PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:42
Sytuacje nieprawdopodobne i błędy w Templariuszach
Autor Wiadomość
Montparnasse 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-13, 13:07:15   

Chemas napisał/a:
(…)
Chociaż z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że to książka dla młodzieży, wychowawcze to to nie było ;-)

Dokładnie. Było to bardzo niewychowawcze.

Widać przy tym ewolucję stosunku Pana Tomasza do alkoholu.

W „prequelach” alkohol był obecny, a główny bohater od niego nie stronił. Ba, zdarzało mu się ostrzej dać w palnik (np. winem porzeczkowym Justa).

W WZ jest wciąż bardzo smaczne piwo u Pilarczykowej.

W PSiT z jednej strony jest dwa razy koniak Kapitana. Z drugiej strony jest też śmierdząca wódką trójka opryszków jeżdżąca Warszawą.

W KS Pan Tomasz przyjmuje kieliszek koniaku od Doktora, od razu jednak dodaje akapit wyjaśniająco-wychowawczy. Choć unikałem alkoholu, to właśnie dzisiaj wydawało mi się, że kieliszek koniaku dobrze mi zrobi. Noc była dżdżysta, a ja jakiś czas leżałem na mokrej od deszczu trawie.
Ostatnio zmieniony przez Montparnasse 2021-11-13, 13:08, w całości zmieniany 1 raz  

Kotin 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2021-11-13, 13:21:09   

W tamtych czasach nie było nawet imienin bez naprawdę dużej liczby butelek wódki,
a przed dziećmi nikt się z tym nie krył - trzeba brać na to poprawkę.
Zupełnie inne postrzeganie alkoholu.

Dziś nawet Bonda krytykują za "shaken, not stirred", a to wręcz symbol postaci, który powstał w innych czasach :p

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-13, 13:34:17   

Montparnasse napisał/a:
Chemas napisał/a:
(…)
Chociaż z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że to książka dla młodzieży, wychowawcze to to nie było ;-)

Dokładnie. Było to bardzo niewychowawcze.

:564:

Dlatego w ND jest tylko burgund i to ohydny, bo trudno byłoby w inny sposób podrzucić towarzystwu środek nasenny. Niby Bigos miałby znaleźć w piwnicy cztery filiżanki z parującą jeszcze kawą?

Potem chyba nic. Kanał. Dno. W NPPS bohater łyka jakieś dwa asprocole, zamiast dwóch setek. Brrr...
Jeździć do ojczyzn znakomitych piw i znakomitych win.... :/

W PSiTT jeździł dwa razy w Bieszczady tropiąc gang przemytników i nic nie zwojował. Wcale mnie to nie dziwi, skoro nie wszedł do paru lokali w Sanoku, Zagórzu, Lesku i w Ustrzykach Dolnych a potem w Cisnej, Komańczy, do legendarnego "Pulpitu" w Ustrzykach Górnych i do jeszcze kilku miejsc. Dowiedziałby się wszystkiego i jeszcze więcej...

No, pewna rehabilitacja następuje w UFO. Teresa van Hagen poczęstowała go jakimś dobrym towarem...

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-13, 14:25:34   

Dodam także, że bardzo niewychowawczym jest promowanie palenia papierosów. Samochodzik palił wszędzie, nawet w obecności niepalących, w pomieszczeniach zamkniętych - np w Ministerstwie oczekując na spotkaniem z Dyrektorem Marczakiem.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2021-11-13, 14:32:19   

Montparnasse napisał/a:
Widać przy tym ewolucję stosunku Pana Tomasza do alkoholu.

Dokłądnie :564:

Z24 napisał/a:
Potem chyba nic. Kanał. Dno. W NPPS bohater łyka jakieś dwa asprocole, zamiast dwóch setek. Brrr...
Jeździć do ojczyzn znakomitych piw i znakomitych win....

Można by sprawdzić, a że lubię to chyba zrobię to :)

Z24 napisał/a:
W PSiTT jeździł dwa razy w Bieszczady tropiąc gang przemytników i nic nie zwojował. Wcale mnie to nie dziwi, skoro nie wszedł do paru lokali w Sanoku, Zagórzu, Lesku i w Ustrzykach Dolnych a potem w Cisnej, Komańczy, do legendarnego "Pulpitu" w Ustrzykach Górnych i do jeszcze kilku miejsc. Dowiedziałby się wszystkiego i jeszcze więcej...

:D

Z24 napisał/a:
No, pewna rehabilitacja następuje w UFO. Teresa van Hagen poczęstowała go jakimś dobrym towarem...

