PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieużywane obecnie słownictwo w książkach o PS.
Autor Wiadomość
Chemas 
Uwielbia Samochodzika
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2021-09-14, 10:40:31   

Może nie potrzebnie "wpadło" tu słowo archaizm w znaczeniu wymarłego słowa czy zwrotu.
Generalnie chodziło mi o takie, które kojarzą się z dawniejszymi czasami, bo przynajmniej ja to tak kojarzę. Mam wiele kontaktów z młodymi i czasami lubię takie słowo czy wyrażenie walnąć i wtedy są rozbawieni, może i myślą, że coś nie tak ze mną, chociaż znają te słowa.

Szara Sowa napisał/a:
Z wymienionych zaliczyłbym: zapoznany wynalazca, skrzynka biegów, oliwa do silnika,
ewentualnie: sztubak?

Te na pewno.

A więc: sztubak, zapoznany wynalazca, skrzynka biegów, oliwa do silnika

Do zastanowienia: uścisnąłem prawicę (byłbym za tym, brzmi tak dostojnie, a teraz młodzi tak nie mówią) oraz skruszony - no ale to to może jednak przesada.

Z tym nazajutrz też się zastanawiałem, ale faktycznie chyba nadal w użyciu, chociaż raczej książkowo, bo szczerze powiedziawszy, to ja się z żadnym z moich młodszych rozmówców nie spotkałem z użyciem tego słowa. A już na pewno, żeby ktoś zaczynał od nie go zdanie, a u Nienackiego to częste.

Z czasem jak będzie więcej, będzie można pogrupować i według jakiegoś klucza poukładać :)

Berta von S. napisał/a:
Ja bym się nie ograniczała, bo to ciekawe się pozastanawiać, co wychodzi z obiegu.

Właśnie :)

Szara Sowa napisał/a:
Obawiam się, że takich słów może być bardzo dużo.

To dobrze, im więcej, tym lepiej :) Wtedy można z robić z tego mini słowniczek.

Szara Sowa napisał/a:
Poza tym musielibyśmy tu mieć jakiegoś młodego człowieka, który by potwierdzał: tak, takiego słowa nie używam.

Zawsze mogę co jakiś czas porozmawiać z młodymi, z którymi mam kontakt.

Cieszę się, że jest odzew na ten temat.

Chemas 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2021-09-16, 14:25:53   

Dorzucam jeszcze słowo bractwo, znalazłem przeglądając Wyspę Złoczyńców, za kolorem oczu.
Prawie początek drugiego rozdziału.
" Podwiezie mnie pan do Ciechocinka? - spytała.
Nie zdążyłem odpowiedzieć. Zza krzaków obrastających rowy po obydwu stronach drogi wyskoczyła na szosę zgraja chłopaków, poprzebieranych najdziwaczniej w różnego rodzaju kolorowe „ciuchy". Bractwo to otoczyło „sama" zwartą gromadą i poczęło się na nim sadowić."

Takie określenie grupy młodych ludzi już chyba ciężko spotkać, jeszcze można "wiara", "ekipa" to wiadomo, ale "bractwo" chyba nie za bardzo.
Nie wiem czy jest w innych powieściach.

I jeszcze:

"Harcerzyki uśmiechnęli się skromnie, spuścili oczy, ale nie zaprzeczyli."

Też z Wyspy
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-16, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-09-16, 14:58:19   

Bractwo w tym znaczeniu - tak, choć dziś reaktywują się np. bractwa rycerskie.

Harcerzyki to jednak chyba nie, bo tam chodziło po prostu o małych harcerzy?
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2021-09-16, 15:05:21   

No to bractwo można myślę dopisać do listy, bo właśnie o takie znaczenie mi chodziło :)

A te Harcerzyki to tak z ciekawości, bo nigdy nie spotkałem się z takim określeniem, trochę sobie zaraz skojarzyłem z takimi jak "piłkarzyki", "żołnierzyki" (swoją drogą miało się :)) .

