PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Sylwia Zientek "Polki na Montparnassie"
Autor Wiadomość
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-10-14, 20:58:11   Sylwia Zientek "Polki na Montparnassie"

Są takie książki, za które ich autorom należą się owacje na stojąco.
Taką pozycją bez wątpienia są "Polki na Montparnassie" Sylwii Zientek.

Cóż to za wspaniała, porywająca, a do tego jakże ważna na księgarskim rynku, lektura!
Już po pierwszej zapowiedzi książki, kilka miesięcy temu, wiedziałam, że to dla mnie pozycja obowiązkowa. Z kilku powodów. Primo, temat mało znany, ale jakże ciekawy i warty zglębienia. Secudno, klimaty Paryża są zawsze bliskie memu frankofilskiemu sercu. Tertio, pióro Sylwii Zientek gwarantuje dobrą literaturę.

Lektura tej książki była wspaniałą podróżą. Podróżą przez czasy, miejsca, mieszkania słynnych ludzi i style w sztuce.

Sylwia Zientek wykonała olbrzymią pracę. Z każdej strony książki wyziera jej ogromna pasja oraz zaangażowanie w temat, który wybrała i przedstawia czytelnikowi. Jestem zachwycona opowieścią snutą przez autorkę z wielkim znawstwem tematu.

Kilka punktów zasługuje na szczególne brawa.

Wiele razy spotkałam się z książkami biograficznymi, które miały źle wyważone proporcje między życiem zawodowym a osobistym opisywanej postaci. Tutaj wszystko jest należycie wyważone. Autorka płynnie porusza się między tymi aspektami, nie przeważając szali na żadną stronę. Efektem jest spójna i wiarygodna historia każdej z opisywanych artystek.

Dzięki fragmentowi dotyczącemu wymiany listów przez Melę Muter i poetę Rainera Marię Rilkego, autorka przypomniała mi, jak piękną i wzruszającą dziedziną była sztuka epistolarna. I jak wiele jej zawdzięczamy. Listy słynnych osób to wszak skarbnica wiedzy o nich.

Na wielką pochwałę zasługują również opisy. Zarówno opisy miejsc, osób, jak też dzieł sztuki.

Nawet nie mając w książce reprodukcji któregoś z obrazów, widzę go oczami wyobraźni właśnie dzięki wspaniałym opisom autorki. Tak samo widzę miejsca, których nie znam, a których klimat czuję dzięki talentowi Sylwii Zientek.

Oprócz głównych bohaterek, znajdziemy w książce również koleje losu innych postaci: marszandów, właścicieli galerii, pisarzy, poetów. Autorka odsłania fakty z życia wielu słynnych osób, jak choćby Stanisława Przybyszewskiego, Jana Kasprowicza, Gertrudy Stein, czy też Eugeniusza i Jadwigi Zaków. Tych nazwisk i tych postaci jest dużo, dużo więcej.

Postaci tej książki są żywe. Wielokrotnie wraz z bohaterkami przeżywałam targające nimi emocje. Wiele razy autentycznie się wzruszyłam. To wielki dar, tak pisać. Sylwia Zientek to potrafi.

Dbałość o detale, talent literacki, ogromne zainteresowanie autorki opisywanym tematem, ogrom włożonej pracy – to wszystko czytelnik znajduje na każdej stronie "Polek na Montparnassie".

Pani Sylwio, serdecznie dziękuję za tę książkę.

Jest ozdobą mojej biblioteczki i na pewno będę do niej wracać.


Niestety, owacje, które na początku zgotowałam autorce, absolutnie nie należą się wydawnictwu, które nie przeprowadziło należytej korekty tak świetnej książki. Jest to zjawisko w ostatnich latach coraz częstsze. Książki są wydawane niedbale, bez szacunku do autora i jego pracy. A przede wszystkim bez szacunku do czytelnika. Ilość błędów, z jakimi spotykam się podczas lektury książek różnych wydawnictw, jest porażająca.

Jestem zdziwiona i ogromnie rozczarowana niedbałością, z jaką wydawnictwo Agora potraktowało ten wspaniały, oryginalny, odkrywczy, nietuzinkowy i jakże ważny na rynku księgarskim tekst Sylwii Zientek.

Błędy ortograficzne (słowa: naprędce i zresztą pisane rozłącznie; Szeherezada pisana przez "ch").

Błędy w nazwach francuskich ("L’Union de demmes peintres et sculpteurs" zamiast "L’Union de femmes …"; Deux Mademoiselles zamiast Deux Mesdemoiselles – wszak to liczba mnoga!)

Nazwa "Szkoła Paryska" pisana naprzemiennie wielkimi lub małymi literami, jakby wydawnictwo nie mogło się zdecydować, która wersja jest poprawna.

Błędy logiczne związane głównie z datami. Najpierw czytamy, że Alicja Rosenblatt przyjechała do Paryża w roku 1912 mając lat 18, po czym osiem linijek niżej na tej samej stronie widnieje informacja, że urodziła się ona w roku 1889. Jak to możliwe zatem, że przychodząc na świat w roku 1889 w roku 1912 ma 18 lat? Jakbym nie liczyła, wychodzi mi 23.

Również Mela Muter musiała doznać jakiegoś przesunięcia w czasie, gdyż w roku 1901, kiedy przyjechała do Paryża, miała lat 24, a dwa lata wcześniej biorąc ślub w roku 1899, miała lat 25. Jak to możliwe?

Wstyd.


Książkę oczywiście polecam gorąco.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2021-10-14, 22:48:28   

Yvonne, dziękuję! Skuszony Twoimi recenzjami zamówiłem właśnie w bibliotece tę książkę i Nie ma Szczygła. :564:
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-10-15, 07:11:08   

Dart napisał/a:
Yvonne, dziękuję! Skuszony Twoimi recenzjami zamówiłem właśnie w bibliotece tę książkę i Nie ma Szczygła


Bardzo mi miło :)
Ciekawa jestem, czy Ci się spodobają.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-10-15, 08:18:34   

Jeszcze dodam zdjęcie:

Polki na Montparnassie.PNG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 823,21 KB

_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2021-10-15, 08:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 14