PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Rozmowy w Hamburgu" - wywiad z K. Jażdżewskim
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka RokuPomógł: 104 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6312
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-06-12, 08:10:59   "Rozmowy w Hamburgu" - wywiad z K. Jażdżewskim

W nawiązaniu do cyklu "Tajemnice grobów i kurhanów" (https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=5546) przytoczmy przeprowadzony w kilka miesięcy później wywiad z profesorem Konradem Jażdżewskim. W tej rozmowie Zbigniew Nienacki nie tylko zadaje pytania lecz ponownie daje wyraz swojemu, znanemu nam także z samochodzików, stanowisku na temat historycznej słowiańskości powojennych polskich ziem zachodnich.

Później "Odgłosy" jeszcze wielokrotnie pisały o badaniach profesora Jażdżewskiego i przeprowadzały rozmowy z nim, towarzysząc mu także po przejściu profesora na emeryturę w 1979 roku. Jednak za każdym razem, z wyjątkiem chyba jednego jeszcze tekstu Nienackiego, zaangażowani w to byli już inni dziennikarze.


=======================================================================================
ROZMOWY W HAMBURGU
„Odgłosy”, nr 35/1958, 26.X.1958, str. 2

. . . W dniach 24— 30 sierpnia odbył się w Hamburgu V Międzynarodowy Kongres Nauk Pre- i Protohistorycznych. W Kongresie tym wzięło udział dwóch łódzkich archeologów — prof. dr Konrad Jażdżewski i doc. dr Andrzej Nadolski. Redakcja nasza zwróciła się do prof. Jażdżewskiego z prośbą o poinformowanie naszych czytelników o problemach V Kongresu i o udziale w nim naszych uczonych.

. . . PYTANIE: Jak liczny był V Kongres i kto był na nim reprezentowany?

. . . ODPOWIEDŹ: Organizatorem V Kongresu była Unia Międzynarodowa Nauk Pre- i Protohistorycznych, stanowiąca organizację wchodzącą w skład UNESCO. Na Kongres zjechali się archeologowie z całego świata. Oczywiście, najwięcej archeologów było z Europy, w czym nie ma nic dziwnego, bo przecież archeologia narodziła się właśnie w Europie. Dużo także było naukowców z Niemiec — jako że archeologia cieszy się w Niemczech dużym zainteresowaniem. Polska delegacja liczyła 8 osób; reprezentowali ją między innymi tacy poważni naukowcy, jak prof. dr Józef Kostrzewski, prof. dr Włodzimierz Antoniewicz i prof. dr Zdzisław Rajewski. Ogółem w Kongresie uczestniczyło około 700 naukowców, wygłoszono 270 referatów. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w pracach Kongresu wzięła udział delegacja archeologów ze Związku Radzieckiego.. . . PYTANIE: Jak przyjęto polską delegację?

. . . Nie jest dla nikogo tajemnicą, że polscy archeologowie przez wiele lat (głównie w 20-leciu międzywojennym) toczyli zacięte dyskusje z tymi szowinistycznymi uczonymi niemieckimi, którzy sprzeciwiali się zdecydowanie odwiecznej zasiedziałości Słowian na ziemiach, uważanych przez nas za rdzennie słowiańskie.

. . . Ludzie interesujący się problemami archeologii wiedzą, że w walce z szowinistycznymi poglądami niektórych uczonych niemieckich, takich np. jak G. Kossinna, B. v. Richthofen i E. Petersen nadających ton archeologii niemieckiej przed dojściem Hitlera do władzy oraz w czasie panowania hitleryzmu, nieocenione wprost zasługi położył prof. J. Kostrzewski, a w ślad za nim jego uczniowie, wywodzący się z poznańskiej szkoły archeologicznej.