W Harcerstwie byłem na wszystkich etapach i harcerz to był albo młodszy albo starszy, a maluchy to zuchy :)
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-16, 15:08, w całości zmieniany 2 razy  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-09-16, 17:32:40   

Szara Sowa napisał/a:
Bractwo w tym znaczeniu - tak, choć dziś reaktywują się np. bractwa rycerskie.

I bractwa kurkowe :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-09-16, 18:37:42   

Bractwo, czyli inaczej towarzystwo, wataha, banda itd. itp. Nie musiało być to ciało zorganizowane a już na pewno nie zinstytucjonalizowane.
W PSiT kiedy to Ewa & boys chcą pożyczyć akumulator ZN napisał coś w tym guście; "Sympatyczne to bylo bractwo i, zdaje się, szykowało jakiś kawał."

Harcerzyki, to w tym kontekście tyle co mali harcerze, młodsi harcerze to były zuchy - chyba do 4 klasy włącznie.

Harcerzyk w liczbie pojedynczej, oznaczało w 70-tych wódkę przyprawioną jakimś sokiem cytrusowym ;-) .

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-09-20, 04:04:10   

Mieć do czegoś żyłkę, w PS konkretnie - detektywistyczną. Za dzieciaka, w latach 80 i 90 jeszcze to określenie czasami słyszałem, ale już rzadko. Nienacki stosował je w większości "samochodzików", bo zawsze zwracało to moją uwagę, jakby nie znał innego synonimu. To właśnie słowo, powtarzające się w każdej części zwrócilo moją uwagę, czy autor czasami nie jest zmęczony konwencją.

A harcerzyki? To w kpiącym tonie o harcerzach. Ten, kto to wypowiada nie rozdziela ich na młodszych i starszych, zapewniam. Jestem pewien, że i dziś to określenie można usłyszeć, ale nie na obozach, tylko na sąsiadujących z nimi kempingach, kilka promili po 22:00.

Z24 napisał/a:
W PSiT kiedy to Ewa & boys chcą pożyczyć akumulator ZN napisał coś w tym guście; "Sympatyczne to bylo bractwo i, zdaje się, szykowało jakiś kawał."

Szkoda, że nie był to kawał "sztubacki", bo mielibyśmy nowe słowo do niniejszego wątku.

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"
Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2021-09-20, 04:45, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2021-09-21, 23:57:22   

Żyłka jak najbardziej.
Te harcerzyki ro chyba wyjątek.

Ale tak mi śię nasunęło, jak czytam Atanaryka:
medytowałem - wydaje mi się, że parę razy spotkałem, ale do sprawdzenia.

Przykład: "„Mięczak — medytowałem. — A może jestem mięczak?”"

PS Obiecuję, że jakoś to uporządkuję, ale teraz przez ten konkurs, nie mogę się skupić. :)
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-21, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  

GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych

Wysłany: Wczoraj 21:13:41   

Szara Sowa napisał/a:
skrzynka biegów, oliwa do silnika

Zaciekawił mnie ten wątek.
Sprawdziłem w książce z 1961 roku (Stanisław Brzosko, Samochody na torach wyścigowych Świata). Konsekwentnie jest używana skrzynka biegów. Oliwy ani oleju wprost nie znalazłem, ale występuje pompa olejowa.
Pamiętam z wydawnictw przedwojennych, że występuje tam właśnie oliwa. Podręcznik do nauki o samochodzie Ford z 1926 roku (część pierwsza z atlasem) opisuje właśnie skrzynkę biegów. Ale także system olejenia. Ale dla odmiany Regulamin międzynarodowego Raidu Automobilklubu Polski 1928 wspomina oliwę. W punkcie Materjały pędne.

Swoją drogą warto zauważyć, że słowo raid (a wcześniej nawet reid) zmieniło się w rajd około roku 1960.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: Dzisiaj 8:03:51   

Nikt nie zaprzecza, że tych określeń kiedyś się nie używało, tylko że dziś już raczej wyszły zupełnie z użycia.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu