a tamtejsze warunki przyrodniczo-topograficzne miały dla jej przebiegu istotne znaczenie. Oburzenie społeczne spowodowało że zarzucono te pomysły.
Jeżeli już koniecznie się musi, to jedynie sensownym pomysłem, jest to co napisał Mszczuj: odbudowa jakiegoś fragmentu czy wycinka wału - powiedzmy 10-15 m. Ale całkowicie solidnie, to znaczy po uprzednim rozkopaniu i przebadaniu tego kawałka do calca i sporządzenie rekonstrukcji w całkowitej zgodzie ze sztuką budowlaną i inżynieryjną tamtych czasów: znawcy tematu wiedzą, że budowle z czasów piastowskich mają pewne cechy konstrukcyjne nieznane w tego rodzaju konstrukcjach z innych czasów i innych terytoriów.
Można by takie prace wykonać z użyciem narzędzi, jakich używali budowniczowie tamtej epoki. Wtedy byłoby to jednocześnie przedsięwzięcie z gatunku modnej obecnie archeologii doświadczalnej. Można by wtedy skalkulować czas, pracę i ogólnie wysiłek społeczny włożony w takie budowy.
Takie fragment w połączeniu z pozostałościami wału, takimi jak je mieliśmy do wczoraj, miałby jakiś sens naukowy, dydaktyczny i wychowawczy. Byłby w tym widoczny jakiś bo ja wiem? - dystans czasowy.
Ale do tego nie trzeba "odbudowywać" całego grodu. Odbudowywać, dałem w cudzysłowie, bo -jak zrozumiałem ostatniego postu Setha_22 - nie będzie to stricte rekonstrukcja, tylko atrapa zbudowana na obraz i ewentualne podobieństwo. Recte, upiór w rodzaju tego koszmarnego świebodzińskiego pomnika wielkiej pychy małych ludzi. Pychy jakiej i Lucyper by się nie powstydził.
No i - las but not least - strona ekonomiczna. Upiór na skalę ogólnopolską a niewielkiej przecież Łęczycy. Rozumiem, że na kretyńskie przedsięwzięcie będą jakieś granty, można się domyślać, że unijne. Powołają jakąś spółkę do eksploatacji. Nawet przy solidnej promocji (koszty, koszty) będzie to najwyżej sensacją jednego, no, powiedzmy, dwóch sezonów. No bo ile można oglądać coś takiego. atrakcja na 15 minut, bo, powiedzmy, podwórko w tartaku jest znacznie ciekawsze. Dobrze, jak ktoś kupi piwo i loda dla dzieciaka w jednej z 70 bud. A potem? Kosztu utrzymania, konserwacji - drewno raczej źle znosi tamtejszy klimat. To za duże koszty dla miasta, gminy czy powiatu itd. A więc dotacje, dotacje, a w końcu pożar spowodowany tym razem nie przez Litwinów czy Krzyżaków, tylko przez radę nadzorczą, gdzie dziwnym trafem spłoną księgi rachunkowe, ale za to ocaleje polisa ubezpieczeniowa...

PS. Kiedy pisałem swój post, nie czytałem ostatniego postu Mszczuja. Rzeczywiście, słowo "kreacja" w tym kontekście pasuje jak ulał.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-11-28, 13:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-12-18, 12:04:36   

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem ten wątek. Nie jestem specem od tematu rekonstrukcji zabytków, grodzisk itp., jednak serce mi mówi, że Zet pięknie to podsumował.
:564:

A tak swoją drogą:

Link z sierpnia 2021:
./redir/leczyca.naszemiasto.pl/wkrotce-zakonczy-sie-rekonstrukcja-grodziska-w-tumie/ar/c1-8406397

Gotowa w październiku? Coś wiadomo na ten temat?
Czy może jak to u nas bywa, wypadły nieprzewidziane okoliczności i przedłuża się?
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-12-18, 14:51:40   

Nic się nie dzieje w temacie zakończenia prac i otwarcia. Raczej temat zakończy się w przyszłym roku, bo teraz słabo z promocją i hucznym otwarciem.

Muzeum Archeologiczne w Łodzi, które jest gestorem tych prac, nabrało wody w usta i nie odpowiada na wszelkie próby kontaktu. Musze się chyba umówić na osobiste spotkanie z dyrektorem. Chyba ze ktoś mnie wesprze i jakiś wywiad uczynimy przy okazji?

W ramach udostepnienia do zwiedzania widzę możliwość promocji naszego forum.

Może jakiś rajd zrobimy na wiosnę?
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-12-18, 18:25:47   

Antracyt napisał/a:
Chyba ze ktoś mnie wesprze i jakiś wywiad uczynimy przy okazji?


A zbierze się odpowiednia liczba ciekawych pytań? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-12-18, 19:44:12   

Szara Sowa napisał/a:
A zbierze się odpowiednia liczba ciekawych pytań?