. . . ODPOWIEDŹ: Delegacja polska została na Kongresie przyjęta bardzo serdecznie. Prof. Kostrzewski cieszy się wśród naukowców niemieckich wielkim szacunkiem, szczególnie wśród tych uczonych, którzy do nauki podchodzą bez szowinistycznego zacietrzewienia. Duże zdjęcie prof. Kostrzewskiego wraz z krótką a życzliwą notatką biograficzną opublikowała hamburska „Die Welt”. Referat prof. Kostrzewskiego o dominującej roli kultury łużyckiej na Pomorzu Zachodnim w końcu drugiego tysiąclecia i w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia przed naszą erą (kultura łużycka uważana jest przez większość uczonych słowiańskich za prasłowiańską) wywołał bardzo ożywioną i ciekawą dyskusję. Tezy referatu prof. Kostrzewskiego spotkały się z dużym uznaniem: rzecz ciekawa, że na pokrewne tematy mieli uzupełniające referaty koledzy niemieccy.

. . . A więc, jak z tego widać, można z zadowoleniem stwierdzić niewątpliwe zbliżenie się do siebie stanowisk archeologów polskich i niemieckich, w dawniejszych latach nieraz diametralnie różnych. Tym niemniej i dziś jeszcze nie brak różnic zasadniczych.

. . . PYTANIE: O Ile wiem, niektórzy archeologowie niemieccy chcieliby widzieć Słowian między Łabą i Wisłą dopiero gdzieś od VII wieku naszej ery. Uważają, że przedtem tereny te mieli zamieszkiwać Germanie, Celtowie, Ilirowie itd., wszyscy inni, tylko nie Słowianie.

. . . ODPOWIEDŹ: Tej sprawie Poświęcony był także i mój referat. Nosi on długi tytuł: „O wzajemnym stosunku elementów słowiańskich i germańskich w Europie środkowej od najścia Hunów aż do pojawienia się Awarów nad środkowym Dunajem”, tj. od 375 roku do 588 raku n. e. W referacie swym dowodzę, że Słowianie nie byli — jak to skłonni są mniemać niektórzy uczeni — stosunkowo późnymi przybyszami w Europie środkowej, że ich pobyt tam nie stanowił jakiegoś nic nie znaczącego „epizodu”, ale że z ziem w dorzeczu Odry i Wisły, zajmowanych przez Prasłowian, a później przez Słowian począwszy od II tysiąclecia przed n. e., zaczęli się oni przesuwać w ciągu I tysiąclecia n. e. systematycznie od Odry ku Łabie, szczególnie w V wieku, a jeszcze bardziej w wiekach VI i VII.

. . . Wbrew twierdzeniom niektórych niemieckich i innych uczonych głoszących, że nie posiadamy dobrze datowanych zabytków słowiańskich sprzed wieku VII, starałem się udowodnić [że] nie tylko posiadamy takie zabytki dobrze datowane, ale że nawiązują one swymi formami do zabytków wcześniejszych. Innymi słowy można to sformułować tak, że Słowianie zasiedziali są w dorzeczu Odry i Wisły od więcej niż trzech tysiącleci oraz że na ziemiach między Odrą i Łabą zamieszkiwali oni w ciągu naszej ery conajmniej przez siedem stuleci jako społeczność politycznie i ludnościowo dominująca, nie licząc kilku dalszych wieków powolnej germanizacji tych obszarów, w których Słowianie ciągle jeszcze trwali. Około połowy I tysiąclecia n. e. Słowianie nie byli jakąś bezwolną masą, którą w ruch wprawić mogły tylko obce siły — najazdy Hunów czy Awarów, ale właśnie wówczas już mamy do czynienia z ekspansją Słowian, biorącą początek z rozwoju rodzimych sił gospodarczo-społecznych, co szło w parze z równoczesnym kurczeniem się obszarów germańskich na wschód od Łaby.. . . PYTANIE: Oczywiście dorobek Kongresu, w tym dorobek naukowy archeologów polskich zapoczątkowany w Hamburgu, będzie w jakiś sposób utrwalony?

