PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Fantomas - wrażenia
Autor Wiadomość
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-09-28, 20:14:00   

Na temat lingwistycznych możliwości Tomasza chyba mamy gdzieś osobny wątek. Z książek wynika, że porozumiewał się płynnie po niemiecku, angielsku, francusku i czesku. A jeśli do kanonu zaliczyć prequele, to jeszcze dochodzi rosyjski (ale akurat rosyjski w tamtych czasach to każdy znał lepiej czy gorzej). No i nie wiem jak z UFO i hiszpańskim, bo jeszcze tej kontynuacji nie przeczytałem.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-28, 21:52:20   

irycki napisał/a:
Na temat lingwistycznych możliwości Tomasza chyba mamy gdzieś osobny wątek. Z książek wynika, że porozumiewał się płynnie po niemiecku, angielsku, francusku i czesku. A jeśli do kanonu zaliczyć prequele, to jeszcze dochodzi rosyjski (ale akurat rosyjski w tamtych czasach to każdy znał lepiej czy gorzej). No i nie wiem jak z UFO i hiszpańskim, bo jeszcze tej kontynuacji nie przeczytałem.


Jeśli chodzi o język Cervantesa, PS musiał korzystać z pośrednictwa mojej idolki Florentyny.

PS. Kontynuacja... :D
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-29, 14:57:33   

A to nie wiedziałem, że jest taki temat lingwistyczny :)
Napisałem to zresztą trochę żartobliwie.

Natomiast co innego mnie zastanowiło poważnie. Ze sceny z próbą ujeżdżenia wehikułu przez Ciotkę Evelin wynika niezbicie, że układ biegów był w tym samochodzie całkowicie inny niż tradycyjny. Starsza pani cały czas się myliła w kolejności biegów.
Nigdy na to nie zwracałem uwagi i traktowałem to jako naturalne, że ten wehikuł jest po prostu inny. A wszystko dlatego, że dawno nie czytałem Wyspy złoczyńców. Właśnie sobie zacząłem odświeżać, a tu na początku książki jest jak by, że Tomasz wsiadł do wehikułu i po prostu pojechał do Łodzi. A przecież układ biegów był niestandardowy...
Ciekawe, że dopiero teraz zwróciłem na to uwagę :)

Jeżeli temat był już poruszony (nie znalazłem wątku) to z góry przepraszam i proszę w takim nie traktować tego wpisu jako zaczątek jakiejś dyskusji.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-09-29, 15:21:52   

Chemas napisał/a:
Ze sceny z próbą ujeżdżenia wehikułu przez Ciotkę Evelin wynika niezbicie, że układ biegów był w tym samochodzie całkowicie inny niż tradycyjny. Starsza pani cały czas się myliła w kolejności biegów.
[...] wszystko dlatego, że dawno nie czytałem Wyspy złoczyńców. Właśnie sobie zacząłem odświeżać, a tu na początku książki jest jak by, że Tomasz wsiadł do wehikułu i po prostu pojechał do Łodzi. A przecież układ biegów był niestandardowy...


Wehikuł z ksiażki na książkę był inny. Też chyba jest jakiś wątek na ten temat. Nie zgadza się prędkość maksymalna, liczba gaźników i różne drobiazgi. Liczba biegów też się chyba różni.

Na dawnej stronie nienacki.art.pl było zestawienie parametrów wehikułu w różnych tomach, ale po face liftingu tej strony to ja tam niczego nie potrafię znaleźć. :(
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-29, 15:27:35   

Dzięki za wypowiedź, tak właśnie podejrzewałem, tyle tylko, że zmiany w wehikule pozostają w sferze domysłów. Chociaż wydaje mi się, że w którymś tomie jest na początku wzmianka, że podczas pobytu gdzieś tam w wehikule coś zrobiono, nie wiem czy nie po powrocie z Francji, ale nie ważne nie będę rozwijał tutaj tematu, poszukam może odpowiedniego wątku, a może Sowa go wskaże :)

irycki napisał/a:
Na dawnej stronie nienacki.art.pl było zestawienie parametrów wehikułu w różnych tomach, ale po face liftingu tej strony to ja tam niczego nie potrafię znaleźć.


Zaglądałem na tę stronę, ale zdaje się gdzieś czytałem, że była w zawieszeniu i teraz jest na nowo jakby odbudowywana.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-29, 16:20:04   

Chemas napisał/a:
Chociaż wydaje mi się, że w którymś tomie jest na początku wzmianka, że podczas pobytu gdzieś tam w wehikule coś zrobiono, nie wiem czy nie po powrocie z Francji,


Nie po powrocie, tylko we Francji. Wymiana silnika i opon. :)

Zagadki Fromborka:

Podczas pobytu we Francji, w nagrodą za udział w rozwikłaniu tajemnic zamku nad Loarą, kapitan Petersen zamówił we włoskiej firmie Pinin Farina silnik do mego wehikułu i nowe gumy. Kosztowało to mniej więcej tyle samo, co nowa elegancka simca albo nawet peugeot. Ale nie chciałem rozstać się ze swoim pokracznym samochodem, który tylekroć wyniósł mnie z najróżniejszych niebezpieczeństw.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2021-09-29, 16:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-29, 16:23:04   

Szara Sowa napisał/a:
Nie po powrocie, tylko we Francji. Wymiana silnika i chyba opon.


To znaczy chodziło mi o to, że wspomniane w którymś z tomów po powrocie z Francji, pewnie Frombork, zarz sprawdzę. A pewnie we Francji, tyle tylko, że w Fantomasie jest to nie wspomniane, więc pewnie już w Paryżu :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-29, 16:26:13   

Już wyżej skorygowałem swój wpis!

A tu masz temat Tomasz poliglota:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2367
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-29, 16:27:51   

A tu znajdziesz niekonsekwencje dot. wehikułu!

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=3923#3923
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-09-29, 16:30:04   

Chemas napisał/a:
Zaglądałem na tę stronę, ale zdaje się gdzieś czytałem, że była w zawieszeniu i teraz jest na nowo jakby odbudowywana.


Tak, i ni cholery nie można znaleźć starych artykułów. A były bardzo fajne. Np. była analiza architektoniczna, dlaczego Niesamowity Dwór nie mógłby istnieć w takim kształcie w jakim jest przedstawiony w książce. Była świetna analiza wehikułu (z różnicami z tomu na tom) i bardzo fajnymi wizualizacjami. Były bardzo fajne analizy książek. Była podstrona z określeniem lat w jakich działy się poszczególne tomy (z analizą i uzasadnieniem). Była podstrona porównująca zmiany w tekście w róznych wydaniach książek.

I gdzie to wszystko, ja się pytam? Zamiast tego są jakieś mało wartościowe ckliwe wpisiki. Jak dla mnie zmiana na minus.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-29, 16:34:17   

Szara Sowa napisał/a:
A tu znajdziesz niekonsekwencje dot. wehikułu!


Bardzo dziękuję, zajrzę do obu wątków :)

irycki napisał/a:
I gdzie to wszystko, ja się pytam?


Może w trakcie tej przerwy w działaniu strony, szlak trafił bazę z tymi wszystkimi materiałami :(
Pewnie, że szkoda.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-09-29, 18:42:42   

irycki napisał/a:
Na dawnej stronie nienacki.art.pl było zestawienie parametrów wehikułu w różnych tomach, ale po face liftingu tej strony to ja tam niczego nie potrafię znaleźć.

Proszę bardzo:
./redir/web.archive.org/w...errari_410.html
_________________


 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-09-29, 18:53:23   

irycki napisał/a:
Tak, i ni cholery nie można znaleźć starych artykułów. A były bardzo fajne.

Proszę bardzo:
./redir/web.archive.org/web/*/www.nienacki.art.pl
Wystarczy wybrać datę nagrania kopii i otworzyć zarchiwizowany web.
_________________


 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-09-29, 18:58:34   

Tak, ja wiem że w archive to jest :)

I nawet sobie to na wszelki wypadek zamierzam zarchiwizować.

Tylko dlaczego nie można tego znaleźć na tej stronie? :(
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-09-29, 19:02:17   

irycki napisał/a:
Tylko dlaczego nie można tego znaleźć na tej stronie?


Lolek napisał/a:
irycki napisał/a:
Na dawnej stronie nienacki.art.pl było zestawienie parametrów wehikułu w różnych tomach, ale po face liftingu tej strony to ja tam niczego nie potrafię znaleźć.

Proszę bardzo:
./redir/web.archive.org/w...errari_410.html
_________________


 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-09-29, 19:04:56   

Lolku, w web archive to jest, ale ze strony zniknęło.

Strona ma nowy design, nowa zawartość i nie ma na niej starej treści. O to mi chodzi.

Stara strona to było fajne kompendium wiedzy o samochodzikach. Nowa jest ładna, kolorowa i o niczym.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-09-29, 19:16:30   

irycki napisał/a:
Strona ma nowy design, nowa zawartość i nie ma na niej starej treści. O to mi chodzi.

Aha, myślałeś o nowej stronie internetowej? Może chcą iść jakąś oficjalną drogą, a niektóre kombinacje amatorskie im nie odpowiadają.
_________________


 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-13, 13:44:50   

Ciekawostka: jeden z francuskich statków, który w 1940 r. wiózł żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich do Norwegii na front pod Narvikiem nazywał się "Chenonceaux" :) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2022-01-13, 20:50:15   

Z24 napisał/a:
Ciekawostka: jeden z francuskich statków, który w 1940 r. wiózł żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich do Norwegii na front pod Narvikiem nazywał się "Chenonceaux" :) .
Zgadza się.


./redir/www.messageries-maritimes.org/cheno19.jpg
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-02-02, 12:04:39   

irycki napisał/a:
Lolku, w web archive to jest, ale ze strony zniknęło.

Strona ma nowy design, nowa zawartość i nie ma na niej starej treści. O to mi chodzi.

Stara strona to było fajne kompendium wiedzy o samochodzikach. Nowa jest ładna, kolorowa i o niczym.


Po pierwsze prawa autorskie do artykułów. Po drugie Łopuszański brał garściami z tej strony i jej autor się pewnie wkurzył.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
Ostatnio zmieniony przez Ater 2022-02-02, 12:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 13