Kynokephalos Moderator Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku
Pomógł: 109 razy Dołączył: 07 Cze 2011 Posty: 6370 Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-01-07, 05:41:43
Z24 napisał/a:
gdzieś u Szekspira jeden bohaterów chciał wymordować wszystkich prawników. Czy ktoś ewentualnie wie do jakiej sztuki i jakiej postaci to była aluzja?
Niejaki Dick rzeźnik, jeden z przybocznych przywódcy rebelii Jacka Cade'a (postaci historycznej).
W Henryku VI, części drugiej, akcie IV, scenie II sztab Jacka Cade'a planuje "reformy" jakich dokona po zdobyciu władzy. A więc państwo będzie wspólną własnością bo wszyscy w zgodzie i braterstwie będą czcić Jacka Cade'a, wszystko będzie kilka razy tańsze niż dotychczas lub rozdawane zupełnie bezpłatnie, picie słabego piwa będzie zakazane itp. W tej atmosferze Dick rzeźnik podpowiada na początek zabicie wszystkich prawników, czemu Cade przyklaskuje.
Cała ta drużyna jest przedstawiona jako banda prostaków żądnych władzy i bogactw. Z jednej strony nawołują do strącenia możnych, a z drugiej, w prywatnych przechwałkach przy kuflu, przypisują sobie pochodzenie od najsłynniejszych rodzin. Populiści niepojmujący mechanizmów gospodarki i państwa, uważają się za jego zbawców. W tej samej scenie wieszają człowieka za to że umie pisać, a dowodem zdrady jednego z arystokratów jest dla nich to, że zna francuski - język nieprzyjaciół.
Są to więc prostacy podejrzliwi wobec wszystkiego, czego nie rozumieją. Myślę, że Shakespeare w żadnym stopniu nie utożsamiał się z ich hasłami. Ale w jednej wypowiedzi Jack Cade mówi gorzko, jak to wystarczy raz podpisać się pod jakimś dokumentem i już na zawsze człowiek traci wolność. Może to być wyraz nie tyle krytyki zawodu prawniczego ze strony autora, ile nawiązanie do jakiegoś zjawiska historycznego, problemu społecznego (na przykład nieadekwatności ówczesnego prawa), który leżał u podłoża rebelii.
***
Chociaż wniosek prześladowania prawników jako pierwszy zgłosił Dick rzeźnik, przynajmniej równie mocno wiąże się on z nazwiskiem Cade'a. Istnieje ogólny termin "prawa Jacka Cade'a" ("Jack Cade Laws") odnoszący się do różnego rodzaju przepisów, obowiązujących w rozmaitych ustawodawstwach i epokach, ograniczających swobodę prawników w ich działalności, albo dostęp obywateli do usług prawników.
Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________ Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.
Pomógł: 111 razy Dołączył: 06 Wrz 2014 Posty: 13484 Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-08, 18:51:09
Kynokephalos napisał/a:
Meyer Shapiro, "Cain's Jaw-Bone that Did the First Murder" w: "The Art Bulletin" Vol. 24, No. 3 (Sep., 1942), str. 205-212
Widzę, że w czasie mojej dłuższej nieobecności na forum pod koniec ubiegłego roku Kyno dokonał ciekawych odkryć pozwalających pociągnąć ten niemniej ciekawy wątek. Oczekiwałem, że ktoś już się podjął tego tematu, i jak widzę, Kyno, dotarłeś nawet do dwóch prac na ten temat.
Teoria Meyera Shapiro jest bardzo interesująca - cinbān, Cāin bana to słowa rzeczywiście dość podobne, ale czy wystarczająco, by wyjaśnić pojawienie się motywu żuchwy w interpretacjach tej biblijnej sceny? Osobiście za bardziej prawdopodobną uważam teorię Hendersona o Samsonie: postać biblijna, czyn i narzędzie te same, nie trzeba więc daleko szukać. Ale jak wiemy pozory często mylą, dlatego uważam, że Shapiro i Henderson nie zmarnowali czasu.
Z24 napisał/a:
W okresie świąteczno-noworocznym przerobiłem po raz kolejny "Uroczysko" i dochodzę do wniosku, że jest to chyba najbardziej artystyczne z dzieł ZN? Potężna wrażliwość, wyrazistość opisów...
Absolutnie. Szkoda jednak, że potem znacznie uprościł swój styl wkładając jak gdyby mniej wysiłku w szukanie najbardziej efektywnego sformułowania; prawdopodobnie dziennikarz wyszedł szybko z niego na wierzch.