. . . ODPOWIEDŹ: W niedalekiej przyszłości ukaże się wielka publikacja referatów z V Kongresu Archeologów w Hamburgu. Znajdą się w niej niewątpliwie też referaty delegacji polskiej — m. in. referat prof. dr Witolda Hensla z Warszawy, który, niestety, z powodu choroby nie mógł być obecny na Kongresie, mianowicie jego referat o fortyfikacjach Słowian wschodnich i zachodnich. Dodam jeszcze, że doc. dr Andrzej Nadolski z Łodzi mówił na Kongresie o standaryzacji publikacji archeologicznych, dalej prof. Antoniewicz z Warszawy o projektowanym przezeń atlasie archeologicznym świata, doc. dr W. Koczka z Poznania o problemach z pogranicza antropologii i archeologii w odniesieniu do ziem Europy środkowej oraz prof. dr Z. Rajewski z Warszawy o metodzie badania pradziejowych osad wielowarstwowych i kompleksów osadniczych.

. . . W przygotowanej wielkiej publikacji kongresowej znajdą się też dwa dalsze polskie referaty, mianowicie mgra Waldemara Chmielewskiego z Łodzi o zagadnieniach związanych z datowaniem różnych kultur ze środkowej epoki kamienia w Polsce, oraz doc dr Andrzeja Żakiego z Krakowa o Celtach w Polsce. Obaj ci badacze nie mogli niestety brać udziału w Kongresie osobiście z powodu niespodziewanych przeszkód zewnętrznych.

. . . Emigrację polską reprezentował p. prof. dr Tadeusz Sulimirski, przed wojną wykładający archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie mający zlecone wykłady na Uniw. Londyńskim i na kilku innych wyższych uczelniach angielskich. Wygłosił on bardzo ciekawy referat na temat kultury scytyjskiej w Europie środkowej.

. . . Trzeba dodać na zakończenie, że organizacja Kongresu była znakomita. Gospodarze Kongresu uczynili wszystko, aby gościom z zagranicy dać maximum pożytecznych i przyjemnych wrażeń.

Rozmawiał
ZBIGNIEW NOWICKI
=======================================================================================
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2021-06-16, 04:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcusPomógł: 110 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 13325
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-06-13, 09:50:01   

Nienacki na pewno nie tego rodzaju odpowiedzi oczekiwał stawiając swoje bardzo sugestywne pytania (“z prośbą o poinformowanie naszych czytelników o problemach V Kongresu”… “organizacja Kongresu była znakomita. Gospodarze Kongresu uczynili wszystko, aby gościom z zagranicy dać maximum pożytecznych i przyjemnych wrażeń”). On o nieocenionych zasługach prof. Kostrzewskiego w walce z szowinizmem niemieckich historyków, a jego rozmówca, że “prof. Kostrzewski cieszy się wśród naukowców niemieckich wielkim szacunkiem”. :D

PYTANIE: Oczywiście dorobek Kongresu, w tym dorobek naukowy archeologów polskich zapoczątkowany w Hamburgu, będzie w jakiś sposób utrwalony?
. . . ODPOWIEDŹ: W niedalekiej przyszłości ukaże się wielka publikacja referatów z V Kongresu Archeologów w Hamburgu.


Ukazała się 2 1961 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 116 razy
Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 42598
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-13, 12:01:19   

John Dee napisał/a:
On o nieocenionych zasługach prof. Kostrzewskiego w walce z szowinizmem niemieckich historyków, a jego rozmówca, że “prof. Kostrzewski cieszy się wśród naukowców niemieckich wielkim szacunkiem”. :D


No niestety dziś wiemy lepiej niż kiedyś, że wiele hipotez prof. Kostrzewskiego było chybionych...

John Dee napisał/a:
Ukazała się 2 1961 r.


