PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy pisarza czy literówki?
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-09-21, 06:44:54   

Hebius napisał/a:
i tak nie dojdziemy tu do zgody

Do pewnego stopnia jednak dochodzimy, bo zgadzamy się, że literówki i błędy drukarskie należałoby poprawiać bezpośrednio w tekście, z pozostawieniem minimalnego śladu. Kwestią jest interpretacja terminu „literówki”. Ja nie zaliczyłbym do literówek ani „Starona” ani „valcone'a”, ponieważ każdy z tych błędów w tej samej formie pojawia się wielokrotnie w tekście powieści.

Hebius napisał/a:
A jaka szkoda dla czytelnika wyniknie z tego, jeśli zrobimy na odwrót? Poprawki w tekście a informacje o wpadkach w przypisach, czy w notce.

I tu też zgadzamy się, że jakiekolwiek przyjmie się podejście - czytelnik powinien mieć możliwość odtworzenia autorskiego tekstu, mniej lub bardziej bezpośrednio. Za tym, żeby było to bardziej bezpośrednio (czyli w głównym ciągu narracji a nie w przypisach) przychodzą mi na myśl takie przesłanki:
• Wymaga to mniej pracy, więc skoro i tak „logicznie” ma wyjść na to samo - to pytanie brzmi raczej: po co przerabiać, a nie: po co nie przerabiać.
• Oryginalna wersja jest jedna, a sposobów jej poprawienia może być czasem kilka, łatwiej omówić je w odnośnikach.
• Tak jest bezpieczniej i unikamy kontrowersji. Nie zawsze przyczyny odstępstw od rzeczywistości są jasne. Na przykład: sprawa „Starona” jest raczej bezdyskusyjna; ale czy zamiana „falcona” na „valcone'a” była ze strony Nienackiego przemyślana i celowa? - przypuszczamy że nie, ale kto wie... a „Wiłkokuku” w „Miłkokuk”? - raczej celowa, ale kto wie czy na pewno... i tak dalej - co sytuacja to decyzja; co decyzja to potencjalna kontrowersja.
• Sprawa praw autorskich i integralności dzieła.
• Myślę (rzecz jasna: subiektywnie), że większość czytelników woli czytać to, co napisał autor, a komentarze z boku.

Hebius napisał/a:
święte błędy pisarza

To oczywiście nie są żadne „zacne grzechy”, ani „błogosławiona wina”; ale jestem gotów przystać na takie określenie, w tym znaczeniu w jakim obrazowo mówi się o „świętej zasadzie rzetelności” lub o czymś w tym rodzaju.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-21, 19:33:26   

No, kwestia Miłkokuk-Wiłkokuk jest chyba raczej jasna. Nie wiem jak w innych, ale w pierwszych wydaniach powieści jest przypis, gdy ta nazwa pojawia się po raz pierwszy. Jest w nim uwaga, że niektóre nazwy zostały ze zrozumiałych chyba względów zniekształcone przez autora.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-09-22, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-09-22, 05:18:23   

A, jeśli tak to wybaczcie źle dobrany przykład.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2021-10-10, 18:38:02   

„Po cóż zresztą był mi hotel czy mieszkanie z czterema ścianami i sufitem? Czyż nie
miałem rozkładanych siedzeń w swoim wehikule i czy nie starczyło miejsca dla mnie i dla
Prota?
Pojechałem więc na camping przy ulicy Uledaren 55a, opłaciłem należność za
parking, skorzystałem ze znajdującego się na campingu natrysku, zjadłem obiado-kolację w
campingowej restauracji.”

W trakcie przejazdu do Pragi pociągiem, czytając „Tajemnica Tajemnic” ten tekst rzucił mi się w oczy, budząc moją badawcza naturę, więc postanowiłem sprawdzić czy to miejsce jest prawdziwe. Po sprawdzeniu w mapach wujka Google okazało się że to jest tylko siedem kilometrów od mojego hotelu, więc postanowiłem tam się przejść. Droga wzdłuż Wełtawy szybko zleciała, a ja zacząłem szukać adresu. Tu się okazało że Mistrz popełnił gafę, zamiast ulicy U Ledaren, wpisał w całości Uledaren. Ciekawe czy przejęzyczenie, czy świadectwo że znalazł to miejsce w przewodniku, samemu tam nie będąc?
Nie ważne. Miejsce znalazłem po długim poszukiwaniu i zasięgnięcia języka u aborygena, co nie było łatwe. Okazało się że kilka lat temu była zmiana numeracji na domach i 55 już nie istnieje, co więcej sam Camping również już nie istnieje. Na miejscu jest duży obiekt z barem piwnym, kortem tenisowym i dużym zapleczem. Barman mi to wszystko powiedział, w trakcie zamawiania piwa. Pozwolił się rozejrzeć, ale teren tylko nad rzeką przypomina opis z książki. Niemniej miejsce jest prawdziwe, tyle że nie aktualne, jeśli ktoś chce skorzystać z campingu, choć plansza na bramie nadal wisi. Nad rzeke nadal można dojechać od ulicy U Kempinku.