Kynokephalos Moderator Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku
Pomógł: 109 razy Dołączył: 07 Cze 2011 Posty: 6370 Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-01-09, 07:57:48
John Dee napisał/a:
Teoria Meyera Shapiro jest bardzo interesująca - cinbān, Cāin bana to słowa rzeczywiście dość podobne, ale czy wystarczająco, by wyjaśnić pojawienie się motywu żuchwy w interpretacjach tej biblijnej sceny? Osobiście za bardziej prawdopodobną uważam teorię Hendersona o Samsonie: postać biblijna, czyn i narzędzie te same, nie trzeba więc daleko szukać.
Tak to chyba teraz wygląda, według tych (ostatnich jakie znalazłem) badań.
Obaj badacze wyszli od pytania, dlaczego ten sposób obrazowania był specyficzny właśnie dla Anglii i później Wysp.
Meyer Shapiro, co naturalne, zwrócił się w stronę języka. Henderson jednak twierdzi, że Cāin bana i cinbān są podobne do siebie w piśmie, a w mowie już mniej. Że zaś nigdzie nie znaleziono zapisu Cāin bana i w ogóle <Ktoś> bana występuje niezwykle rzadko, uznał teorię Shapiry za słabo popartą materiałem.
On sam, George Henderson, upatruje tę wyjątkowość w dużej roli jaką na kulturę Wysp - ale oczywiście nie na kulturę Europy kontynentalnej - wywarło anglosaskie tłumaczenie biblijnego sześcioksięgu zwane "Old English Hexateuch", bogato ilustrowane na podstawie różnych wschodnich rycin. Ponieważ w "Old English Hexateuch" przedstawiono Kaina ze zwierzęcą szczęką w dłoni, tak to już weszło w tradycję. A dlaczego rysownik (lub raczej grafik-kopista) dał Kainowi to narzędzie? - Według Hendersona albo w kopiowanym źródle nie było Kaina, więc rysownik zaadaptował Samsona; albo scena z Kainem wyglądała mało efektownie, więc ditto; albo na źródłowym rysunku pomylił jakiś przedmiot którego nie rozpoznał z oślą szczęką (być może również zasugerowany Samsonem).
Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________ Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.
Pomógł: 111 razy Dołączył: 06 Wrz 2014 Posty: 13484 Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-09, 18:40:56
Kynokephalos napisał/a:
anglosaskie tłumaczenie biblijnego sześcioksięgu zwane "Old English Hexateuch", bogato ilustrowane na podstawie różnych wschodnich rycin. Ponieważ w "Old English Hexateuch" przedstawiono Kaina ze zwierzęcą szczęką w dłoni, tak to już weszło w tradycję.
Zrobiłem screenshot sceny zabójstwa Abla - jest nieco lepszy od fotki, którą Ty zamieściłeś. Czy narzędzie zbrodni rzeczywiście jest zwierzęcą szczęką? Trudno powiedzieć. Jest szczękopodobne, owszem.
Ciekawym wydaje mi się następujący komentarz:
The settings do not attempt to represent Old Testament life as anything different from that of contemporary Anglo-Saxons, and so give valuable depictions of many aspects of the Anglo-Saxon world. https://en.wikipedia.org/wiki/Old_English_Hexateuch
Sugeruje, że ilustrator korzystał z pewnej swobody w interpretowaniu tekstu - swobody, której tłumacz zapewne nie posiadał.
Przypomniało mi to obraz Pietera Bruegla Starszego, który w 2019 r. oglądałem w Brukseli: “Spis ludności w Betlejem”. Zimowa sceneria wskazuje na to, że malarz nie zaprzątał sobie zanadto głowy kwestią właściwego odtworzenia krajobrazu Judei, lecz użył tego, co znał i co widział patrząc z okna. W podobny sposób mogła szczęka, mógł sierp dostać się na ilustrację Kodeksu Cottonianus.
Czytam właśnie „Uroczysko” po raz drugi, tym razem nie z nastawieniem, że szukam kolejnego Samochodzika, lecz staram się podejść do niego jak do indywidualnej pozycji - i bardzo mi się podoba! Świetna zagadka, interesujący bohater, bardzo daleki od ideału, genialna atmosfera, no i czas i i miejsce akcji... Te bagna, tajemnicza kolegiata, podejrzliwa ludność lokalna... Naprawdę, wiem, że to banalne stwierdzenie, ale Nienacki naprawdę umiał stworzyć atmosferę! Jedyne, czego znieść nie mogę, to jego postacie kobiece. Jak dobrze, że czasy się tak zmieniły!
Dopiero co skończyłem czytać "Uroczysko" (niestety, ale w wersji późniejszej) i jestem pod wielkim wrażeniem. Nie będę tu powtarzał się z tym wszystkim co wyczytałem w tym wątku. Napiszę tylko, że gdy wyobrażałem sobie okolicę, ludność miejscową ich wiarę w zabobony w postaci Kuwasy, cały czas do głowy przychodził mi film "Konopielka" Tym bardziej, że tam była wieś Taplary, a to też zaraz kojarzy mi się z moczarami i błotem.
_________________
Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.