Łał!
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1533
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2021-06-13, 13:38:57   

John Dee napisał/a:
Nienacki na pewno nie tego rodzaju odpowiedzi oczekiwał stawiając swoje bardzo sugestywne pytania (“z prośbą o poinformowanie naszych czytelników o problemach V Kongresu”… “organizacja Kongresu była znakomita. Gospodarze Kongresu uczynili wszystko, aby gościom z zagranicy dać maximum pożytecznych i przyjemnych wrażeń”). On o nieocenionych zasługach prof. Kostrzewskiego w walce z szowinizmem niemieckich historyków, a jego rozmówca, że “prof. Kostrzewski cieszy się wśród naukowców niemieckich wielkim szacunkiem”. :D

PYTANIE: Oczywiście dorobek Kongresu, w tym dorobek naukowy archeologów polskich zapoczątkowany w Hamburgu, będzie w jakiś sposób utrwalony?
. . . ODPOWIEDŹ: W niedalekiej przyszłości ukaże się wielka publikacja referatów z V Kongresu Archeologów w Hamburgu.


Ukazała się 2 1961 r.

Obrazek


Johnie, w świecie naukowym (dot. to m.in. historyków, archeologów, z którymi miałem również przyjemność) zwrot "problemy", "problemowy" etc jest stosowany zwyczajowo, dotyczy poruszanych zagadnień i nie ma żadnych negatywnych skojarzeń.

Nie rozumiem Twojej interpretacji. Wyjaśnisz?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-06-13, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 53 razy
Wiek: 58
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 9875
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-13, 14:17:19   

Szara Sowa napisał/a:
ohn Dee napisał/a:
On o nieocenionych zasługach prof. Kostrzewskiego w walce z szowinizmem niemieckich historyków, a jego rozmówca, że “prof. Kostrzewski cieszy się wśród naukowców niemieckich wielkim szacunkiem”. :D


No niestety dziś wiemy lepiej niż kiedyś, że wiele hipotez prof. Kostrzewskiego było chybionych...


Skąd wiemy?
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 116 razy
Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 42598
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-13, 16:27:14   

Z nauki. Wiemy np. że nie było Prasłowian. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 53 razy
Wiek: 58
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 9875
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-14, 22:08:27   

Szara Sowa napisał/a:
Z nauki. Wiemy np. że nie było Prasłowian. :)


Proszę o jakąś bliższą wskazówkę bibliograficzną, kto dokonał takiego "odkrycia", bo trafiam tylko na płody medialne.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 116 razy
Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 42598
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-15, 09:02:14   

Pewnie, że nadal pokutują najróżniejsze teorie, ale moim osobistym zdaniem wynikającym z różnych współczesnych źródeł hipoteza Prasłowian będących dziadami Słowian jest trudna do obrony. Tzn. że mieszkali na naszych terenach od czasów starożytnych.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 53 razy
Wiek: 58
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 9875
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-16, 21:45:22   

Szara Sowa napisał/a:
Pewnie, że nadal pokutują najróżniejsze teorie, ale moim osobistym zdaniem wynikającym z różnych współczesnych źródeł hipoteza Prasłowian będących dziadami Słowian jest trudna do obrony. Tzn. że mieszkali na naszych terenach od czasów starożytnych.


Ale od, powiedzmy, 1980 r. nie pojawiły się żadne nowe ilościowe ani tym bardziej jakościowo ważkie argumenty za czy przeciw. Jedyna różnica to granty i stypendia ;-) . No i media oczywiście ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 116 razy
Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 42598
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-17, 08:12:50   

Oj Zecie, to nie do końca tak, obejrzyj ten film, współcześnie robi się multum różnorakich odkryć dot. ludów, które mieszkały na terenie Polski (szczególnie od 16 minuty, ale warto od początku):

./redir/vod.tvp.pl/video/tajemnice-poczatkow-polski,z-otchlani-pradziejow,48289692
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2021-06-17, 08:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 11