PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
160. Korona króla Popiela
Autor Wiadomość
BajLa 
Stały bywalec forum



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Maj 2013
Posty: 274
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-07-03, 20:03:49   160. Korona króla Popiela

Korona króla Popiela - Łukasz Supel

Karol Sosnowski staje się uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem autobusu. Niestety, sąd kwalifikuje to zdarzenie jako katastrofę w ruchu lądowym i skazuje kierowcę na pięć lat pozbawienia wolności. Pobyt w więzieniu na zawsze odmienia nie tylko zawodowe, ale również osobiste życie Karola. Niebawem jednak, dzięki działaniom, podjętym przez tajemniczego adwokata Artura Blesserta, odzyskuje wolność. W zamian podejmuje się odnalezienia depozytu, który przed wybuchem II wojny światowej złożył gdzieś pod Wrocławiem staruszek z Polski, Józef Kniciński. Staje również w obliczu zbudowania na nowo własnego życia oraz nowych obowiązków służbowych. Kogo reprezentuje adwokat Blessert? Kim jest piękna Brygida? Czy skarbem, ukrytym przez Knicińskiego, była korona legendarnego polskiego króla?

od 9.07.2021

Korona 20.jpg
Plik ściągnięto 3792 raz(y) 14,54 KB

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2021-07-03, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MichalW 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 35
Dołączył: 26 Sie 2020
Posty: 24
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-07-28, 08:48:53   

Ktoś już przeczytał i może podzielić się opinią?
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-02, 19:52:39   

Jeżeli ktoś zdążył już przeczytać książkę, oto i ciekawostka z nią powiązana. Swoją drogą takiego wehikułu nie powstydziłby się Pan Samochodzik.
./redir/www.olx.pl/d/ofer...D5-IDKL4Je.html
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-08-02, 21:17:15   

Chyba trochę drogo, choć niby już na żółtych tablicach.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-15, 15:12:13   

Zdjęcie miejsca akcji, które wczoraj odwiedziłem...

20210814_123037.jpg
Plik ściągnięto 145 raz(y) 327,39 KB

_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-26, 08:57:28   

Dość unikatowa marka samochodu, o jej historii przeczytać można w Koronie...

Screenshot_20210826-095130_Facebook.jpg
Plik ściągnięto 126 raz(y) 519,28 KB

Screenshot_20210826-095121_Facebook.jpg
Plik ściągnięto 118 raz(y) 410,36 KB

_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-11-25, 11:24:29   

Przeczytał może ktoś z Was "Koronę..."? Mała zagadka fotograficzna dla tych osób: co znajduje się na zdjęciu, prócz pociągu, rzecz jasna?

Screenshot_20211125-112057_Gallery.jpg
Plik ściągnięto 112 raz(y) 326,33 KB

_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-11-26, 07:44:41   

Może to izdebka dozorcy stacji Psie Pole?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-11-26, 08:15:02   

Tak, to ta izdebka. W rzeczywistości mieszka w niej chyba emerytowany kolejarz, tak mi się przynajmniej wydaje. A na zdjęciu z lasem dostrzeże coś Twoje wprawne oko?
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-11-27, 06:58:47   

Mig napisał/a:
A na zdjęciu z lasem?

To może jest Sosnówka, z perspektywy leśnika wracającego do domu po satysfakcjonującym, choć męczącym, dniu pracy?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-11-27, 22:35:06   

Piękny opis i oczywiście się zgadza. A na końcu drogi widać leśniczówkę, która niedawno chyba leśniczowką być przestała, zniknęła czerwona tabliczka.
_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-19, 21:41:31   

Ci, którzy przeczytali Koronę, muszą kojarzyć jej główną bohaterkę. I tutaj ciekawostka. Nie zrodziła się ona jedynie w wyobraźni autora. Jej pierwowzorem stała się dziewczyna o tym samym, oryginalnym dość imieniu, która odegrała główną rolę w adwentowym teledysku. Główną - co widać na początku i końcu materiału.
./redir/m.youtube.com/watch?v=yi5hak9DLRc
_________________
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2021-12-19, 23:03:13   

Mig napisał/a:
Ci, którzy przeczytali Koronę

Jestem pewien, że kiedyś do tego dojdę. Nie znam jeszcze drogi, ale mam nadzieję. :)
_________________


 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-01-23, 13:29:30   

Korona króla Popiela - Łukasz Supel

Przeczytałem i z niejakim zdziwieniem stwierdzam, że nie jest to za bardzo książka samochodzikowa, lecz powieść społeczno-obyczajowo-religijna przeznaczona w zasadzie dla dorosłych.
Otóż główny bohater przeżywa rozterki egzystencjalne związane z pobytem w więzieniu (kilkuletni wyrok), gdzie za jego przyczyną przeżywa nawrócenie religijne jego współwięzień. Następnie bohater opuszcza więzienie i napotyka na ogromne problemy osobiste (m.in. rozwód), problemy finansowe itd. Pojawia się morderstwo itd. Nie chcę zdradzać dalszej fabuły...
Owszem mamy w tle zagadkę historyczną, która w sumie jest dość dziwna (nie wiem po co ktoś w jednym miejscu zostawia skarb, a w zupełnie innym kartkę gdzie on się znajduje, pomijam już fakt, że chcąc naprawić błędy swojej młodości, właściciel skarbu powinien go przede wszystkim zwrócić prawowitym właścicielom, a nie wywozić go za granicę i ukrywać w tak dziwny sposób) i jednak dość marginalna dla przebiegu akcji, choć dzięki tej zagadce, pojawia się postać pewnego mecenasa.
Mam obawy czy ta książka zainteresuje młodego czytelnika, do którego samochodziki (i ich kontynuacje) są w końcu przeznaczone.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-23, 16:33:18   

Dzięki za recenzję, Szara Sowo. Odniosę się jedynie do wątku zagadki historycznej. Wbrew pozorom kazde posunięcie jej bohatera ma tu sens. Starszy człowiek boi się wymiaru sprawiedliwości, decyduje się zatem na ukrycie skarbu. Szuka miejsca bezpiecznego, zdaje sobie bowiem sprawę, że czasy są niepewne i w każdym momencie może dojść do wybuchu wojny. Z tego też powodu rezygnuje z pierwszej skrytki, jaka rzyszła mu na myśl.
Po złożeniu depozytu pozostawia informację, ale w bardziej uczęszczanym przez ludzi miejscu. Chce, aby ktoś kiedyś ów skarb odnalazł, do znalazcy adresuje swój list. Pragnie, aby skarb powrócił tam, gdzie jego miejsce. Sam, jak powyżej, nie ma odwagi dokonać zwrotu.
Oczywiście mógłby zwrócić go w sposób anonimowy, ale jak powiadają, nie ma zbrodni doskonałej, w tym przypadku przestępstwa doskonałego i miał powody do obaw, że zostanie prędzej czy później namierzony, zatrzymany, osądzony i uwięziony. Ukrywając skarb daleko, poza granicami Polski, mógł liczyć na spokojną śmierć.
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-01-23, 18:56:37   

Mig napisał/a:
Po złożeniu depozytu pozostawia informację, ale w bardziej uczęszczanym przez ludzi miejscu. Chce, aby ktoś kiedyś ów skarb odnalazł, do znalazcy adresuje swój list. Pragnie, aby skarb powrócił tam, gdzie jego miejsce. Sam, jak powyżej, nie ma odwagi dokonać zwrotu.
Oczywiście mógłby zwrócić go w sposób anonimowy, ale jak powiadają, nie ma zbrodni doskonałej, w tym przypadku przestępstwa doskonałego i miał powody do obaw, że zostanie prędzej czy później namierzony, zatrzymany, osądzony i uwięziony. Ukrywając skarb daleko, poza granicami Polski, mógł liczyć na spokojną śmierć.


No sorry, ale strasznie to skomplikowane i jakieś nieżyciowe...
Ja na miejscu tego kogoś po prostu dołączyłbym list do ukrytego skarbu, a skarb schował w okolicy zamieszania (miejsca kradzieży), aby tym łatwiej wrócił na swoje miejsce.
Skrzynka "w bardziej uczęszczanym miejscu", którą ktoś znajduje po 80 latach, jakoś to do mnie niestety nie trafia.

Ale oczywiście inni czytelnicy mogą mieć zupełnie odmienne zdanie i na sposób ukrycia skarbu i na samą powieść, tak jak każdy forumowicz najbardziej ceni inne samochodziki z kanonu. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-23, 19:14:22   

Bohater ukrył skarb w miejscu dawnego zamieszkania, miejscu, które darzył szczególnym sentymentem. Ukrył, mając nadzieję, że tam właśnie bezpiecznie przetrwa wojnę.
Natomiast informację pozostawił już w bardziej przypadkowym miejscu. W takich miejscach różne się zdarzały znaleziska, choćby kapsuły czasu.
_________________
 
 
lesny_czlowiek 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 39
Dołączył: 20 Sty 2016
Posty: 21
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-31, 11:41:54   

Skończyłem czytać "Koronę...", faktycznie mało samochodzikowa, wątek poszukiwania artefaktu jest nawet nie na drugim ale na trzecim planie, co może nieco rozczarować czytelnika sięgającego po kolejną pozycję z serii.
Mimo tego książkę czytałem z wielką przyjemnością, nie tylko dlatego że wiele wydarzeń dzieje się ok. kilometr od mojego domu :)
Tradycyjnie, jak u Pana Łukasza, pozycja obfituje w obszerne opracowania historyczne miejsc do których zabiera nas autor, pojawia się także interesujący wątek romantyczny. Rozważania na temat religijności sensownie łączą się z akcją powieści, przemyślenia tyczące się obecnego stylu życia skłaniają do refleksji. Do tego mamy leśniczówkę i długie spotkanie z przyrodą. :D Także i tutaj pojawiła się sympatia do samochodów pewnej włoskiej marki, która także jest mi bliska (mogę się przyznać że przez kilka lat jeździłem Multiplą ). Reasumując, lektura dedykowana raczej do wąskiego grona odbiorców, jeśli ktoś (podobnie jak ja) preferuje powyższe klimaty czeka go kilka przyjemnych wieczorów przy tej książce. Jak najbardziej polecam
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-04, 23:02:06   

Dziękuję za recenzję. Najbardziej cieszy każdy czytelnik.
Poniżej zdjęcie jednego z miejsc akcji Korony...

20230204_104324.jpg
Plik ściągnięto 53 raz(y) 867,07 KB

_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-06-24, 11:06:35   

Dla czytelników Korony artykuł, znaleziony w sieci i powiązany z poruszonymi w książce zagadnieniami...
./redir/www.national-geog...tbabHils1VqtZOQ
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,69 sekundy. Zapytań do SQL: 15