IMG_20211006_182628 (1024x766).jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 947,08 KB

IMG_20211006_182447 (1024x766).jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 702,47 KB

IMG_20211006_183357 (1024x766).jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 575,84 KB

IMG_20211006_183919 (1024x766).jpg
Plik ściągnięto 74 raz(y) 626,53 KB

IMG_20211006_181558 (1024x766).jpg
Plik ściągnięto 73 raz(y) 567,86 KB

_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-10-10, 19:26:03   

Brawo, jesteś chyba pierwszą osobą z forum, która tam dotarła! Zapomoga się należy!
Czyli mamy kolejny błąd w nazwie (ulicy) w Tajemnicy Tajemnic! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2021-10-10, 19:32:13   

Ku chwale Pana Samochodzika! :)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-10, 19:51:21   

Może daj tu tylko info o błędzie + odnośnik, a samą relację oddzielnie?
Bo to kolejny kamyk do badań nad topografią Samochodzików :) , a tutaj zginie.
_________________
Drużyna 5

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2021-10-10, 19:59:10   

To jeszcze tylko lokalizacja:

Screenshot_2021-10-06-18-37-08-519_com.google.android.apps.maps.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 598,86 KB

_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-10-11, 08:09:10   

Rólka napisał/a:

W trakcie przejazdu do Pragi pociągiem, czytając „Tajemnica Tajemnic” ten tekst rzucił mi się w oczy, budząc moją badawcza naturę, więc postanowiłem sprawdzić czy to miejsce jest prawdziwe. ...

To już w tym roku kolejny celny strzał! Brawo :564:
_________________
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-10-11, 11:50:03   

W naszym tłumaczeniu miejsce i ulica zostały napisane poprawnie:
Cytat:
Šiel som teda do kempingu na ulici U ledáren 55a, zaplatil som poplatok za parkovanie, osprchoval som sa, zjedol som obedovečeru v kempingovej reštaurácii, nakŕmil som Prota a zatelefonoval som pánu Dohnalovi, aby som mu oznámil, že som v Prahe

Byłem zaskoczony, że jeszcze żadnego z fanów tam nie było, nawet She - dlatego obok zdjęć z jej wyprawy napisałem, że w Pradze jest więcej miejsc i planowałem tam zrobić zdjęcie. Niestety w tym roku do Pragi nie dojadę, a Rólka już mnie wyprzedził...

Uważałem to miejsce za pospolite i nigdy nie śniło mi się, że żaden z fanów nie wie, gdzie ono jest. Dziwię się też, że miejscowy facet nie wiedział, o co chodzi. Kemping zna każdy lokalny mieszkaniec. :065:

Autor na pewno nie był w tym miejscu, bo od początku wiedziałby, że kemping nazywa się Kotva. Wejście odbywało się od ulicy U Kempinku, ale recepcja znajdowała się przy ulicy U Ledáren.
Latem 2019 byłem tam (pod wpływem książki), kemping działał, ale to był jego ostatni sezon. Nie robiłem zdjęć. :/ W listopadzie 2019 został zlikwidowany, pozostał tylko Hostel Kotva, nawet oficjalna recenzja hostelu mówi, że obok znajduje się parking dla przyczep i samochodów kempingowych.

Tutaj oznaczona jest ulica U Ledáren

Pierwszy rok oficjalnego założenia 1963:



Przyczepy i samochody kempingowe zwykle stały tutaj:
./redir/goo.gl/maps/18D3VZps3hYStWap6
./redir/goo.gl/maps/axqoFWp8a9Ut6CPX6

U Ledáren ta lokalizacja jest nazywana, ponieważ znajduje się obok miejsca Branické ledárny, w którym kiedyś przechowywano lód dla pubów w Pradze i okolicach. Lód wydobywano bezpośrednio z rzeki - z małej zatoki, którą tam w tym celu zbudowali.

_________________


Ostatnio zmieniony przez Lolek 2021-10-11, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-10-11, 11:54:42   

Na zrzucie ekranu Rólki widać chyba tę zatokę! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2021-10-11, 13:45:29   

Lolek napisał/a:
Byłem zaskoczony, że jeszcze żadnego z fanów tam nie było, nawet She - dlatego obok zdjęć z jej wyprawy napisałem, że w Pradze jest więcej miejsc


Było to na mojej liście, ale nie zdążyłam. Miałam niecałe dwa dni do dyspozycji - o 15 z minutami miałam pociąg powrotny, a to był dzień z Hradczanami, w dodatku lał ulewny deszcz, co (jak większość znajomych wie) znacznie mnie unieruchamia :p .
Nie "zaliczyłam" też Vikárki na Hradczanach, bo ją minęłam, przypomniałam sobie już na Starych Schodach :oops:
Wszystko przez ten deszcz.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2021-10-11, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-10-15, 06:33:39   

Lolek napisał/a:
Byłem zaskoczony, że jeszcze żadnego z fanów tam nie było

Zapewne zbyt rzadko odwiedzamy to miejsce, które od tylu lat służy turystom, i bardzo dobrze, że zostało teraz przez Rólkę przypomniane, widoczki odświeżone, a Lolek ukazał je z jeszcze jednej perspektywy. Bo - jak widać - bywa, że nowe wrażenia przykrywają dawniejsze płaszczem niepamięci.

Rzut oka na camping by night dał nam kiedyś tomecki (https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=560&start=34) a później odwiedził go, sfotografował i nawet przetestował Tytus Atomicus (https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=4274, trzeba wejść do praskiego albumu googla).

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-10-15, 07:27:34   

Pamięć jednak zawodna jest, a Kyno zawsze niezawodny! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2021-12-17, 09:56:06   

Dwie rzeczy, które dla mnie są błędem. Po pierwsze - ikony się pisze, a nie maluje (ikonopisarstwo). Po drugie - użycie słowa "cyfra" w odniesieniu do daty na połówce talizmanu.
_________________
Drużyna 1

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-12-18, 15:13:15   

Czytalski napisał/a:
ikony się pisze, a nie maluje


Sprawa wydaje mi się dla naszego języka trochę skomplikowana i nie taka jednoznaczna:

Tu pewne wyjaśnienie:
./redir/sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Pisanie-ikon;18271.html

A tu dość ciekawy i szczegółowy artykuł:
./redir/lektorkapisze.pl/ikony/

Coś tam jeszcze czytałem, że Rosjanie mówią o pisaniu, bo chodzi o zawarcie treści zawierającej bogatą symbolikę.

A co do tych cyfr, liczba, to coś mi się wydaje, że już gdzieś spotkałem ten temat w którymś z wątków, może nawet w tym :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-05-20, 02:54:04   

To nie błąd (choć w pewnym sensie tak), ale bardziej nieścisłość. Nie ma tu takiego wątku, więc wrzucę tutaj:

Gdy Tomasz na kempingu usiłuje rozwiązać zagadkę blaszki, którą pokazała mu Helenka, dochodzi do wniosku, że ma do czynienia z połówką talizmanu magicznego Jowisza. I że ktoś rozłamał cały talizman na pół już dawno temu, bo brzeg blaszki zdążył sczernieć.

Tylko skąd to wie, że ułamany brzeg jest sczerniały, skoro blaszkę widział pobieżnie u Dohnalów, skupił się na przerysowaniu awersu i rewersu, i przed sobą ma tylko rysunek?
_________________
Drużyna 2

  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-05-20, 07:12:10   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
blaszkę widział pobieżnie


Ale widocznie wiedział na co patrzeć. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-05-20, 07:18:20   

Szara Sowa napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
blaszkę widział pobieżnie


Ale widocznie wiedział na co patrzeć. :)


W końcu był nie tylko historykiem, ale też detektywem :)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2022-05-20, 08:25:46   

irycki napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
blaszkę widział pobieżnie

Ale widocznie wiedział na co patrzeć. :)

W końcu był nie tylko historykiem, ale też detektywem :)

Detektywem z wieloletnim doświadczeniem :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,67 sekundy. Zapytań do SQL: 15