PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Frankfurt i Weimar
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-18, 07:21:26   

Ulica Zygfryda.

Pośpiesznie zjedliśmy obiad w hotelowej restauracji i gdy słońce zaczynało chować się za dachy domów, zamówioną przez portiera taksówką (nie chcieliśmy błądzić po nie znanym mieście) kazaliśmy się zawieźć na ulicę Zygfryda 7 w okolice Ogrodu Zoologicznego, w małą uliczkę, gdzie po obu stronach asfaltowej jezdni, za wysokimi żelaznymi parkanami, stały w ogrodach bogate wille.
Dom oznaczony numerem 7 także znajdował się w małym ogrodzie. Wysokie, żelazne, zakończone ostro kraty broniły wstępu. Drzwi przy bramie otwierały się automatycznie, gdy w willi zwalniano elektryczny zatrzask w zamku.






Ulica Zygfryda lub Siegfriedstraße, jak już wiemy, we Frankfurcie nie ma.





Mimo to uznałem za swój obowiązek przeprowadzić staranny rekonesans w okolicy Ogrodu Zoologicznego - innymi słowy okrążyłem go kompletnie na piechotę rozglądając się za jakimiś bogatymi willami w ogrodach.

Znalazłem tylko jedną odpowiadającą opisowi w książce.



Informacja, że cała dzielnica ma charakter willowy, jest zatem błędna. W rzeczywistości dominują tam wielopiętrowe domy mieszkalne.







Wygląda na to, że Nienacki nigdy nie postawił stopy w tej dzielnicy, a ulicę Zygfryda przeniósł tam swoim zwyczajem być może z jakiegoś innego miasta. Jakiego? Oto jest pytanie.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2021-09-18, 14:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-18, 10:06:48   

O, ulica Bernharda Grzimka koło ZOO, czyli jak najbardziej na miejscu. Mam i czytałem parę jego książek :) .
Słuchaj, teraz mi przyszło do głowy, że tę ulicę Zygfryda to ZN mógł wziąć z Wiednia, tak jak ten hotel "Goldenes Lamm" na Hauptstrasse hmmm.. właśnie 7, wspomniany w kilku miejscach?
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-09-18, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-18, 19:19:21   

Z24 napisał/a:
O, ulica Bernharda Grzimka koło ZOO, czyli jak najbardziej na miejscu. Mam i czytałem parę jego książek :) .
Tak, tego z Nysy - już kiedyś o nim wspominaliśmy. Był Dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Frankfurcie w latach 1945-74, odbudował go z powojennych zniszczeń. Miał swoje, hm, niekonwencjonalne metody prowadzenia swojej działalności dyrektorskiej, trochę jak kierownik Purtak. ;-)

Grzimek swoją drogą mieszkał rzeczywiście w bardzo okazałej willi leżącej niedaleko Zoo, jak na człowieka w jego pozycji przystało. Ale jej Nienacki chyba nie miał na myśli, szczególnie, że otaczające ją budynki to znowu tylko zwykłe domy mieszkalne.

Z24 napisał/a:
ulicę Zygfryda to ZN mógł wziąć z Wiednia, tak jak ten hotel "Goldenes Lamm" na Hauptstrasse hmmm.. właśnie 7, wspomniany w kilku miejscach?
No rzeczywiście, ta siódemka jest bardzo podejrzana. Ale Siegfriedstraße we Wiedniu nie ma. Jest Siegfriedgasse, ale leży na drugim krańcu miasta w odległości ok. 7km od hotelu "Goldenes Lamm”.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-20, 06:52:20   

W obecnej chwili mam aż trzy teorie wyjaśniające, dlaczego Nienacki użył nazwy ulica Zygfryda. Pierwsza krąży wokół możliwości, że pisarz, którego zaproszono kiedyś do Berlina Wschodniego, miał coś do załatwienia na znajdującej się tam Siegfriedstraße, więc ją sobie zapamiętał.

Druga teoria wygląda tak. Zygfryda, bohatera germańskich sag i mitów nigdzie nie ceniono może więcej niż w Bayreuthcie, gdzie w 1876 r. miała premiera opery Richarda Wagnera o tym samym tytule. I tak, niedaleko willi Wagnera, przebiega Siegfriedstraße. Moim zdaniem Nienacki mógł o niej wiedzieć - nie, nie w połączeniu z Wagnerem, bo jego muzyki w życiu chyba nie słuchał, ale z jego teściem, niemniej słynnym kompozytorem i pianistą Franzem Lisztem. Liszt przebywając w Bayreuthcie wynajmował bowiem willę leżącą właśnie przy ulicy Zygfryda i ostatecznie, o ile się nie mylę, w niej umarł.
Mamy więc ulicę Zygfryda, mamy willę i kogoś, kogo Nienacki znał, ba, o kim nawet wspomniał w PS i Niewidzialnych. Kto wie, może odwiedził muzeum Liszta w Weimarze, dowiedział się tam o okolicznościach jego śmierci i ulica Zygfryda jakoś utkwiła mu w pamięci?

Teoria trzecia. W latach okupacji jedna z głównych ulic getta łódzkiego nazywała się Siegfriedstraße. Obecnie Marysińska.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-09-20, 07:35:24   

John Dee napisał/a:
W obecnej chwili mam aż trzy teorie wyjaśniające, dlaczego Nienacki użył nazwy ulica Zygfryda.

Przy czym te teorie wzajemnie się nie wykluczają.

Skoro ulicy Zygfryda we Frankfurcie nie ma i nie było, wyobrażam to sobie tak: Nienacki potrzebował przykładowej - typowej, niewyróżniającej się - nazwy ulicy w niemieckim mieście. Nie chodziło mu o jakieś nawiązania ani aluzje. Podczas pisania czy planowania - przyszła mu na myśl nazwa "Siegfriedstrasse" lub "ulica Zygfryda". A dlaczego taka tkwiła w jego głowie, gdzie się z nią osłuchał - odpowiedzią może być któraś z tych hipotez, lub dwie albo trzy z nich jednocześnie, lub one w połączeniu z jeszcze innym potencjalnym źródłem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-20, 07:47:58   

Trudno się będzie dowiedzieć, skąd ta nazwa przyszła Nienackiemu do głowy.
Ale za ciąg ciekawych relacji i śledztw przesyłam Johnowi zapomogę. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-26, 06:54:11   

Szara Sowa napisał/a:
Ale za ciąg ciekawych relacji i śledztw przesyłam Johnowi zapomogę. :)
:564:

Kynokephalos napisał/a:
odpowiedzią może być któraś z tych hipotez, lub dwie albo trzy z nich jednocześnie, lub one w połączeniu z jeszcze innym potencjalnym źródłem.
Oczywiście. :564:
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-09-27, 12:12:12   

To i ja przestawię swoją teorię, równie niesprawdzalną, a co? Otóż Nienacki ulicą Zygfryda uczcił Siegfrieda von Feuchtwangena, starego znajomego z Templariuszy.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-27, 19:48:53   

Pomysł, trzeba przyznać, oryginalny. :564:
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-29, 20:00:26   

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Po wizycie w willi przy ulicy Zygfryda 7, Tomasz i dyrektor Marczak udają się do redakcji F.A.Z. Adres: Hellerhofstraße 2-4.

Zajęliśmy miejsce w niewielkiej poczekalni, rozłożyliśmy na stoliku zszywkę i pochyliliśmy się nad zadrukowanymi płachtami.





W ponurym nastroju opuściliśmy redakcję i udaliśmy się pieszo do hotelu.

To są ponad 3 km. Ale jako że właśnie odkryli, iż zostali oszukani, długi spacer był im prawdopodobnie potrzebny - do uporządkowania myśli.


 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-29, 23:15:16   

John Dee napisał/a:
To są ponad 3 km. Ale jako że właśnie odkryli, iż zostali oszukani, długi spacer był im prawdopodobnie potrzebny - do uporządkowania myśli.

Trzy kilometry to żaden długi spacer. :) Taka przechadzka do hotelu brzmi zupełnie naturalnie. Szczególnie, jeśli trzeba oszczędzać diety.

Intryguje mnie cały czas Zygfryda 7. Myślę, że ta willowa okolica gdzieś jednak musi być. Próbowałeś sprawdzać, w ilu miastach są ulice o takiej nazwie?
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-30, 20:59:18   

Berta von S. napisał/a:
Próbowałeś sprawdzać, w ilu miastach są ulice o takiej nazwie?
Systematycznie nie szukałem. Nie jest aż tak rzadka - Bonn ją ma, Norymberga też. Obie bez will. :/
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2021-09-30, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-30, 23:39:30   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Próbowałeś sprawdzać, w ilu miastach są ulice o takiej nazwie?
Systematycznie nie szukałem. Nie jest aż tak rzadka - Bonn ją ma, Norymberga też. Obie bez will. :/

Na tej w Bonn są wille. Na odcinku między Mainzer Str. a Renem stoi ich kilkanaście.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-10-01, 08:45:05   

Berta von S. napisał/a:
w ilu miastach są ulice o takiej nazwie?

W wielu.
To nie jest pełna lista:

Ahrensfelde
Augsburg
Bad Oyenhausen
Bensheim
Berlin
Bernau bei Berlin
Biblis
Bielefeld
Bodenwerder
Bonn
Bottrop
Brunswick
Bürstadt
Detmold
Dortmund
Duisburg
Essen
Ettringen
Grasellenbach
Gütersloh
Hallbergmoss
Hamburg
Heppenheim
Hohe Börde
Iserlohn
Karlsruhe
Kempen
Köln
Konigs Wusterhausen
Kottenheim
Lauf an der Pegnitz
Leipzig
Lorsch
Lübeck
Mannenheim
Marl
Mayen
Merseburg
Mülheim
Munich
Neubiberg
Neumarkt in der Oberpfalz
Neusäß
Neustadt
Niederlibbach Taunusstein
Niedermendig
Norderstedt
Nuremberg
Oberhausen
Oldenburg
Pforzheim
Regensburg
Remagen
Salzgitter
Schlegel Ostritz
Schmitten
Schriesheim
Solingen
Stahnsdorf
Teltow
Uder
Unna
Wandlitz
Weinheim
Werder
Werther
Witten
Worms
Wuppertal


Są też takie ulice (ale chyba mniej gęsto) w Austrii i w Szwajcarii.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2021-10-01, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-01, 09:10:26   

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
w ilu miastach są ulice o takiej nazwie?

W wielu.
To nie jest pełna lista:

Uuuu, to niedobrze. :(
Nawet jakby zostawić tylko większe miasta.
W każdym razie dziękuję - i daję "pomogła"!
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-10-01, 19:20:17   

Berta von S. napisał/a:
Na tej w Bonn są wille. Na odcinku między Mainzer Str. a Renem stoi ich kilkanaście.
Rzeczywiście. Ledwie rzuciłem okiem. Po prostu nie wierzę, by tą metodą można by rozwiązać zagadkę ulicy Zygfryda.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-02, 00:18:42   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Na tej w Bonn są wille. Na odcinku między Mainzer Str. a Renem stoi ich kilkanaście.
Rzeczywiście. Ledwie rzuciłem okiem. Po prostu nie wierzę, by tą metodą można by rozwiązać zagadkę ulicy Zygfryda.

Pewnie nie, ale wierzę, że ona gdzieś jest (ulica, nie zagadka).
_________________
Drużyna 5

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-10-14, 10:02:08   

Nawet jeśli tak, to raczej nie da się tego potwierdzić.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-10-14, 12:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-10-30, 20:51:18   

Pan Samochodzik i dyrektor Marczak odwiedzają Muzeum Goethego we Frankfurcie.

"Trzykondygnacyjny dom, pieczołowicie odnawiany, stanowi dziś cel wielu wycieczek... Postawił go zamożny człowiek, radca cesarski Johann Kasper Goethe i tutaj w 1749 roku urodził się jego syn, najsłynniejszy później poeta niemiecki."






Ojciec Goethego, Johann Caspar Goethe. https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=494929#494929


"Wnętrza i meble pozostały w stylu epoki Goethego."










"Tuż obok mieści się muzeum pełne bogatych zbiorów poświęconych poecie i środowisku, w jakim żył."





Kolekcję obrazów zdobiących ściany pokoi mieszkalnych zgromadził ojciec Johanna Wolfganga. W nowoczesnej części muzeum jest ich o wiele więcej, tam też znajdują się, lepiej zabezpieczone, co cenniejsze płótna. Wśród nich portrety dwóch ważnych postaci historycznych wspomnianych w PS i Niewidzialnych, Johanna Gottfrieda Herdera



i Christopha Martina Wielanda.




A na koniec: biblioteka ojca Goethego. Liczyła 2000 egzemplarzy.




— — —

"Zarówno muzeum jak i Dom Goethego należą do Freies Deutsches Hochstift, czyli Towarzystwa Przyjaciół Poety. W salonach Domu Goethego co trzy lata ogłaszana jest Nagroda Goethego, którą otrzymuje wybitny filozof lub artysta. Kiedyś dostał ją słynny rzeźbiarz współczesny - Kolbe, którego rzeźba dziewczyny zdobi podwórzec muzeum."



cdn.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-31, 11:43:03   

Sympatycznie wygląda ta galeria z widokiem na bibliotekę. Lubię takie "zapchane" ściany. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 12