Sądząc po dyskusji na temat rekonstrukcji temat jest interesujący i budzi zainteresowanie(niepokój).
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



 
 
Mszczuj 
Czytał Samochodzika
Mszczuj


Wiek: 49
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2021-12-28, 11:33:57   

Swoją drogą ciekaw jestem reakcji na ową "rekonstrukcję" dwóch osób, jednej realnej, a drugiej fikcyjnej. Mianowicie Zbigniewa Nienackiego i Tomasza N.N.

Można sobie zabawę intelektualną urządzić.

Byli by za, byli by przeciw, może jakieś inne konfiguracje rozłożenia głosów, można dodać jeszcze czynnik czasu, bo przez kilkadziesiąt lat aktywności, poglądy Tomasza ewoluowały... podobnie jak zresztą Nienackiego (patrz "Atanaryk" i wysypisko śmieci w zagajniku vide Winnetou itd.).

Jak uważacie?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mszczuj 2021-12-28, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2022-01-06, 05:15:33   

Berta von S. napisał/a:


Ale z mojego punktu widzenia to "zabicie Kuwasy" czyli magii tego miejsca.


„Zdechł twój Kuwasa, zdechł”. A
on żyje. Kto to słyszał, żeby diabła kłonicą zabili?
Otóż to ! Na Kuwasę bata nie ma , nie dali rady zaborcy , endecja , faszyści , komuniści . To i te co tara, przy lejcach są, nie dadzą rady !
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2022-01-06, 06:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-01-06, 18:06:46   

Berkut napisał/a:
„Zdechł twój Kuwasa, zdechł”. A
on żyje. Kto to słyszał, żeby diabła kłonicą zabili?



chyba urodził się na Islandii:

_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



Ostatnio zmieniony przez Antracyt 2022-01-06, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-01-11, 11:50:24   5 tysięcy do wygrania.

W kółko te same informacje, a końca nie widać:

leczyca.naszemiasto.pl/turystyczny-szlak-ksieznej-salomei-polaczy-tum-z-leczyca/ar/c1-8570713 napisał/a:
Obecnie kończą się prace związane z częściową rekonstrukcją średniowiecznego grodziska, jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu łęczyckiego. Inwestycja warta blisko 12 mln zł ma być gotowa do końca roku. Już na wiosnę turyści będą mogli zwiedzać ten obiekt.


Ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji szlaku pieszego/rowerowego w kształcie pierścienia, który będzie nawiązywał do pierścienia księżnej Salomei. Nagroda 5 tysięcy złotych. Czas na składanie prac do 28 lutego 2022r.

Regulamin konkursu - ./redir/leczyca.info.pl/wp-content/uploads/2021/12/Regulamin-konkursu.pdf

Postęp prac na grudzień można zobaczyć na załączonym do konkursu filmie - ./redir/youtu.be/xioNov4-OwI?t=157
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-01-27, 17:56:12   

Antracyt napisał/a:
W kółko te same informacje, a końca nie widać


Ano tak to u nas bywa.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-02-24, 14:03:51   wycięte z Antracyta

Jest pretekst do odwiedzin Tumu.

Cytat:
Dzień dobry,



Grodzisko otwarte dla zwiedzających będzie już od 22 kwietnia 2022. Serdecznie zapraszamy na otwarcie lub każdy kolejny dzień poza poniedziałkami.

Będzie to okazja aby zapoznać się już z zakończoną inwestycją i na pewno szansa na zadanie pytań odnośnie np. prac jakie były tam wykonane.

Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę w ramach działalności edukacyjnej.

Jeśli ma Pan ochotę nas odwiedzić w muzeum to zapraszam do siebie, kieruję działem edukacji.

Pozdrawiam,

Liliana Misiak-Kuźbik

Kierownik Działu
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-02-24, 14:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-20, 19:15:18   

Byłem w sobotę na miejscu. Spenetrowałem nielegalnie teren. Chyba nie chcecie tego oglądać...
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



Ostatnio zmieniony przez Antracyt 2022-03-20, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-03-20, 19:51:15   

No dobra, dawaj!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-20, 20:08:12   

przedsmak -./redir/photos.app.goo.gl/HPPuZwTJkqBckeQN9
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



Ostatnio zmieniony przez Antracyt 2022-03-20, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-03-21, 09:16:14   

Wrażenie robić, to robi, nie powiem. Pytanie, czy każdemu odpowiada.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-21, 09:20:17   

Reszta zdjęć na przebudzenie zamiast porannej kawy: ./redir/photos.app.goo.gl/9fVHdDGNw4gVTCry7
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-03-21, 10:13:33   

Wygląda to trochę dziwnie, bo drewno jest świeże. Jak się zrobi brązowe, to może będzie lepiej.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-03-21, 10:47:51   

W Biskupinie te wszystkie długie chaty to też przecież współczesna rekonstrukcja, a jakoś nie słyszałem masowych narzekań.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
nloriel 
Słyszał o Samochodziku
Admirał



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2019
Posty: 49
Skąd: Sluis Van
Wysłany: 2022-03-21, 11:16:08   

Dziwna trochę ta palisada zaostrzonymi końcami do wewnątrz, oraz fason wieży jakoś mi nie gra zupełnie... ale z drugiej strony, nigdy nie widziałem średniowiecznego grodziska na żywo ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 17