PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Posterunek MO Giby
Autor Wiadomość
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej

Wysłany: 2021-06-08, 17:07:43   Posterunek MO Giby

Czwarta wyprawa na Podlasie. Szósta wizyta w Gib-ach. Podczas poprzednich wizyt nurtowało mnie pytanie: Gdzie był posterunek MO? Po wielokrotnym zagajeniu miejscowych, starszych ludzi zawsze okazywało się że, albo nie pamiętają, albo przyprowadzili się już gdy nie było posterunku.
Kolejne podejście do Aborygena i sukces! Obok sklepiku przy głównej drodze, w sąsiadującej z nim restauracji starszy mężczyzna, o twarzy świadczącej o dużym bagażu doświadczeń życiowych, oraz z pięknym tatuażem na przedramieniu malował ogrodzenie. Po moim pytaniu o komisariat twarz mu się rozjaśniła i z dumą odrzekł że jak najbardziej pamięta, bo w młodości kilka razy siedział na dołku. Poinstruował mnie że to budynek przed szkołą i urzędem gminy po przeciwnej stronie, przed GS-em w uliczce równoległej do głównej drogi wiodącej z Augustowa do granicy, mniej więcej na wysokości kościoła. Budynek bez trudu odnalazłem. Mieści się tam obecnie salon fryzjerski, niestety było zamknięte, więc nie mogłem się zapytać o historię budynku.

Screenshot_20210602_112346_com.mapmyfitness.android2.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 376,09 KB

IMG_20210602_112258 (1024x513).jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 367,54 KB

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-06-08, 20:53:47   

Brawo! Przybył nam kolejny element wiedzy samochodzikowej. Zapomoga się należy! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 141 razy
Wysłany: 2021-06-09, 02:22:31   

Szara Sowa napisał/a:
Brawo! Przybył nam kolejny element wiedzy samochodzikowej. Zapomoga się należy! :564:

Brawo. Tropienie pierwowzorów i inspiracji to moja ulubiona działka.
:564:

Rólka napisał/a:
Czwarta wyprawa na Podlasie. Szósta wizyta w Gib-ach.

Jakoś mi się nie zgadza rachunek. :okulary:

Rólka napisał/a:
Gdzie był posterunek MO?
(...)
Mieści się tam obecnie salon fryzjerski, niestety było zamknięte, więc nie mogłem się zapytać o historię budynku.

Powinien się nazywać "W kółko golony". Skojarzyło mi się z tym. ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=488681#488681

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-06-09, 07:32:49   Re: Posterunek MO Giby

Rólka napisał/a:
Podczas poprzednich wizyt nurtowało mnie pytanie: Gdzie był posterunek MO? .

A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.
Brawo Rólka :564:

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-06-09, 10:53:47   Re: Posterunek MO Giby

Kozak napisał/a:
A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.

Generalnie chyba kiedyś tych posterunków było więcej?

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-06-09, 22:04:21   Re: Posterunek MO Giby

Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:

Zasadniczo w każdej wsi gminnej był posterunek.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-06-09, 23:34:44   Re: Posterunek MO Giby

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:

Pewnie to z powodu czasu dojazdu, albo pragnienia lepszego kontrolowania społeczeństwa?
Bo nie ze względu na skalę przestępczości.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-06-10, 08:53:43   

Zapewne były to placówki MO, których obecnie odpowiednikiem są Rewiry Dzielnicowych. I taj jak pisze Berta, zadaniem załogi posterunku było pilnowanie porządku publicznego i zbieranie informacji godzących w ustrój :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-06-10, 09:42:13   

Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko. :)
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-06-10, 22:58:34   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:

Pewnie to z powodu czasu dojazdu, albo pragnienia lepszego kontrolowania społeczeństwa?
Bo nie ze względu na skalę przestępczości.

Kozak napisał/a:
apewne były to placówki MO, których obecnie odpowiednikiem są Rewiry Dzielnicowych. I taj jak pisze Berta, zadaniem załogi posterunku było pilnowanie porządku publicznego i zbieranie informacji godzących w ustrój

Każda policja na świecie strzeże ustroju, to po pierwsze primo, ale - drugie primo - myślicie, że policja na wsi nie miała co robić? Kradzieże inwentarza, rowerów, bimbrownictwo, spory o miedze, awantury w karczmach, na zabawach itd. itp. Zresztą w mojej rodzinnej wsi posterunek był już za cara, potem za II Rzeczypospolitej, za gauleitera Greisera, i potem za władzy ludowej. Dopiero chyba pod koniec 90-tych posterunek został - ku smutkowi i złości mieszkańców - zlikwidowany.
Z tymi dzielnicowymi to dobre porównanie. Jak "wybuchła wolność" to tę instytucję zniesiono, ale szybko trzeba było ją przywrócić. Z mojej praktyki w sądach w latach 80-tych pamiętam, że różni bandyci nie bali się specjalnie różnych Borewiczów z pałacu Mostowskich, ale dzielnicowego - owszem.

Szara Sowa napisał/a:
Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko.

:564:

Trafne spostrzeżenie.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Dzisiaj 10:36:06   

Z24 napisał/a:
Każda policja na świecie strzeże ustroju,
Chyba obecnie jednym z głównych zadań Policji nie jest zbieranie informacji o ludziach, którzy nie są zadowoleni z polityki rządzących. Gdyby tak było to cały naród byłby politycznie podejrzany :)

Szara Sowa napisał/a:
Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko.

Poruszali się rowerami, ponieważ jest to tani środek lokomocji :D To po pierwsze primo, po drugie primo (naśladując Zeta ;-) ) - jak na rowerze przetransportować złodzieja lub pijaka do aresztu? Jak na rowerze przewieźć świadków na przesłuchanie? Nie wierze, aby milicjanci z wiejskich posterunków potrafili przeprowadzić czynności procesowe. Najlepszym przykładem niech będzie dwóch milicjantów z Gib, którzy na rowerach przyjechali na miejsce włamania do domku nauczyciela w Miłkokuku.

Odpowiedz do tematu