Mimo wszystko starał się stronić, na przykład sam tonik bez ginu :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Robin_DJ 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2021-11-24, 11:14:36   

Dla mnie inną sytuacją nieprawdopodobną w Templariuszach jest scena, gdzie Karen maluje w improwizowanym namiocie znaki templariuszy.

Chodzi mi konkretnie o łatwość w jaki sposób Pan Tomasz zdobył informacje o znakach na murach od Karen.

Karen, która za nic w świecie nie chciała np. żeby skradziony od nauczyciela dokument, który planowała odkupić od Malinowskiego, trafił w ręce Pana Samochodzika, w tak łatwy sposób 'sprzedaje' inne cenne informacje.

Bo przecież, aby odnaleźć skarb należy posiadać wiedzę o trzech rzeczach: miasto/wieś, gdzie ukryty jest skarb, znaleźć miejsce, gdzie był znak trójkąta, oraz kierować się zgodnie ze znakami templariuszy.

Gdyby nawet Pan Samochodzik znał miejsce oraz znalazł trójkąt (wiedział o jego znaczeniu) to odnalezienie skarbu bez znajomości znaków byłoby bardzo trudne. Tylko od Karen mógł się o tym dowiedzieć i tak nieprawdopodobnie łatwo tę informację wyciągnął.

Można by uznać, że Karen nie była świadoma ważności tych znaków, ale przecież sama informowała w swojej opowieści, że dzięki znakom templariuszy odnaleziono we Francji pewne skarby, więc wiedziała, że znaki to cenna rzecz.

Co o tym myślicie? :)

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2021-11-24, 11:33:01   

Myślę, że w ten sposób Karen podziękowała Tomaszowi za uratowanie jej z rąk oprychów.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Kotin 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2021-11-24, 11:41:03   

Kozak napisał/a:
Dodam także, że bardzo niewychowawczym jest promowanie palenia papierosów. Samochodzik palił wszędzie, nawet w obecności niepalących, w pomieszczeniach zamkniętych - np w Ministerstwie oczekując na spotkaniem z Dyrektorem Marczakiem.

Gdy zaczynałem pracę, to w biurze prawie na każdym biurku stała popielniczka i palenie w pomieszczeniach było powszechne.
Akcja w książkach dzieje się jeszcze wcześniej, więc nikt wtedy nawet nie pomyślał, że to niewychowawcze :diabelek:

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-24, 13:21:17   

Oczywiście. Z mojej strony była to aluzja do dyskusji o alkoholu ;-)

Kotin 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2021-11-24, 15:17:55   

Jasne, dziś świat inaczej patrzy na te nałogi, więcej wiemy jak wpływają na zdrowie :)

Montparnasse 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-24, 17:08:06   

Co do nałogów, to w PS palenie tytoniu jest jednak traktowane o wiele, wiele łagodniej niż alkohol.

O alkoholu pisaliśmy już — stopniowo znikał. Dodatkowo w książkach zaczęły pojawiać się treści antyalkoholowe.

A tytoń? Był i tyle. Na przykład w Templariuszach (o których jest ten wątek) Pan Samochodzik wyznał szczerze: “Chciało mi się zapalić papierosa i to samo pragnienie odczuwał chyba także Petersen, który był namiętnym palaczem fajki. Coraz częściej niespokojnie wiercił się na swoim legowisku.”

Takie były czasy…

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-11-24, 19:37:32   

Tomasz kopcił na potęgę w każdym tomie, więc czy w "Templariuszach" było to szczególnie niewychowawcze? Dla mnie najlepsza sytuacja była w "Nowych przygodach..." (gdzie przecież opiekował się "trudną młodzieżą"), gdy podczas spotkania Czarnego Franka z Krawacikiem i Brodaczem skrytykował smród "Sporta", a pochwalił woń tego, co palili zamożni właściciele jachtu. :D

Alkohol: gdy ostatnio czytałem "PS i człowiek z UFO", uderzyło mnie to, w jaki sposób on się pojawia na początku. Nie na wesoło w kontekście młodzieńczej przesady, jak w "Uroczysku". Odniosłem wrażenie, że te słowa pisze ktoś, dla kogo ta substancja jest nieodzowna. Choć jest to podane w lekki dla młodzieży sposób, tj. Tomasz prosi Marczaka o pieniądze na kieliszek brandy. W typowy dla alkoholika sposób, usprawiedliwiając się przeczytaną powieścią, wyjaśnia, że będzie to z pożytkiem dla sprawy, jeśli sobie golnie. Później tłumaczy czytelnikowi, że nie chciał pić, tylko zafundować komuś w barze i w ten sposób zasięgnąć języka. To ostatnie może być podyktowane korektą, gdyż rzekomo "UFO" nie było pisane jako Pan Samochodzik i dopiero po namowach wydawnictwa Nienacki wprowadził tę zmianę? Ale to już temat do innego wątku ;-)

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-24, 21:28:36   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Alkohol: gdy ostatnio czytałem "PS i człowiek z UFO", uderzyło mnie to, w jaki sposób on się pojawia na początku. Nie na wesoło w kontekście młodzieńczej przesady, jak w "Uroczysku". Odniosłem wrażenie, że te słowa pisze ktoś, dla kogo ta substancja jest nieodzowna. Choć jest to podane w lekki dla młodzieży sposób, tj. Tomasz prosi Marczaka o pieniądze na kieliszek brandy. W typowy dla alkoholika sposób, usprawiedliwiając się przeczytaną powieścią, wyjaśnia, że będzie to z pożytkiem dla sprawy, jeśli sobie golnie. Później tłumaczy czytelnikowi, że nie chciał pić, tylko zafundować komuś w barze i w ten sposób zasięgnąć języka.

:D :564:

Trafne spostrzeżenie! Te wykręty, kłamstwa przed samym sobą... PS jest tam taką alkoholiczną mimozą. Prawdziwym detektywem jest Flo. Przecież przetrzymała przy gorzale któregoś z tych twardzieli... Tak jakby to zrobili Sam Spade czy Phillip Marlowe.

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-11-25, 05:52:13   

Z24 napisał/a:
Trafne spostrzeżenie! Te wykręty, kłamstwa przed samym sobą... PS jest tam taką alkoholiczną mimozą.

A na koniec na kielicha daje mu Florentyna, niejako z współczucia i litości. Jego nowa (czyt.: nieznająca go dobrze) podwładna. Można drzeć łacha z Tomasza, ale zastanawiam się... wiemy, że pod koniec życia ZN miał ten problem, a na ile był on mu znany te 10 lat wcześniej, podczas pisania "UFO"?

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-11-25, 08:18:27   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
na kielicha daje mu Florentyna, niejako z współczucia i litości. Jego nowa (czyt.: nieznająca go dobrze) podwładna.

Z tym, że Tomasz daru nie przyjmuje...
A potem alkoholu nie wypija, tylko tonic...
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-25, 12:19:33   

Montparnasse napisał/a:
.... Takie były czasy…

Oczywiście :564: Dotyczy to również spożywania alkoholu :D

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-11-25, 14:59:43   

Szara Sowa napisał/a:
Z tym, że Tomasz daru nie przyjmuje...
A potem alkoholu nie wypija, tylko tonic...

Sprawdzałem, czy na pewno przeczytałeś. ;-)
Ostatecznie to powieść dla młodzieży, a i ZN prawdopodobnie chciał zachować starego dobrego Tomasza.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-25, 20:34:53   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
wiemy, że pod koniec życia ZN miał ten problem

To wiemy z mediów, a one z palca lub sufitu.

Nie sądzę żeby tę tezę dało się udowodnić. Myślę, że nie był abstynentem, pewnie nie wylewał za kołnierz, ale zaraz miał problem... W każdym razie nic nie wiemy,żeby mu to przeszkadzało w pracy ;-)

Montparnasse 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-25, 21:07:53   

Z24 napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
wiemy, że pod koniec życia ZN miał ten problem

To wiemy z mediów, a one z palca lub sufitu.

Ejże?! Zecie!!! Przecież na tym forum jest wątek o alkoholu w życiu Nienackiego. Informacje w tym wątku pochodzą nie od mediów, a od forowego „badacza naukowego” z Jerzwałdu. Pozwolę sobie przypomnieć, Zecie, że w tym wątku, ty też się wypowiadałeś.
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2940

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-11-26, 08:02:07   

Montparnasse napisał/a:
... Pozwolę sobie przypomnieć, Zecie, że w tym wątku, ty też się wypowiadałeś.
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2940

I w tym przypadku zgadzam się z tobą. Jest taki temat, a ZN pod koniec życia miał problem.

Z24 napisał/a:
W każdym razie nic nie wiemy, żeby mu to przeszkadzało w pracy ;-)

Uważam, że przeszkadzało. Po Złotej Rękawicy nic już samochodzikowego nie napisał.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2021-11-26, 08:10, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu