PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydania wszystkie "Wyspy Złoczyńców"
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-10-27, 09:04:35   

chkaplan - super pomysł :564:
_________________
 
 
qba451 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 24
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-02-08, 22:51:32   

Zacząłem czytać PS pierwszy raz gdzieś około 1993 roku. Jako,że byłem bardzo młody wpadła mi w bibliotece w oko kolorowa seria wydawnictwa Pojezierze i Euro z ilustracjami Szymona Kobylińskiego.Dlatego właśnie ta seria jest dla mnie najbardziej wartościowa,chociaż przeczytałem kilka części z innych wydawnictw,bo akurat tylko takie były na stanie w bibliotece.Po latach z sentymentu postanowiłem skompletować sobie własną kolorową serię i właśnie skończyłem czytać Wyspę.Mam wydanie z 1988 roku i zwróciłem uwagę na liczne błędy w druku.Mianowicie literówki i nie z przymiotnikami w stopniu równym pisane osobno. :D
_________________
quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-02-09, 13:02:05   

Pierwszy post po prawie 8 latach! Brawo! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-13, 19:30:50   

Mam bardzo ważne i pilne pytanie, więc proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Mam możliwość nabyć WZ, albo Wyd. Pojezierze z 1988 roku (z numerem 1), albo z KAW 1983 roku.
Obydwie są za 12 złotych, tylko, że ta z KAW jest w dużo gorszym stanie. Obydwie mają okładki miękkie. Mi natomiast głównie chodzi o oryginalność treści.

PS Może gra jest nie warta świeczki, bo zdaje się, że KAW jest piątym wydaniem, a od tego zaczęto duże zmiany w tekście.
Tymczasem w EMPIK-u mogę kupić WZ z Literatury, gdzie podobno powrócono do pierwotnego tekstu.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-11-13, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2021-11-14, 13:19:46   

Chemas napisał/a:
Mam bardzo ważne i pilne pytanie, więc proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Mam możliwość nabyć WZ, albo Wyd. Pojezierze z 1988 roku (z numerem 1), albo z KAW 1983 roku.
Obydwie są za 12 złotych, tylko, że ta z KAW jest w dużo gorszym stanie. Obydwie mają okładki miękkie. Mi natomiast głównie chodzi o oryginalność treści.


Ja nie pomogę, bo pewnie kupiłabym obie (żeby mi nikt nie sprzątnął sprzed nosa) i potem się zastanawiała ;-)
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Kotin 
Czytał Samochodzika



Wiek: 56
Dołączył: 09 Lis 2021
Posty: 61
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-11-14, 15:33:42   

Popieram zdanie She - na Twoim miejscu poświęciłbym dodatkowe 12 zł i miałbym realny materiał do porównania :)
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-14, 15:49:45   

Dobra dobra, w tej witrynie chcę na raz kupić wiele innych książek.

Czekam dalej na opinie.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-11-14, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-01, 13:31:18   

Mam takie pytanie.

Czy w pierwszych wydaniach WZ, był skonkretyzowany rok 1961, czy tylko w maszynopisie, bo tam była nawet zmiana końca maja na koniec czerwca?
Koniec czerwca jest oczywisty, to już wręcz "kultowe" określenie "pod koniec czerwca" :)
Chodzi mi o to, że w wydaniu Literatura z Klubu Łowców Przygód z 2021 roku, które posiadam, stoi tak:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca."

I tyle.
Natomiast w necie można znaleźć cytat:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca 1961 roku."
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-03-01, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-01, 14:56:36   

Chemas napisał/a:
Mam takie pytanie.

Czy w pierwszych wydaniach WZ, był skonkretyzowany rok 1961, czy tylko w maszynopisie, bo tam była nawet zmiana końca maja na koniec czerwca?


W pierwszym wydaniu WZ z 1964 r. którego jestem posiadaczem, jest jak najbardziej wymieniony rok 1961.

Tak jak w pierwszych wydaniach ND jest wydrukowane "pod koniec listopada 1967 r."
_________________
Z 24
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-03-01, 15:31:08   

Z tego co wiem, najpoważniejsze zmiany w tekście zaszły, gdy WZ zapoczątkowała "białą serię" (Pojezierze). Do tej pory Tomasz wyraźnie był dziennikarzem - gdy dostał wehikuł, zaprowadził go do warsztatów redakcyjnych. W Pojezierzu był to już po prostu warsztat. Te zmiany miały ujednolicić zajęcie Tomasza. Nie mógł być najpierw dziennikarzem, a od ND już "muzealnikiem-detektywem". Zniknął więc dziennikarz ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-01, 17:01:03   

Z24 napisał/a:
W pierwszym wydaniu WZ z 1964 r. którego jestem posiadaczem, jest jak najbardziej wymieniony rok 1961.


Ale to jest wydanie z Klubu 7 przygód z Naszej Księgarni? Bo mam takowego pdfa z ilustracją Mieczysława Kwacza z 1964 roku i roku nie ma, może tylko okładka jest z K7P. :)

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z tego co wiem, najpoważniejsze zmiany w tekście zaszły, gdy WZ zapoczątkowała "białą serię" (Pojezierze). Do tej pory Tomasz wyraźnie był dziennikarzem - gdy dostał wehikuł, zaprowadził go do warsztatów redakcyjnych


I znowu sprawdzam w wyżej wymienionym wydaniu i są warsztaty samochodowe
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-03-01, 18:18:12   

Te warsztaty redakcyjne to były oczywiście samochodowe. Po prostu jego redakcja miała warsztat, takie luksusy. Założę się, że i garaże. Wtedy mało kto miał prywatny samochód, a że redaktorzy musieli jeździć na wieś, opisywać jak idzie elektryfikacja i nauka czytania...
Od białej serii jest po prostu zwykły warsztat, żeby zerwać z dziennikarstwem Tomasza.
Nie mam teraz książki (a mam I wydanie, białą i dwie z lat 80), żeby sprawdzić dokładnie, ale wydaje mi się, że w I wydaniu jest również ten 1961 rok.
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-01, 18:23:45   

Ni no, wszystko by się zgadzało, mam pdf ze zmienionym tekstem, chyba częściowo, ale nie wiem czy to jest z Pojezierza, chyba nie, a okładka jest z I wydania. Tak to wygląda.

Muszę poszukać gdzieś linków do porównań wydań WZ na stronie Piotrka.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-01, 19:22:01   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z tego co wiem, najpoważniejsze zmiany w tekście zaszły, gdy WZ zapoczątkowała "białą serię" (Pojezierze). Do tej pory Tomasz wyraźnie był dziennikarzem - gdy dostał wehikuł, zaprowadził go do warsztatów redakcyjnych.


:564:

Tak jest :)

Chemas napisał/a:
Z24 napisał/a:
W pierwszym wydaniu WZ z 1964 r. którego jestem posiadaczem, jest jak najbardziej wymieniony rok 1961.


Ale to jest wydanie z Klubu 7 przygód z Naszej Księgarni? Bo mam takowego pdfa z ilustracją Mieczysława Kwacza z 1964 roku i roku nie ma, może tylko okładka jest z K7P. :)


:564:

Tak jest.

Zajrzałem na początek tego tematu i tam kolega chkaplan zamieścił okładki wszystkich wydań. Jakoś tam wcześniej nie zajrzałem. Nie wiedziałem, że II wydanie było wydane w takiej samej postaci jak wydanie I. Co do zmian w tekście trudno mi się wypowiadać.

Oprócz tego "warsztatu redakcyjnego", to w I - być może w II wydaniu też - jest zdanie, które z późniejszych wydań zostało usunięte.
Kiedy PS żegna się z Teresą na przystani w Ciechocinku, ona pyta go jak się nazywa miejscowość, do której jedzie. PS odpowiada, że Antoninów nad Wisłą. I dalej następuje to zdanie, którego w późniejszych wydaniach nie ma: "I później wypadło mi tego żałować".

Nb. nie wiem dlaczego, bo potem trafił na Teresę dość przypadkowo. Przedtem natomiast wygadał przygodnie przecież poznanej Teresie, że jedzie z jakimś tajemniczym zadaniem. Dopiero w połączeniu z tym nieodpowiedzialnym gadulstwem powinien był żałować podania adresu :D .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2023-03-01, 19:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-03-01, 21:06:34   

Z24 napisał/a:
Nie wiedziałem, że II wydanie było wydane w takiej samej postaci jak wydanie I.


Ja mam okładkę z tego pierwszego, to drugie chyba lekko różni się kolorytem. Ale może to tylko jakaś wyblakłość.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-03-01, 21:45:24   

Z24 napisał/a:
Nie wiedziałem, że II wydanie było wydane w takiej samej postaci jak wydanie I.

Różnica jest taka, że I wydanie ma obwolutę, II najprawdopodobniej nie. Okładki wyglądają identycznie, może z różnicami podanymi przez Chemasa.
_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-01, 22:28:58   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie wiedziałem, że II wydanie było wydane w takiej samej postaci jak wydanie I.

Różnica jest taka, że I wydanie ma obwolutę, II najprawdopodobniej nie. Okładki wyglądają identycznie, może z różnicami podanymi przez Chemasa.


Nie, nie. W drugim wydaniu, tym z 1970 r. - jak widać na obrazkach zamieszczonych przez chkaplana na początku niniejszego tematu - jest taka sama obwoluta jak w pierwszym. Na samych okładkach nie ma żadnych ilustracji oprócz znaków Naszej Księgarni i K7P.
_________________
Z 24
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-03-01, 22:49:43   

Z24 napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie wiedziałem, że II wydanie było wydane w takiej samej postaci jak wydanie I.

Różnica jest taka, że I wydanie ma obwolutę, II najprawdopodobniej nie. Okładki wyglądają identycznie, może z różnicami podanymi przez Chemasa.


Nie, nie. W drugim wydaniu, tym z 1970 r. - jak widać na obrazkach zamieszczonych przez chkaplana na początku niniejszego tematu - jest taka sama obwoluta jak w pierwszym. Na samych okładkach nie ma żadnych ilustracji oprócz znaków Naszej Księgarni i K7P.

Rozumiem... a właściwie to nie ;-)
Skąd wiadomo, że wyd. II również ma obwolutę, a nie jest to po prostu zwykła okładka? Napisałem, że prawdopodobnie nie ma, bo coś mi się kojarzy, że widziałem to wydanie na allegro i nie była to obwoluta. Z tych obrazków na początku tematu tego za bardzo nie widać.

Znalazłem w necie takie coś... jest to właśnie wydanie z 1970 r. (czyli II), tylko też jednoznacznie nie można powiedzieć. A może ktoś da radę ocenić.
./redir/onebid.pl/pl/ksiazki-i-starodruki-nienacki-wyspa-zloczyncow-wyd-1970/881657

Edyta: jest napisane, że z obwolutą. Sorry, myliłem się :D A więc zostały wydane w takiej samej postaci.
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2023-03-01, 22:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-02, 10:55:24   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Edyta: jest napisane, że z obwolutą. Sorry, myliłem się :D A więc zostały wydane w takiej samej postaci.


I ta obwoluta książki spod linku ma takie charakterystyczne zażółcenia przy krawędziach. Moja KS wygląda identycznie :D .

Inna sprawa, że na tej fotografii nie widać że to obwoluta, a tym bardziej, że trochę wystrzępiona. naprawdę świetny stan, przynajmniej od strony sfotografowanej czy może raczej zeskanowanej.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 15