PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Posterunek MO Giby
Autor Wiadomość
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2021-06-08, 16:07:43   Posterunek MO Giby

Czwarta wyprawa na Podlasie. Szósta wizyta w Gib-ach. Podczas poprzednich wizyt nurtowało mnie pytanie: Gdzie był posterunek MO? Po wielokrotnym zagajeniu miejscowych, starszych ludzi zawsze okazywało się że, albo nie pamiętają, albo przyprowadzili się już gdy nie było posterunku.
Kolejne podejście do Aborygena i sukces! Obok sklepiku przy głównej drodze, w sąsiadującej z nim restauracji starszy mężczyzna, o twarzy świadczącej o dużym bagażu doświadczeń życiowych, oraz z pięknym tatuażem na przedramieniu malował ogrodzenie. Po moim pytaniu o komisariat twarz mu się rozjaśniła i z dumą odrzekł że jak najbardziej pamięta, bo w młodości kilka razy siedział na dołku. Poinstruował mnie że to budynek przed szkołą i urzędem gminy po przeciwnej stronie, przed GS-em w uliczce równoległej do głównej drogi wiodącej z Augustowa do granicy, mniej więcej na wysokości kościoła. Budynek bez trudu odnalazłem. Mieści się tam obecnie salon fryzjerski, niestety było zamknięte, więc nie mogłem się zapytać o historię budynku.

Screenshot_20210602_112346_com.mapmyfitness.android2.jpg
Plik ściągnięto 131 raz(y) 376,09 KB

IMG_20210602_112258 (1024x513).jpg
Plik ściągnięto 160 raz(y) 367,54 KB

_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-08, 19:53:47   

Brawo! Przybył nam kolejny element wiedzy samochodzikowej. Zapomoga się należy! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-09, 01:22:31   

Szara Sowa napisał/a:
Brawo! Przybył nam kolejny element wiedzy samochodzikowej. Zapomoga się należy! :564:

Brawo. Tropienie pierwowzorów i inspiracji to moja ulubiona działka.
:564:

Rólka napisał/a:
Czwarta wyprawa na Podlasie. Szósta wizyta w Gib-ach.

Jakoś mi się nie zgadza rachunek. :okulary:

Rólka napisał/a:
Gdzie był posterunek MO?
(...)
Mieści się tam obecnie salon fryzjerski, niestety było zamknięte, więc nie mogłem się zapytać o historię budynku.

Powinien się nazywać "W kółko golony". Skojarzyło mi się z tym. ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=488681#488681
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-06-09, 06:32:49   Re: Posterunek MO Giby

Rólka napisał/a:
Podczas poprzednich wizyt nurtowało mnie pytanie: Gdzie był posterunek MO? .

A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.
Brawo Rólka :564:
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-09, 09:53:47   Re: Posterunek MO Giby

Kozak napisał/a:
A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.

Generalnie chyba kiedyś tych posterunków było więcej?
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-09, 21:04:21   Re: Posterunek MO Giby

Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:
A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.

Generalnie chyba kiedyś tych posterunków było więcej?


Zasadniczo w każdej wsi gminnej był posterunek.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-09, 22:34:44   Re: Posterunek MO Giby

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:
A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.

Generalnie chyba kiedyś tych posterunków było więcej?

Zasadniczo w każdej wsi gminnej był posterunek.

Pewnie to z powodu czasu dojazdu, albo pragnienia lepszego kontrolowania społeczeństwa?
Bo nie ze względu na skalę przestępczości.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-06-10, 07:53:43   

Zapewne były to placówki MO, których obecnie odpowiednikiem są Rewiry Dzielnicowych. I taj jak pisze Berta, zadaniem załogi posterunku było pilnowanie porządku publicznego i zbieranie informacji godzących w ustrój :)
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-10, 08:42:13   

Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-10, 21:58:34   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:
A jednak był posterunek w Gibach! Cały czas byłem przekonany, że najbliższa jednostka MO była Sejnach.

Generalnie chyba kiedyś tych posterunków było więcej?

Zasadniczo w każdej wsi gminnej był posterunek.

Pewnie to z powodu czasu dojazdu, albo pragnienia lepszego kontrolowania społeczeństwa?
Bo nie ze względu na skalę przestępczości.


Kozak napisał/a:
apewne były to placówki MO, których obecnie odpowiednikiem są Rewiry Dzielnicowych. I taj jak pisze Berta, zadaniem załogi posterunku było pilnowanie porządku publicznego i zbieranie informacji godzących w ustrój


Każda policja na świecie strzeże ustroju, to po pierwsze primo, ale - drugie primo - myślicie, że policja na wsi nie miała co robić? Kradzieże inwentarza, rowerów, bimbrownictwo, spory o miedze, awantury w karczmach, na zabawach itd. itp. Zresztą w mojej rodzinnej wsi posterunek był już za cara, potem za II Rzeczypospolitej, za gauleitera Greisera, i potem za władzy ludowej. Dopiero chyba pod koniec 90-tych posterunek został - ku smutkowi i złości mieszkańców - zlikwidowany.
Z tymi dzielnicowymi to dobre porównanie. Jak "wybuchła wolność" to tę instytucję zniesiono, ale szybko trzeba było ją przywrócić. Z mojej praktyki w sądach w latach 80-tych pamiętam, że różni bandyci nie bali się specjalnie różnych Borewiczów z pałacu Mostowskich, ale dzielnicowego - owszem.

Szara Sowa napisał/a:
Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko.


:564:

Trafne spostrzeżenie.
_________________
Z 24
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-06-13, 09:36:06   

Z24 napisał/a:
Każda policja na świecie strzeże ustroju,
Chyba obecnie jednym z głównych zadań Policji nie jest zbieranie informacji o ludziach, którzy nie są zadowoleni z polityki rządzących. Gdyby tak było to cały naród byłby politycznie podejrzany :)

Szara Sowa napisał/a:
Pewnie też dlatego, że kiedyś MO na prowincji poruszało się głównie rowerami, więc wiadomo, że musiało być blisko.

Poruszali się rowerami, ponieważ jest to tani środek lokomocji :D To po pierwsze primo, po drugie primo (naśladując Zeta ;-) ) - jak na rowerze przetransportować złodzieja lub pijaka do aresztu? Jak na rowerze przewieźć świadków na przesłuchanie? Nie wierze, aby milicjanci z wiejskich posterunków potrafili przeprowadzić czynności procesowe. Najlepszym przykładem niech będzie dwóch milicjantów z Gib, którzy na rowerach przyjechali na miejsce włamania do domku nauczyciela w Miłkokuku.
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-13, 15:00:46   

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:
Każda policja na świecie strzeże ustroju,
Chyba obecnie jednym z głównych zadań Policji nie jest zbieranie informacji o ludziach, którzy nie są zadowoleni z polityki rządzących. Gdyby tak było to cały naród byłby politycznie podejrzany :)


:D To są różnice drugorzędne; co do pryncypiów panuje pełna zgoda... ;-)

Podczas pewnej demonstracji, jak najbardziej legalnej, pewien kolega rzucił petardę - to znaczy rzucił ją o asfalt Alej Ujazdowskich, efekt był taki jak strzału z korkowca - i po jakiejś, powiedzmy godzinie, kiedy impreza się skończyła, kolega ów został zatrzymany, wylegitymowany i doprowadzony przez dwóch cywilnych dżentelmenów na ul. Wilczą 21. Dwóch dzielnych ludzi z samochodem zamiast w sobotę odpoczywać i zbierać siły do walki z przestępcami, spędziło kilka godzin w listopadowym wietrze po to żeby zatroskanemu obywatelowi, który ma podobno jakieś prawa, wlepić mandat 200 zł. Ta okoliczność nas najbardziej zdziwiła. To wszystkoe miało miejsce sporo przed Czasem Prezesa Wszystkich Prezesów ;-) .

Kozak napisał/a:
Poruszali się rowerami, ponieważ jest to tani środek lokomocji :D


:564:

To też, ale zaraz po wojnie był to artykuł rzadki i bardzo poszukiwany. Podobnie jak kot.

Kozak napisał/a:
jak na rowerze przetransportować złodzieja lub pijaka do aresztu? Jak na rowerze przewieźć świadków na przesłuchanie? Nie wierze, aby milicjanci z wiejskich posterunków potrafili przeprowadzić czynności procesowe.


Jak trzeba było transportować kogoś, kto z tych czy innych przyczyn nie mógł iść sam (np. kiedy był ktoś skuty albo ranny), to się brało podwodę ze wsi. Funkcjonariusz szedł do sołtysa, ten wyznaczał gospodarza, który miał dostarczyć zaprzęg. To znaczy dawał milicjantowi kartkę i ten szedł z nią do faceta, który zaprzęgał konia i wieźli klienta lub klientów gdzie potrzeba.

Wioskowy policjant czy milicjant wykonywał wszystkie czynności, które się dało, uspokajał awanturujących się o miedzę, na zabawie, i wykonywał wszystkie czynności procesowe, oczywiście w granicach możliwości technicznych. Do rozwiązywania zagadek kryminalnych włącznie. Np. taki znajomy moich rodziców, wioskowy milicjant, rozwikłał zagadkę morderstwa ucharakteryzowanego na samobójstwo (pewna zamożna wdowa niby sama powiesiła się w stodole). Najczęściej zaś - oczywiście w wypadku poważnych przestępstw - zabezpieczali miejsce przestępstwa żeby zapobiec zatarciu śladów itp.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-06-13, 15:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-06-13, 15:07:59   

Zecie, rower i kota toś Ty chyba z "Samych swoich" wziął ;)
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-13, 15:59:52   

Seth_22 napisał/a:
Zecie, rower i kota toś Ty chyba z "Samych swoich" wziął ;)


:564:

:D Jak najbardziej, ale te problemy bohaterów filmu były jak najbardziej z życia wzięte i znajdują potwierdzenie we wszystkich relacjach i wspomnieniach z tamtych czasów.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 14